Mazda 3 BL (2009-13) Baskı Balata Arızası

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Araç yaşlarından dolayı uyarı şekilleri farklı olabilir. Benim araçta sadece patinaj ve kaymalarda "araç kayıyor" ikazı yanıp patinaj ve kayma bittiğinde sönüyor. Aksi hiçbir durumda o ikaz yanmıyor ayrıca ABS ikazıda sadece ilk kontakta yanıp sönüyor.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abiler korktuğum başıma geldi. ABS DSC ışıkları yanmaya devam ederken(arada ikisi de sönüyordu ama zemin sürekli kaygan olduğu için bir süre sonra geri yanıyordu) bugün motor arıza lambası da yandı. Bende Mazda yol yardımı aradım beni Diyarbakır servise bağladı. Oradaki adam ilk başta arabayı sürerek getirin dedi.Bende biraz sert bir şekilde 'arabanın ABS DSC ve motor arıza lambası yanıyor ve siz bana karlı bir zeminde bu şekilde aracı sürerek getir diyorsunuz, o zaman bu arabanın garantisi niye var yol yardımı niye var' diyince İstanbul daki eleman bizi dinliyormuş araya girdi ve tamam ben size çekici gönderiyorum dedi.Akşam çekici geldi ve arabayı alıp tekrar Diyarbakır a götürdü. Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun.

be1974c77cf0806ac0dcaa63d18b6ccf.jpg
ca105455e856a3227f837eb7bdb57e82.jpg

Son düzenleme:

emekli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 AT 2000
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
geçmiş olsun inşallah çok önemli arıza değildir

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş olsun hocam, belki önemli birşey değildir, resetleme falan yaparlar ışıklar söner.
Kolay gelsin, inşallah arızalı bir parça yoktur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne desem olmayacak şimdi... En iyimser olarak; vardır bir hayır diyorum hocam... Allah beterinden saklasın. Çektiğin o kadar eziyet de cabası mı şimdi...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Ne desem olmayacak şimdi... En iyimser olarak; vardır bir hayır diyorum hocam... Allah beterinden saklasın. Çektiğin o kadar eziyet de cabası mı şimdi...
Aynen öyle oldu abi. Arabayı getirmek için karda gece boyu yol yaptım.Üstüne bir de yolda kalıp karda tipide arabada sabahladım.Şimdi iki gün geçince başımıza bu geldi.Hayır olsun inşallah.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bugün araba servise ulaştı. Servis ile görüştüm. Bilgisayara bağlanmış hata sebebi ABS nin lastiklerin oradaki kablosundan kaynaklıymış.Oraya çok kar girip donunca soket oksitleme yapmış. Usta orasını izole ettiğini şimdilik sorun olmayacağını yine de garantiden kablo isteyeceğini söyledi. 30km kadar asfalt,stabilize yollarda test ettiğini ani fren, manevra yaptığını ABS nin DSC nin sorunsuz bir şekilde çalıştığını söyledi.
Motor arıza Işığı da ABS den dolayı yanmış öyle söyledi.

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Geçmiş olsun, ALLAH beterinden korusun, 2012 ve 2013 dizel Mazda 3 lerin kronik sorunu bu baskı, balata ve bilya arızası, baskının tırnağını kırılması sonucu bu arıza oluşuyor, aynı şekilde çok sayıda araçta bu oldu,bizim ve diğer forumda da çok sayıda bu konuda şikayet ve tamirat yapıldığı konusunda bilgi vardı, hatta bir tanesinde hatalı işlemlerden dolayı araç neredeyse perte ayrılıyordu, sahibi orbitus nikli bir üye idi çok uğraştı, Baskıda veya o sistemde bir sıkıntı var, 50.000 km ye kadar mutlaka arıza veriyor.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş Olsun Emrullah hocam.

İrfan abi bilgilendirme için teşekkürler. Yalnız Bülent abinin araba 50.000 olmuştu galiba ama herhangi bir arızası olmadı. Kullanıcıdan kullanıcıya göre değişiyordur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracın dilinden de anlamak gerek... İrfan abinin bahsettiği kahraman için bunu söyleyemeyiz ki; başına gelenlerin bir kısmı bilmemekten dolayı yaşanmıştı...

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Bizim ve diğer forumu incelerseniz, hatırı sayılır miktarda aynı sıkıntı ve arızadan bahsedildiğini, hatta 8-10 bin k da bile bu sorunun yaşandığını göreceksiniz, bizim serilerdeki araçların çoğunda kullanılan baskı, balata bilya malzemesinden kaynaklı bir sıkıntı varmış. tabi kimileride kullanıcı hatası olabilir bu bağlamda. illaki 50.000 km de olacak diye bir şey de yok daha sonra da oluşabilir, istisna da olabilir, bilemiyorum, bu arada bülent in plotajı ile de ilgili de olabilir tabiiki.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Emrullah hocam geçmiş olsun. İrfan abi Hakan ın da bahsettiği gibi araba benden ayrılana kadar hiç bir arıza yaşamadım 50 bini az geçmişti, şans ve biraz da kullanım bence.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Geçmiş olsun, ALLAH beterinden korusun, 2012 ve 2013 dizel Mazda 3 lerin kronik sorunu bu baskı, balata ve bilya arızası, baskının tırnağını kırılması sonucu bu arıza oluşuyor, aynı şekilde çok sayıda araçta bu oldu,bizim ve diğer forumda da çok sayıda bu konuda şikayet ve tamirat yapıldığı konusunda bilgi vardı, hatta bir tanesinde hatalı işlemlerden dolayı araç neredeyse perte ayrılıyordu, sahibi orbitus nikli bir üye idi çok uğraştı, Baskıda veya o sistemde bir sıkıntı var, 50.000 km ye kadar mutlaka arıza veriyor.
Teşekkür ederim. Sağolun. Arıza bildiğim kadarıyla arıza resimdeki sağdaki parça (bildiğim kadarıyla bu baskı balatanın baskı kısmı oluyor) iç kısmında çelik bir yay görevi yapan tel gibi bir parça var .O üretim hatasından dolayı kırılıyormuş.Servisteki usta o kırılan yayı bana gösterdi.Servisteki görevli o yayın şimdiki parçada daha sağlam kuvvetli olduğunu hatta yeni gelen revizyonlu baskı balatanın parça kodunun da değiştiğini söyledi.
a20c0786d4fd7a2de5471b8be8b4cb25.jpg

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhaba arkadaşlar 2012 model mazda 3 touring sahibiyim aracımı 38.000 km de satın aldım. tek bir muayeneye girdiği için ve servis bakımlı olmaması nedeniyle kmsinden şüphe ediyorum. Şöyle ki; 41.000 km de baskı balata sorunu ortaya cıktı ve değişti. Bu km de baskı değiştiren var mı? ikinci bir sorun ise vites topuzunda yıpranma olması. Bu tarz bir sıkıntısı olan var ise yardımcı olur musunuz? Teşekkürler...

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
@ immmir 650 TL ödedim işlik dahil.
@ ezmocesteri satıcı sürekli şehir içi dur kalk demişti, baskı bitmesini ona bağlamıştım ben. vites topuzunun kendisinde değil de üstten bakınca numaraların olduğu çerçeveye yakın kenarlarında solma var.
@ domestos bakıcaz abi duruma normalde zamanı gelmeyen parçalar dökülmeye başlarsa belli olacak artık.

Bu arada direksiyondaki amblem ile oynarken üzerindeki sırrı kaldırdım yanlışlıkla. (Şu durumda 2 parça lazım 1. vites topuzu 2. amblem) en yakın servis antalya da :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Muğla servisini tavsiye ederim... Mazda Garaj ayrıcalığı fark eder orada... :)

Direksiyon amblemi vites topuzu ve direksiyon kaplaması erken yıpranıyor zaten bunu göz önünde bulundurursak iyi olur...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Vites topuzu benim araçta da 30 bin civarında aynı şekilde rakamların kenarından aşınma yaptı. Serviste Garanti kapsamında değişti.Fiyatı da 800 tl imiş.

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben vites topuzundaki deriyi söktüm attım,direksiyon derisi de berbat halde onu da yeniden kaplattırcam.Deri konusunda malesef sıkıntı büyük mazda 3 serisinde.Baskı balata olayına gelince de aracı 35bin deyken sene önce aldım.Aldığımda debriyaj ve vites geçişleri sertti,ki kullandığım diğer mazda 3 'lerde benimkinden yumuşak olsa da diğer araçlara göre sertti.Karakter olarak sert ve spor olduğunu düşündüm.Son zamanlarda kavramalar yukarıda olmaya başladı ve motor ısındıktan sonra vites geçişlerinin hemen ardından bi şıkırdama sesi geliyor.Araç 75binde anlaşılan ağır bakıma doğru ilerliyoruz.

Üst Alt