Mazda 3 BK (2003-09) Amortisör Tavsiyesi

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cok tesekkurler yaklaşık 2000 km yol yaptım yeni amortisörlerle aracın viraj kabiliyeti zaten hosuma giderken simdi tadından yinmiyo desem yeri var. Bu arada Oğuzhan youtubeden video eklerken bir hayli zorlandım. Onceden [url.... uzantısı veriyodu simdi https veya http uzantılı veriyor onlarda forumda video olarak değil de bağlantı adresi olarak görünüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
https'nin "s" sini silersen video normal şekilde yükleniyor...

Bilmeyenler için yazayım dedim...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
hocam aynı segmet başka bir aracın orjınal amrtisör fiyatını sorarmısın bakalım ne diecekler :)

Orjinalden kasıt Mazda için konuşacaksak servis fomaco diyor ve aracımdan çıkan amortisörlerde aynı marka. Açılımı ford motor company. Gidip aynı amortisörü ford servisine sormak lazım. Servis fiyatları malum bir çok parçayı tedarikçilerden daha uygun fiyata alabilmek varken servisden orjinal diye daha fazla para vermek çok mantıklı değil. Bu süreçte -herkese ayrıca teşekkürler- arkadaşlar altarnatif hatta daha iyi markalar önerdiler ve bende KYB aldım.
Samsunda özel bir servisin paylaşımını aktarayım; 2010 veya 2011 kasa mazda 3 baskı balata yemiş müşterisi orjinal tak demiş. Orjinali Trabzondan istemem gerekir bir gün beklersiniz ancak ford ile birebir aynı isterseniz forddan alalım hemen takalım demiş. Müşteri orjinalde ısrar edince sipariş etmiş. Forddan biraz pahalıymış rakamı net hatırlamıyorum. Parça gelmiş kutunun üzerinde ford amblemi ile....

Servis fiyatı 370, yan sanayi DEPO 220 olan sol sis farını 45 liraya çinden aldım. Buda başka bir örnek.

Özeleştiri yapacak olursam; üzerinde birçok parçası ford olan bir arabaya binipte neden fordları çok sevmediğimi (malumuzun milletimizce tutulan grupta) hala anlamış değilim ona da apayrı bir konu...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şahsen Ford benim ikinci tercihimdir... Gıcıklığım sadece Fransız mallarına.

:p

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
evet abi video da 52 inpala gibi esniyor araba okadar esnemesi normal degil kyb ön 160 arka 120 tl gibi fiyatı var tek fiyatı ..
Adem usta on ve arkada farklı amortisör olması sorun olur mu. Yol tutuşu açısından. Arkada kyb önde Monroe mesela. Kyb gazli, Monroe yağlı bu sorun olur mu?

Discovery cihazımdan gönderildi

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Orjinalden kasıt Mazda için konuşacaksak servis fomaco diyor ve aracımdan çıkan amortisörlerde aynı marka. Açılımı ford motor company. Gidip aynı amortisörü ford servisine sormak lazım. Servis fiyatları malum bir çok parçayı tedarikçilerden daha uygun fiyata alabilmek varken servisden orjinal diye daha fazla para vermek çok mantıklı değil. Bu süreçte -herkese ayrıca teşekkürler- arkadaşlar altarnatif hatta daha iyi markalar önerdiler ve bende KYB aldım.
Samsunda özel bir servisin paylaşımını aktarayım; 2010 veya 2011 kasa mazda 3 baskı balata yemiş müşterisi orjinal tak demiş. Orjinali Trabzondan istemem gerekir bir gün beklersiniz ancak ford ile birebir aynı isterseniz forddan alalım hemen takalım demiş. Müşteri orjinalde ısrar edince sipariş etmiş. Forddan biraz pahalıymış rakamı net hatırlamıyorum. Parça gelmiş kutunun üzerinde ford amblemi ile....

Servis fiyatı 370, yan sanayi DEPO 220 olan sol sis farını 45 liraya çinden aldım. Buda başka bir örnek.

Özeleştiri yapacak olursam; üzerinde birçok parçası ford olan bir arabaya binipte neden fordları çok sevmediğimi (malumuzun milletimizce tutulan grupta) hala anlamış değilim ona da apayrı bir konu...

Merhabalar. Bende samsun bafralıyım ve senin yaşadığın süreçten şuan ben de geçiyorum. Sen Amortisörleri değişeli sanırım şuan 10 ay falan olmuş. Memnuniyet durumun nedir acaba? Samsunda erbeyler otomotive sormuştum bir ara. Orjinali dışında randıman alamıyoruz o yüzden kyb falan takma direk orjinal takalım demişti. Ama orjinaline de maaşallah 450 TL dedi. Ben 4 ünü birden değiştirebilirim. Fiyat baya yoracak gibi. Sen kullanan biri olarak kyb önerirmisin veya monreo?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kyb sert, Monroe ise daha yumuşak diyorlar yanlış bilmiyorsam. Birinde konfor artar diğerinde yol tutuş.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kyb sert, Monroe ise daha yumuşak diyorlar yanlış bilmiyorsam. Birinde konfor artar diğerinde yol tutuş.
Ayrıca Monreo; Kyb ye göre daha ucuzdur. Monreo hakkında olumsuz hiçbirşey duymadım ekonomik olsun derseniz Monreo tercih edebilirsiniz.

İstanbulda japon grubu bir parcacı var. Elinde Mazda parçası bolca mevcut ve fiyatları uygun.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

amotisör sert olunca mı konforlu oluyor Bülent;yoksa yumsak olunca mı konforlu oluyor...arkadaşta aurıs var hb.benım rababama gore sert duruyor..yolda gıderken...yanı yaylanmıyor yolda...oysa kendımınkı otobustekı gıbı tıs tıs edıyor yaylanıyor zıplamıyor araba hıc...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
amotisör sert olunca mı konforlu oluyor Bülent;yoksa yumsak olunca mı konforlu oluyor...arkadaşta aurıs var hb.benım rababama gore sert duruyor..yolda gıderken...yanı yaylanmıyor yolda...oysa kendımınkı otobustekı gıbı tıs tıs edıyor yaylanıyor zıplamıyor araba hıc...
Sert olunca konforlu olmaz hocam, senin araban da sert olmalı, yoksa amortisörlerin patlak mı :)

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Usta daha önce kyb taktığını ama bir yere kadar idare ettiğini çok fazla randıman alamadığını söylemişti. Hatta başından geçen bir olayı anlattı. Bir araca kyb taktığını ama müşterinin memnun olmadığını sonra orjinalleri sipariş edip tekrar değiştirdiğini söyledi. O yüzden orjinal takalım demişti. Orjinalleri de maaşallahı var fiyat olarak. Ben kalsın demiştim ama sonuç olarak bi çözüm bulmak gerekecek.

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Kyb veye tokico orjinali. Ama pahali. Minroe abimin arabada takılı. Baya yumuşak. Araba beşik gibi oluyor :)

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bozkurt358

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv
Bu arada orijinal dedigimiz amortisörler de kyb. Benim aracımin orjinal amortsorlerini kontrol ettim markası kyb idi. Ama tanesi 300 lira felan.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Monroe takili iken besik gibi oluyor derken fazla salinim mi soz konusu. Sahsen ben cok yumusak olmasi taraftari degilim. Aracin dogal yapisi zaten sert suspansiyona sahip.

Orjinalleri fomoco diye biliyorum. Kyb gazli orjinali yagli olmasi lazim.

Kırmızı Ruhum

Yeni makinem
Araç Markası
Mazda 3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Kırmızı- Sedan
Fomocoysa focus amörtisörleride olur ozaman
Zamanında bende arka amortisörler için gittim aynı diye ford dan amortisörleri aldım.servisime geldim ustam baktı aynısı dedi yalnız alt bağlantı yerinin kalınlığının farklı olduğunu söyledi.ford unki inceydi.çıkan fomoco amortisörün alt bağlantı kısmı kalındı.bunuda takabiliriz dedi ancak bu boşluğu doldurmam gerek buda ilerde sıkıntı yaratabilir dedi.o nedenle gittim 2 adet KYB taktırdım bi sorun yok 1yıldır.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Zamanında bende arka amortisörler için gittim aynı diye ford dan amortisörleri aldım.servisime geldim ustam baktı aynısı dedi yalnız alt bağlantı yerinin kalınlığının farklı olduğunu söyledi.ford unki inceydi.çıkan fomoco amortisörün alt bağlantı kısmı kalındı.bunuda takabiliriz dedi ancak bu boşluğu doldurmam gerek buda ilerde sıkıntı yaratabilir dedi.o nedenle gittim 2 adet KYB taktırdım bi sorun yok 1yıldır.

Peki Kyb kullanan biri olarak orjinaline göre daha mı sert dedikleri gibi? Kararsız kaldım şimdi.

Üst Alt