Mazda' ya Forscan ile Bağlanmak... Arıza Tespit, Kişiselleştirme...

Marvel

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Hb
Merhaba mutlu bey kardeşim benim mazda 3 2010 model aracımdada ben yanlışlıkla yolcu airbeg açma kapama modülünü var diye işaretledim ve şuan senin yaşağın sorunu yaşıyorum nas çözeceğimide bilmiyorum reset attım fakat kontağı aç kapa diyor forscan bende açıp kapıyorum arıza silinmiyor sana forscanın gönderdiği yazılımlarlamı çözüldü problemin yardımcı olursan çok sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba mutlu bey kardeşim benim mazda 3 2010 model aracımdada ben yanlışlıkla yolcu airbeg açma kapama modülünü var diye işaretledim ve şuan senin yaşağın sorunu yaşıyorum nas çözeceğimide bilmiyorum reset attım fakat kontağı aç kapa diyor forscan bende açıp kapıyorum arıza silinmiyor sana forscanın gönderdiği yazılımlarlamı çözüldü problemin yardımcı olursan çok sevinirim
Mutlu bey, kendi tercihleri nedeniyle aramızda değil artık... ;)

Marvel

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Hb
Sorunumu çözemiyeceğim sanırım konuyla ilgili tecrübe sahibi olan mutlu beyin aramızdan ayrılmış olması üzücü domestos ustam sizce aracımdaki sorunu nasıl çözebilirim yazılımmı değişicek acaba

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sorunumu çözemiyeceğim sanırım konuyla ilgili tecrübe sahibi olan mutlu beyin aramızdan ayrılmış olması üzücü domestos ustam sizce aracımdaki sorunu nasıl çözebilirim yazılımmı değişicek acaba
Telefondan bulamıyorum

Pc den expoleri aç
Mazda asbuilt
Mazda asbuilt data vs vs gibi cümleler ile arama yap

Şase numaranı giriş yapacagın ekran çıkıyor orda şasene ait olan asbuilt kodları vs çıkacak onlara bak

Expoler önemli başka tarayıcı ile açılmıyor.

Bide deneme yapmadan önce araçdaki kodları yedekle kendine hatta bütün yerin vs resimlerini çek.

Marvel

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Hb
Çok teşekkürler kadir bey şuan servisteyim eve gidince dediklerinizi aynen uygulucam inşallah problem çözülür

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Gecen hafta cuma gunu Forscan ve kablo siparisi vermistim. Urun dun elime gecti, bugun de test ettim.

Henuz ayar vs islerine girmedim sadece ariza kodlarina baktim. Malum kor nokta asistani problemi yasiyorum.

Suan icin hafizadan okudugum 3 tane kod var. onlari sifirladim. Yarin veya cuma gunu tekrar araca baglanip tekrar hangi kodlari verecek kontrol edecem.

Ekli dosyalar

• B651AF31-BEC9-4BE0-A45D-A46F1915566B.jpeg
    B651AF31-BEC9-4BE0-A45D-A46F1915566B.jpeg
    479.9 KB · Görüntüleme: 38
  • DCD8F96F-12DE-45A9-9BE8-44DFCB5FA6E0.jpeg
    DCD8F96F-12DE-45A9-9BE8-44DFCB5FA6E0.jpeg
    380.2 KB · Görüntüleme: 38
  • E0BBFCE5-573D-488C-898F-6152A54FA887.jpeg
    E0BBFCE5-573D-488C-898F-6152A54FA887.jpeg
    327 KB · Görüntüleme: 34

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Kor nokta asistani ile ilgili problem yasadigimi daha onceki bir konuda/mesajda bahsetmistim. Forscan ile ariza kodlarini sildikten sonra, test yaptirdim ve sorunsuz calisti. Araci 1 hafta kullandik ve sorunsuz calisti.

Kor nokta asistaninin devre disi kalmasinda 2 tane cok dikkat edilmeyen nokta oldugunu da ogrendim. 1.ci, arac fabrikasyon gelen lastik jant ebati degistirilirse, BCM den guncellemek gerekiyormus. Aksi halde arac alcak veya yuksek kaldigi oldugu icin sensorler arizaya geciyormus. 2.si ise aracin terazili durmayi.

Ben lastiklere veya aracta birseye dokunmadan boyle birsey oldugunu gorunce acikcasi tampondaki hafif cizikler ve park ettigim otopark da birinin carpmasindan suphelendim. Ama isin asli daha ilginc cikti.

ariza kodunu sildikten sonra 1 hafta boyunca araci esim surdu ve sag arka koltukta kizim oturdu. daha sonrasinda ise alisverise bir yere gittik ve araci ben surdum esim de on yolcu koltugunda oturdu. sorunsuz calismaya devam etti. Taaa ki dune kadar. Dun alisverise bir yere gitmemiz gerekiyordu ve esim bu sefer surucu koltugunun arkasindaki yolcu koltugunda oturdu. yola cikinca arac arizaya gecti. tabi ben yine sinirlenmeye basladim. araci parkettikten sonra bir arkadas gelmisti onun aracinda parca degismek icin beklerken bir yere gitmemiz gerekti ve arkadas on yolcu koltuguna oturdu ve sorunsuz sistem calisiyordu.

Aracin arka koltuguna ozellikle sol arka koltuga kimse oturmazsa, arac terazide oluyor. Birisi oturdugunda ise terazi bozulup sistem arizaya geciyor. Ama neden? Mazara gercekten korkutucu. Sol arka amortisor, kisin yollara dokulen asiri miktardaki tuzdan curumus ve sadece amortisorun parlak kolu kalmis. haliyle amortisor is gormuyor. Simdi parca bekliyorum. Eger kendim degisimi yapabilirsem bir makale daha geliyor.

Forscan de baska bir ariza daha gordum. Bagaj kapaginda kisa devre. Ariza sebebi, bagaj acma kolu takili kaliyordu onu sokmek icin bagajin ic panelini filan sokmustum. sonrasinda plaka aydinlatmalarinin fislerini takmayi unutmusum. tesadufen aracin arkasinda seyir halindeyken bir terslik var plaka gozukmuyor. eve gidince tekrar paneli soktum ve fisleri taktim. hazir sokmusken de LED e cevirdim. simdi sorun kalmadi gibi gozukuyor.

Yazilimi kurcalamaya devam... :)

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Merhaba... Başta @ibrasoft olmak üzere bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Forscan ile aracın dosya konumuna erişebiliyor muyuz? Benim BL 90.Yıl da orjinal donanımda Bluetooth var biliyorsunuz. Ekranda arayan kişinin sadece numarası görünüyor. Rehber aktarmak (becerebilene) ancak ingilizce sesli komut ile tek tek mümkün. Eğer dosya boyutuna erişebiliyorsak tüm rehberi .vcf dosyası olarak hafızaya atmabilirim diye düşünüyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Donanıma göre farklı ekranlar çıkabiliyor bağlanıp bakın ama emin olmadıgınız hiç bişeyi DEĞİŞTİRMEYİNİZ.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Merhaba... Başta @ibrasoft olmak üzere bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Forscan ile aracın dosya konumuna erişebiliyor muyuz? Benim BL 90.Yıl da orjinal donanımda Bluetooth var biliyorsunuz. Ekranda arayan kişinin sadece numarası görünüyor. Rehber aktarmak (becerebilene) ancak ingilizce sesli komut ile tek tek mümkün. Eğer dosya boyutuna erişebiliyorsak tüm rehberi .vcf dosyası olarak hafızaya atmabilirim diye düşünüyorum.

Telefon defterini aktarmak icin eger bluetooth menusune girilebiliyorsa, orada adres defterini yukle kismi olmasi lazim. o zaman butun telefon hafizasini arabaya aktarir. birde sanirim telefonda bluetooth baglandiktan sonra, baglanan bluetooth un ayarina girince bazi cihazlarda adres defterini paylas kismi oluyor onu acmak gerekebiliyor.

Forscan ile sanirim dediginiz seyi yapmaniz mumkun olmayabilir. Cunku bluetooth modulu, arac beynine bagli degil gordugum kadariyla, tamamen multimedya sistemine bagli veya bagimsiz calisiyor.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Donanıma göre farklı ekranlar çıkabiliyor bağlanıp bakın ama emin olmadıgınız hiç bişeyi DEĞİŞTİRMEYİNİZ.
Teşekkür ederim... Yazılım işlerine hakimin, sadece elimde OBD cihazı yok. Bu karantina süreci geçene kadar da imkanım olmayacak belli ki. Örneğin karşılama modu benim araçta var, ama impressivede fabrikasyon olmadığı halde Forscan da menüsü çıkıyor ve açılabiliyor. Bu mantıkla belki işletim sisteminde bir "dosya" konumu standart olarak tüm araçlarda vardır.

Telefon defterini aktarmak icin eger bluetooth menusune girilebiliyorsa, orada adres defterini yukle kismi olmasi lazim. o zaman butun telefon hafizasini arabaya aktarir. birde sanirim telefonda bluetooth baglandiktan sonra, baglanan bluetooth un ayarina girince bazi cihazlarda adres defterini paylas kismi oluyor onu acmak gerekebiliyor.

Forscan ile sanirim dediginiz seyi yapmaniz mumkun olmayabilir. Cunku bluetooth modulu, arac beynine bagli degil gordugum kadariyla, tamamen multimedya sistemine bagli veya bagimsiz calisiyor.

Teşekkür ederim...Mazda3 90.Yıl versiyonunda BT orjinal donanımda var. Modül yada multimedia cihazı değil bahsettiğim.

....

Ülkemizde 90.Yıl çok sınırlı sayıda olduğu için bilgi yok, araştıran olmamış hiç. Epey bi yabancı kaynak, kullanma klavuzu karıştırdım. Sadece sesli komut ile ve tek tek aktarım anlatılıyor. Ona da ne sabır yeter, ne lisan ne aksan:)

51311

Yabancı forumlarda da net bir cevap bulamadım. Aracın piyasaya çıktığı yıllarda arabada BT ile handsfree görüşme yaygın değilmiş anlaşılan.

Aşağıda da göreceğiniz gibi BT bağlıyken BT Setup içinde aktarım seçeneği yok.

Pair Device: BT Cihaz bağlama
Link Change: BT Bağlı cihazlar arası seçin yapma. (7 tane cihaz ile eşleşebiliyor, aralarında seçim yapılabiliyor. Mesela sizin telefon bağlıyken, eşinizin telefonuna geçiş yapabiliyorsunuz.)
Pair Delete: Bağlı cihaz silme.
Device Info: Aracın BT ismini ve MAC adresini veriyor.
51312

Yani tek seçenek araca bağlanıp Forcan ile müdahale gibi duruyor.

Son düzenleme:

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
@Ardinal

senin icin ingilizce kaynaklara kisaca goz gezdirdim. Sanirim sizin bluetooth da telefon rehberi ozelligi yok. Sadece "hizli arama" adi altinda gecen sesli komut ozelligiyle 32 adete kadar kayit olusturma ve her kayda max4 numara ekleyebilme ozelligi var. Navigasyonlu modellerde "telefon rehberini" telefondan indirme ozelligi var.

Sizin ozellik, cx-9 dakine nazaran daha kullanisli olabilir. Cx9 telefon rehberini, telefondan sisteme aktariyor ve siz "CALL" "arayacaginiz kisinin rehberdeki adi" seklinde soylemeniz gerekiyor. Sorun? aksandan dolayi cogu zaman gecersiz komut girildi tekrar deneyin diyerek sinir ediyor. (mektup yazip gonderseniz, aradiginiz kisiye daha hizli ulasirsiniz). Birde onceki sahibinin karisinin adi sanirim "Abby" idi, esimi aradigimda ekrana "Abby calling" yaziyor. Resetlemeye calistim sistemi ama halen daha Abby diyor:)

Fakat sizin sistemde, sizin sesinizi kaydedip, onu algiliyor olmasi lazim. yani zamaninda nokia3310 lardaki sesli arama ozelligi gibi.

Bu linkten telefon ve aracinin modelini girerek, bluetooth hangi ozellikleri destekledigine bakabilirsin.
JCI Mazda

Birde, ses kutuphanesini guncellemek icin
JCI Mazda

Dosyayi indirmek icin: https://s3.amazonaws.com/JCI/public-gracenote/handsfree-na/update.package
Klavus icin: https://infotainment.mazdahandsfree.com/files/Mazda_GracenoteUpdateHandsFree.pdf

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
senin icin ingilizce kaynaklara kisaca goz gezdirdim. Sanirim sizin bluetooth da telefon rehberi ozelligi yok. Sadece "hizli arama" adi altinda gecen sesli komut ozelligiyle 32 adete kadar kayit olusturma ve her kayda max4 numara ekleyebilme ozelligi var. Navigasyonlu modellerde "telefon rehberini" telefondan indirme ozelligi var.

Merhaba... Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Ülkelere göre farklı birkaç kaynaktan kullanıcı klavuzu indirdim. Hiç birisinde rehber için sınırlamadan bahsetmiyor. Kaldı ki aynı klavuzda limitli olan başka özellikler için rakam verilmiş. Sadece bir tane Mazda bağlantı dökümanında ise 1000 limitinden bahsediliyordu fakat bunu başka hiçbir kaynaktan teyit edemedim. Sizin bahsettiğiniz hızlı arama için paylaştığınız kaynağı ben de incelemiştim fakat benim amacım sesli komut ile hızlı arama özelliğini kullanmak değil arayan kişi rehberimde kayıtlı ise bilgi ekranında ismini görmek.

51317

Birde, ses kutuphanesini guncellemek icin
Malesef araçta USB port yok. Güncelleme klavuzunda Usb ile güncelleme tarif ediliyor.

Üst Alt