Mazda 3 BL (2009-13) Baskı Balata Arızası

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İnşalah problemli son araç benimkidir de başka kimse bu sorunla uğraşmaz :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnşalah problemli son araç benimkidir de başka kimse bu sorunla uğraşmaz :)
Bence; son kişi sen olmayabilirsin... Çünki; kronik bir sorun gibi duruyor ve ortaya çıkması kullanım şartlarına göre de muhtemel... Önemli olan çözüm bulunması... İleride şu var ki; garanti kapsamı sona erenlerde de aynı sorunlar baş gösterirse sıkıntı büyük olur...

İnşallah biz yanılırız.

Mazda'nın yabancı bir motor kullanıyor olduğunu duymamla anında soğuduğum aklıma geldi... İran'lı Samand yapsın, Suzuki yapsın veya GM iflasa doğru yelken açarken multijet motoru kullansın ama Mazda'nın bunu yapmasını yadırgamıştım...

Zaten; Mazda, Skyactiv teknolojiyi bul(a)masaydı şu anda esamesi okunmuyordu.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ortaklık yapması kaçınılmazdı abi ayakta kalmak için, ama alkışı hakediyor ki bugün telaffuz etmekte bile zorlandığım bir bütçeyle hem bütün hisselerini alıyor hem de Skyactiv teknolojisine yatırım yapıyor, tebrikler Mazda iyi ki varsın

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Evet maalesef baskı balatanın üretimi ile alakalı bir sıkıntı var. Aynı dönem üretilmiş Ford ve Mazda ya verilmiş tüm Psa motorlarda var. Geri çağırma yapmıyorlar ama Ford kolay kolay garantiye sokmaz parçaları heleki debriyaj gibi kullanıcı hatası diyerek üstünü kolaylıkla kapatabildiği durumlarda. Ki onlar bile baskıyı garantiden değiştiriyorlarmış. Anlamadığım nokta böyle bir ortaklıkta sonuçta Mazda motoru alıyor ve olası arızalarda bunu Psa dan alması gerekir. Muhakkak sözleşme vardır aralarında. Neden araçları geri çağırıp parça değişimine gidilmiyor bunu merak ediyorum. Geçen gün bundan önceki 2004 Civic aracım için bile Honda Türkiye den geri çağırma mesajı geldi. Yolcu airbagleri ile ilgili ücretsiz parça değişimi yapacaklarmış. Aracı sattığım kişiyi aradım bir servisi arayıp randevu almasını parça değişimi olacağını söyledim. Oda şaşırdı 12 yaşında ne ücretsiz değişimi diye. Bu güvenlikle olduğu için yıldan bağımsız bir geri çağırma ama en azından garantisi bitmeden bu sorun araçlar bakıma geldikçe çözülebilir diye düşünüyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Haklısın olmalı ama Japonya dan böyle bir direktif gelmesi lazım sanırsam ki geri çağırılma olsun, bu konu dizellerde sorun olduğu için Mazda nın 1.6 dizel motorlu araçları sattığı ülkeler maalesef bizim gibi ülkeler olduğu için pek bir şikayet de gitmemiş olabilir, keşke Mazda Tr durumu iletse ki belki de iletmistir bilmiyorum ama çağırılma olmalı bence de hak veriyorum.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Geçmiş olsun :) Bu tip sorunlara markalar kendilerini ispatlamak için bir fırsat gözüyle bakmalı bence. Mazda'nın sorunsuzluğuna vurgunuz ama zor gününde yanında olmayan markayı da kimse kullanmak istemez. Örneğin basit bir kitapçığı göndermek veya görmezden gelmek kişinin markaya olan tüm algısını yeniden şekillendirebilir. Gördüğümüz kadarıyla mazda bu küçük güven testini başarıyla geçmiş:nazar::D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Geçmiş olsun :) Bu tip sorunlara markalar kendilerini ispatlamak için bir fırsat gözüyle bakmalı bence. Mazda'nın sorunsuzluğuna vurgunuz ama zor gününde yanında olmayan markayı da kimse kullanmak istemez. Örneğin basit bir kitapçığı göndermek veya görmezden gelmek kişinin markaya olan tüm algısını yeniden şekillendirebilir. Gördüğümüz kadarıyla mazda bu küçük güven testini başarıyla geçmiş:nazar::D

Evet bir de şu MyMazda hesap işini halletselerdi :) Hala çözülmedi. Servis biz mailinizi girdik diyor, merkez buradan değil servisin yapması lazım diyor. Servise geri dönüyorum bizlik bir şey yok, bizde mailiniz kayıtlı görünüyor diyor... Mail adresiyle hala giriş yapamıyorum.. Tekrar yazdım bekliyorum bakalım..

onurum41

Katılımcı
Arkadaşlar dün akşam tam eve gelmek üzereydim ki aman Allahım didim :) vitesi 3 ten 2 ye çekemiyorum! Önce bir şaşkınlık yaşadım kendi beceriksizliğim zannettim ama maalesef baskı balata gitmiş! Araç 40 binde baskı balata garanti kapsamında değişiyor sağolsun Haldız Fahrettin bey aradı garantiden değişeceğini söyledi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş Olsun, dizel Mazda 3'lerde baskı balata kronik bir sorun olduğu tescillendi diyebiliriz

İnşallah bu değişen baskı balatalar yine 40 binde patara vermezler...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
115 lik Ford - Mazda dizellerinde var. Kabul etmeseler de tescilli... İşin enteresanı geri çağırma yapmamaları.
Sanırım lafımızı yemeyelim diye yapmıyorlar bunu da. Aracı almadan önce Mazda ile ilgili firma yönetiminin verdiği bir röportajda okumuştum biz araçlarımıza çok güveniyoruz, çok uzun süre test ediyoruz satmadan tüm sorunlar tespit ediliyor vs. vs.. O yüzden bizim araçlarımızda bakarsanız geri çağırma yoktur. Aceleye getirip piyasaya sürdükten sonra eksikliğini piyasada fark etmiyoruz gibilerinden söylemleri vardı geri çağıran firmalara da kinaye yaparaktan :)
Hatta okurken kul yapısı olan hele de yüzlerce tedarikçiden sağlanan ürünlerle bir araya getirilen araç için bu kadar kesin konuşmayı çok kibirli bulmuştum.. Nihayetinde dizel motoru da Mazda ya ait değil. Üretimi kendisi yapmadı. Kaldı ki kendisi yapsa da debriyaj setini tedarik edilen firmanın o yıllarda ürettiği baskı yaylarındaki sorunu kimse ön göremez.
Geri çağırma şart bence. Geri çağırma olmasa da Ford un transitlerin bir serisinde yaptığı gibi bakıma gelen araçlarda müşteriye bilgi verilerek değişim yapılabilir. Bu geri çağırma da sayılmaz ;) İş yerimizdeki transit kamyonetlerin iki tanesinin yağ pompasını bu şekilde değiştirdiler.

Geçmiş olsun size de.. Kendi aracımda ki dileğimi tekrarlayım; umarım son araç sizinkidir...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
115 lik Ford - Mazda dizellerinde var. Kabul etmeseler de tescilli... İşin enteresanı geri çağırma yapmamaları.
Sanırım lafımızı yemeyelim diye yapmıyorlar bunu da. Aracı almadan önce Mazda ile ilgili firma yönetiminin verdiği bir röportajda okumuştum biz araçlarımıza çok güveniyoruz, çok uzun süre test ediyoruz satmadan tüm sorunlar tespit ediliyor vs. vs.. O yüzden bizim araçlarımızda bakarsanız geri çağırma yoktur. Aceleye getirip piyasaya sürdükten sonra eksikliğini piyasada fark etmiyoruz gibilerinden söylemleri vardı geri çağıran firmalara da kinaye yaparaktan :)
Hatta okurken kul yapısı olan hele de yüzlerce tedarikçiden sağlanan ürünlerle bir araya getirilen araç için bu kadar kesin konuşmayı çok kibirli bulmuştum.. Nihayetinde dizel motoru da Mazda ya ait değil. Üretimi kendisi yapmadı. Kaldı ki kendisi yapsa da debriyaj setini tedarik edilen firmanın o yıllarda ürettiği baskı yaylarındaki sorunu kimse ön göremez.
Geri çağırma şart bence. Geri çağırma olmasa da Ford un transitlerin bir serisinde yaptığı gibi bakıma gelen araçlarda müşteriye bilgi verilerek değişim yapılabilir. Bu geri çağırma da sayılmaz ;) İş yerimizdeki transit kamyonetlerin iki tanesinin yağ pompasını bu şekilde değiştirdiler.

Geçmiş olsun size de.. Kendi aracımda ki dileğimi tekrarlayım; umarım son araç sizinkidir...
Hepsinde bu sorun varsa neden her dizelin başına bu gelmiyor. Hava yastıkları konusunda geri çağırma yapıldı yurtdışında yanlış hatırlamıyorsam, bu sıkıntılar sadece Türkiye de oluyor.

MjR

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Bu sorunu yaşayan tüm arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum öncelikle.
Dizel Mazda 3 BL sahibi olarak aynı sıkıntıyı ben de yaşadım ama malesef araç servis bakımlı olmadığı için dışarıda yaptırmak zorunda kaldım. Servise de sormadım değil tabi ama böyle bir sorunla hiç karşılaşmadıklarını ve yapacakları işlemleri kısmen dahi garanti kapsamına alamayacaklarını beyan ettiler.
Konuyu hortlatmamın sebebi ise yay kırılması öncesindeki semptomların yeniden başlaması. Debriyaj günden güne sertleşiyor, bunu geçenlerde yaptığım kazada ikame verdikleri İ20'yi sürünce anladım. Bir de kalkışlarda gelen uğultu var ki inanılmaz derecede severek aldığım arabamdan beni iyice soğuttu. Aramızda var mıdır benzer bir süreci yaşayan arkadaşlar? Eğer cevabınız hayır ise, guncel baskı balata istiyorum ısrarlarıma hep "raadol aabi orjinal takiyoz sıkıntı olmazz" diyen o parçacının yakasına yapışacağım.
Teşekkürler şimdiden...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun öncelikle, şuan güncel dizel kullanıcılarında böyle bir sorun bildiren olmadı, şuan siz aynı sorunu tekrar mı yaşıyorsunuz?

MjR

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Geçmiş olsun öncelikle, şuan güncel dizel kullanıcılarında böyle bir sorun bildiren olmadı, şuan siz aynı sorunu tekrar mı yaşıyorsunuz?
Sorun derken henüz yay kırılmadı ama öncesinde yaşadığım belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkıyor gibi. Debriyaj sertleşmesi göreceli bir algı olabilir ama uğultu kesinlikle duyulur seviyede. Kavramaya olumsuz bir etkisi yok ama sesi duyan "ne oluyor?" diyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sorun derken henüz yay kırılmadı ama öncesinde yaşadığım belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkıyor gibi. Debriyaj sertleşmesi göreceli bir algı olabilir ama uğultu kesinlikle duyulur seviyede. Kavramaya olumsuz bir etkisi yok ama sesi duyan "ne oluyor?" diyor.
Sesin bir çok nedeni olabilir yalnız, işin ehli bir ustaya göstersen fena olmaz. Daha önce değiştiğin baskı orjinali değildi sanırım yanlış anlamadıysam, ne marka takıldı bilgin var mı?

MjR

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Sesin bir çok nedeni olabilir yalnız, işin ehli bir ustaya göstersen fena olmaz. Daha önce değiştiğin baskı orjinali değildi sanırım yanlış anlamadıysam, ne marka takıldı bilgin var mı?
Ses konuda bahsedilen örneklerle aynı, zaten daha önce de yaşadığım için aşina olduğum bir ses. Parçalar orjinal mi diyorsunuz ama bizim arabaların parçaları zaten zor bulunuyor, uysaydı Ford baskı balatası takacaktık ama uymadı mecburen Japon parçacıdan tedarik ettik. Malzemeler kutuda değil poşetlerde geldi. Daha önce de servisten orijinal turbo hortumu sipariş etmiştim o da bunun gibi poşette gelmişti o yüzden çok takılmamıştım.
Şu an en çok merak ettiğim şey yayı kırılıp yenileyen arkadaşlar aynı uğultuyu ara sıra da olsa tekrar duyuyorlar mı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ses konuda bahsedilen örneklerle aynı, zaten daha önce de yaşadığım için aşina olduğum bir ses. Parçalar orjinal mi diyorsunuz ama bizim arabaların parçaları zaten zor bulunuyor, uysaydı Ford baskı balatası takacaktık ama uymadı mecburen Japon parçacıdan tedarik ettik. Malzemeler kutuda değil poşetlerde geldi. Daha önce de servisten orijinal turbo hortumu sipariş etmiştim o da bunun gibi poşette gelmişti o yüzden çok takılmamıştım.
Şu an en çok merak ettiğim şey yayı kırılıp yenileyen arkadaşlar aynı uğultuyu ara sıra da olsa tekrar duyuyorlar mı?
@emrullahberat46 eski aracında benzer şeyi yaşadın mı ?

Üst Alt