Mazda 3 BK (2003-09) Amortisör Tavsiyesi

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
21-03'te Otosupermarketten tanesi 147 liraya KYB arka amartisör siparişini verdim. Ürün kargodan bugün teslim olur.
Buarada hazır lifte girmişken arka balataları da yenilesem iyi olur dedim. TRW marka balataları da çifti 65 liraya aldım aynı yerden.
Hafta sonu da değişimini yaparız. Bakalım sonuçlar nasıl olacak.

İlk izlenim olarak KYB amartisörler söylenildiği gibi biraz sert geldi. Zamanla ya biraz daha yumuşar ya da biz alışırız artık :)
TRW balatalar gayet güzel, tam istediğim gibi. Ömrünü de zamanla yol yaptıkça takip edicez artık.

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
21-03'te Otosupermarketten tanesi 147 liraya KYB arka amartisör siparişini verdim. Ürün kargodan bugün teslim olur.
Buarada hazır lifte girmişken arka balataları da yenilesem iyi olur dedim. TRW marka balataları da çifti 65 liraya aldım aynı yerden.
Hafta sonu da değişimini yaparız. Bakalım sonuçlar nasıl olacak.

Otosupermarketten bende ön disk ve 4 takım TRW balata almıştım. Site çalışanları çok ilgili tavsiye edilir.
Garajdan uzak kaldığım dönemde @qwery yorum istemişşin biraz geç olacak ama (1 yıl 2 ay kadarcık) Erbeylere bir defa gittim hatta ilk onlar demişti “abi bu arabanın amortisörle gidik” diye sonrasında böyle bir konu açtım ve saolsun garaj sakinlerinin bilgi ve öneri ile KYB almıştım. Ogün bu gündür hiçbir sorun olmadan kullanıyorum.
Samsunda maalesef mazdadan anlayan (hiç demek haksızlık olur) pek usta yok Erbeylerin sahibi (ismini unuttum) ilgili bir insan geçmişi İstanbul evo bizim araçlardan da anladığını söyleyebilirim. Ancak orijinal takmakta ısrarcı bunu biraz açalım;
Orijinal parçanın avantajı usta için garantili iş bir sorun olursa direk servisten ürün ayıplı diyerek yenisi ister. Kullanıcı için muadilleri fazlası ile mevcut hatta daha kalitelileri ki konfor istiyorsan monreo yol tutuş istiyorsan KYB gibi. (bu konu biraz tartışmaya açık galiba…) Muadillerini daha ucuza almak varken servisi tercih etmek biraz duygusal tabiki.
O donemde ben sundan emin oldum orijinal isteseydim gelen parça fomaco olacaktı.
Kullanan biri olarak KYB amortisörü gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. temin etme konusunda da; otosupermarkette vardı ama ben o dönem hiç alış veriş yapmamıştım o yüzden Samsun ezgi otomativden yanlış hatırlamıyorsam 20 lira fazla para vererek almıştım. Sırf bir sorun çıkarsa muhattap olacağım bir dükkan olsun diye…

Oto supermarketten aldığım balata ile çıkan balata biraz farklı sorun olabilir diye usta takmak istemedi ama satıcı ısrarla bir şey olmaz dedi ve taktık hiç bir sorun yok.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Bende cevabını biraz gecikmeli okudum. Benim için geç olsa da faydalı bir bilgi olmuş en azından. Ben orjinallerini taktırmıştım üçün beşin hesabını yaparken yolda kalmayım diye. Ama senin de dediğin gibi işini düzgün yapan bir ustaya kyb de taktırılabilirmiş. Ciddi fiyat farkı var arada. Benim sipariş verdiğim dönemde 800 TL amortisör 100 TL işçilik vermiştim. Şuan daha fazladır sanırım...

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Bende cevabını biraz gecikmeli okudum. Benim için geç olsa da faydalı bir bilgi olmuş en azından. Ben orjinallerini taktırmıştım üçün beşin hesabını yaparken yolda kalmayım diye. Ama senin de dediğin gibi işini düzgün yapan bir ustaya kyb de taktırılabilirmiş. Ciddi fiyat farkı var arada. Benim sipariş verdiğim dönemde 800 TL amortisör 100 TL işçilik vermiştim. Şuan daha fazladır sanırım...

İşçilik konusunda bir şey diyemem ama ciddi bir rakam 800 lira servisten kendin mi temin ettin yoksa yaptırdığın yer mi temin etti?

44KV444M3

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Tıtanıum Gri Sedan
selamlar,

KYB amortisorlerle ilgili tecrübesi olan arkadaşlar önerir misiniz ?

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
selamlar,

KYB amortisorlerle ilgili tecrübesi olan arkadaşlar önerir misiniz ?
28 nisan 2015 de bu konu içerisinde ki yazımdan günümüze sıkıntısız kullanmaktayım. Öncesinde ki araştırmalarımdan bir yorum yapacak olursam, garaj sakinleri içerisinde ki uzman arkadaşlar da kyb tavsiyesinde bulunmuştular.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Konuyu hortlatarak güncel fiyat girmiş olayım.
Ayın 10 unda GG dan tanesi 250TL ye KYB marka bir çift ön amortisor aldım.
Ford parçacısından da (Cmax, Focus ile aynı) bir çift FoMoCo marka Amortisör Takozu+Üst Bilye(Çifti 250TL) ve Körüğü (Çifti 50TL) aldım.
Değişim için ödediğim işçilik 80TL

Amortisör.png

Değişen parçalar sonucunda direksiyonu sağa sola çevirirken gelen küldürtü sesi kesildi. Direksiyon hissedilir şekilde yumuşadı. KYB amortisörlerden de gayet memnunum. Bir miktar sertleşme bekliyordum ve beklediğim gibi de oldu.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Keyfiniz daim olsun.

Siz yazınca acaba mı dedim, bendeki 99 model 626 GF için de amortisör takozu var değiştirilecekler listesinde, Ford ile bizim araçların ortak parçaları olduğuna göre Mondeo'nun parçaları uyar mı?

Amortisör değişiminde Adem usta orjinalleri pahalıdır, yan sanayidense temiz çıkma bulalım demişti. Çıkmadansa Mondeo parçası olarak bakılabilir herhalde.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Keyfiniz daim olsun.

Siz yazınca acaba mı dedim, bendeki 99 model 626 GF için de amortisör takozu var değiştirilecekler listesinde, Ford ile bizim araçların ortak parçaları olduğuna göre Mondeo'nun parçaları uyar mı?

Amortisör değişiminde Adem usta orjinalleri pahalıdır, yan sanayidense temiz çıkma bulalım demişti. Çıkmadansa Mondeo parçası olarak bakılabilir herhalde.
Teşekkür ederim.

626GF için diğer markalarla ortak parça kullanımı konusunda bilgisi olan bir arkadaş daha doğru yönlendirecektir sizi. Yanlış bilgi vermek istemem. Forumda muhtemelen konusu da vardır.

Bilginize...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konuyu hortlatarak güncel fiyat girmiş olayım.
Ayın 10 unda GG dan tanesi 250TL ye KYB marka bir çift ön amortisor aldım.
Ford parçacısından da (Cmax, Focus ile aynı) bir çift FoMoCo marka Amortisör Takozu+Üst Bilye(Çifti 250TL) ve Körüğü (Çifti 50TL) aldım.
Değişim için ödediğim işçilik 80TL

Ekli dosyayı görüntüle 29026

Değişen parçalar sonucunda direksiyonu sağa sola çevirirken gelen küldürtü sesi kesildi. Direksiyon hissedilir şekilde yumuşadı. KYB amortisörlerden de gayet memnunum. Bir miktar sertleşme bekliyordum ve beklediğim gibi de oldu.
Körük yazan stoper.
Altdali körük

Yanlışmıyım , yanlışmı?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Teşekkür ederim.

626GF için diğer markalarla ortak parça kullanımı konusunda bilgisi olan bir arkadaş daha doğru yönlendirecektir sizi. Yanlış bilgi vermek istemem. Forumda muhtemelen konusu da vardır.

Bilginize...
Bilgilendirme için teşekkürler, aslında soruyu ortaya sormuştum, genel olarak Ford ve Mazda ortaklığı süresince çoğu parça ortak kullanılmış, sizin yazınızdan sonra 626 için de ortak parça mıdır diye merak ettim.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Körük yazan stoper.
Altdali körük

Yanlışmıyım , yanlışmı?
Doğrudur üstad, ismini bilemediğimden ve (aslında küçük bir körüğe benzediğinden) alttaki uzun körükle karışmasın diye fotoğraf da koyup göstermeye çalıştım. Teşekkür ederim bilgi için.

ayhan1453

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Benim arabamin da ön amortisorlerin değişim zamani gelmis. Arkalari kyb ile degismistim zaten. Umumi kanaat kyb gibi. Kyb arkalara taktim eskisine gore sertleşti şimdi öne de taktigimda da araba cok sert olur mu.kazık gibi olmasini istemiyorum Öne monroe mi taksam uyumu nasil olur. Bu sefer de guvenlikten mi ödün veririz. Tekrar bi yorumlar alsam...

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yerinde olsaydım önleri de KYB yapardım. Zaafiyet olur mu bilemiyorum ama uyum sağlaması açısından böyle yapardım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim arabamin da ön amortisorlerin değişim zamani gelmis. Arkalari kyb ile degismistim zaten. Umumi kanaat kyb gibi. Kyb arkalara taktim eskisine gore sertleşti şimdi öne de taktigimda da araba cok sert olur mu.kazık gibi olmasini istemiyorum Öne monroe mi taksam uyumu nasil olur. Bu sefer de guvenlikten mi ödün veririz. Tekrar bi yorumlar alsam...
Sanırım 500tl x 4 = 2000 tl orijinal in fiyatın.
Kafanız rahat olur arabada olması gerektiği gibi olur.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
ilhami hocam önleri değiştirmiş biz de arkaları değiştirdik mi tamamdr bu iş.:)
20180515_141932.jpg

Üst Alt