Mazda 626 GF (1997-02) Lastik Seçimi

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Jant çapı sabitken biri artarsa digeri azalmasi lazim degil miydi? Dediginiz 2 ölçü de oluyor mu? Ilk verdiginiz olcuye göre 185/65/15 olmasi gerekir

Tapatalk

taban daralınca yanağı büyütüyorlar sanırım. lastikçinin de dediği buydu bizim ebat için, internetteki araştırmalar da aynı şekilde.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Lastikçilerin dedikleri doğru ama bizim gf kasalar 195 65 15 lastik ile herhangi olumsuzluk oluşturmayacak şekilde ayarlanmış. Bunu neye dayanarak söylediğimi de açıklayayım. Bu kasanın 2.0 larında 136hp güçtekileri de var ve lastikleri fabrikasyon 195 65 15. Bu iki motorun da yürüyeni fren disk ölçüleri ağırlıkları herşeyi aynı tek fark motorun gücü. Eğer yürüyen ve fren farklı olsaydı güvenlik zaafiyeti oluşabilirdi. Ben motor dışında herşeyi aynı olduğu biliyorum. Eğer farklıysa 195 65 15 takmayın. Ama dediğim gibiyse sadece ve sadece motor o lastiğe hızlanma sırasında tur attırmaya çalışırken çok az zorlancak ve birazcık fazla yaktıracak. Bu farkta Cem abinin dediği gibi daha büyük lastiğin aşınma kmsi daha uzun olacağından o farkı kapatacaktır. Ayrıca lastikte daha uygun diyorsunuz oradanda artınız olacak. Sonuç olarak yüzde 3 lük değişim bu kasa için uygundur.

ahmoztrk

Katılımcı
Tavsiye niyetine;

Arkadaşlar yaklaşık 20 gündür ve 2000 kmdir petlas marka imperium pt515 195/60/15 yazlık lastikleri kullanmaktayım. Bunun 700 kmsini uzun yolda kalan 1300 kmyi de şehir içinde kullandım. İlk defa petlas kullanmıyorum. Başlangıçta iyi ama diğer bazı markalardan daha hızlı sertleşen bir lastik(benim tecrübem). Kötü lastik değil petlas. Alacak olanlara tavsiye ederim. Bir üst modeli olan pt535 daha iyi. Çünkü daha fazla kılcal kanal var ve db'si 515den daha düşük. Ama piyasadaki çin malları hariç en uygun fiyat petlasta. Petlas alınır(yerli malı yurdun malı diye değil, parasına oranla iyi).

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
arkadaşlar yazlık lastik mi alayım, aracı mı değiştireyim derken ikisinden de vazgeçip ...

15 lik uyduruk jantları 16 lık jant-lastik yapayım diyorum.. uygun ve güzel birşeyler nerede buluruz ki özellikle de çıkma olacak şekilde?

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Benim araçta 195 65 15 hankook lastik var aldığımda üzerindeydi aracı aldıktan bir hafta sonra kışlıklari taktirdigım için pek birşey anlamamıştım 10gün önce değiştirdim kışlık lastiklerden sonra süspansiyon epey yumuşadı gayet iyi memnunum emytoget'in dediği gibi araç çok heybetli duruyor gerçekten bu arada benim araç 136lik yakıt olarak genelde 100km de 8-10lt civarı bence de 195-65-15takin sanayi deki esnafın çoğu bilmeden konuşuyor burada size tavsiye verenler genelde bu araçlarla hasır neşir olmuş ve sanayi esnafından daha çok bu arabaları tanıyan insanlar dışarıdakileri boşverin siz buradaki tavsiyelere kulak verin derim tabi tercih sizin ama ben lastik alacak olsam bu kadar övgüden sonra nokian alırdım

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
arkadaşlar yazlık lastik mi alayım, aracı mı değiştireyim derken ikisinden de vazgeçip ...

15 lik uyduruk jantları 16 lık jant-lastik yapayım diyorum.. uygun ve güzel birşeyler nerede buluruz ki özellikle de çıkma olacak şekilde?
bizim bijon ölçülerine uygun mazda 3 jantlarına bakabilirsin, bk kasalarınkiler de güzel

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet bizim kasanın her iki tip jantı da güzel ve 626 larda sırıtmıyor...

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
jant alsam iyiydi ama şimdilik bıraktım onu. geniş zamanda bakabilirim. şimdilik lastik yeterli gibi.

195/60/15 orjinal ebatına 195/65/15 olmaz dediler lastikçiler ama buradaki arkadaşların yorumlarına bakarak 65 yanak almaya karar verdim. hem daha güzel duracak hem de çok daha ucuz.. lastik başına ortalama 40 lira farkediyor.

ama son bi sözünüz varsa söyleyin yine de :) yarın kar yağmazsa alacağım gidip

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sonra jant işine bu şekilde girersen bu lastikleri çöpe atmış olursun... Veya aynı ebatta jant alırsın. Bu da gereksiz masraf demektir...

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Mazda dostlarının tavsiyesine uyarak 195/65/15 lik goodyear e.g.performance 91 v lastik aldım. 2014 ün 42.hafta polonya üretimi. arabada lastikler bayağı büyük gözüktü gözüme.

kışlık lastikler vardı 185/65/15'lik nokian.. şimdi yenilere geçince acayip bir ferahlama falan hissetmedim, hep öyle derler ya :) pek bir fark yoktu ama lastikler biraz ısındıktan sonra şunu farkettim (çevre yolunda) lastik sesi diye birşey yok gibi sanki. zaten 68 desibel ses değeriyle en az ses yapan lastik AB etiketiyle.

biraz daha kullanıp yorumları iletirim.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Herkese selamlar. Lastik seçimi telaşesi benim de başımda :) bu konuyu ve diğer konuları okudum ancak, çok değişken ve değişik bilgiler var. Ben de, bir başka üstadımın dediği gibi, mazda'yı bilenlere sormayı en doğrusu olarak buldum.

Aracım 2001 model makyajlı kasa sedan mazda 626. Mersinde yaşıyorum, %60 şehir içi, %40 uzun yol yapıyorum. Senelik ortalama 15-20 bin km arası yaparım diye tahmin ediyorum. Yani çabuk deforme olmayan lastikler lazım. Sessizlik ilk önceliğim diyebilirim :) tabi ki güvenlik daha önemli ama ses konusunda çok hassasım. Lastik konusunu çok önemli görüyorum ve bütçeyi kısmamayı düşünüyorum elimden geldiğince. Çok forum okudum, çok kişiye sordum ve kafam çorba oldu resmen :) Lafı çok uzatmayayım, tavsiye bekliyorum ustadlarım :)

EK: ebat olarak 195/60/15 düşünüyorum ama yorumlarınız benim için daha belirleyici olacak.

Son düzenleme:

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Herkese selamlar. Lastik seçimi telaşesi benim de başımda :) bu konuyu ve diğer konuları okudum ancak, çok değişken ve değişik bilgiler var. Ben de, bir başka üstadımın dediği gibi, mazda'yı bilenlere sormayı en doğrusu olarak buldum.

Aracım 2001 model makyajlı kasa sedan mazda 626. Mersinde yaşıyorum, %60 şehir içi, %40 uzun yol yapıyorum. Senelik ortalama 15-20 bin km arası yaparım diye tahmin ediyorum. Yani çabuk deforme olmayan lastikler lazım. Sessizlik ilk önceliğim diyebilirim :) tabi ki güvenlik daha önemli ama ses konusunda çok hassasım. Lastik konusunu çok önemli görüyorum ve bütçeyi kısmamayı düşünüyorum elimden geldiğince. Çok forum okudum, çok kişiye sordum ve kafam çorba oldu resmen :) Lafı çok uzatmayayım, tavsiye bekliyorum ustadlarım :)

EK: ebat olarak 195/60/15 düşünüyorum ama yorumlarınız benim için daha belirleyici olacak.

Önceki aracımı alır almaz çok kötü durumdaki lastikleri Michelin Energy ile değiştirdim.Yumuşak hamurlu lastikler gayet sessiz yol tutuşu başarılıydı,lastik yanaklarının zayıf olduğu söylense de ben öylesi yollarda kullanmama rağmen hiçbir sorun yaşamadım.30-35 bin civarı hiçbir aşınma olmadığı halde Yokohama C Drive 2 ile değiştirdim...başlangıçta biraz sert gelse de oldukça başarılı yol tutuş ve fren kabiliyeti vardı..

Şu an kullanmakta olduğum M6 yı aldığımda üzerindeki Pirelli lastikler ömrünü bana göre tamamlamış olduğundan Nokian ile Good Year arasında kalıp tercihimi Good Year lehine kullandım..henüz 7000 civarında ve seçimimden kesinlikle pişman değilim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Kendimi senin yerine koyduğumda, yeni guzuya yeni jant lastik düsturuyla (gerçi kafan iyice karışacak ama ben yine de yazayım) 16 janta geçer lastik ölçüsünü de 205/55/16 yaparım asfalt yolda keyfime bakarım...

Bu öneriyi bütçen müsait diye tahmin ettiğim için yaptım... Marka olarak da; Goodyear veya Continental tavsiye edebilirim, ancak son tahlilde Nokian da araştırmanı isterim, forumda bir çok tavsiye edeni var ki; iyi lastik... :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Kendimi senin yerine koyduğumda, yeni guzuya yeni jant lastik düsturuyla (gerçi kafan iyice karışacak ama ben yine de yazayım) 16 janta geçer lastik ölçüsünü de 205/55/16 yaparım asfalt yolda keyfime bakarım...

Bu öneriyi bütçen müsait diye tahmin ettiğim için yaptım... Marka olarak da; Goodyear veya Continental tavsiye edebilirim, ancak son tahlilde Nokian da araştırmanı isterim, forumda bir çok tavsiye edeni var ki; iyi lastik... :)

kafadır karışır sonra biraz terler ve mangırları verince normale döner abicim, Allah can sağlığı versin ;)

Üst Alt