Mazda 6 GH (2007-13) Ses Yalıtımı

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
ön kapı ile çamurluk arasındaki boşluğa plastik bir parça konulmuş rüzgar sesi için vs. Bunları temin edip takacağım ;)

Bu plastik parça epey önemli mi? Benim solda var, sağda yok. Soldaki de yerinden çıkmış yamuk duruyor. Buraya bir işlem yapacaktım zaten ama Eğer epey önemliyse buraya azami dikkat vereyim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu plastik parça epey önemli mi? Benim solda var, sağda yok. Soldaki de yerinden çıkmış yamuk duruyor. Buraya bir işlem yapacaktım zaten ama Eğer epey önemliyse buraya azami dikkat vereyim.
Önemli olmasa koymazlardı. Muhtemelen rüzgar sesi için ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Önemli olmasa koymazlardı. Muhtemelen rüzgar sesi için ;)
Bu farklılığı @MX9 Ahmet Abi'nin aracını incelerken fark etmiştik. Bizimkilere baktık parça göremedik. Geçen akşam Hamdi'yleyken tesadüfen solda parça olduğunu ama yamuk durduğunu fark ettik. Nasılsa davlumbazları yenileyip bitümlü işlem de yapacağım. sol taraf var, elimizde şablon olmuş olacak. eski davlumbazlardan kesip uygun şekilde sağlı sollu takıp deneyelim o halde. :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
fitillerin iyi tutması için tutkal güçlendiricimiz(Tahmini Teslimat Zamanı)

Ekli dosyayı görüntüle 14759

Bu tutkal astarı ile bugün eski bir sprey kutusunda(eğimli yüzeylerde tutunmasını zorlar diye) ufak bir deneme yaptım. Bildiğiniz balinin oje versiyonu kendileri :D tutmayı güçlendiriyor ve sökülmeyecek kadar güçlü değil. İnceden kalıntıları oluyor, bali nasıl temizlenirse öyle temizlenerek sökülecektir. Özellikle Z tipi fitiller gibi arkası desteklenmeyen fitillerin yapışması açısından çok önemli bence.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bu konuyu biraz boynu bükük bırakmışız :confused: Kullandığım malzeme yine kendinden yapışkanlı xpe sünger. Çok uğraşmayı, her yeri aralıksız kapatmayı gereksiz buluyorum. Bitüselfi kapılarda kullanmayı düşünmedim çünkü çıkarması neredeyse imkansız, çok ağır ve uygulaması zor benim için. Amacım boş tenekedeki yankılanmayı almaktı, muntazam olmasa da ciddi fark oldu şükür :) Daha üstün bir yalıtım yapılabilir elbette. Mesela bu malzemenin üzerine akustik sünger inanılmaz ses yutar ama hoparlörlerin sesini de kesiyor, ilk aracımda denedim oradan biliyorum :eek: Şimdilik arka kapılara giriştim, ön kapılar da sırasını bekliyorlar :harika:

Bagajdaki uygulama:
20170702_153426.jpg
20170702_153447.jpg

Dün kapı içlerine yaptığım uygulama:
20170723_181449.jpg
20170723_184139.jpg
20170723_184521.jpg

Kapı kapanışlarında ufak bir değişiklik oldu ama kapıya tıklatma testinde fark anlaşılıyor :D

Bu da küçük bir video( kulaklıkla falan dinleyince fark net anlaşılıyor)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Emeklerine sağlık hocam, uğraştığına değecek sonucu elde etmişsindir umarım. :)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracın sıkıntısı bencede uzun yolda ortaya çıkıyor, rüzgar sesi çok gibi... BOSE ları yaklaşık 45-50 seviyelerinde tutarsanız sıkıntı ortadan kalkıyor zaten :koptum:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Şehiriçi trafik gürültüsünü kesme konusunda kapı içi yalıtımı çok önemli. Müzik kalitesine bile etkisi fazla. Önceki araclarimda ortam gürültüsü azalmıştı. Bu da huzura bir parca etki ediyor. Zaten %1 oradan %2 buradan derken bir bakmışız huzura ulaşmışız :D Henüz gerçekçi testler yapmadım, kismet olursa paylaşırım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şehiriçi trafik gürültüsünü kesme konusunda kapı içi yalıtımı çok önemli. Müzik kalitesine bile etkisi fazla. Önceki araclarimda ortam gürültüsü azalmıştı. Bu da huzura bir parca etki ediyor. Zaten %1 oradan %2 buradan derken bir bakmışız huzura ulaşmışız :D Henüz gerçekçi testler yapmadım, kismet olursa paylaşırım.

Orası kesin. Rölantideki seslerin kesildiğine birebir şahit oldum kendi aracımın sadece ön kapılarına yaptığım yalıtımla. Ama bu sefer de ses camdan giriyor, malum tek cam olduğundan. Lüks segmentteki gibi kaliteli lamine çift cam değil ki. Bası yetersiz hoparlörlerin bile basını gayet yeterli seviyeye getirebiliyor yalıtım. Müzik kalitesi anlamında yapılmalı. Sadece bitüself bile yeter aslında kalite için.

Bu kapı dış sacı ile iç panel arasını su geçirmez süngerle doldursak nasıl olur acaba? :D

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bu kapı dış sacı ile iç panel arasını su geçirmez süngerle doldursak nasıl olur acaba? :D

Zamanında benzer birşey yaptım ilk arabamda :D akustik piramit sungerlerden koydum kapi icine. Nededeyse yer kalmadı, cam zor açılıyordu yani :D sesi çok güzel kesti ve yan etki olarak müzik sesi de traşlandı. Hoparlörün arkasında sesin çarpıp bize geri gelmesi gerekiyormuş, böylece anlamış oldum :D

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Seneleeerr önce aldığım kapı fitillerini sonunda deneme fırsatı buldum şükür. Aslında fırsat olmadığından değil, daha çok tembelliğimden bu kadar geç oldu :D
Neyse, fitilleri yapıştırdıktan sonra 1 ay gibi deneme sürecinden sonra tecrübelerimi paylaşıyorum. İlk günün etkisi zamanla değişebiliyor çünkü. Yapıştırılan yüzeyi İPA(izopropil Alkol) ile temizledim. Yapıştırdığım süngerleri 3m yapıştırıcı astarı diye tabir edilen, Alidayıdan aldığım ürünle güçlendirdim. Kendisi bally'nin oje versiyonu gibi bir şey :D ama etkisi güzel. Ek fitil uygulamayı düşünenlere şiddetle tavsiye ederim. Fitilin kendi yapışkanı güçlü ama bununla çok daha iyi oluyor.
20170327_145242.jpg

Kapı altları için Alidayıdan P tipi fitil aldım ve uyguladım. Bu nereden esti? Özellikle almanların dillere destan yalıtıımlı arabalarını incelediğimde hemen heispnda kapı altlarında fazladan fitil var. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok dedim ve kullandım :D
20170725_192822.jpg
20170725_191337.jpg
20170725_191713.jpg

Ayrıca yine ali dayıdan aldığım Z tipi fitil'i kapı aralarında kullandım. Yalnız bana gelen fitil bu linkteki gibi değil. Kauçuk değil lastik gibi, biraz daha sert idi, ayrıca kapıların arasındaki mesafe de biraz dar. Kapının kapanmasını zorlaştırdı ve dün çıkardım.
20170817_113809.jpg
20170817_113815.jpg
20170817_113819.jpg

Sonuca etkisi: Yüksek hızlarda rüzgar sesine etkisi yabana atılacak cinsten değil. Tok kapı fetişine etkisi büyük :D Geçen otoban yolculuğumda ilk defa hacıBOSE'yi 45-50 seviyelerine kadar açıp uzun süre dinledim( max seviye 61) ki ben uzun yolda yüksek ses dinlemeyi bırakın müziği bile kapatan biriyim. Çünkü kafam şişer, bir de müziği kaldıramam. Fakat fitilleri uyguladıktan sonra Rahatsız etmedi çükü içeride rahatsız edici seviyede gürültü yoğidi :D Rüzgar sesi tamamen bitmese de, Benim hedeflediğim seviyeye ulaştı bu fitillerle. Tabi burada, uyguladığım kapı içi yalıtımların da etkisi ille ki vardır.

Ancaaak, kapı içlerine bazı yerlerde giren tozun verdiği ipucları ve kapının zor kapanması gibi sebeplerden dolayı fitilleri söktüm :D Çünkü kapı altına Z tipi (kauçuk olanından) fitil (yapısı daha esnek ve yapışan kısımını daha geniş olmasından dolayı daha kuvvetli tutacaktır) uygulamak daha iyi sonuç verecektir kanaatimce. Kapı arasına da B tipi Fitil( içinde metal olmayanından) alırsam tam istediğim gibi olacak. Bu aşamada beklentilerime ulaşabilirsem, ön kapı-ön çamurluk arasını da fitillemeyi düşünüyorum. Çünkü ön yanlardan, doğrudan duyulmayan ama yüksek süratlerde gürültüyü artıran bir rüzgar sesi var. Sebebi de Çamurlukların içlerinin ve birleşim yerlerinin çok fazla açıklıklı olması. Bir defasında ulaşabildiğim kadar gazete doldurdum ve bu bahsettiğim sesin gelmediğini tecrübe ettim :) Sonra gazeteleri çıkardım tabi :D Oralara ne yapılabilir sizce?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık hocam, bilgilendirme için teşekkürler. :) Fayda sağlıyor olması sevindirici.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Seneleeerr önce aldığım kapı fitillerini sonunda deneme fırsatı buldum şükür. Aslında fırsat olmadığından değil, daha çok tembelliğimden bu kadar geç oldu :D
Neyse, fitilleri yapıştırdıktan sonra 1 ay gibi deneme sürecinden sonra tecrübelerimi paylaşıyorum. İlk günün etkisi zamanla değişebiliyor çünkü. Yapıştırılan yüzeyi İPA(izopropil Alkol) ile temizledim. Yapıştırdığım süngerleri 3m yapıştırıcı astarı diye tabir edilen, Alidayıdan aldığım ürünle güçlendirdim. Kendisi bally'nin oje versiyonu gibi bir şey :D ama etkisi güzel. Ek fitil uygulamayı düşünenlere şiddetle tavsiye ederim. Fitilin kendi yapışkanı güçlü ama bununla çok daha iyi oluyor.
Ekli dosyayı görüntüle 21535

Kapı altları için Alidayıdan P tipi fitil aldım ve uyguladım. Bu nereden esti? Özellikle almanların dillere destan yalıtıımlı arabalarını incelediğimde hemen heispnda kapı altlarında fazladan fitil var. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok dedim ve kullandım :D
Ekli dosyayı görüntüle 21536 Ekli dosyayı görüntüle 21537Ekli dosyayı görüntüle 21541

Ayrıca yine ali dayıdan aldığım Z tipi fitil'i kapı aralarında kullandım. Yalnız bana gelen fitil bu linkteki gibi değil. Kauçuk değil lastik gibi, biraz daha sert idi, ayrıca kapıların arasındaki mesafe de biraz dar. Kapının kapanmasını zorlaştırdı ve dün çıkardım. Ekli dosyayı görüntüle 21538 Ekli dosyayı görüntüle 21539 Ekli dosyayı görüntüle 21540

Sonuca etkisi: Yüksek hızlarda rüzgar sesine etkisi yabana atılacak cinsten değil. Tok kapı fetişine etkisi büyük :D Geçen otoban yolculuğumda ilk defa hacıBOSE'yi 45-50 seviyelerine kadar açıp uzun süre dinledim( max seviye 61) ki ben uzun yolda yüksek ses dinlemeyi bırakın müziği bile kapatan biriyim. Çünkü kafam şişer, bir de müziği kaldıramam. Fakat fitilleri uyguladıktan sonra Rahatsız etmedi çükü içeride rahatsız edici seviyede gürültü yoğidi :D Rüzgar sesi tamamen bitmese de, Benim hedeflediğim seviyeye ulaştı bu fitillerle. Tabi burada, uyguladığım kapı içi yalıtımların da etkisi ille ki vardır.

Ancaaak, kapı içlerine bazı yerlerde giren tozun verdiği ipucları ve kapının zor kapanması gibi sebeplerden dolayı fitilleri söktüm :D Çünkü kapı altına Z tipi (kauçuk olanından) fitil (yapısı daha esnek ve yapışan kısımını daha geniş olmasından dolayı daha kuvvetli tutacaktır) uygulamak daha iyi sonuç verecektir kanaatimce. Kapı arasına da B tipi Fitil( içinde metal olmayanından) alırsam tam istediğim gibi olacak. Bu aşamada beklentilerime ulaşabilirsem, ön kapı-ön çamurluk arasını da fitillemeyi düşünüyorum. Çünkü ön yanlardan, doğrudan duyulmayan ama yüksek süratlerde gürültüyü artıran bir rüzgar sesi var. Sebebi de Çamurlukların içlerinin ve birleşim yerlerinin çok fazla açıklıklı olması. Bir defasında ulaşabildiğim kadar gazete doldurdum ve bu bahsettiğim sesin gelmediğini tecrübe ettim :) Sonra gazeteleri çıkardım tabi :D Oralara ne yapılabilir sizce?

Z fitil yapıştırılabilir, kapı tarafına içten. Ben en fazla sesin B sütunundan geldiğini düşünüyorum, nasıl doldursam orayı bilemedim henüz.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bir kaç mesaj üstte bahsettiğim Z tipi fitilleri sökmüştüm. Sert bir lastik yapısı vardı ve kapı kapanırken beklediğimden fazla mukavemet gösteriyordu. Yeni sipariş ettiğim kauçuk Z tipi fitillerimiz ulaştı. İki kapı arası ve kapı altlarına düşünüyorum ama kısmet, doğaçlama birşeyler yaparız artık :D
20170929_161903.jpg

Üst Alt