Mazda' ya Forscan ile Bağlanmak... Arıza Tespit, Kişiselleştirme...

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Kablo bluetooth mu usb mi? Bir çok bluetooth da servis menüsüne erişim, değiştirme olmuyor.

Ekran görüntüsü paylaştığın arıza kodları okuma ekranı bu arada. Değişiklikleri anahtar simgesinin altındaki chip simgesinden, bcm yönetimi kısmından yapıyorsun. Ama dikkatli ol, emin olmadığın şeyleri değiştirme. Sonra geri çevirmede orjinal as build kodları, resetleme, sıfırlama bir sürü iş çıkarabilir başına.
Yok abi cihaz wi-fi 1.5 bişey göstermedi arıza kodlarını okudu sadece
Mesaj otomatik birleştirildi:

41170

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yok abi cihaz wi-fi 1.5 bişey göstermedi arıza kodlarını okudu sadece

Forscanda geçici lisanslama/ lisans kodu girme işlemi yaptın mı? Yapmadıysan ondan dolayı girmez o menüye. Forscan forumuna üye olup 2 aylık geçici anahtar alman gerekli bu durumda.

Lisanlamayı yaptıysan;
ELM uyum sorunu yaşıyorsun demektir. Üzerinde anahtar göremedim. İkincil menüye otomatik geçen bir tip de var ama ona da benzemiyor ürün. Ondan dolayı menüdeki bir iki alt sekmeye erişemezsin. BCM bunlardan biri değil, ona engel değil ama dediğim uyum sorunu varsa servis ve programlama menülerinde işlem yaptırmaz.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
41171

41172

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Lisans işlemi yapmamışsın.

"Load license key" kısmından yükleme yapman gerekiyor. Forscan forum kısmına üye olup geçici lisans kısmından lisans almalısın. Kullanıcı adı ve hardware ID de yazan kodu isteyecek. 2 aylık geçici lisans için regedit (kayıt defteri) girdisi verecek sana onu yükleyince 2 aylık aktifleştirmiş olacaksın.

İki ayda bir işlemi tekrarlayabilirsin.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
41176
aynı abi değişen bişey çıkmadı muhtemelen senin dediğin gibi cihazdan kaynaklaniyor

Servis işletim sistemini başlatır yapsak ne olur acaba

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Valla çıkmış aslında da...

Pek bilmiyorsun, bundan sonrasını izah etsem mi ondan emin değilim. Yanlış bir yeri değiştirmenden çekiniyorum.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz

Pek bilmiyorsun, bundan sonrasını izah etsem mi ondan emin değilim. Yanlış bir yeri değiştirmenden çekiniyorum.
Ben sadece işin eğlence kismindayim abi welcome mode on yapsak yeter bana başka biseyi ellemem zaten :D

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz

Yüzüklerin efendisinde gandalf gibi frodoya yolu gösterdi gösterdi tam önemli yerde bundan sonrasına yardım edemem dedi ya la adam :D:p

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yüzüklerin efendisinde gandalf gibi frodoya yolu gösterdi gösterdi tam önemli yerde bundan sonrasına yardım edemem dedi ya la adam :D:p

Welcome mode hangisinin içindeydi hatırlamıyorum ikisine de bak madem öyle..
Bcm/gem olan yanında asbuilt yazmayana gel, aşağıdaki play tuşuna bas menüye erişip içine girecek. Değiştirilebilir olanları açacak.
Orada yoksa IC ye bak aynı şekilde.
Yanında parantez içinde asbuilt yazanlardan uzak dur. Asbuildler sadece kod listesi şeklinde açılır, bozuk kod kaydedersen doğrusunu bulup yazmak meşakkatli iş.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Welcome mode hangisinin içindeydi hatırlamıyorum ikisine de bak madem öyle..
Bcm/gem olan yanında asbuilt yazmayana gel, aşağıdaki play tuşuna bas menüye erişip içine girecek. Değiştirilebilir olanları açacak.
Orada yoksa IC ye bak aynı şekilde.
Yanında parantez içinde asbuilt yazanlardan uzak dur. Asbuildler sadece kod listesi şeklinde açılır, bozuk kod kaydedersen doğrusunu bulup yazmak meşakkatli iş.
Teşekkür ederim abi :):harika:

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
41182
Abi ıc nın içindeymiş de bi türlü değiştiremedim enable yapıyorum write dan okey liyorum fotoğraftaki gibi oluyor

41183

41184
41184

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@korayoz7 kablo ile ilgili sorun var. Hız ayarlarından bazı uyarlamalarla çözülebilen bi sorun da olabilir diğer türlü ise elindeki elm ile programlama işlemi yapamazsın.
Forscan forumunda wifi hız ayarları ile ilgili bir yönlendirme ve anlatım vardı ona bakmaya çalış.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
@korayoz7 kablo ile ilgili sorun var. Hız ayarlarından bazı uyarlamalarla çözülebilen bi sorun da olabilir diğer türlü ise elindeki elm ile programlama işlemi yapamazsın.
Forscan forumunda wifi hız ayarları ile ilgili bir yönlendirme ve anlatım vardı ona bakmaya çalış.
Yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim tam oldu derken olcak işmi bu makinenin yaptığına bak ya baktımda yok abi aliexpresteki satıcıya soruyorum artık hız 60 çıkıyordu aslında bu arada bişey farkettim arka kemer tam oturmamış sarmamiş yerine onu bile gösterdi ya vay be dedim,eski baskı balata değiştirilen abs sensorunde okumamıştı rulman degismisti taa 6 ay once falan onu da gosterdi iyi programmış abi valla bu arada yeni bi cihaz alıyım diyorum bunun için hangisini alsam abi kablolu bi önerin var mı?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
aynı abi değişen bişey çıkmadı muhtemelen senin dediğin gibi cihazdan kaynaklaniyor

Servis işletim sistemini başlatır yapsak ne olur acaba
Yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim tam oldu derken olcak işmi bu makinenin yaptığına bak ya baktımda yok abi aliexpresteki satıcıya soruyorum artık hız 60 çıkıyordu aslında bu arada bişey farkettim arka kemer tam oturmamış sarmamiş yerine onu bile gösterdi ya vay be dedim,eski baskı balata değiştirilen abs sensorunde okumamıştı rulman degismisti taa 6 ay once falan onu da gosterdi iyi programmış abi valla bu arada yeni bi cihaz alıyım diyorum bunun için hangisini alsam abi kablolu bi önerin var mı?

Konu ikili konuşmaya döndü tamamen @korayoz7.
Konu başında kablo ile ilgili dikkat edilecek şeyleri yazmıştım zaten, geri dönüp bakarsan aynı şeyleri yazmayayım. Wifi ve bluetoothlar da böyle sıkıntılar olduğunu da söylemiştim. Tekrar inceleyerek, alacağın alternatifleri ona göre değerlendirirsen iyi olur.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
hocam konuyu yeni gördüm. Forscan uygulaması ve bunun Ford, Mazda ve bir iki marka için kullanımda olduğunu biliyordum. Bende Mazda' dan sonra Ford aldım. Forscan yazılımını kullanıyorum. Fakat deger girilerek ayar veya özellik açılıp kapatılan bölümlerde malumunuz üzere kodlar var. Bu kodların bir dokümanını bulamıyorum. Acaba hangi kodun ne için olduğunu nerden bulabiliriz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Seni teke kaç model ?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
hocam konuyu yeni gördüm. Forscan uygulaması ve bunun Ford, Mazda ve bir iki marka için kullanımda olduğunu biliyordum. Bende Mazda' dan sonra Ford aldım. Forscan yazılımını kullanıyorum. Fakat deger girilerek ayar veya özellik açılıp kapatılan bölümlerde malumunuz üzere kodlar var. Bu kodların bir dokümanını bulamıyorum. Acaba hangi kodun ne için olduğunu nerden bulabiliriz.

Mazda için kodların dökümanı yok. En azından ben rastlamadım hiç. Sadece orijinal kodları temin edebileceğiniz bazı siteler var. Fordlar için bir iki site vardı as build düzenleme, çok sağlıklı gibi gelmedi bana. Normal pencerede açılan özellik listesi gibi bir sayfada değiştirilmesini istediğiniz kutucuğu seçiyorsunuz, kaydet dedikten sonra seçtiğiniz kutuya göre yazılmış as-built kodunu veriyor. Ama bunu zaten forscanda direk yapabiliyorsunuz. Şirket aracında Fiesta da forscanda görünmeyen bir kutucuk (aracın hızını 120km de sınırlama) özelliğini aktif eden as built kodunu direk yükledim, araç parametre hatası verdi, sürekli hareket halinde bir araç olduğu için 2 günde zor düzelttim.

Kodlar tehlikeli biraz. Yurt dışındaki forumlarda sağlıklı çalışan bazı kodlar ülkemize gönderilen araçlarda beyin ve donanım farklarından dolayı çalışmayıp sıkıntı yaratabiliyor. Forscan forumunda deneysel kod paylaşımları vardı, fordlar için daha fazla konu var hatta.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda için kodların dökümanı yok. En azından ben rastlamadım hiç. Sadece orijinal kodları temin edebileceğiniz bazı siteler var. Fordlar için bir iki site vardı as build düzenleme, çok sağlıklı gibi gelmedi bana. Normal pencerede açılan özellik listesi gibi bir sayfada değiştirilmesini istediğiniz kutucuğu seçiyorsunuz, kaydet dedikten sonra seçtiğiniz kutuya göre yazılmış as-built kodunu veriyor. Ama bunu zaten forscanda direk yapabiliyorsunuz. Şirket aracında Fiesta da forscanda görünmeyen bir kutucuk (aracın hızını 120km de sınırlama) özelliğini aktif eden as built kodunu direk yükledim, araç parametre hatası verdi, sürekli hareket halinde bir araç olduğu için 2 günde zor düzelttim.

Kodlar tehlikeli biraz. Yurt dışındaki forumlarda sağlıklı çalışan bazı kodlar ülkemize gönderilen araçlarda beyin ve donanım farklarından dolayı çalışmayıp sıkıntı yaratabiliyor. Forscan forumunda deneysel kod paylaşımları vardı, fordlar için daha fazla konu var hatta.
Hocam benim model smaxta yokuş kalkış desteği olan araçlar var bende yok digerlerini az çok hallettim fakat bu konu hakkında bir doküman bulamadım

Üst Alt