Mazda 6 GH (2007-13) Ses Yalıtımı

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Temizlik..
20170204_163601_HDR.jpg

Montaj(yapıştırıcı kullanmadan)..
20170204_164542.jpg
20170204_165347_HDR.jpg
20170204_170812_HDR.jpg
20170204_171119_HDR.jpg

Sonuç: Arkadan gelen yol sesinde fark edilir azalma oldu. Motor sesini ve kapılardan gelen dış ortam seslerini daha duyar oldum. Bu demektir ki işlem etkili oldu :harika: Denemelik bir işlemdi bu. Diğer seslerin farkındalığı açısından da faydalı oldu. Bagaja uygulama yaparsam bunu da yapıştırarak daha iyi sonuç alacağımı tahmin ediyorum kısmet olursa. Bu haliyle bile arka kısımdan gelen yol sesi açısından yeterli geldi, fazlasında gözüm yok :D Kapılardan gelen dış ortam sesleri ve 120'lerde belirginleşen rüzgar seslerine yoğunlaştım şimdi. Kapılara extra fitil(yukarıdaki bmw gibi) ve kapı içi saçlara kendinden yapışan malzeme uygulamayı düşünüyorum. Kısmet bakalım...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kapat kesinlikle abi. Sesin girmesine yol açar. İyi bir yalıtım için delik olmamalı.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Rüzgar sesi bizide çok rahatsız ediyor.. bu sorunu çözecek arkadaşların paylaşımlarını 4 gözle bekliyorum..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Videoda çok önemli bir noktaya değinilmiş. Ben sürücü tarafında rahatsız edici sesler duyarken ön sağ kotukta oturan kişiye derdimi anlatamam genelde. Çünkü sağ tarafta ses daha az. Direksiyon ve çevresinde daha fazla açıklık olduğundan ve sesi iletecek direksiyon v.s. metal materyal olduğundan dolayı daha çok ses geldiğini düşünüyorum. BMW bu konu üzerinde çalışmış, bize de taklit etmek düşer :D

Ek: Sayın yöneticilerimizden ilk mesaja eklenmesini rica ediyorum. Saygılar

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Rüzgar sesi bizide çok rahatsız ediyor.. bu sorunu çözecek arkadaşların paylaşımlarını 4 gözle bekliyorum..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
En dişli rakibimiz rüzgar sesi, o yüzden sona saklıyorum hocam :D Arabanın aerodinamisi, fitillerin yerleştirilmesi, dış dikiz aynaların yapısı gibi köklü etmenlerden kaynaklı oluşuyor rüzgar sesi. Bu saydığım şeyleri değiştirmek de öyle kolay değil, bazılarını ise imkansız. Önce sebebi araştırmayı düşünüyorum. Eski arabamda canım dış alt fitilinde açıklıklar tespit etmiştim ve orayı kağıt bantlayarak denemeler yapmıştım, olumlu sonuçları da olmuştu.
Ekli dosyayı görüntüle 9418
Ekli dosyayı görüntüle 9419

Şimdiki aracımdan(mazda 6) B sütunundan gelen rüzgar sesleri duyuyorum. Fitille ve B sütununun içine sesi yutacak materyaller kullanmayı düşünüyorum, kısmet olursa gelişmeleri birlikte göreceğiz ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
En dişli rakibimiz rüzgar sesi, o yüzden sona saklıyorum hocam :D Arabanın aerodinamisi, fitillerin yerleştirilmesi, dış dikiz aynaların yapısı gibi köklü etmenlerden kaynaklı oluşuyor rüzgar sesi. Bu saydığım şeyleri değiştirmek de öyle kolay değil, bazılarını ise imkansız. Önce sebebi araştırmayı düşünüyorum. Eski arabamda canım dış alt fitilinde açıklıklar tespit etmiştim ve orayı kağıt bantlayarak denemeler yapmıştım, olumlu sonuçları da olmuştu.
Ekli dosyayı görüntüle 9418
Ekli dosyayı görüntüle 9419

Şimdiki aracımdan(mazda 6) B sütunundan gelen rüzgar sesleri duyuyorum. Fitille ve B sütununun içine sesi yutacak materyaller kullanmayı düşünüyorum, kısmet olursa gelişmeleri birlikte göreceğiz ;)

Sütunda ve kapıda kullanılacak ses yalıtım malzemeleriyle zaten yeterli miktarda azalma olur. Bantlama tekniği fitillerin ses sızdırıp sızdırmadığını anlama konusunda çok başarılı.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Hakkını teslim etmem lazım @domestos Veli abi, konuyu okuyanlar için yanlış yönlendirme olmasın. Arabada ses yalıtımı namına bir emek ve çaba sarfedilmiş. Ulaştığım birçok yerde keçe ve türevi yalıtım malzemeleri var. Bakınız:
20170219_124659.jpg

Ama benim derdim daha iyi olabilecekse neden olmasın sorusuna cevap bulmak. Ve yaptığım paspasla bile yol sesine ufak bir miktar etki ettiğini farkettim. Hele ki Level 2'ye atladım ve yaptığım paspasın altına yalıtım süngeri koyunca yol sesi yüzümü güldürecek derecede azaldı :) 80-90' süratlerde bile Huzur arttı. Belki psikolojik mi diyorum ama şöyle birşey farkettim. Eskiden müzik açıkken 80-90'lı süratlerde müzikteki tiz sesler daha az duyulurdu. Çünkü dış gürültü daha ince seslerden oluştuğu için müzikteki tiz frekansların önüne geçiyordu. Paspas altındaki süngerden sonra tizleri daha net duyuyorum. Bu defa da araba süratlendikçe orta sesler daha az duyuluyor. Bu demek oluyor ki basit bir uygulamayla gürültünün frekansını tizlerden daha orta frekanslara çekebilmişiz. Bu hali bile çok mutlu etti beni. Çünkü gürültünün frekansını düşürmek ses yalıtımın nihai amaçlarındandır. Kapı içlerine kendinden yapışan süngerleri de yapıştırdıktan sonra istediğim seviyeye ulaşırsam bu dosyayı kapatabiliriz :) İşte LEVEL 2'nin fotografı:

20170221_180817a.jpg

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bu tarz uygulamaları gördükçe biz bu markayı mühendis ve patronlarından daha çok sevdiğimizi bir kere daha anlıyorum. Gönül bağı bu olsa gerek :D

Eline sağlık hocam..
Eyvallah hocam :) Bu mazdanın mühendisleri ve satış ıdırı-vıdırı departmanları işleri bize yıkacak kadar da zeki adamlarmış, şimdi düştü jeton :D

Üst Alt