Mazda 3 BL (2009-13) Kabin İçi Trim Sökme Rehberi

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Kesinlikle olur. Ama maksat yol sesini kesmekse süngerden çok ağır ses yalıtım bariyeri kullanmak gerekli. Bitüself sonrası bariyeri yapıştırırsan yol sesine baya etkili olur. Davlumbazın dışa bakan tarafına bitüself, lastiğe bakan iç tarafına da kauçuk tarzı su tutmayan bir şey ile kaplanırsa (vida, pul, somun ile garantiye alıp) çakıl ses büyük miktarda kesilir.

Bariyer olarak ne tavsiye edersiniz hocam.

Camurluklara bituself sonra ses yalıtım bariyeri davlumbazın dışa bakan tarafina bituself lastiğin içe bakan tarafına sudan etkilenmeyen kaucuk tarzi bisey. Doğru mu uygulama.

Peki davlumbaz yerine oturururmu tekrar altında o kadar yer var mı?

Youtubeda baktım ama davlumbaz sökme videosu bulamadım.klipsleri çıkarmam yeterli sanırım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Davlumbazin tekere bakan tarafı için mi bu?
Sudan etkilenmiyorsa kullanabilirsiniz. Sünger olacağından gelecek mıcır taş kumlar hiç ses yapmaz. Bulamazsanız eğer burası için de ağır ses yalıtım bariyeri kullanılabilir.
Uygulama doğru. yer var mı hiç bilmiyorum, hiç sökmedim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Gazilik kötü birşey, bilgisayara bileğimi dayadığım yeri, parmak uçlarımı kesmişim. Dokunduğum yer ağrıyor. Yemek yerken bile ağrıyla yedim. :D Cidden çekilecek iş değil.
Ama Yalıtıma etkisi olduğunu sanıyorum. Daha tok kapanıyor. Alman rakipleri yakaladık toklukta.

Sen gel bi de @kadir le benim elleri gör :D :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Gazilik kötü birşey, bilgisayara bileğimi dayadığım yeri, parmak uçlarımı kesmişim. Dokunduğum yer ağrıyor. Yemek yerken bile ağrıyla yedim. :D Cidden çekilecek iş değil.
Ama Yalıtıma etkisi olduğunu sanıyorum. Daha tok kapanıyor. Alman rakipleri yakaladık toklukta.
Parmak uclarim.kesilmis patatesi elle yemeyi severim tuz bastim yarama ;)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
HOCAM harbi sökmedin mi inanmam;))

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Elinize sağlık. Üreticiler neden bu kadar ucuz malzemelerle büyük bir ses farkı yaratacak izolasyon olayını tamamlamazlar anlamıyorum gerçekten. o_O Bence araçlar satın alınırken donanım seçeneklerine "bitüselfli paket" gibi bir tercih de koyulmalı, 300-500 lira fazla vererek alınabilecek... :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Elinize sağlık. Üreticiler neden bu kadar ucuz malzemelerle büyük bir ses farkı yaratacak izolasyon olayını tamamlamazlar anlamıyorum gerçekten. o_O Bence araçlar satın alınırken donanım seçeneklerine "bitüselfli paket" gibi bir tercih de koyulmalı, 300-500 lira fazla vererek alınabilecek... :p
Aynen öyle. Ya da en kötü en ful donanımda özensinler... Hep olmasını istediğim birşey. Sonradan uğraşmak cidden vakit alıcı ve meşakkatli

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Opsiyon listesine bitüself de eklesinler Hamdi

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Hocam bu direksiyon altında iki tane 1er tl büyüklüğünde lastik var oradaki trimi nasil çıkartabiliriz dokununca tıkır tıkır ses yapıyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam bu direksiyon altında iki tane 1er tl büyüklüğünde lastik var oradaki trimi nasil çıkartabiliriz dokununca tıkır tıkır ses yapıyor.

Resim var mıydı İsa hocam? Direksiyonun alt kısmı mı yoksa kolonu kapatan trim mi onu anlamak için.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Resim var mıydı İsa hocam? Direksiyonun alt kısmı mı yoksa kolonu kapatan trim mi onu anlamak için.
20170813_005310.jpg

Tam buradaki siyah trim elimle bastırdıkça çıtır çıtır ses çıkarıyor ister istemez direksiyonu çevirirken bazen el değiyor.

@kadir @MutluTEKİRR

Mazda 3 Service Manual - Body

Bu site çok iyi arkadaşlar herşey var.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 21387

Tam buradaki siyah trim elimle bastırdıkça çıtır çıtır ses çıkarıyor ister istemez direksiyonu çevirirken bazen el değiyor.

@kadir @MutluTEKİRR

Mazda 3 Service Manual - Body

Bu site çok iyi arkadaşlar herşey var.

Anladım oraya hiç dokunduğumu hatırlamıyorum ben. :) Oranın sökülmesi için ön airbag kısmının çıkması gerekebilir. Belki ufak ufak bez bantlar parçalanıp o ses yapan yerlerin içine tıkılabilir. Görülmeyen yer nasılsa.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Anladım oraya hiç dokunduğumu hatırlamıyorum ben. :) Oranın sökülmesi için ön airbag kısmının çıkması gerekebilir. Belki ufak ufak bez bantlar parçalanıp o ses yapan yerlerin içine tıkılabilir. Görülmeyen yer nasılsa.

Tam cruise tuşlarının arkasındaki kapak oluyor.aynen dediğin gibi airbag kısmının çıkması lazım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kenarlardan ufak bez bant parçasını koyup ince tornavida ucuyla itele hocam.

Üst Alt