Mazda CX-3 Donanım ve Fiyatları

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hadi ama artık adını koyalım bu işin. Mazda 3, CX-3'ten daha iyi bir otomobil...

Boyutları ve yerden limitli yüksekliği ile hiç kimse CX-3'ü araziye sürmeyecek. 1.5 dizel makine ile asfalt üzerinde performanslı kullanıp, arkaya güç göndermenin nötr viraj davranışı avantajını da kullanmayacak...

2'den meşhur olmuş trendlere göre türetilmiş bir araca 3'den fazla para ödemek ne için?

Şimdi sen bana soru sorsan, Mazda 3'ü satıp CX-3 alayım mı? diye...

Hiç zorlanmam cevap vermekte, Hayır!

Mazda 3'den geçiş ya Mazda 6'ya, ya CX-5'e olur. Ve hatta bence bir önceki kasa Mazda 3'ten geçiş de yeni Mazda 3, 6 veya CX-5'e olur...

Evet abi araç gelince direk senin bu sözlerin aklıma geldi. Kağıt üstündeki boyutlardan umutluydum ancak araç fotolardan gördüğüm kadarıyla maalesef küçük. Bence fiyatı da makul değil, dediğin gibi ikinci el Cx-5'ler bir anda ön plana çıkıyor. Mx-5'in olağan dışı sert görüntüsü de hiç hoşuma gitmiyor. En iyisi fuara gidip yakından incelemek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hadi ama artık adını koyalım bu işin. Mazda 3, CX-3'ten daha iyi bir otomobil...

Boyutları ve yerden limitli yüksekliği ile hiç kimse CX-3'ü araziye sürmeyecek. 1.5 dizel makine ile asfalt üzerinde performanslı kullanıp, arkaya güç göndermenin nötr viraj davranışı avantajını da kullanmayacak...

2'den meşhur olmuş trendlere göre türetilmiş bir araca 3'den fazla para ödemek ne için?

Mazda 3'den geçiş ya Mazda 6'ya, ya CX-5'e olur. Ve hatta bence bir önceki kasa Mazda 3'ten geçiş de yeni Mazda 3, 6 veya CX-5'e olur...

Tamamen olayın net durumu budur... Teşekkürler abi.

Bana kalırsa; Mazda Türkiye'nin amacı bir şeyler elde etmek değil... Bu ülkede var olmak ve bu süreç içinde de ses getirmek... Sesi de, satış vs. ile değil de, bu şekilde herkesin dikkatini çekebilen ama satılmayan araçlar ile yapıyor...

Maddi durumu iyi olan aileler için ikinci araç olarak rahatlıkla alınabilir ama bu fiyat için bu ülke şartları biraz farklı bence...

Zaten bu segment ve tipte piyasada yer etmiş markalar mevcutken Mazda'nın CX-3 ile aman aman bir sükse yapması mümkün değil ki; böyle bir sükseyi arzulayan da yok maalesef !!

limpony

Katılımcı
Dun fuara gittim ve mazda Turkiye genel muduru Nurkan beyle 45 dk varan bir sohbetimiz oldu. Sorunlar ve satis politikalari hakkinda konustuk. Ozellikle bayii bazinda yetersizlikten 6 ay bakimindan fiyatlardan Cx 3 den mazda 3 dizelden mazda 6 nin 1.6 motorlu gelip gelmiyeceginden mx 5 fiyatindan ve aksesuar fiyatlarindan konustuk tartistik. Aldigim bilgileri aktarayim:
1. 6 ay bakimi icin, biz araclarimiza dokunmak istiyoruz bu yuzden bundan vazgecmek istemiyoruz gibi mazda nin sahiplenme duygusundan bahsetti lakin tatmin olmadim. Ve maalesef bununla ilgili bir degisiklik olacagi izlenimi vermedi bana.
2. Cx 3 icin dis tasarim konusunda hemfikirdik motor tamam 4x4 tamam lakin bagaji yakin zamanda gordugum en kucuk bagajdi dile getirdim ve su savunmayla karsilastim biz 11 ay lazim olmayan bir ozelliktense gorunuse onem verdik boylece albenisi yukselen aracin ideal olarak sehir ici kullanima gore tasarlandigini anlatti. Yanimda getirdigim yeni cx 3 almayi dusunen arkadasim ise bu konuda ikna olmadi aslinda bende ikna olmadim.
3. Mazda 3 dizel 2016 haziran gibi gelecek dedi. Simdiki onceligimiz cx 3 mazda 3 dizel sonraki hedef diyede ekledi.
4. Kesinlikle mazda 6 1.6 motorla gelmeyecek.
5.Mx 5 fiyati 100 e yakin dedi. Benim anladigim 110 bin 120 bin araligi olacak.
6. En cok zorladigim ise aksesuar fiyatlari oldu. Yurtdisi fiyatlarini soyledim aliexpress den filan bahsettim ornekler verdim misal spoiler dedim yurtdisindan 90 dolara getirebiliyoruz bayide ise 900 lira dedim oysa 400 civari olsa kimse disaridan almaz bayiden alir dedim. Navigasyonu soyledim alti ustu yazilim ve kart 500 civari yapin alan cok olur lakin simdi ise sadece yuzde 10 u almis dedim. Uzun sure dinledi ve bu sefer hak verdi. En kisa zamanda ilgili kisiyle gorusecem dedi ismini unuttum :) ve bu bahar kampanya olmayacak kasimda olacak diyede ekledi. Telefondan yazdim cumle dusuklukleri olduysa ozur..

selmazda

Katılımcı
Hadi bagaj neyse, Nurkan beyi sürücü koltuğuna oturtsaydınız, sığabilecek miydi acaba? El kadar yerde malzeme kaliteli olsa, deri döşeme olsa ne olacak? Hissetmiyorsunki! Bu araba sadece küçük bayanlar için yapılmış sanki.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hadi bagaj neyse, Nurkan beyi sürücü koltuğuna oturtsaydınız, sığabilecek miydi acaba? El kadar yerde malzeme kaliteli olsa, deri döşeme olsa ne olacak? Hissetmiyorsunki! Bu araba sadece küçük bayanlar için yapılmış sanki.
Arabayı üreten Nurkan bey olmadığına göre bence sorunun muhattabıda o değil. Açıklama alacakları tatmin eder etmez orası ayrı konu. Eleştirileri doğru makamlara yöneltirsek daha iyi olur diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dun fuara gittim ve mazda Turkiye genel muduru Nurkan beyle 45 dk varan bir sohbetimiz oldu. Sorunlar ve satis politikalari hakkinda konustuk. Ozellikle bayii bazinda yetersizlikten 6 ay bakimindan fiyatlardan Cx 3 den mazda 3 dizelden mazda 6 nin 1.6 motorlu gelip gelmiyeceginden mx 5 fiyatindan ve aksesuar fiyatlarindan konustuk tartistik. Aldigim bilgileri aktarayim:
1. 6 ay bakimi icin, biz araclarimiza dokunmak istiyoruz bu yuzden bundan vazgecmek istemiyoruz gibi mazda nin sahiplenme duygusundan bahsetti lakin tatmin olmadim. Ve maalesef bununla ilgili bir degisiklik olacagi izlenimi vermedi bana.
2. Cx 3 icin dis tasarim konusunda hemfikirdik motor tamam 4x4 tamam lakin bagaji yakin zamanda gordugum en kucuk bagajdi dile getirdim ve su savunmayla karsilastim biz 11 ay lazim olmayan bir ozelliktense gorunuse onem verdik boylece albenisi yukselen aracin ideal olarak sehir ici kullanima gore tasarlandigini anlatti. Yanimda getirdigim yeni cx 3 almayi dusunen arkadasim ise bu konuda ikna olmadi aslinda bende ikna olmadim.
3. Mazda 3 dizel 2016 haziran gibi gelecek dedi. Simdiki onceligimiz cx 3 mazda 3 dizel sonraki hedef diyede ekledi.
6. En cok zorladigim ise aksesuar fiyatlari oldu. Yurtdisi fiyatlarini soyledim aliexpress den filan bahsettim ornekler verdim misal spoiler dedim yurtdisindan 90 dolara getirebiliyoruz bayide ise 900 lira dedim oysa 400 civari olsa kimse disaridan almaz bayiden alir dedim. Navigasyonu soyledim alti ustu yazilim ve kart 500 civari yapin alan cok olur lakin simdi ise sadece yuzde 10 u almis dedim. Uzun sure dinledi ve bu sefer hak verdi. En kisa zamanda ilgili kisiyle gorusecem dedi ismini unuttum :) ve bu bahar kampanya olmayacak kasimda olacak diyede ekledi. Telefondan yazdim cumle dusuklukleri olduysa ozur..

Abi bilgilendirme için teşekkürler... Değişen çok şeyin olacağını sanmıyorum ama umut dünyası işte. :)

Herkes kendi çapında haklı !! ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilgi için teşekkürler, Nurkan Bey le bunları birebir görüşüp bilgi kirliliği olmaması sevindirici, biz kış kampanyası için hazırlık yapalım şimdiden madem Mazda 6 için küçük motor imkanı olmayacağı belliydi zaten. Mx 5 fiyatı belki bahsettiğiniz rakamlardan daha düşük olabilir lakin o fiyatlarda Mazda 6 var hemen hemen.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben burda en büyük muhatabın Mazda Japaonya değil, Türkiye olduğunu düşünüyorum.
Eğer süreçleri düzgün yürütüyorlarsa, Japonya'yı bilgilendiren ve yönlendiren Türkiye olması lazım.
Buradaki müşteri profili, piyasa standartlarını ölçüp iletmeleri lazım.

Sonuçta belki üretilen aracın mühendisliğine müdahale edemezler, ama Türkiye'ye gelecek araç sayısı, tipi vs konusunda yönlendirici olmalı.

Şuan normal bir B segmenti aracı olmadan piyasada güçlü yer edinmesi çok zor.
CX3 bu açığı dolduramaz, benzinli motor seçeneği olmadığı için baz fiyatıda çok yüksek.
İçine bindiğimde premium havası yaşatamadı, çok dardı ve kol dayama bile yoktu.

Mustafa abiye katılıyorum mazda 3 ten daha kötü ve pahalı.

Bu araç başarısız olursa bence Mazdanın değil Türkiye operasyonunun başarısızlığıdır. Sonuçta bunun yerine mazda 2 veya daha düşük donanımla veya benzin 1.3 benzinli motorla (vergi aajantajından da yaralanarak)(vikipeida da yazıyor) getirebilirlerdi.

mesut taşdemir

Katılımcı
11 ay kullanılmayan mı e biz bacaklarımızı da mı 11 ay kullanmıyoruz?! Hele bir günlük kullanımda o bagajlar yarı dolu oluyor bilen bilir. Ne ise gerçekten bu konuda muhattap o değil ama işin komik tarafı mx-5 gibi "ucuz" olması gereken bir aracı bu kadar şişirmek hem de vergi avantajına rağmen!!! Tamamiyle vurdumduymazlıktır. Mazda'dan ümidim vardı lakin Türkiye de iş yapacak adam yok Mazda için. Mazda'ya yazdığım sert eleştirel içerikli mailimin ne kadar doğru olduğunu şimdi daha iyi anladım.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan

Akşam fuardaydım abi. Tenha olur diyerekten gittik, gerçekten istediğimiz her aracı rahatça inceleyebildik. Gidecek olanların haftasonuna bırakmaması tavsiye olunur.

Mazda 6 makyajlı haliyle gerçekten iyi duruyor. Cx-5 de öyle ancak jantları beğenmedim. Fazla modifiye duruyor açıkcası. Yazdıklarına kelimesi kelimesine katılıyorum bir sonraki araç olarak Mazda 6'yı gözüme kestirdim, bol bol satılsın da ikinci ele düşsün diyeceğim ama o fiyata zor maalesef. Heleki Mercedes standında Mazda 6 'dan 40,000 tl civarı daha pahalıya satılan iyi donanımlı bir E serisi vardı ki gerçekten malzeme kalitesi ve şıklığıyla muazzamdı ve kimsenin motor 1.6 falan iplediği yoktu.

Cx-3'e gelirsek beklediğim gibi ufak bir araç. Yani ben ön tarafı kendime göre ayarlasam arkaya birinin oturması mümkün değil o kadar diyeyim. Ancak içini abartı bir şekilde şık ve kaliteli yapmışlar. Kadifemsi kapı döşemesi, deri kaplı konsol, deri koltuklar, 18 jantlar, müthiş ön tasarım ve sihirli 3'lüye (1.5+dizel+otm)ilave AWD kurtaracak mı göreceğiz. Tahminim Mazda 3'ten az satacaktır.

Bu arada power donanımın bagaj hacmi 350 değil 280 küsür yanılmıyorsam. Neden? Çünkü bagajda devasa bir BOSE woofer var, zemini düzlemek için de komple üstünü kapatmışlar Rx-8'inki kadar bagaj kalmış :D Araç tek kelime ile gereğinden fazla spor!

Fuardan aklımda kalan başka bir anektot ise Ortakların 8-10 tane anca sattığı Jaguar Borusan'a geçince önünde kuyruk olmuş. Bu konuyu başka bir yerde de konuşmuştuk diye hatırlıyorum. Aynen dediğimiz çıktı. 159'a satamadığı Jaguar XF'leri 250 küsürden, bir alt sınıf olan XE'yi de 200 küsürden satışa sunmuş. Maşallah ne diyeyim. XE'nin iç mekanı da Mazda 6 kalitesinde bile değil o kadar diyeyim, gidin ve gözlerinizle görün.

mesut taşdemir

Katılımcı
Benimde anlamadığım bu kadar kaliteli mekanı neden amiral gemin mazda 3 koymazsın da cx-3 gibi ara modele koyarsın!? Evet cx-3 ciddi anlamda spor ama dizel spor!?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Konuyla alakasız mesajlar silindi. Forumda olmayan kişilere gönderme yapıp cevap hakkı doğurmayınız. Bu kişinin kim olduğunun önemi yok. Burası Mazda Türkiye'ye ağlama, laf atma yeri değil. Burası bilgi ve tecrübe paylaşım yeri. Varsa derdi olan arasın veya mail atsın. Gerçek hayatta şahısların yüzüne söyleyemeyeceği şeyi buradan klavye başından yazmasın.
Biz forum kurallarını katı olarak uygulasak bugün buraya şöyle yaptılar böyle yaptılar diye kimse yazamayacaktı çünkü bazı hataları görmezden geliyoruz alttan alıyoruz.
Bu konuya artık alakasız mesaj yazıldıkça silinecektir. Lütfen konu ile alakalı mesajar atalım saygılar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1-İyilikten maraz doğar (atasözü)

2-Üyelik ile birlikte okunması gerekenler okunmuyor (forum kuralı)

3-Aracın segmentine bakarak konuyu değerlendirelim (konunun ana fikri)

Herkesler saygılar sevgiler... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Karşılaştırma açısından faydalı bir bilgi... Gerçi çözünürlük düşük olduğu için net okunmayabilir ama ben okuyabildim.

Ekli dosyalar

• IMG-20150528-WA0001 (741 x 960).jpg
    IMG-20150528-WA0001 (741 x 960).jpg
    183.7 KB · Görüntüleme: 45

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Kesinlikle ihtiyaca göre cx3 veya cx5 alınabilir. Bana cx3 şehir içi kullanım için uygun geldi. Fiyat konusu ise çok göreceli bir konu. Her ikisinin farklı bir kitlesi olacaktır. Bazen hepimiz karşılaşırız çok satılmayan bir araca binen kişiye sorulur "Bu fiyata bu arabayı nasıl aldın?" o da cevap verir "sevdim ve aldım " inanın böyle araç alanları çok takdir ediyorum. Bazen çok bilmek ve incelemek hem yorucu hem de gereksiz olabiliyor en azından benim için öyle

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracı canlı olarak görme şansım olmadı ama; tahmin, fotoğraf ve yorumlardan anladığım kadarıyla;

Evin ikinci aracı için ideal, şehir içi günlük kullanım için ideal, ara sıra çılgınlık yapmak ve dağ bayır gezerim demek için ideal...

Fakat; bir ailenin tek aracı olması için 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor sanırım. ::) Bunun için Mazda zaten CX-5'i yapmış.

Fiyat konusu da; kalitesi ve markası göz önüne konulduğunda değerinde bence... Çünkü; Ben Mazda'yı premium bir marka olarak algılıyorum ve öyle görüyorum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu tabloda 2.0 motorlar karşılaştırılmış. Ben hızlanmalara takıldım asx resmen kağnı gibi 11 sec. :) Diğerininde bir farkı yok.

Üst Alt