Mazda Motor Yağı Önerisi

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
2007 model 108.000 km de LPG li aracıma Motul 8100 X-Clean Fe 5W30 4 Litre ( Üretim Tarihi:2018 ) yağ kullanmayı düşünüyorum.Fiyatı uygun gibi 149 TL yağın 2018 tarihli olması sorun olur mu?

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhaba arkadaşlar.

Aracıma bakım yaptıracağım. 2004 model Mazda 3 250binde ve LPG'li.

Buna göre, uygun bir yağ öneriniz var mıdır?

Arabayı ilk aldığımda 5w30 koymuşlardı ama 4000kmde neredeyse 700gr eksiltmisti. Buna istinaden shell ultra helix 5w40 ekledim ve şu an 9000 km oldu minimumun birazcık üstünde ama bu yolun 4000-5000 kmsini uzun yolda yani yüksek devirde kullanmisimdir. Eksiltmeler de hep uzun yoldan sonra yaptı açıkçasi, şehir içinde eksiltme yapmıyor.

Sizce shell ultra helix 5w40 ile devam etmeli miyim? Yoksa bilgilere istinaden farklı bir öneriniz var mıdır? 10w40 geçmeli miyim? Marka memnuniyet öneriniz varsa da onu da degerlendirebilirim.

Mesajlar için teşekkürler şimdiden.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben bir kez daha 5w/40 ile devam edip, bir sonraki değişimdeki eksilme miktarını tekrar ölçüp ona göre değişim yapardım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Nausea Bir üstte Bülent'in yazdığı gibi, 5-40 ile devam edip, eksiltmenin tam miktarını tespit ederdim, eğer tespit ettiysen ve 10 bin km aralığındaki bu yağ ile eksiltme 1 litre ve altındaysa 10-40'a geçerdim ki, Bk kasa 110 km'deki aracıma servis tavsiyesi ile ben 10-40 yağ koymuştum, 5-30 ile olan yağ eksiltmesi yarı yarıya azalmıştı. ;)

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
@Nausea Bir üstte Bülent'in yazdığı gibi, 5-40 ile devam edip, eksiltmenin tam miktarını tespit ederdim, eğer tespit ettiysen ve 10 bin km aralığındaki bu yağ ile eksiltme 1 litre ve altındaysa 10-40'a geçerdim ki, Bk kasa 110 km'deki aracıma servis tavsiyesi ile ben 10-40 yağ koymuştum, 5-30 ile olan yağ eksiltmesi yarı yarıya azalmıştı. ;)
Teşekkürler cevaplar için.

Aslında eksiltme miktarı 9000de neredeyse minimuma geldi. Ama bunda uzun yolda yüksek devirli kullanımın etkisi mevcut. Şehir içinde hiç eksiltme yapmamıştı. Peki marka model olarak yeniden shell ultra helix ile mi devam edeyim yoksa öneriniz var mı? Aslında çok konuşuldu ama güncel tecrübeler daha önemli benim için. Shell ultra helixten sonra küçük bir motorda titreme de başladı aslında.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Aslında eksiltme miktarı 9000de neredeyse minimuma geldi. Ama bunda uzun yolda yüksek devirli kullanımın etkisi mevcut. Şehir içinde hiç eksiltme yapmamıştı. Peki marka model olarak yeniden shell ultra helix ile mi devam edeyim yoksa öneriniz var mı? Aslında çok konuşuldu ama güncel tecrübeler daha önemli benim için. Shell ultra helixten sonra küçük bir motorda titreme de başladı aslında.
Normal şartlarda, her yağ değişiminde yağın markası veya viskozitesi değiştirilmez, fakat durum normal şartlar içerisine girmiyorsa, değiştirmekte fayda var... Hiç bir zorunluluğum olmadığı halde, bir çok kez marka veya viskozite değişimi yapmışlığım vardır...

Marka tavsiyesi istiyorsan da; Liki Moli tavsiye ederim. Fakat, sağlam kaynaklardan aldığım bilgilere göre, piyasada bu marka yağların da, fasonu, taklidi veya çakması türemiş durumda... Biz Türküz ve bu tür işleri çok iyi beceririz... :(

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Motul 5/40 8100 X-Cess tavsiye ederim. Bu klasmandaki bu fiyatlara alınabilecek en iyi yağ diyebiliriz.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Motul 5/40 8100 X-Cess tavsiye ederim. Bu klasmandaki bu fiyatlara alınabilecek en iyi yağ diyebiliriz.

Ben de şu anlık şu linktekini düşünüyorum tabi dediğim gibi, önemli olan tecrübeler.

@Domestos abi sen ne dersin bu yağ için?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben de şu anlık şu linktekini düşünüyorum tabi dediğim gibi, önemli olan tecrübeler.

@Domestos abi sen ne dersin bu yağ için?
Atılgan'ın son yağ değişiminde ben aşağıdaki ürünü kullandım ve sorun sıkıntı yaşamadım, eksiltme bende zaten yok çok şükür, 7 bin km'den fazla oldu aynı seviyede duruyor yağ. Senin linkini verdiğin yağ ile benim kullandığım arasında fiyat haricinde ne farklar var bilmiyorum ama mutlaka vardır.

Liqui Moly Leıchtlauf Performance 10w40 Motor Yağı 4 lt. | otogold.com.tr

46278

Son düzenleme:

touch the sky

Katılımcı
Son iki bakımda 5w30 fe motul kullanıldı.Önceden aklımdaki plan bu zamanlarda motoru yaptırmak vardı.Yılbaşına kadar Edirneye dönüyorum o yüzden bir sonraki bakımda kesin motoru indirteceğim :koptum: (parçaları aldım sayılır)
O yüzden bu son yağ değişimi olur tekrar 5w30 mu alayım ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son iki bakımda 5w30 fe motul kullanıldı.Önceden aklımdaki plan bu zamanlarda motoru yaptırmak vardı.Yılbaşına kadar Edirneye dönüyorum o yüzden bir sonraki bakımda kesin motoru indirteceğim :koptum: (parçaları aldım sayılır)
O yüzden bu son yağ değişimi olur tekrar 5w30 mu alayım ?
Eksiltme tolere ediliyorsa 5-30'a devam derim.

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Son bakımda aracımda Motul Xclean FE 5w30 yağ kullandım.Motorun ses ve yakıt ekonomisine azda olsa faydası olduğunu sanıyorum.Bakımdan sonra 7.000 km yaptım yağı arada kontrol ediyorum üst çizginin çok az altında ustam bir bardak (200 ml) kadar eksilme olduğunu söyledi.Bu kilometreyi üç ayda yaptım ve neredeyse tamamına yakını uzun yol.Bugün yeni yağ aldım(Motul 8100 X-clean Efe 5w30 5 Litre C2/c3 Dpf - n11.com ) ve eksiği tamamlayacağım bakalım ne kadar yağ alacak.Bu bakım için n11 den bosch yağ hava filtresi almayı düşünüyorum.(Mazda 3 1.6 Bosch 2 Filtreli Set Yağ Hava Filtre Set 2003-2013 - n11.com) Daha önce orijinal kullanmıştım bu konularda değerli fikirlerinizi alabilir miyim?

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Son bakımda aracımda Motul Xclean FE 5w30 yağ kullandım.Motorun ses ve yakıt ekonomisine azda olsa faydası olduğunu sanıyorum.Bakımdan sonra 7.000 km yaptım yağı arada kontrol ediyorum üst çizginin çok az altında ustam bir bardak (200 ml) kadar eksilme olduğunu söyledi.Bu kilometreyi üç ayda yaptım ve neredeyse tamamına yakını uzun yol.Bugün yeni yağ aldım(Motul 8100 X-clean Efe 5w30 5 Litre C2/c3 Dpf - n11.com ) ve eksiği tamamlayacağım bakalım ne kadar yağ alacak.Bu bakım için n11 den bosch yağ hava filtresi almayı düşünüyorum.(Mazda 3 1.6 Bosch 2 Filtreli Set Yağ Hava Filtre Set 2003-2013 - n11.com) Daha önce orijinal kullanmıştım bu konularda değerli fikirlerinizi alabilir miyim?
Gayet iyi bir yağ kullanıyorsunuz. Liqui Moly Molygen de dahil birçok yağ kullandım. Benim en memnun kaldığım yağ Motul 5/30 xclean fe oldu. Diğer bakım parçaları da iyi marka sonuçta. Kullanmakta sakınca olacağını sanmıyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Az önce gördüm, benim gibi internetten yağ alanlar özellikle Mobil ve Castrol alanlar dikkat etsin. @Domestos Veli abi direkt aklıma sen geldin, sürekli yerli dolum ve sahte yağ konularında mesajların oluyordu.

Gerekli uyarıyı da yapmış olayım. Aynı şekilde firmanın google yorumlarında da yazdım ki millet aldanmasın.

yağ 2008 yılı üretimiymiş. mobil genel merkezini aradım. barkodu söyledim bana üretim tarihini ilettiler sağ olsunlar.
üretim tarihi etiketin orada siyah renkle yazılmış ancak solüsyonla silmişler çok azda olsa kalıntı vardı ordan anladım.

Bu hafta trendyolda indirime girmişti deneyeyim dedim ama bir daha tövbe.
baysal otomotiv diye bir yer

Kaynak; Yağ üretim tarihi

Üst Alt