Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda'yı geç, onlar buralardaki şartları, yolları vs bilemezler. Kitapçık bir nevi tavsiye amaçlıdır. Usta olayını da geç, geçmiş zamanlarda olanları biliyorsun. Usta sana fikir vermeyecek, sen ustaya yapacağı işi söyleyeceksin

Araç için tüm bakım programını, önceliklerini belirleyerek kendin yapacaksın. Eski sahibinden kalan bakım verileri varsa ona göre hareket, yoksa elzem parçaları bir an önce değiştirmek lazım.

Servisteyim. Pikaçunun geçmişini öğrendim ve ona göre iş emri oluşturdum. Servisler "x parça yakında değişmiş, buna gerek yok" diyemiyorlar! Biraz kitapçık birazda kullanım ömürlerine bakarak, değişmesi gerekenleri ve kontrolleri ben söyledim. Anlayamadığım şeyleri servisten istemeden önce kurabiye evi buluşmasında sizlere sormak istiyorum. Ne istediğinizi bilen birisi olduğunuzu göstermek servisleri dikkatli olmaya zorluyor bence. Hepsi aynı değil tabiki, yaklaşımları ve iletişimleri çok iyi olan servisler de var ama yibede ipi gevşetmemek lazım.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Servisteyim. Pikaçunun geçmişini öğrendim ve ona göre iş emri oluşturdum. Servisler "x parça yakında değişmiş, buna gerek yok" diyemiyorlar! Biraz kitapçık birazda kullanım ömürlerine bakarak, değişmesi gerekenleri ve kontrolleri ben söyledim. Anlayamadığım şeyleri servisten istemeden önce kurabiye evi buluşmasında sizlere sormak istiyorum. Ne istediğinizi bilen birisi olduğunuzu göstermek servisleri dikkatli olmaya zorluyor bence. Hepsi aynı değil tabiki, yaklaşımları ve iletişimleri çok iyi olan servisler de var ama yibede ipi gevşetmemek lazım.
Çok da şe etmemek lazım bence güven önemli bu tarz işlerde

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@gececi gider gitmez ustalar şu değişecek bu değişecek der. Hiç daha fazla konuşmadan susturacaksın, ne değişmesi gerekiyorsa ben sana söyleyeceğim sen de değiştireceksin diyeceksin :D

Ben de de öyle oldu. Mazot filtresi değişmemiş görünüyor demişlerdi. İyi de o değişim kmsinde servise gelmemiş zaten, ben aracı aldığımda da kendi elimle değiştim daha kmsi gelmedi dedim. Listeden çıkarmıştım. Hepsi için genelleyemem tabi ama çoğunda var o yaklaşım. Şu değişcek bu değişcek, bu bizde değişmemiş görünüyor değişecek...
Sen sil o listeyi, bana bi oku önce; ben söyleyim hangilerini yapacağını.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yakıt filtresi 2010 sonrası bl kasalarda yokmuş,onu öğrendim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yakıt filtresi 2010 sonrası bl kasalarda yokmuş,onu öğrendim.
Kimisinde sağ arka tekerin orada, kimisi depo içinde. Değişmesi gerekli aslında. Oğuzhan depo içinden şamandırayı çıkarıp filtreyi değiştirmişti sanırım. Ama çoğu usta uğraştırıcı diye eğer depo içindeyse değiştirmez.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kimisinde sağ arka tekerin orada, kimisi depo içinde. Değişmesi gerekli aslında. Oğuzhan depo içinden şamandırayı çıkarıp filtreyi değiştirmişti sanırım. Ama çoğu usta uğraştırıcı diye eğer depo içindeyse değiştirmez.
Oğuzhan'ın değiştirdiği Bk kasa Mazda 3'ün benzin pompasıydı diye hatırlıyorum... ;)

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Depo içindeki filtrenin değişime ihtiyacı mı yok yada servislerin vakti mi yok?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
2004 civicte de depo içinde şamandıra teşkikatındaydı. 130k kmdeyken servisten alana kadar yedek parçadaki adamı ikna etmeye çalışmıştım.
Abi boş ver gerek yok biz hiç değişmedik demişlerdi. Zorla sipariş verdirdim de getirdiler. Mantık genelde hele de atmosferik ise benzinde bişi yok abi, benzin enjektörleri hassas değil abi.. Öyle de olunca koltuk sök, depoyu aç, şamandıra çıkar kim uğraşacak. Bir de sökmesi takması hassas bir yer, şamandıraya zarar verilirse sıkıntı...
İşin ehli çalışanları ayrı tutuyorum tabii ki her zaman ama hava filtre kabını sökerken tırnağını kıran, davlumbazı oturturken vida atlayan, davlumbazı yamuk takan (mercedes servisi) elemanların olduğu piyasada servis yönetimi de riskten olabildiğine kaçınıyor.
Periyodik bakımla ilgilenen personel ile ustalık gerektiren işlerle ilgilenen personel aynı özende ve kapasitede değil çoğu yerde.

Hondanın değişirken çektiğim filtre fotoğraflarını bulmuşken de ekleyeyim. Filtre aynı değildir elbet, ama mantık aynı sonuçta.
IMG_20140522_184541.jpg
IMG_20140522_182651.jpg
IMG_20140522_184740.jpg

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Arkadaşlar aracım 83 binde. 20 binde bujiler serviste değiştirilmiş. İridyum bujiler için kitapçıkta 60 bin’de bir değiştirin yazıyor. Ayrıca şunların da zamanı gelmiş.

Yakıt filtresi
Fren hidroliği
Buji değişim
Polen filtresi
Motor yağı
Yağ filtresi
Motor suyu
Hava filtresi

bunlardan fren ve motor yağını kendim alırım. Ama diğerlerini bilemiyorum. Bujileri servisten mi almak lazım?

Filtreler ve antifriz için önereceğiniz markalar var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Filtreleri servisten temin edebilirsin çok fark yok, polen biraz farklı olabilir sadece. Bujiler için iridyum tercihi yapmayabilirsin (fiyat açısından) antifriz için orta seviyede markalı ürün alabilirsin, sorun olmaz, fakat forumda Fl 22'ye varan tavsiyeler de yok değil, ben katılmıyorum Fl 22 mevzusuna.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Filtreleri servisten temin edebilirsin çok fark yok, polen biraz farklı olabilir sadece. Bujiler için iridyum tercihi yapmayabilirsin (fiyat açısından) antifriz için orta seviyede markalı ürün alabilirsin, sorun olmaz, fakat forumda Fl 22'ye varan tavsiyeler de yok değil, ben katılmıyorum Fl 22 mevzusuna.
Lpg de var. Buji de sıkıntı yaşamak istemiyorum. Az bişe pahalı olsun ama iyi olsun tarafındayım. Bujileri de servisten alabilirim. %20 indirim de varken

Antifriz için orta seviye marka nedir? Siz ne kullanıyorsunuz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg de var. Buji de sıkıntı yaşamak istemiyorum. Az bişe pahalı olsun ama iyi olsun tarafındayım. Bujileri de servisten alabilirim. %20 indirim de varken

Antifriz için orta seviye marka nedir? Siz ne kullanıyorsunuz?
İlginç gelebilir belki. Aldığım araçların antifirizini değişim yapma gereği olmadan sattım. :) Ölçüm yaptırırım ve değerleri iyiyse ki kötü çıkmadı değiştirmem.

İllaki marka olacaksa da, Opet, BP, Petrol Ofisi gibi marka öneririm.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar aracım 83 binde. 20 binde bujiler serviste değiştirilmiş. İridyum bujiler için kitapçıkta 60 bin’de bir değiştirin yazıyor. Ayrıca şunların da zamanı gelmiş.

Yakıt filtresi
Fren hidroliği
Buji değişim
Polen filtresi
Motor yağı
Yağ filtresi
Motor suyu
Hava filtresi

bunlardan fren ve motor yağını kendim alırım. Ama diğerlerini bilemiyorum. Bujileri servisten mi almak lazım?

Filtreler ve antifriz için önereceğiniz markalar var mı?

Hiçbir şey almana gerek yok. Direk git Adem ustaya. Vizyon otodan uygun fiyata gelir. Yok illa ben araştıracağım diyorsan da, yakıt filtresini yan sanayi bulabilirsin mann marka. Fren hidroliğini konuştuk zaten, liqui moly ve mobil in fiyatları uygun gayet. Buji ngk bkr5e11, 0.08 mm ye ayarlıyor aralığını lpg için.
Polen filtresi yan sanayi takıl, ucuz olsun gerekirse kısa sürede değiş bence.
Motor yağı önceki yağın yağ eksiltmiyorsa aynısından devam et. esp 5-30 kullan, fiyat fazla gelirse eneos premium 5-30, motul 8100 xclean 5-30 fiyatları 120 civarı. Eksiltme varsa 0-40 ya da 5-40 a geçebilirsin. Yağın viskozitesi ya da markası değişince 10bin km.ye kadar yağ eksiltme artabilir endişelenme, 2. bakımından sonra yağ eksiltmenin kesilmesi gerekir, çok sık viskozite ve yağ markası değişme o nedenle.
Motor suyu Adem usta eneos kullanıyor, 3 kutu 33 tl den 100 tl yapıyor fiyatlar artmadıysa 1 aydır.
Hava filtresini de orjinal kullanıyor. Yetkili servisten fiyat alıp sonbahar kampanyası ile daha da uyguna getirebilirsin parça fiyatları. İnternette bulduklarınla karşılaştırıp karar verirsin.
Şanzıman yağını da kesinlikle değiş eğer değişmediysen.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Hiçbir şey almana gerek yok. Direk git Adem ustaya. Vizyon otodan uygun fiyata gelir. Yok illa ben araştıracağım diyorsan da, yakıt filtresini yan sanayi bulabilirsin mann marka. Fren hidroliğini konuştuk zaten, liqui moly ve mobil in fiyatları uygun gayet. Buji ngk bkr5e11, 0.08 mm ye ayarlıyor aralığını lpg için.
Polen filtresi yan sanayi takıl, ucuz olsun gerekirse kısa sürede değiş bence.
Motor yağı önceki yağın yağ eksiltmiyorsa aynısından devam et. esp 5-30 kullan, fiyat fazla gelirse eneos premium 5-30, motul 8100 xclean 5-30 fiyatları 120 civarı. Eksiltme varsa 0-40 ya da 5-40 a geçebilirsin. Yağın viskozitesi ya da markası değişince 10bin km.ye kadar yağ eksiltme artabilir endişelenme, 2. bakımından sonra yağ eksiltmenin kesilmesi gerekir, çok sık viskozite ve yağ markası değişme o nedenle.
Motor suyu Adem usta eneos kullanıyor, 3 kutu 33 tl den 100 tl yapıyor fiyatlar artmadıysa 1 aydır.
Hava filtresini de orjinal kullanıyor. Yetkili servisten fiyat alıp sonbahar kampanyası ile daha da uyguna getirebilirsin parça fiyatları. İnternette bulduklarınla karşılaştırıp karar verirsin.
Şanzıman yağını da kesinlikle değiş eğer değişmediysen.
O zaman şöyle yapayım. Ben yağda yanlış bakmışım. Mobil 3000 serisi de kriteri karşılıyor ama mobil 1 esp de karşılıyor. Daha iyiyse onu alırım. Yağ internette daha uygun oluyor.

7bin km önce mazda serviste mobil koymuşlar. Ama hangisi bilmiyorum. Ben bi sıkıntı görmedim. Bugün kontrol ettim eksiltme de yok. Yine mobil 1 alayım diyorum 5-30

Diğer parçaların hepsini servisteki %20 kampanyalı fiyatlarını bi sorayım yarın. Bir de aksaray’dan sorayım bakalım fark ne çıkıyor. Bu arada mann üretimi filtron diye bi polen filtresi var. İyi demişler. Ona bakayım.

Şanzıman yağını 4 litre değişmiştim filtresiyle beraber. Tekrar değişsem iyi olacak gibi. Filtresiz.

Buji konusuna gelirsek facebook’ta grupta arkadaş foto atmış. Daha yeni ngk almış ve yanmış. Bu kadar çabuk nasıl bitiyor anlamadım diyor. Orijinal bujiler iridyum mu? Servisten orijinal alsam?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O zaman şöyle yapayım. Ben yağda yanlış bakmışım. Mobil 3000 serisi de kriteri karşılıyor ama mobil 1 esp de karşılıyor. Daha iyiyse onu alırım. Yağ internette daha uygun oluyor.

7bin km önce mazda serviste mobil koymuşlar. Ama hangisi bilmiyorum. Ben bi sıkıntı görmedim. Bugün kontrol ettim eksiltme de yok. Yine mobil 1 alayım diyorum 5-30

Diğer parçaların hepsini servisteki %20 kampanyalı fiyatlarını bi sorayım yarın. Bir de aksaray’dan sorayım bakalım fark ne çıkıyor. Bu arada mann üretimi filtron diye bi polen filtresi var. İyi demişler. Ona bakayım.

Şanzıman yağını 4 litre değişmiştim filtresiyle beraber. Tekrar değişsem iyi olacak gibi. Filtresiz.

Buji konusuna gelirsek facebook’ta grupta arkadaş foto atmış. Daha yeni ngk almış ve yanmış. Bu kadar çabuk nasıl bitiyor anlamadım diyor. Orijinal bujiler iridyum mu? Servisten orijinal alsam?
Onun bujisi yandıysa ya motoru yağ yakıyordur ya da lpg kullanıp ayarı çok kötüdür. hiçbir problem yaşamadım. Orjinal iridyum olabilir fakat Adem usta önermiyor. Denenebilir, iridyumlar bunlar ngk ıfr6e11 ya da denso sk16pr11.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orijinal bujiler iridyum ama lpg orijinal olmadığı için orada işler değişmeye başlıyor maalesef.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Servis fiytları

Yağ 283
Yağ filtresi 39
Hava filtresi 120
Polen filtresi 225
Yakıt benzin filtresi 240
Fren hidroliği 26
Buji 75
Antifriz 90
İşçilik 370

Dışarıya satılan parçada indirim yapmıyorlar. Bunları serviste yaptırırsam %20 indirim yapıyorlar.

Servise gitmem için “tamam bunları serviste yaptırayım” seçeneğini göremiyorum.

Sizce servisten alıp ustaya götürülecek parça var mı burada?

Üst Alt