Mazda 6 GH (2007-13) Ses Yalıtımı

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ne zamandır ses yalıtımıyla ilgili Koçtaş'ı takip ederim ve girişimlerim neredeyse hiçbirine denk gelememekle sonuçlanırdı:D Bugün vakit öldürme amaçlı uğradım, biraz dolaştım. Ses yalıtımıyla ilgili aradığım birçok ürüne denk gelmek ve fiyatlarının da internete yakın olması beni çok mutlu etti :)

Bitüself:
Ekli dosyayı görüntüle 12593

Mastercare ses yalıtım rulosu (Tabanda sesin frekansını düşürme amaçlı ikinci katman olarak kullanmayı düşünüyorum)
Ekli dosyayı görüntüle 12595 Ekli dosyayı görüntüle 12596

Mastercare xpe alüminyumlu kendinden yapışkanlı köpük(en hoşuma gideni bu oldu) Kapı içlerinde bitüself yerine bunu kullanmak daha mantıklı geldi bana. Hem uygulaması daha kolay, hem hafif hem de (Allah korusun) olasi bir tamirat durumunda bitüselften daha kolay çıkarılabilir bir ürün
Ekli dosyayı görüntüle 12597 Ekli dosyayı görüntüle 12598 Ekli dosyayı görüntüle 12599
Sizce ürünler ve kullanım alanlarını doğru seçtik mi?

Ayrıca birşey daha farkettim. LPG tankının olduğu yerdeki döşemeyi kesmişler ve onun altındaki bölüm çıplak duruyor. Küheylanda da aynı durum vardı ve orayı kapatınca arka taraftan gelen yol sesinde azalma olmuştu, Tufanda da olacak gibi :) yarın kısmet olur da fırsat bulursam bagajda ufak bir keşif operasyonu yapmayı düşünüyorum

Bitüself ile alüminyumlu kendinden yapışkanlı olan şey farklı frekanstaki sesleri keserler. Bence ikisini üstüste uygularsanız daha iyi olur. O alüminyumlu şey çok esnek ve yumuşak bir malzemeye benziyor. Parlak olan kısmı da alüminyumdan ziyade parlak yüzey oluşturarak ısı yalıtımı sağlamak için üretilmiş. Bu yalıtım konusunda ben de takıntılıyım ancak yapabileceğim bir ortam bulamadım henüz. :(

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bitüself ile alüminyumlu kendinden yapışkanlı olan şey farklı frekanstaki sesleri keserler. Bence ikisini üstüste uygularsanız daha iyi olur. O alüminyumlu şey çok esnek ve yumuşak bir malzemeye benziyor. Parlak olan kısmı da alüminyumdan ziyade parlak yüzey oluşturarak ısı yalıtımı sağlamak için üretilmiş. Bu yalıtım konusunda ben de takıntılıyım ancak yapabileceğim bir ortam bulamadım henüz. :(
Esasında soba arkasına konulan ısı yalıtımı tabakalarına benzer bir yapıda, çok esnek ve yumuşak değil ama fark edilir derecede sesi yutacaktır. Alüminyum yüzei de sesi bir bariyer gibi kısmen engelleyecektir diye ümit ediyorum :) Bu malzemeyle ses yalıtımı yapılan bir aracın videosu:

Kullanılan malzeme ne olursa olsun her halükarda ilk kesilecek olan frekansı yüksek yani tiz seler olacak. Çünkü bas sesleri engellemek daha zordur. Mesela arabada müzik çalarken dışarı çıktığımızda tizler duyulmazken orta ve daha çok bas sesler dışarıdan duyulur. Zaten insanı rahatsız eden sesler ince seslerdir ve incelediğim ses yalıtımları genelde sesi bitirmek yerine frekansı düşürerek daha az rahatsız edici seslere ulaşmayı amaçlıyorlar.

Bitüself türevi ziftli malzemelerin amaca çok hizmet ettiklerini düşünmüyorum çünkü sadece titreşimi öldürmek için onca zahmete, para harcamaya ve arabayı ağırlaştırmaya gerek yok. Olsaydı Bmw, Audi gibi markalar arabaları bütünüyle bitüself kaplama yapardılar. Amaç titreşimi azaltmaksa, kapı sacının ortasına bir parça sünger yapıştırarak bile bu yapılabilir. Ben ilk arabamın kapı içlerine piramit akustik sünger yapıştırmıştım ve oldukça etkili olmuştu kapılardan gelen seslerde. Dışarıdan vurunca tangır tungur eden kapı, ortasına sünger yapışınca bile daha medeni sesler çıkarmıştı :) Bahsetmek istediğim muvzuu tam da bu:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Trimler söküldükten sonra mümkün mertebe kaliteli ve efektif bir malzeme kullanma düşüncesindeyim. Alelade koli kartonu bile yapıştırılsa ses azalır sonuçta. Ama yapmışken hakkını vermek lazım :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Trimler söküldükten sonra mümkün mertebe kaliteli ve efektif bir malzeme kullanma düşüncesindeyim. Alelade koli kartonu bile yapıştırılsa ses azalır sonuçta. Ama yapmışken hakkını vermek lazım :)
katılmakla birlikte, %2'lik fark için harcanan külfetin katlanarak artması durumuna bence gerek yok ;)

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bir de şunu eklemekte fayda var. Ne kullanırsak kullanalım, yanmaya karşı dayanıklı olmalı. Azıcık bir şeyde onca emeklerle aldığımız guzularımızı kül etmemeli.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bir de şunu eklemekte fayda var. Ne kullanırsak kullanalım, yanmaya karşı dayanıklı olmalı. Azıcık bir şeyde onca emeklerle aldığımız guzularımızı kül etmemeli.
Çok önemli.. Malzemelere bakarken ilk sorduğum şey oldu bugün. Satış elemanlarına da güvenmem, ille ki çalmakla deneme yaparım ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Desibel değerinde 3 db lik düşüş sesin yarı yarıya azalması demektir. O nedenle o kadar zahmete girip aracın içi tamamen sökülmüşken bence de iyi malzeme alıp bir seferde işi halletmek ve alınan sonucun maksimum seviyede olması tercih sebebim olurdu.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Desibel değerinde 3 db lik düşüş sesin yarı yarıya azalması demektir. O nedenle o kadar zahmete girip aracın içi tamamen sökülmüşken bence de iyi malzeme alıp bir seferde işi halletmek ve alınan sonucun maksimum seviyede olması tercih sebebim olurdu.
yani kastettiğim şey gürültünün %2 azalmasıydı üstad, yoksa biliyoruz ki dB değeri etkileri katlayarak büyür. O kadar zahmete girmeden, hemen arabanın heryerini sökmeden bu işi denemelerle yapmanın derdindeyim :harika:

Birkaç mesaj önce bahsettiğim ürünleri aldım bün. Turuncu olanı bagaj halısının altına öylesine koydum ve biraz dolaştım. Sonuca etkisi oldu şimdiden. Arka taraftan gelen yol sesini hafiften azalttı. Bagaja çalışılmalı kesinlikle. Ben kısım kısım denemelerle ilerlemeyi dşünüyorum. İstediğim cevabı alana kadar basitten zora doğru. Bagajı soymak ve uygulamak kolay. Sonrasında kapı içleri var kısmet olursa ;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben de uzun zamandır bu yol sesi ve rüzgar sesi konusunda sıkıntılıyım. Bendeki yol sesi çoğunlukla dandirik lastiklerimden kaynaklı. Bagajı bitüself ve senin dediğin gibi malzemelerle bir şekilde halletmek aklımda fakat bu kapılara nasıl bir uygulamada bulunacağım konusunda ikilemdeyim. Şimdi bizim guzuların kapı döşemelerini söktüğünde siyah jöle kıvamında zift gibi bir malzeme ile yapıştırılmış naylonlar var. Bunlar söküldüğünde aynısı gibi yapışmıyor çünkü sol ön kapımdaki öyle. Hatta sol ön kapıdan gelen diğer kapılardan gelmeyen rüzgar sesini de buna bağlıyorum. Sen eski aracında nasıl yapmıştın bu işlemi @süleyman46 ?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Ben de uzun zamandır bu yol sesi ve rüzgar sesi konusunda sıkıntılıyım. Bendeki yol sesi çoğunlukla dandirik lastiklerimden kaynaklı. Bagajı bitüself ve senin dediğin gibi malzemelerle bir şekilde halletmek aklımda fakat bu kapılara nasıl bir uygulamada bulunacağım konusunda ikilemdeyim. Şimdi bizim guzuların kapı döşemelerini söktüğünde siyah jöle kıvamında zift gibi bir malzeme ile yapıştırılmış naylonlar var. Bunlar söküldüğünde aynısı gibi yapışmıyor çünkü sol ön kapımdaki öyle. Hatta sol ön kapıdan gelen diğer kapılardan gelmeyen rüzgar sesini de buna bağlıyorum. Sen eski aracında nasıl yapmıştın bu işlemi @süleyman46 ?
Ben kapılardan o naylonu söküp 8mm firex akustik sünger koymuştum Küheylanda. Biraz kalın geldi ve sesi kesmek yerine toklaştırma yönünde faydası oldu, kapılar daha tok kapanıyordu. Ama şimdi olsa o sünger yerine bahsettiğim turuncu sünger tarzı daha yoğun ve sesi daha çok yutan bir sünger kullanırdım. Lastiklerin çok büyük payı var tabi ki. Küheylana da Tufana da lassa impetus revo 2+ aldım. 66dB gürültü değerleri var ki bu değer michelin'de bile 68dB civarı. Fitillerde çok iş bitiyor üstad. En basit ve etkili çözüm, içlerinden silikonlu akvaryum spreyi geçirmek. Ben hortum kolay ilerlesin diye silikon spray sıktım hem fitillere bakım da yapar diye.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
66 dB nere 71dB nere? Kaç katı oluyor hesap bile edemedim şuan. :confused:

Rüzgar sesi için akvaryum hortumu denedim, işe yaramadı. Dikiz aynasının kapı tarafındaki süngerini değiştirdim yine olmadı. :aglyrmngaa: Kapıyı doğrultmacıya gösterdim bir sıkıntı yok dedi. 80 km'den sonraki o puffff pıfff diye aralıklarla çıkan rüzgar sesinden bıktım vallahi. :acpsnr:
Yol sesi için de önce bagaja bir el atacağım öncelikle. Zaten sağanak yağmurlarda hafiften su sızdırıyor içeriye. O yüzden ne var ne yok bitüself benzeri izolasyon bantı çekeceğim bagaja. Arkalarda davlumbaz olmadığı için lastiklerden gelen yoğun sesi de keseceğini umuyorum.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
66 dB nere 71dB nere? Kaç katı oluyor hesap bile edemedim şuan. :confused:

Rüzgar sesi için akvaryum hortumu denedim, işe yaramadı. Dikiz aynasının kapı tarafındaki süngerini değiştirdim yine olmadı. :aglyrmngaa: Kapıyı doğrultmacıya gösterdim bir sıkıntı yok dedi. 80 km'den sonraki o puffff pıfff diye aralıklarla çıkan rüzgar sesinden bıktım vallahi. :acpsnr:
Yol sesi için de önce bagaja bir el atacağım öncelikle. Zaten sağanak yağmurlarda hafiften su sızdırıyor içeriye. O yüzden ne var ne yok bitüself benzeri izolasyon bantı çekeceğim bagaja. Arkalarda davlumbaz olmadığı için lastiklerden gelen yoğun sesi de keseceğini umuyorum.
Kapı fitillerini hareket halindeyken hafif kastırınca ses artıyorsa fitil işini yapıyor demektir.

Geçenlerde kaporta ustamın yanına gittiğimde bir bmw 520 e39 vardı 1997 model. Araba kazalı olduğu için birçok yerini kurcalama imkanım oldu :D araba 20 yaşındaydı ama beton gibiydi maşallah. Adamlar o yılda çözmüşler yalıtım işini. Kapı fitilleri sanki dün fabrikadan gelmiş gibi diriydi. Öyle arabanın her yerini deli gibi kaplamamışlar. Bir parçanın en çok titreşim yapacak yerine bir dokunuşla taşı gediğine koymuşlar. Bizim kapılarda en dışta ve kaputun etrafında olmayan fitil turşusu çıkmış e39'da var :D

Kaput etrafı fitilleri
20170127_151400.jpg

Tavan
20170128_105252.jpg
20170128_105422.jpg

Kapılardaki ve cam-çerçeve etrafındaki fitillere dikkat
20170128_105308.jpg
20170128_105318.jpg
20170128_105339.jpg
20170128_105600.jpg

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@Murat Araba 130km süratlle hareket ediyorken hiç hareketsiz hava bile arabayı tokatlarcasına ses yapabiliyor ustad :krsn:

Yakın zamanda o hızlara ulaşamadığım için bir şey diyemeyeceğim :D şimdilik beni rahatsız eden rüzgar sesi olmadı.

Beni rahatsız eden hafif ıslak yolda aracın altına vuran minik taş parçacıkları :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Yakın zamanda o hızlara ulaşamadığım için bir şey diyemeyeceğim :D şimdilik beni rahatsız eden rüzgar sesi olmadı.

Beni rahatsız eden hafif ıslak yolda aracın altına vuran minik taş parçacıkları :)
Al benden de o kadar :) sanki kafama çarpıyormuş gibi küçük namussuzlar :D Mazda yolu hissettirmeyi olması gerekenden biraz fazla amaç edinmiş galiba :D

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Sizin guzularda yok abi o fitilden, şirin babanın bile varmış :)

4d0b6dc06164c2905f86e6505ccaf537.jpg
Bizim kaputun arka ve önlerinde fitil var ustad yanlarında yok, yanlış yönlendirme olmasın. Fitille kapatmakta kararsızım, belki psikopat japon agalar oradan gelen havayı da hesaplamışlardır bilemiyorum:)

Üst Alt