Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Zincir ile kayış olanını karıştırmayın derim... Dizel de kayış var diye biliyorum... Değilse, değişim değil kontrol ediliyor gerekirse değişim yapılıyor.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Resmini atsana :cool::cool:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teklifimi değiştiriyorum 100bin / 5yıl :cool::cool:
Untitled.png

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Bizim usta da devir daimve triger seti değiştirelim dedi. Araç 59 bin 2011 dizel beklesemmi ben 1 sene bekleyeyim diyordum ama şimdi bilemedim.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kitapçığa göre 2021 yılında değiştirmelisiniz :)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Kitap kısmını geri alıyorum.

Kitaplar ile ilgili asya - Avrupa muhabbeti var.

Konu hakkında bilgi almak için @ibrasoft u kürsüye davet ediyorum...
O kadar uğraştım şimdi geri mi alıyosun darılıyorum ama :D işin uzmanına sormak da yarar var o zaman birde ibraam beyi dinleyelim :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O kadar uğraştım şimdi geri mi alıyosun darılıyorum ama :D işin uzmanına sormak da yarar var o zaman birde ibraam beyi dinleyelim :)

Önce kitap sonra usta derim her zaman ama bu konuda ustalardan derlenmiş bilgiler daha faydalı olacak anlaşılan.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İşine gelmedi değil mi? :D:D
İşime gelip gelmemesi kendi yapacagım bakımlar vs sorumluluğu kendim alarak geçerli.

2. Taraf için doğrusunu söyleyip sorumluluğu ve kararı 2.tarafa bırakmak her zaman daha iyidir zan altında bırakmaz.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Estağfurullah. Uzmanlık demeyelim de fazla soru sormanın getirdikleri diyelim.

Türkiye şartlarında Mazda'nın önerdiği 100K km veya 5 yıl. Kitapçığa baktığımda ben de 200K olayını görüp Mazda yı ve İstanbul içindekileri, İzmir ve Ankara servisleri aradım. Hepsi 100K/5 yıl olayını söylediler. İş yerimizdeki araçların tamamına yakını Ford. Araç bakımlarını ben yaptırdığım için Ford servisindeki artık kanka olduğum arkadaşlara sordum. Onlar da aynı motoru kullanan Focusta 135K/5Yıl maksimum değişiyoruz dediler.
Bundan önceki 2 Honda aracımda da 100K/5 Yıl takvimini takip ettiğim için daha fazla kurcalamadım Evo nun yolunu tuttum geçtiğimiz aralık kampanyasında.
Araca baktılar, aracınız çok temiz daha 90 K da 5 yılda yeni dolmuş isterseniz ilkbahar kampanyasına gelin o zaman değişelim şimdiden masraf etmeyin dediler. Yok dedim bebek gelecek, şimdi hazır varken çıksın aradan dedim.
(Bu arada ilk baharda kampanya olmadı ;) 1200TL ye değiştiğim set, baharda 2100 TL civarına çıkmıştı)

Konusunu görenler bilir İsmail ustayla birlikte değiştik trigeri uzun uzun sohbet ettik. Öğlen yemeğine beraber çıktık fln.
Neyse sabah ilk iş aracımı lifte aldılar alt muhafaza fln söküldü. Usta direk devir daime baktı. Daha terleme başlamamış, 30-40 K daha gider. O kadar binmeden satarım ben aracı dersen devir daim ve antifriz kalsın değişmeyelim masraf etme dedi. Yok dedim hepsini değişelim. Tüm kayışlar gergiler antifriz vs ne varsa değişti. Kayış söküldü aldım baktım bariz çatlak yoktu; yeniymiş dedim; esneme yapıyor dedi. Sünmesini bakarak anlayamazsın dedi. 150 K gibi km de bir araçta başımıza geldi triger yüzünden komple motor yaptık, sübap vurunca eksantriğin yumrusunu döndürmüş iki kere motor söktük bulana kadar dedi. Araç 2500 devirle 3000 devir arasında aptallaşıyormuş. Hatıra olarak saklıyormuş eksantriği onu dahi gösterdi bana.

Sonra Mazda kitapçıkta niye 200 K yazıyor, Ford da 135K da erken değişiyor dedim. Distribitördeyken biz asya-ortadoğu bölgesindeydik. O bölgeye göreydi her şey dedi. Hava filtreleri çöl tipi, yağlı gelirdi, Mazda devir alınca Avrupa'ya bağlı olduk. Her şey Avrupa pazarındaki gibi dedi. Ama iklimimiz Avrupa değil. Kitapta 200 K yazar ama servis bakımlı araçta 100K da değişim hatırlatıyoruz dedi. Misal sen garanti bitmeden 100K yı geçtin ve değişmedin. 101K da kopmaz da olaki koptu; garanti karşılamıyor, periyodik değişim zamanında servis uyarmış istememişsiniz diye dedi. Ben çok takılmıyorum zaten 100 K/5 yıl hazır kampanyaya da denk getirmişken değiştirdim zaten.

Uyanık bir arkadaşımız vardı, Focusu vardı 130K da triger değişip; devir daimi değişmeyerek kar ettim diyen.. 155k flndı kmsi, devirdaim birden yolda bırakmış çekiciyle sanayiye götürdü aracını. Yılını hatırlamıyorum aracının şuan kaç yılda 155k olmuştu.

116Hp liklerde 8 sübap tek eksantrik var. Sadece triger kayışı var, değişimle bitiyor.
109HP olanlar çift eksantrik, 16 sübap. Triger kayışı tek eksantriğe bağlı. İki eksantrik birbirine küçük bir zincirle bağlı. 109 luklarda zincirin ve zincir gergilerinin de kontrol edilmesi lazım.

Fazla uzatmış olabilirim. Olabildiğince kısa tutmaya çalıştım ama konuyu bilmeyenler için çok da kısaltamadım. Kadir le 2 dkda konuştuğumuz olayı açmam yarım sayfa sürdü kusura bakmayın :)

Tabii ki herkes kendi kararını verir, yanlış düşünüyorsun erken değişiyorsun diyen de olabilir. Saygı duyarım. Ama kendi aracıma böyle yaklaştım, böyle yaklaşmaya da devam edeceğim. Soranlara da bu şekilde tavsiyede bulunabilirim ancak.
Şunu da ekleyelim tabii ki araç kullanımı, gösterdiğiniz özen de etkili bu olaylarda. 180k km devirdaim triger değişmeden giden araçta kullanmışlığı var babamın. Bir sorun olmadan değiştiğinde eski sahibinin değiştim diyip yalan söylediği anlaşılmıştı.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Önce kitap sonra usta derim her zaman ama bu konuda ustalardan derlenmiş bilgiler daha faydalı olacak anlaşılan.
Niye gardaş bunun mühendisler düşünememiş mi? Hani Mazda mühendislerine sonuna kadar inanıyordun? Ahanda kitapçıkta yazmışlar mühendisler işte?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Niye gardaş bunun mühendisler düşünememiş mi? Hani Mazda mühendislerine sonuna kadar inanıyordun? Ahanda kitapçıkta yazmışlar mühendisler işte?
Neden anlamakda zorluk çekiyorsun /çekiyorsunuz anlamış değilim.

1 mazda
2 usta
3 kendi kararım

Farkında iseniz mazdayı diyor , mühendis yine kıtaları bile düşünerek farklı kitaplar hazırlamış , kitaptaki yanlışlık bayilere bildirilmiş.

Sonuç: açıklama sonra içinden geçirdin demi mazda mühendisi işte diye demi ;)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Ben olsam bende erken (100k) değişirdim.
Triger kayışının 100k yada 200k km dayanmasının şartları nedir acaba?
Hava sıcaklığı / Hava kirliliği olabilir. Başka etmenler var mı acaba?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
1 mazda
2 usta
3 kendi kararım

Mazda'yı geç, onlar buralardaki şartları, yolları vs bilemezler. Kitapçık bir nevi tavsiye amaçlıdır. Usta olayını da geç, geçmiş zamanlarda olanları biliyorsun. Usta sana fikir vermeyecek, sen ustaya yapacağı işi söyleyeceksin

Araç için tüm bakım programını, önceliklerini belirleyerek kendin yapacaksın. Eski sahibinden kalan bakım verileri varsa ona göre hareket, yoksa elzem parçaları bir an önce değiştirmek lazım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mazda'yı geç, onlar buralardaki şartları, yolları vs bilemezler. Kitapçık bir nevi tavsiye amaçlıdır. Usta olayını da geç, geçmiş zamanlarda olanları biliyorsun. Usta sana fikir vermeyecek, sen ustaya yapacağı işi söyleyeceksin

Araç için tüm bakım programını, önceliklerini belirleyerek kendin yapacaksın. Eski sahibinden kalan bakım verileri varsa ona göre hareket, yoksa elzem parçaları bir an önce değiştirmek lazım.
Her usta Adem usta gibi değil tasan derdin olmadan stressizce gidip işlerin hallolsun.
Bugün rota gittim. Usta soruyor ne sıkıntısı vardı. Arkadaş rot için illa sıkıntı mı olması gerekiyor? :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Her usta Adem usta gibi değil tasan derdin olmadan stressizce gidip işlerin hallolsun.
Bugün rota gittim. Usta soruyor ne sıkıntısı vardı. Arkadaş rot için illa sıkıntı mı olması gerekiyor? :D

Ya sorma bana da soruyordu lastikçi artık alıştı. Yazlıkları takarken, kışlıkları takarken senede iki kere rot ve alt takım kontrolü yaptırıyorum. İlk başlarda soruyordu çekme mi var başka sorun mu var, rota niye bakıcaz diye. Alıştı artık beni gördü mü sormada. direk lastikleri indirip takıp rot ayarına, alt takım kontrolüne giriyor. :komik:

Babamda 2013 civic var. Daha 27K kmde geçen hafta aradı memleketteler; bu araba arka çekiş mi, arka lastiklerde desen kalmamış önler yepyeni duruyor diye. Aldığından beri iki kere servise gitti,(kızdı servise gitmiyor artık) hiç rot ayarı/kontrolüne girmedi. İstanbul a dönünce iki lastik alacağız araca. Ben yazlıklarımla yaklaşık 40K yol yaptım daha iki yaz geçiririm gibi görünüyor.

35makinist90

Sessiz
Araç Markası
2012 - Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Estağfurullah. Uzmanlık demeyelim de fazla soru sormanın getirdikleri diyelim.

Türkiye şartlarında Mazda'nın önerdiği 100K km veya 5 yıl. Kitapçığa baktığımda ben de 200K olayını görüp Mazda yı ve İstanbul içindekileri, İzmir ve Ankara servisleri aradım. Hepsi 100K/5 yıl olayını söylediler. İş yerimizdeki araçların tamamına yakını Ford. Araç bakımlarını ben yaptırdığım için Ford servisindeki artık kanka olduğum arkadaşlara sordum. Onlar da aynı motoru kullanan Focusta 135K/5Yıl maksimum değişiyoruz dediler.
Bundan önceki 2 Honda aracımda da 100K/5 Yıl takvimini takip ettiğim için daha fazla kurcalamadım Evo nun yolunu tuttum geçtiğimiz aralık kampanyasında.
Araca baktılar, aracınız çok temiz daha 90 K da 5 yılda yeni dolmuş isterseniz ilkbahar kampanyasına gelin o zaman değişelim şimdiden masraf etmeyin dediler. Yok dedim bebek gelecek, şimdi hazır varken çıksın aradan dedim.
(Bu arada ilk baharda kampanya olmadı ;) 1200TL ye değiştiğim set, baharda 2100 TL civarına çıkmıştı)

Konusunu görenler bilir İsmail ustayla birlikte değiştik trigeri uzun uzun sohbet ettik. Öğlen yemeğine beraber çıktık fln.
Neyse sabah ilk iş aracımı lifte aldılar alt muhafaza fln söküldü. Usta direk devir daime baktı. Daha terleme başlamamış, 30-40 K daha gider. O kadar binmeden satarım ben aracı dersen devir daim ve antifriz kalsın değişmeyelim masraf etme dedi. Yok dedim hepsini değişelim. Tüm kayışlar gergiler antifriz vs ne varsa değişti. Kayış söküldü aldım baktım bariz çatlak yoktu; yeniymiş dedim; esneme yapıyor dedi. Sünmesini bakarak anlayamazsın dedi. 150 K gibi km de bir araçta başımıza geldi triger yüzünden komple motor yaptık, sübap vurunca eksantriğin yumrusunu döndürmüş iki kere motor söktük bulana kadar dedi. Araç 2500 devirle 3000 devir arasında aptallaşıyormuş. Hatıra olarak saklıyormuş eksantriği onu dahi gösterdi bana.

Sonra Mazda kitapçıkta niye 200 K yazıyor, Ford da 135K da erken değişiyor dedim. Distribitördeyken biz asya-ortadoğu bölgesindeydik. O bölgeye göreydi her şey dedi. Hava filtreleri çöl tipi, yağlı gelirdi, Mazda devir alınca Avrupa'ya bağlı olduk. Her şey Avrupa pazarındaki gibi dedi. Ama iklimimiz Avrupa değil. Kitapta 200 K yazar ama servis bakımlı araçta 100K da değişim hatırlatıyoruz dedi. Misal sen garanti bitmeden 100K yı geçtin ve değişmedin. 101K da kopmaz da olaki koptu; garanti karşılamıyor, periyodik değişim zamanında servis uyarmış istememişsiniz diye dedi. Ben çok takılmıyorum zaten 100 K/5 yıl hazır kampanyaya da denk getirmişken değiştirdim zaten.

Uyanık bir arkadaşımız vardı, Focusu vardı 130K da triger değişip; devir daimi değişmeyerek kar ettim diyen.. 155k flndı kmsi, devirdaim birden yolda bırakmış çekiciyle sanayiye götürdü aracını. Yılını hatırlamıyorum aracının şuan kaç yılda 155k olmuştu.

116Hp liklerde 8 sübap tek eksantrik var. Sadece triger kayışı var, değişimle bitiyor.
109HP olanlar çift eksantrik, 16 sübap. Triger kayışı tek eksantriğe bağlı. İki eksantrik birbirine küçük bir zincirle bağlı. 109 luklarda zincirin ve zincir gergilerinin de kontrol edilmesi lazım.

Fazla uzatmış olabilirim. Olabildiğince kısa tutmaya çalıştım ama konuyu bilmeyenler için çok da kısaltamadım. Kadir le 2 dkda konuştuğumuz olayı açmam yarım sayfa sürdü kusura bakmayın :)

Tabii ki herkes kendi kararını verir, yanlış düşünüyorsun erken değişiyorsun diyen de olabilir. Saygı duyarım. Ama kendi aracıma böyle yaklaştım, böyle yaklaşmaya da devam edeceğim. Soranlara da bu şekilde tavsiyede bulunabilirim ancak.
Şunu da ekleyelim tabii ki araç kullanımı, gösterdiğiniz özen de etkili bu olaylarda. 180k km devirdaim triger değişmeden giden araçta kullanmışlığı var babamın. Bir sorun olmadan değiştiğinde eski sahibinin değiştim diyip yalan söylediği anlaşılmıştı.

Ağzına sağlık, çok sağolun.. Aynı şekilde diğer arkadaşlara da teşekkür ederim..

Peki konuştuğunuz ustalara göre kitapçığa uymamamız gereken başka hususlar mevcut mu acaba?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ağzına sağlık, çok sağolun.. Aynı şekilde diğer arkadaşlara da teşekkür ederim..

Peki konuştuğunuz ustalara göre kitapçığa uymamamız gereken başka hususlar mevcut mu acaba?

Bariz bir durum yok bu kadar dikkat çeken. Yağ değişiminde de bi öne alma var sanırım. Yurt dışında 15-20K km gibi durumlar var bölgeye göre. (Bakım ışığı 20K da bir yanıyor diye biliyorum)

Mazda biraz daha garantici.
Mesela:
Depoda 12-13 litre kala dizelde ışık yanar. Özellikle dizelde hava yapma ve depo dibini çekme sorunları için iyidir bu.

Aynı motoru kullanan pejo, citroen ve ford 15k da yağ değişirken Mazda 10K önerir.

Ford grubu 135K derken triger setine Mazda 100K öneriyor.

Mazot filtresi diğerlerinde 45K iken, Mazda 40K km değişim önerir..

Bunlar motorun sınırlarını bilmek ve en fazla ne kadara kadar esnetebilirim sorusuna cevap verebilmek için iyidir. Ekonomimiz malum, olası maddi sıkışıklıkta bazı şeylerin ertelenme durumu olabiliyor hayatta.

Erken olan seçeneğe uymanın bir zararı olmaz, aksine faydası olur. Hatta şöyle örnek verirsem; iş yerindeki fusion araç çok hor kullanıldığı için yağ ve filtre bakımlarını Mazda gibi 10K katlarında yaptırıyordum. Araç 180K kmye geldiğinde iş bilmez bir usta yüzünden enjektör temizliği yerine turbo teşhisi kondu. Turbocuya gittik. Onlar da emin olamadılar söküp makineye bağlamamız lazım dediler. Geldiğinde abi sökülmüşken yeniledik ama bu kmde revizyon için gelen nadir temiz turbolardandı. Yağına çok iyi bakmışsınız,mili ve mil yatağı çok temizdi, normalde revizyon 350 TL siz 220 TL verin fln demişlerdi. Sorun düzelmeyince enjektörleri de elden geçirmiştikte kendine gelmişti araç.

Üst Alt