Mazda 3 BL (2009-13) Rölanti Sorunu

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhaba Arkadaşlar,
Aracım 2010 mazda 3 hb.Aracımda son bir iki haftadır titreme meydana geliyor.Sabahları ilginç bir şekilde hiç bir şey olmaz iken öğleden sonra veya akşam çalıştırdığımda lpgde rölantide stop edecekmiş gibi titriyor.Gaza basıp devri yükselttiğimde titreme kesiliyor.Isınınca da yapmıyor.Titrediği an benzine alınca kesiliyor.Başına gelen var mı ? Bu şekilde ustaya götürsem sebebi anlaşılır mı ?

Bende de aynı sorun mevcuttu. İlk başta boğaz kelebeligini temizlettim ve titremeler çok azaldi ama 1 hafta sonra tekrar başladı hatta stop etmeler vardı. Benzine aldığımda kesiliyordu ama. Daha sonra gazla ilgili problem olabilir diye düşündum. Orada makineye bağladı adam ve gaz ayarinın rolantideyken çok kısık olduğunu bundan yapabileceğini söyledi. Ayarları normal şekilde yükseltti. Sorun düzeldi. Sadece ilk çalıştırmada örneğin ilk ışıklara geldiğimde 5 6 saniyelik bir gaz verme indirme yapıyor onu da çok fazla kafama takmıyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende de aynı sorun mevcuttu. İlk başta boğaz kelebeligini temizlettim ve titremeler çok azaldi ama 1 hafta sonra tekrar başladı hatta stop etmeler vardı. Benzine aldığımda kesiliyordu ama. Daha sonra gazla ilgili problem olabilir diye düşündum. Orada makineye bağladı adam ve gaz ayarinın rolantideyken çok kısık olduğunu bundan yapabileceğini söyledi. Ayarları normal şekilde yükseltti. Sorun düzeldi. Sadece ilk çalıştırmada örneğin ilk ışıklara geldiğimde 5 6 saniyelik bir gaz verme indirme yapıyor onu da çok fazla kafama takmıyorum.
LPG geçiş rölanti değerini 1000-1200 rpm civarına yükseltin, haritadan da rpm değerine göre düzeltme yapın, geçiş sıcaklığınızı bilmiyorum ama düşükse 35 dereceye yükseltin, enjektör üstüste binme değerini 2 saniyede tutum, soğuk motordaki geçiş sırasında o düşüşü çözecektir muhtemelen.

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
Bende ısınınca ve yüksek devirlerde sıkıntı çıkarmıyor ve ilginç bir şekilde sabahları hiç yapmadı bu zamana kadar.Sizde de ısınınca geçiyor muydu?

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bende ısınınca ve yüksek devirlerde sıkıntı çıkarmıyor ve ilginç bir şekilde sabahları hiç yapmadı bu zamana kadar.Sizde de ısınınca geçiyor muydu?
Hayır. 150 Km durmadan gidip ilk ışıklara gelip durduğumda dahi yapabiliyordu.

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
Sonuc subap erimesi dedi usta. Yeni yaptiran var mi aramizda fiyatlar hakkinda bilgi alışverişi yapsak

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
İyice sordurun derim. Remotomativ için buradaki reklamdan referans alarak gittim ve aracımi bilgisayara bağlayıp hata koduna göre subap erimesi 3000 TL veya daha fazla masrafı cikabilir dediler Ekim ayında. Daha sonra başka yere götürdüm ve subaplarda sikinti olmadığını, benzin sisteminde sıkıntı olduğundan benzer sorunları yaşadığımi anladım ve 600 tlye sorunum çözülmüştu. O yüzden piyasada iyice sordurun bence.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İyice sordurun derim. Remotomativ için buradaki reklamdan referans alarak gittim ve aracımi bilgisayara bağlayıp hata koduna göre subap erimesi 3000 TL veya daha fazla masrafı cikabilir dediler Ekim ayında. Daha sonra başka yere götürdüm ve subaplarda sikinti olmadığını, benzin sisteminde sıkıntı olduğundan benzer sorunları yaşadığımi anladım ve 600 tlye sorunum çözülmüştu. O yüzden piyasada iyice sordurun bence.
Son zamanlarda bu tarz yorumları çok sık görmeye başladım ben de.

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
Rem otomotive gittim yorumlara dayanarak. Ariza isigindan subap dediler. 3000 tlye yakin tutar dediler. Benzinde titreme yapmiyor sadece lpgde yapiyor.Kompresyon testi falan yapilmadan sadece ariza ışığından subap erimesi olduğunu nasil anladılar? Birakmadim araci baska bir servise götüreceğim siz nereye gosterdiniz acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rem otomotive gittim yorumlara dayanarak. Ariza isigindan subap dediler. 3000 tlye yakin tutar dediler. Benzinde titreme yapmiyor sadece lpgde yapiyor.Kompresyon testi falan yapilmadan sadece ariza ışığından subap erimesi olduğunu nasil anladılar? Birakmadim araci baska bir servise götüreceğim siz nereye gosterdiniz acaba?
Forumda, sübap sorunu, belirtileri ve çözümleri hakkında çok güzel bilgiler var, öncelikle oradaki bilgi ve tecrübeleri okuyup, o doğrultuda araştırma yapmanı tavsiye ederim... Belki de basit bir lpg ayarıdır bu titremenin sebebi...

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Benim gösterdiğim yer şu an aktif değil maalesef. Bende de son zamanlarda bir titreme vardı, benzine alınca gidiyordu. O yüzden gaz ayarlarına bir baktirin derim. Benimki rolantideki gaz aylarının kısık olmasından yapıyordu. O yüzden ilk olarak hangi markayi kullanıyorsanız onun gaz servisine göstermek en iyisi ilk adım için.

Omerfrkl

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
2010 otomatik LPG'li Mazda aracım var rolantide motor ve konsol vs direk olarak araç titremesi yoğun oluyor bujileri yeni değistirdim gaz filtresi gaz ayarlarını yaptırdım sorun çozulmedi usta pense ile enjektörleri de kontrol etti herhangi bir sıkıntı yok dedi yolda bırakmayacağını da söyledi fakat sorun halen devam ediyor başınıza böyle bir olay geldi mi neyden dolayı bu sorun acaba

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
2010 otomatik LPG'li Mazda aracım var rolantide motor ve konsol vs direk olarak araç titremesi yoğun oluyor bujileri yeni değistirdim gaz filtresi gaz ayarlarını yaptırdım sorun çozulmedi usta pense ile enjektörleri de kontrol etti herhangi bir sıkıntı yok dedi yolda bırakmayacağını da söyledi fakat sorun halen devam ediyor başınıza böyle bir olay geldi mi neyden dolayı bu sorun acaba
Motor kulaklarını kontrol ettirdin mi yakın tarihte

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
*Isınınca geçiyorsa bu titreme, subaplar kontrol edilmeli.
*Gaz ayarı düzgün olmalı
*Elektrik tesisatı kaynaklı yapabilir
*Üstte belirtildiği gibi motor kulaklarından yapabilir
*Egzoz sisteminde delik patlak çatlak varsa yapabilir.
*Lpg sisteminde sorun olabilir.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Benim araçta da soğuk ilk çalıştırmada devir 2000e dayanıyor sonra ışıklarda dururken devir düşüp çıkıyor ve stop edecek seviyeye geliyor adeta. Benzin ya da lpg farketmeksizin her iki tarafta da benzer problem mevcuttur.

Çok ilginçtir lpg filtresini degistirdikten sonra böyle bir problem oluştu. Lpg ile alakalı diyemiyorum benzinde de aynı. 90bin km oldu subap problemi olabilir beklentisi var korkudan reme gidemiyorum. Subap der değiştirir ve sorun devam ederse sinir hastası olabilirim. Rem ile son deneyimim zira pek iç açıcı değildi.

Subaptan önce tüm alternatifleri denemek istiyorum bu yüzden sanırım bey otomotivi şu aşamada deneyecegim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim araçta da soğuk ilk çalıştırmada devir 2000e dayanıyor sonra ışıklarda dururken devir düşüp çıkıyor ve stop edecek seviyeye geliyor adeta. Benzin ya da lpg farketmeksizin her iki tarafta da benzer problem mevcuttur.

Çok ilginçtir lpg filtresini degistirdikten sonra böyle bir problem oluştu. Lpg ile alakalı diyemiyorum benzinde de aynı. 90bin km oldu subap problemi olabilir beklentisi var korkudan reme gidemiyorum. Subap der değiştirir ve sorun devam ederse sinir hastası olabilirim. Rem ile son deneyimim zira pek iç açıcı değildi.

Subaptan önce tüm alternatifleri denemek istiyorum bu yüzden sanırım bey otomotivi şu aşamada deneyecegim.
Boğaz kelebeği temizliği ile kurtarabilir. :rolleyes:

Üst Alt