Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
9A060012-E7C0-42FB-8B44-072FC4004212.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

17 inç, nasıl sizce?

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Güzel görünüyor. Sadece göbeği çirkin, oraya düzgün bi kapak ayarlamak lazım

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bugün brigstone turanza t005 i alarak lastik arayışını sonlandırdık.tavsiye ederim.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Ne zamandır kullanıyorsunuz yorum alabilir miyim.

polatserkan85

Sessiz
Araç Markası
2012 Chevrolet Cruze
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Arkadaşlar foruma yeni katıldım deneyimli arkadaşlar olduğu için fikir almak istiyorum. 3 ay önce 2012 Chevrolet cruze design edition aldım. Aracın üstünde 2013 çıkışlı 235 45 R17 inç continental lastik var. Aracın kapısında yazan orijinal lastik değeri 215 50 17 kılavuzda 225 50 17 de ekli yani her ikiside oluyor diye anladım. Yanlış anlamış olabilirim. Şimdi çok kafam karışık ben ne yapayım kışlık lastik de yok. Yeni lastik alayım mı bunlar idare eder mi dişleri fena değil. Eğer alacaksam hangi ebatlarda almalıyım malum 17 inç lastik fiyatları pahalı. 215 50 17 lastikler daha bir pahalı. 17 inçlerde en uygun 225 45 lastikler. Ne yapmamı önerirsiniz arkadaşlar teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar foruma yeni katıldım deneyimli arkadaşlar olduğu için fikir almak istiyorum. 3 ay önce 2012 Chevrolet cruze design edition aldım. Aracın üstünde 2013 çıkışlı 235 45 R17 inç continental lastik var. Aracın kapısında yazan orijinal lastik değeri 215 50 17 kılavuzda 225 50 17 de ekli yani her ikiside oluyor diye anladım. Yanlış anlamış olabilirim. Şimdi çok kafam karışık ben ne yapayım kışlık lastik de yok. Yeni lastik alayım mı bunlar idare eder mi dişleri fena değil. Eğer alacaksam hangi ebatlarda almalıyım malum 17 inç lastik fiyatları pahalı. 215 50 17 lastikler daha bir pahalı. 17 inçlerde en uygun 225 45 lastikler. Ne yapmamı önerirsiniz arkadaşlar teşekkür ederim
235 taban ile 215 arasında fark var şu haliyle memnunsan fiyatı uygun olan, 225 tercihi yapabilirsin.

Not: yorumum fiyat odaklıdır.

polatserkan85

Sessiz
Araç Markası
2012 Chevrolet Cruze
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
235 taban ile 215 arasında fark var şu haliyle memnunsan fiyatı uygun olan, 225 tercihi yapabilirsin.

yani 225 45 aracıma uygun mudur?

Bir de şuanki lastikler götürür mü bir yaz daha kışlık için mi baksam?

Son düzenleme:

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Buradan karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Üstündeki lastiklerle -% 0,54 değişim olmuş( özür dilerim yanlışlık olmuş, değişim %4,5), 225 45 17 takarsanız % 2,96 olacak. Uygun görülen maksimum (-) ya da (+) %3. Yani üstündeki lastikler uygun değil.

Üstündekiler 7 senelik, nerde ne olacağı belli olmaz. Kesinlikle hız yapmayın.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Şu anki 235 ölçülerden memnun isen 225 hayli hayli olur demek istiyorum... Lastik işi ihmale gelmez o konuda götürür demek yanlış olur.

Dört mevsim lastik de bakabilirsin.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Üstteki mesajımı değiştirdim yanlışlık olmuş, tavsiyem hem ölçü hem yaş itibariyle bir an önce kurtulun lastiklerden :)

polatserkan85

Sessiz
Araç Markası
2012 Chevrolet Cruze
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Şu anki 235 ölçülerden memnun isen 225 hayli hayli olur demek istiyorum... Lastik işi ihmale gelmez o konuda götürür demek yanlış olur.

Dört mevsim lastik de bakabilirsin.
4 mevsim lastik sanki çok ses yapar bir de aracımı yorar diye düşünüyorum zaten kasa ağır cruze ların hızlanması yavaş diye. Sizin fikriniz nedir? Yardımcı olur musunuz?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
215 ara kesit olduğu için pahalıdır biraz daha, 215/50 den 225/45'e geçişte değişim yüzdesi kabul edilebilir bir değerde olduğu için problem olmaz, 225 taban yaz şartlarında daha güvenli olurken kış şartlarında daha kötüdür.

polatserkan85

Sessiz
Araç Markası
2012 Chevrolet Cruze
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
215 ara kesit olduğu için pahalıdır biraz daha, 215/50 den 225/45'e geçişte değişim yüzdesi kabul edilebilir bir değerde olduğu için problem olmaz, 225 taban yaz şartlarında daha güvenli olurken kış şartlarında daha kötüdür.
Kışın zaten kışlık lastik alırım, yaz için 225 45 idealdir diyorsunuz? Araç için dinamiği için bir sorun olmaz diyorsunuz yani

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kışın zaten kışlık lastik alırım, yaz için 225 45 idealdir diyorsunuz? Araç için dinamiği için bir sorun olmaz diyorsunuz yani
Bir sorun olmaz, yazlık lastik için idealdir, problem yaşamazsınız, tek problem ince yanak olacağı için lastiğinize dikkat etmeniz gerekecek, sert çukurlara ekstra özen göstermek lazım..

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Bi arkadaşım için lastik araştırması yaparken verdiğim linkteki programın hatalı olduğunu farkettim. Sürekli farklı sonuçlar verebiliyor.
Onun için ölçülere bakarsak;
Orjinal iki ölçüde yanak genişliği
215/50/17 de 10,75 cm
225/50/17 de 11,25 cm
Şu an kullandığınız 235/45/17 de 10,57 cm
Almayı düşündüğünüz 225/45/17 de 10,12 cm.

Daha önce çok kullanmıştım ama problem yoktu. Matematik hesabı kuvvetli biri en uygun olanı söyler.

Kasva

Sessiz
Araç Markası
2016-Mazda CX-3
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyazı
Arkadaşlar merhaba herkese. Forumu pek takip edemiyorum şarlar gereği bu yüzden benzer konu açılmışsa affola. Bizim kuzunun (CX-3) lastik değişim zamanı geliyor yaklaşık 1,5 / 2 aya kadar. 3 farklı lastik arasında kaldım. FalkenAZENIS FK453CC, Pirelli CINTURATO P7 ve NOKIAN WETPROOF. Değerli görüşlerinizi ve varsa önerilerinizi rica edicem. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

NOT: Antalya’da yaşıyorum. 4 mevsim lastiğe gerek yok diye düşünmekteyim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bence de 4 mevsim gereksiz olur. Tamamen F/P olarak mı bakıyorsunuz olaya yoksa fiyat ikinci planda net kriterleriniz mi var, ben yumuşak hamurlu lastikleri tercih ederim her zaman, fiyatına göre etiket değerlerine göre tercih yaparım bu markalardan.

Üst Alt