Mazda 626 GF (1997-02) Lastik Seçimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kaçmak yok öyle :) Nokian için çabuk yıpranan bir yapısı olduğunu söyleyenler var. Hurafe midir ustadım?

Esasında şuna dikkat etmek gerekiyor hocam... Bir lastiğin araç üzerindeki gerçekçi ömrü yol yapsın veya yapmasın en fazla 3 yıl... Bu süre sonunda ne yaparsanız yapın lastik hava ve yol şartlarından dolayı özelliğini kaybediyor... Yol yani kilometre ömrü ise en fazla 40 bin oluyor.

Bunun için ben şu şekilde düşünerek lastik tercihimi yaptım;

Yılda en çok 8-10 bin km yapıyorum, 40 bin ömrünü tamamlamak için benim lastikler ile 4 yıl geçirmem gerekiyor ki, bu sefer de lastik ne kadar kaliteli olursa olsun ömrünü tamamlamış oluyor (daha önceki Goodyear'lar öyle olmuştu çünkü)

Sen yılda 20 bin yapıyorsan eğer, iki yılda hem kilometre hem de kullanım ömrünü tamamlamış olacağından çok para vermene gerek yok diyorum... Yani; ortalama lastik markaları da işini hayli hayli görür bence.

Bu şekilde bakış açısı ile ben Kumho aldım tanesini 118 liraya ve genel anlamda çok memnunum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kaçmak yok öyle :) Nokian için çabuk yıpranan bir yapısı olduğunu söyleyenler var. Hurafe midir ustadım?
Michelin ve Nokian gibi yumuşak hamurlu lastiklerin sert hamurlu lastiklere nazaran erken deforme olması olası bir durumdur zaten. Ben şahsen yumuşak hamurlu lastik hayranı birisi olarak dağ bayır taş üzerinde seyir etmeyeceksem tercihim bu yönde olur. Deforme olsa bile senin bir lastikle yapacağın maksimum km yi sana yine yaptıracağını düşünüyorum, ki o kadar da hemen çöp haline geleceğini sakın düşünme, konfor adına da daha artı puanlı olduğu için yumuşak hamurlu lastik tam benim kalemim mesela, hele de kullandığım araba Mazda ise yani yol tutuş canavarı olduğundan sert süspansiyonlu ise tercihim yumuşak hamurlu olur..

Lastik seçerken marka odaklı olmamak lâzım aslında bunu seçeceğiniz ebat ve kullanacağınız iklim ve yol şartları belirlemesi lâzım. Nokian benim için dünyanın en iyisidir özellikle de kışlıkta eline su dökemezler ama her marka her ebatta istediğiniz şartları karşılayamayabilir, (yol sesi, ıslak-kuru zemin fren mesafesi, yakıt ekonomikliği gibi)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Michelin çok güzel bir lastıkti, ama çok erken işlerini döktü. :) Toyo kullandım çok memnundum, Good year SAWA kullandım hiç güzel değildi. Şu an bridgestone var bu da bekleneni vermedi. Belki benim beklentim çok yüksekti, çok övdüler ama en ufak bir frende hemen abs devreye giriyor çabuk kayıyor. Bir sonraki tercihim ya petlas ya da Japon grubu olacak.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Michelin çok güzel bir lastıkti, ama çok erken işlerini döktü. :) Toyo kullandım çok memnundum, Good year SAWA kullandım hiç güzel değildi. Şu an bridgestone var bu da bekleneni vermedi. Belki benim beklentim çok yüksekti, çok övdüler ama en ufak bir frende hemen abs devreye giriyor çabuk kayıyor. Bir sonraki tercihim ya petlas ya da Japon grubu olacak.
Bence Nokian olmalı

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Nokian Japon grubu mu ? ilk defa duyuyorum, lastik konusunda pek bilgim yok.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
kışlık da kesinlikle nokian ama yazlıkta diğer alternatiflere de bakmak da fayda var,
2016 için yazlık lastik test sonuçlarını da incelemek de fayda var

suferi78

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
195*60*15 ile 195*65*15 arasında virajlarda, hızlanmasında fark varmı ?
Yanak yüksek olduğunda virajda yana yatacak bir durum oluşurmu acaba. Üzerinde 195*60*15 var. Virajları çok güzel.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Ben de aynısını kullanıyorum, değiştirirken 65 istedim ama arabayı yoracağından tavsiye etmediler.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Yorma olayı çok fazla olmayabilir o kadar farkla da yol tutuşuna tesiri belirgin oluyor.

suferi78

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yol tutuşunun düştüğü kadar aracın konforu artıyormu acaba? Mazdalar çok sert araç. En azından eski aracım mondeoya göre.

Üst Alt