Mazda 626 GF (1997-02) Lastik Seçimi

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Yorma olayı çok fazla olmayabilir o kadar farkla da yol tutuşuna tesiri belirgin oluyor.

Cahaletimi bağışlayın ama yorma ne demek? Yani Lastik aracı nasıl oluyor da yoruyor? Herhalde ben arabayı park ettikten sonra Lastikler arabaya şınav çektirmiyordur? :D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yol tutuşunun düştüğü kadar aracın konforu artıyormu acaba? Mazdalar çok sert araç. En azından eski aracım mondeoya göre.
Konu dışı ama Mondeo, Mazda'ya gore (626) nasıl.

Parça ve usta haricindeki avantajları ve dezavantajları nelerdir, kıyaslama yapabilirmisiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cahaletimi bağışlayın ama yorma ne demek? Yani Lastik aracı nasıl oluyor da yoruyor? Herhalde ben arabayı park ettikten sonra Lastikler arabaya şınav çektirmiyordur? :D

Arabayı yorma temelde deyim gibi algılanabilir. Fakat; aracın orijinali haricinde eklenen veya ölçüsünden daha farklı kullanılan her şey aracı olumsuz etkileyeceği için bu deyim kullanılmış oluyor...

:D 43 numara ayağa 46 numara ayakkabı giyince nasıl olursa öyle :D

Güzel benzetme olmuş, teşekkürler. :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Arabayı yorma temelde deyim gibi algılanabilir. Fakat; aracın orijinali haricinde eklenen veya ölçüsünden daha farklı kullanılan her şey aracı olumsuz etkileyeceği için bu deyim kullanılmış oluyor...

Güzel benzetme olmuş, teşekkürler. :)

Yardımcı olabildiysek ne mutlu Veli abi :p

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback

Yani orijinal lastikleri döndürürken harcadığı enerjiden daha fazlası gerekiyor, kısaca zorlanıyor. Sistemlerin kafası karışıyor, ..

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Sondan başlamak gerekirse Bir sistemin yorulması için baş edeceği güç ve zaman harcamasının üstüne çıkması gerekmekte benim bildiğim? Teker değişimi nasıl oluyor da bunu aşabiliyor pek anlamadım.

Yanlış teker şeçimi fazla yakıt yaktırır,Yol tutuşu ve güvenlik parametrelerini zayıflatır,konforsuzluk ve aşırı ses çıkmasını,güvenlik riski v.s sağlar ama bana sistemi yoracak!! kadar negatif etki edecek gibi gelmiyor?

Eğer bu deyimse yanlış bir deyim.Eğer arabaya zarar vereceği düşülüyorsa yanlış tanım yormak .

Ayrıca yanlış Lastik seçimi 43 numara ayakkabıya 46 numara ayakkabı giymek değil olsa olsa (normal şartlardan bahsediyorum) Doğa yürüyüşüne outdoor bir ayakkabı ile değil iskarpinle gitmek olarak tanımlanmalıdır bence.

Niye bu kadar önemsedin derseniz bu tür tanımlamalar doğru yapılmadığı zaman gerçek riskler ve kayıplar göz ardı edilerek yumuşatılarak söylenmiş gibi geliyor bana.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Gayet teknik bir açıklama olmuş, teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İskarpinle yapılan dağ bayır yürüyüşü senin için nasıl bi netice veriyorsa sen o deyimi/tabiri kullanabilirsin... Sakınca yok. :) :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Fabrikasyon verilerinin aksini uyguladığımız her şey aracımızın için faydalı olmayacaktır, sonuçta mühendis en sağlıklı şekilde nasıl çalışır diye sistemi kurup bize sunuyor, lastik ebatları da bunlardan biri.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bence orijinalini değiştirmeye hiç gerek yok, Mazda doğal haliyle daha güzel.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Ben Arama-Kurtarmacıyım :D o yüzden hangi şartlarda nerede nasıl olursa olsun dağ bayır yürüyüşü yapmak bizim işimiz :)

İşin latifesi onlar. :) Bir otomotiv profesörü değiliz tabi ki. Lakin kendi deneyimlerimden gördüğüm aracın jant ölçüsünü akabinde lastiği ve yanağınıda büyütünce motorun yere aktarımı zayıflıyor. Bununla birlikte yakıt tüketimi de artış gösteriyor. Araca hafif yük attığınızda bile nefesi kesiliyor. Ha tabi v8 yada uçuk bir motorlu araca sahip değilseniz.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
İşin latifesi onlar. :) Bir otomotiv profesörü değiliz tabi ki. Lakin kendi deneyimlerimden gördüğüm aracın jant ölçüsünü akabinde lastiği ve yanağınıda büyütünce motorun yere aktarımı zayıflıyor. Bununla birlikte yakıt tüketimi de artış gösteriyor. Araca hafif yük attığınızda bile nefesi kesiliyor. Ha tabi v8 yada uçuk bir motorlu araca sahip değilseniz.

Oğuzhan kardeşim,

Yanlış anlaşılmasın yanlış lastik seçiminin zararı yok demedim.Üsttede söylediğim üzere yakıt tüketiminden güvenliğe kadar bir sürür zararı ve riski var. Benim söylemek istediğim şey "yorulmak kelimesinin doğru bir tabir veya tanımlama olmadığı ve bu gibi tabir ve tanımlama yanlışlarının bizi yanlışa sevk ettiği".

Senin söylediklerin yanlış değil yani.içerikte hemfikiriz.İnşaallah bir ara Müsait olursam bir infografik hazırlamayı düşünüyorum bu lastik etiketi ve seçimi hakkında.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Lastik jant ikilisi gücü aktarmada nasıl etkiler?
Bence sadece sürtünme ve ağırlıktan dolayı etkiler.
Sürtünme aynı marka model lastikte taban yani iz genişliği arttıkca sürtünmesi artar buda motorun yola verimini zayıflatır.
Bunun dışında daha büyük ebat lastik yada jant ağırlığı arttıracağından yine motoru yetersiz kılar.
Ağırlık değişmeden ebat büyümesi mümkün kılındığında ise vites oranları nasıl yakıtı etkiliyorsa o şekilde etkiler. Yani uzun yolda az yakmış oluyorsa şehir içi fazla yakmaya başlar yada tam tersi.
Benim mantığıma göre lastik yada jant ebatı değişimi sadece bunları yapabilir

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba. Kış lastiği kullananlardan öneri alabilir miyiz? 195 60/65 15 ölçülerinde. Daha önce continental, barum, petlas gibi markaların kışlıklarını kullandım ama conti haricinde memnun kalmadım. Continin kışlığı güzeldi ama o da çok kısa omürlüydü 2 sezonda cortlamaya başlıyor. Onu da eledik o yüzden. Asıl sorum ug9 kullanan var mı ? Yada ug serisi ni nasıl bilirsiniz? Yaşadığım yerde kıslar genellikle 5 ay boyunca 5 derece ve altında seyreder. Çoğu zaman 0 ın altında oluruz. Ug9 u inceledim değerleri ve test sonuçları bana hitap ediyor. Kullananların dediğine göre uzun ömürlü bir lastik mis aynı zamanda. Isparta da sahibinden neredeyse hiç kullanilmamis takım halinde buldum. Gidip alayimmi ne dersiniz. 2016 25. Hafta üretimi. Şimdiden teşekkürler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba. Kış lastiği kullananlardan öneri alabilir miyiz? 195 60/65 15 ölçülerinde. Daha önce continental, barum, petlas gibi markaların kışlıklarını kullandım ama conti haricinde memnun kalmadım. Continin kışlığı güzeldi ama o da çok kısa omürlüydü 2 sezonda cortlamaya başlıyor. Onu da eledik o yüzden. Asıl sorum ug9 kullanan var mı ? Yada ug serisi ni nasıl bilirsiniz? Yaşadığım yerde kıslar genellikle 5 ay boyunca 5 derece ve altında seyreder. Çoğu zaman 0 ın altında oluruz. Ug9 u inceledim değerleri ve test sonuçları bana hitap ediyor. Kullananların dediğine göre uzun ömürlü bir lastik mis aynı zamanda. Isparta da sahibinden neredeyse hiç kullanilmamis takım halinde buldum. Gidip alayimmi ne dersiniz. 2016 25. Hafta üretimi. Şimdiden teşekkürler.
Fiyatı uygunsa ve satıcı güvenilirse alınır, sıfır alacaksanız da Nokian'dan şaşmayın.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Nokian ı atlamışım. Uzun süre kullanamadım ama arkadaşın aracı ile uzun bir yolculuk yapmistim. Güzel lastik ti yumusacik ti. Aynı arkadaşa soyledim kışlıkları seninkilerden alacam diye. Ama tavsiye etmedi. 2 sezon kullanmıştı ve son halini gösterdi bana. O da çabuk yipraniyor anladığım kadarıyla. Hatta başka bir arkadas sıfır alip taktiği aynı gün bizim hergun geçtiğimiz bir çukura girip yanak kesmişti. Bulunduğum ilçe çukur yönünden çok zengin. Yani pek buraya uygun bi ürün değil. Ömrü ve yumuşaklığı en dengeli ug9 arastirdigi ma gore

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Nokian ı atlamışım. Uzun süre kullanamadım ama arkadaşın aracı ile uzun bir yolculuk yapmistim. Güzel lastik ti yumusacik ti. Aynı arkadaşa soyledim kışlıkları seninkilerden alacam diye. Ama tavsiye etmedi. 2 sezon kullanmıştı ve son halini gösterdi bana. O da çabuk yipraniyor anladığım kadarıyla. Hatta başka bir arkadas sıfır alip taktiği aynı gün bizim hergun geçtiğimiz bir çukura girip yanak kesmişti. Bulunduğum ilçe çukur yönünden çok zengin. Yani pek buraya uygun bi ürün değil. Ömrü ve yumuşaklığı en dengeli ug9 arastirdigi ma gore
Özellikle kışlıkta yumuşak lastik her daim ilk tercihimdir. Çukur çoksa mantıklı olabilir ama çok aşırı sert girilmedikçe kolay kolay bir şey olacağını sanmıyorum senin ebatlarındaki Nokian'a. İki sene sonraki halinden kasıt lastiğin dişlerinin tükenmişliği sanırım, yapılan km çoksa bu normal bir durum yumuşak hamurlu lastikler için.

Üst Alt