Mazda' ya Forscan ile Bağlanmak... Arıza Tespit, Kişiselleştirme...

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Forscan i yakin zamanda indirip kurcalamayi planliyorum. Fakat kurcalayanlara sormak istedigim bir soru var.

Sahip oldugum arac cx9 oldugundan bahsetmistim. (Yakinda foto paylasacam). Sorunum su ki aracta smartkey denilen 4 dugmeli keyless-go var ve bende sadece 1 tane anahtar var. yetkili servis ortalama $400 civarinda fiyat cekiyor ve bende inatla odemek istemiyorum. Ebay vs bir yerden kullanilmis smartkey alsam bunu forscan ile programlama sansim var mi? Veya yapabilecegim baska bir metod var mi? Gecen gun ebayden metal anahtar aldim. Anahtarcida kestirecem. acil durumda arac kapilarini acabilmek icin.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Forscan i yakin zamanda indirip kurcalamayi planliyorum. Fakat kurcalayanlara sormak istedigim bir soru var.

Sahip oldugum arac cx9 oldugundan bahsetmistim. (Yakinda foto paylasacam). Sorunum su ki aracta smartkey denilen 4 dugmeli keyless-go var ve bende sadece 1 tane anahtar var. yetkili servis ortalama $400 civarinda fiyat cekiyor ve bende inatla odemek istemiyorum. Ebay vs bir yerden kullanilmis smartkey alsam bunu forscan ile programlama sansim var mi? Veya yapabilecegim baska bir metod var mi? Gecen gun ebayden metal anahtar aldim. Anahtarcida kestirecem. acil durumda arac kapilarini acabilmek icin.

Forscanın Mazda ile irtibat kurabilmesi Ford ortak alt yapısından kaynaklı. Ford ortaklığı olduğu dönemde üretilmiş araçlarda programda servis menüsünde PIDS diye tabir edilen anahtar kodlama ile ilgili bir bölüm var. Detaylı incelemedim ama gördüğüm kadarıyla sıfırlayarak yapıyor gibi geldi bana. Yani önce mevcut anahtarları siliyor, sonra yeni kodlamaları yapıyor. (Emin değilim.) Menüye incelemek için girdiğimde uyarı yazısına tamam diyip bir sonraki menüye geçmeye cesaret edemedim şahsen.

CX9 için bu menü var mıdır, hatta ne forscanın ne kadar desteği vardır bilemiyorum. Tamamen kendi yazılımına geçtiyse hiç bağlantı kuramayabilirsiniz bile. Ama bu ihtimali düşük görüyorum, çünkü mevcut bir alt yapı var tamamen yeni bir alt yapıya geçmek hem üretim aşamasında hem de servis ayağında maliyet getirir. Yeni Mazda'ya şu yazılım, eskiye şu donanım ve yazılımla bağlanın diye servislere yeniden ayrı bir lisans satın alma durumları olur.

Ama şu da var, BN/BM kasa mazda 3 de erişilebilir seçeneklerin azaldığını, bir çok değişikliğin as-build kodları ile yapılabildiğini duyuyoruz. Bunda forscan yazılımcıların artık Ford'dan ayrıldığı için Mazda'ya yoğunlaşmamasının da etkisi vardır mutlaka.
Fazla uzattım yine...
Mazda 3 BL kasa için anahtar kodlama, tanıtma menüsü var ancak anahtarlar ile ilgili sıkıntım olmadığı için menüyü birinci aşamasından sonrasını incelemedim. CX9 için anahtar kodlama büyük ihtimalle yoktur diye düşünüyorum çünkü gerek yukarıda bahsettiğim sebepler gerekse Ford alt yapısını kullanan BL kasa için bile daha yenilerde eklenmiş bir özellik. Yine de görmeden, bağlanıp bakılmadan kesin bir şey söylemek zor. Hatta siz kablo ve yazılım ile deneyip sonucu bildirirseniz biz de öğrenmiş oluruz.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Forscanla ilgili bu zamana kadar programcılarıyla bir kaç kez görüşmelerim oldu. DPF rejenerasyonunda Mazda da yaşanan sorunla başlayan hata bulma ve öneri iletişimlerim ara ara devam etti. En son enjektör öğrenme ve pilot öğrenme sıfırlamada yaşanan hata ile ilgili geri dönüş yapmıştım. Her geri dönüşümde sorunu ve log dosyalarımı isteyip sorunla ilgili bana özel ara sürüm (genelde gönderdikleri günün tarihi olan bir sürüm numarası) ile yeni program gönderiyorlar. Sorunuma çözüm olup olmadığına dair geri dönüşümle tekrar yeni sürüm gönderiyor veya tamam yayınlayacağımız yeni sürüme kadar bu sürümü kullanın diyorlar. Bir sonraki resmi yayınladıkları sürümde sürüm notlarında benim yaptığım geri bildirimle yapılan düzenlemeyi görmek hoşuma gidiyor.

Şuan güncel olan 2.3.17 +beta3 sürümü ile geçen gün ara ara enjektörlerle ilgili kodlara bakarken programlama ve kişiselleştirme menüsünde bazı fonksiyonların olmadığını fark ettim. Lastik jant çapı değiştirme, hız sabitleyici, sirus radyo gibi.. Hadi dedim yeni modellerde Ford ortaklığı bittiği için belki özellik azalması normaldir, Mazda ya olan desteği azaltıyorlardır diye düşündüm. Ama zaten okunup değiştirilen özellik yeni sürümde neden kaldırılmış olsun. Dayanamadım program yapımcılarına durumu sormak için mail attım. Onlarda öyle bir durum yok, varsa fark ettiğiniz sorun ekran görüntüsü ile gönderin dediler. Bugün yine geri dönüş yaptılar. Sorunun "Mazda Central Configuration" kaynaklı olduğunu, bazı araçlarda bazı parametrelerin ilgili ( Mazda merkez konfigürasyon) menüsünde değişiklik yapılmadan uygulandığında hata verdiğini söylediler. O nedenle kaldırmışlar.

Çözüm olarak yaptıkları işlem tamamlanmak üzereymiş. Yakında yayınlanacak sürümle Mazda Central Configuration menüsüne de erişim sağlanacak ve ilave değişiklikler yapılabilecekmiş. Benim bundan anladığım şuan BCM, PCM, IC, RVM nin yanında parametre değiştirebileceğimiz ana merkez erişimi de gelecek. Merakla bekliyorum.
Çok fazla dişe dokunur seçenek yok malum bizim Mazdalarda ama nereden ne çıkacağı da belli olmuyor. Arıza ışığı yakmayan arızaları okuyabilmesi, pilot enjektör sıfırlamaları, anahtar imb. kodlaması, dpf statik rejenerasyon vs gibi servis dışında sanayi ortamında her yerde yapılamayan işlemleri kolaylaştırması açısından bulunmaz nimet. Hele motordaki sensör ve egr, dpf gibi parametre okumaları harika. O yüzden biraz da sürekli geliştirme ve hatalarla ilgili geri dönüş yapıyorum programcılara.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Forcan da lpgli odbli kitde bağlantı kopuklukları oluyor gaza basınca.

Benzinde sıkıntı yok

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft ben traktörü feda ediyorum test aracı olarak kullanabiliriz :D

Onu ben de dedim Murat. İsterseniz sürümlerle alakalı denemek istediğiniz yazılım varsa ekstra özellik vs için deneyebilirim diye. :D
Ama anladığım kadarıyla MDS servis yazılımıyla erişilen kodlara erişip onları ekliyorlar. Zaten yaptıklarımızda bazı araçlarda (ülke veya bölgeye göre farklılıktan kaynaklanan farklı seri donanımlar nedeniyle) sorun olursa sizin gibi geri dönüşleri değerlendirip geliştiriyoruz dediler. Her hafta bakıyorum yeni sürüm var mı, her sürümde de araca bağlayıp bakıyorum eklenen yeni bir şey var mı diye :D

Forcan da lpgli odbli kitde bağlantı kopuklukları oluyor gaza basınca.

Benzinde sıkıntı yok

O konu çok ilginç ya hakikaten. Forscanla ilgili olduğunu zannetmiyorum onun. Forscan sonuçta beyinden okuma yapıyor. Daha önce de söylediğin RVM ışığı sürekli %20 civarı yanıyor lpgde dediğini de düşününce; obdli kitlerin tüm araçlarla çok da uyumlu olmadığını düşünüyorum. Sonuçta aracın beyninden sinyal okuyor, sözüm ona ltft ve stftyi okuyup ona göre kendini düzenliyor. Sadece okuma yaptığına dair şüphelerim var. Aracın değerlerini değiştirme, yani okumaya ilaveten yazma yapıyor mu, yakıt karışımından dolayı yanacak arıza ışığına müdahale ediyor mu soru işareti aklımda hep...
ABS ile ilgili de lpg ve benzinde farklı tepkiler veren birinden bahsetmiştin. Hepsini bir arada düşününce obdli lpgye ilişkin soru işaretlerim çoğalıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Onu ben de dedim Murat. İsterseniz sürümlerle alakalı denemek istediğiniz yazılım varsa ekstra özellik vs için deneyebilirim diye. :D
Ama anladığım kadarıyla MDS servis yazılımıyla erişilen kodlara erişip onları ekliyorlar. Zaten yaptıklarımızda bazı araçlarda (ülke veya bölgeye göre farklılıktan kaynaklanan farklı seri donanımlar nedeniyle) sorun olursa sizin gibi geri dönüşleri değerlendirip geliştiriyoruz dediler. Her hafta bakıyorum yeni sürüm var mı, her sürümde de araca bağlayıp bakıyorum eklenen yeni bir şey var mı diye :D

O konu çok ilginç ya hakikaten. Forscanla ilgili olduğunu zannetmiyorum onun. Forscan sonuçta beyinden okuma yapıyor. Daha önce de söylediğin RVM ışığı sürekli %20 civarı yanıyor lpgde dediğini de düşününce; obdli kitlerin tüm araçlarla çok da uyumlu olmadığını düşünüyorum. Sonuçta aracın beyninden sinyal okuyor, sözüm ona ltft ve stftyi okuyup ona göre kendini düzenliyor. Sadece okuma yaptığına dair şüphelerim var. Aracın değerlerini değiştirme, yani okumaya ilaveten yazma yapıyor mu, yakıt karışımından dolayı yanacak arıza ışığına müdahale ediyor mu soru işareti aklımda hep...
ABS ile ilgili de lpg ve benzinde farklı tepkiler veren birinden bahsetmiştin. Hepsini bir arada düşününce obdli lpgye ilişkin soru işaretlerim çoğalıyor.

Odb li lpg den yana sıkıntı.

Büyük konuşmayayım ama benzinli araçım olsa obdli kit taktırmazdım sanırım.

Düzeltme oranları %5 falan odbli kit ile obdsiz kit arasından fiyat farkına bile değmez sanırım fiyatlarınıda bilmiyorum ama neyse işte

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Düzeltme oranları stft de %5 zaten benzinde de böyle. Hiçbir zaman kusursuz ateşleme yakalanamaz. Lpg de ama çok daha fazlasına çıkıyor. Yolda ayar yapılmış olsun dere tepe çıkacsn ayar bozuluyor. Türkiyedeki ayarla alpleri çıkarken lpg %13 zengin gösteriyordu...
Lovato obd li taktırasıya kadar atiker grand obd taktırsaydın paran cebinde kalırdı ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Düzeltme oranları stft de %5 zaten benzinde de böyle. Hiçbir zaman kusursuz ateşleme yakalanamaz. Lpg de ama çok daha fazlasına çıkıyor. Yolda ayar yapılmış olsun dere tepe çıkacsn ayar bozuluyor. Türkiyedeki ayarla alpleri çıkarken lpg %13 zengin gösteriyordu...
Lovato obd li taktırasıya kadar atiker grand obd taktırsaydın paran cebinde kalırdı ;)
Üzerinde vardı :)

Ben taktırsam sanırım akl taktırırdım

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
2004 model civic de Brc taktırmıştım babamın aracına. 2009 yılıydı. Obd fln yoktu tabi o zamanlar :)
2014 de aracı yabancıya gitmesin diye babamdan aldım. Aracın oem lambda ve map sensörünü Brc ye bağlayıp; yol ayarı, khein enjektörler, lambda değişimi derken en son oturttuğum ayarda ltft %5 geçmiyordu. İstanbul, Adana, Ankara, Eskişehir, Antalya, yüksek rakım yaylalar derken bayağı bir menzil yapmıştım araçla.
130k km lpgde kullandık toplamda.185k kmde sattım, Mazda ya geçtim. Motor triger değişimi ve sübap ayarı dışında işlem görmedi. Lpg yönünden o aracın yeri ayrıdır bende.
(Brc, khein yani prins enjektörleri ile çalışabiliyor)

Son düzenleme:

askin.tcdd

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Sonunda USB li elm327 cihaz almaya karar verdim. Samsung telefonun otg dönüştürücüsü ile usb den telefona bağlayıp torque pro programının da usb ile android te çalışıp çalışmayacağını test etmek istiyorum. Uygulamanın BAĞLANTI ayarlarında bluetooth wifi ve USB seçeneği var. Umarım telefonun usb den de çalışır. Yoksa PC bağlantısı için kullanacağım ve telefondan bağlanabilmek için de bluetooth veya wifi'li modelini de satın alacağım. OTG ile usb den android cihazlara bağlanmayı deneyen oldu mu aranızda?
3ade497a39a5f4ef69dd7b838ffda1a7.jpg
18216fd3caf8a03a94e3b98174627081.jpg
dd2c92917436b93be2d88f39ccaaf378.jpg

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sonunda USB li elm327 cihaz almaya karar verdim. Samsung telefonun otg dönüştürücüsü ile usb den telefona bağlayıp torque pro programının da usb ile android te çalışıp çalışmayacağını test etmek istiyorum. Uygulamanın BAĞLANTI ayarlarında bluetooth wifi ve USB seçeneği var. Umarım telefonun usb den de çalışır. Yoksa PC bağlantısı için kullanacağım ve telefondan bağlanabilmek için de bluetooth veya wifi'li modelini de satın alacağım. OTG ile usb den android cihazlara bağlanmayı deneyen oldu mu aranızda?

Torque pro yu satın almıştım, bağlantı için bluetoothlu olan cihazla bağlantı kuruyorum. Zaten araca özel pek bir fonksiyon olmadığı için genelde laptopla forscanla bakıyorum. Torque de usb seçeneği de var ama kabloyu telefonun tanıyıp tanımadığını denemek gerekli. Torque desteklese bile telefon kabloyu tanımaz ise çalışmayacaktır.

Ledli 5mm endoskop kamera almıştım, dpf katalitik konvertör vs içine bakabilmek için. Güya usb/otg ile telefon bağlantısı vardı. Ama telefon kamerayı tanımadığı için çalışmadı,bilgisayarda ve samsungun eski bir modelinde çalıştı.. Bunda da aynı şey olabilir. Telefon modeli bile çalışıp çalışmamasına etki edeceği için denemeniz gerekecek.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
@ibrasoft abi diğer özellikler ne zaman geliyor mesela şerit takip,head-up display,levha tanıma, şehir içi otomatik fren parketme,360 kamera,sürücü yorgunluk asistanı bunları ne zaman yapıyon? Aslında malzemeleri bulunup beyine tanıtılsa olabiecek özellikler diye düşünüyorum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft abi diğer özellikler ne zaman geliyor mesela şerit takip,head-up display,levha tanıma, şehir içi otomatik fren parketme,360 kamera,sürücü yorgunluk asistanı bunları ne zaman yapıyon? Aslında malzemeleri bulunup beyine tanıtılsa olabiecek özellikler diye düşünüyorum.

Bu saydıklarını BL için soruyorsan; hiç bir zamab gelmeyecek... :)
Otomatik kapı kilidi bile yazılımla açılabildiği halde bcm sürüm ve tesisat farkından dolayı çalışmıyor. Ki Bcm nin üretildiği dönem hiç bir donanım seviyesinde olmayan özellikler saydıkların. Tanıtarak yapma olasılığın yok. Ayrı bir işleme ünitesi yani ecu olarak yapılırsa belki.. Ama harcayacağın maddiyatı üzerine koysan zaten rahatlıkla BM alırsın :) emek boyutunu söylemiyorum bile.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bu saydıklarını BL için soruyorsan; hiç bir zamab gelmeyecek... :)
Otomatik kapı kilidi bile yazılımla açılabildiği halde bcm sürüm ve tesisat farkından dolayı çalışmıyor. Ki Bcm nin üretildiği dönem hiç bir donanım seviyesinde olmayan özellikler saydıkların. Tanıtarak yapma olasılığın yok. Ayrı bir işleme ünitesi yani ecu olarak yapılırsa belki.. Ama harcayacağın maddiyatı üzerine koysan zaten rahatlıkla BM alırsın :) emek boyutunu söylemiyorum bile.
Sanruf yok abi bm de :D

askin.tcdd

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Evet arkadaşlar elm 327 usb cihazı geldi ancak forscan driver kurmama rağmen malesef bağlantı kurmadı. Firma ile iletişime geçtim windows 10 uyumlu değilmiş. Ben de iade edip alttaki bluetooth cihazını sipariş verdim. OTG kablosu ile Android cihazdan bağlanma durumunu deneme şansım oldu. Forscan lite demo bağlantı kurdu. Araç modeli ve arıza kayıtlarını tam doğru gösterdi. Ancak torque Pro bağlantı seçeneği usb olmasına rağmen bağlantı kurmadı. Forscan lite paralı sürümü de ben satın almak istemedim o sebeple bluetooth cihazını sipariş verdim. Torque programı arıza tespit ve silme için daha çok hoşuma gitti. Bakalım gelecek cihaz inşallah düzgün çalışır.
2d0519f5a82d775df66f271f8eb5c148.jpg

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Az önce bağlantıyı yaptım karsilama modunu acıyım dedim son surumu indirdim ama bişey çıkmadı sadece okudu
41169

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Az önce bağlantıyı yaptım karsilama modunu acıyım dedim son surumu indirdim ama bişey çıkmadı sadece okudu

Kablo bluetooth mu usb mi? Bir çok bluetooth da servis menüsüne erişim, değiştirme olmuyor.

Ekran görüntüsü paylaştığın arıza kodları okuma ekranı bu arada. Değişiklikleri anahtar simgesinin altındaki chip simgesinden, bcm yönetimi kısmından yapıyorsun. Ama dikkatli ol, emin olmadığın şeyleri değiştirme. Sonra geri çevirmede orjinal as build kodları, resetleme, sıfırlama bir sürü iş çıkarabilir başına.

Üst Alt