Mazda Motor Yağı Önerisi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben de yağ değişiminde Motul 5w40 denemeyi düşünüyorum, liqui molly 10w40 koymayı planlamıştım; ancak bir de Motul deneyelim.
@aurora Can Motul'u nereden alıyordun sen?
n11 üzerinden sipariş veriyorum hep. Zaten iyi fiyatla satış yapan 2-3 mağaza var. Hepsinde de bayi belgeleri falan vardı ürünlerinde.

229 binde aldıgım Kırmızılı (Mazda 626 98 GF) 260 bine yaklaştı. Bu 31bin km'lik süre içerisinde 3 kez Castrol 10-40, 1 Kez Liqui Moly 10-40 S.Leich kullandım. Her seferinde yag filtresini değiştirdim. Bu degişimlerin biri serviste üçünü ise kendim yaptım. Servis 4lt yagın hepsini koyarken ben 3.6-3.7litre yag koydum, 300-400 ml kısmı ayırdım. gözlemlerimde 4 litre konuldugunda üst kapakttan fazla yagı attıgını gördüm ve bu durum ileride yag yakma gibi sanılabilir, birkaç kişide keçelere zarar verir dedi ama ne derece dogru bilinmez.
Sonuç:
*Bu 31 bin km içerisinde, her degişimde yagın üstüne 100-250 ml kadar tamamladım. :asik: Maşallah ki eksiltme olmadı. :asik: Kalan yagıda hızara kullandım :D
*Castrol için; Değişimde yagın rengi pekmez gibi hatta daha siyah iken, Liqui Moly için; Sarımtırak-Koyu renkteydi. Bunu durumu birçok şekilde yorumlayan var. Kimi kararmış çünkü motoru temizlemiş derken, kimisi yag yanmış kararmış diyenler var.
*Ortalama 7-8 bin km'de bir yag degiştirdim, bunu mevsim geçişlerine denk getirmeye çalıştım (sonbahar, yaz başlangıcı).
*Sonraki değişimde Motul 8100 Xcess 5-40 koymayı düşünüyorum. Önceki kullandıklarımdan bir tık ince ve tam sentetik yag. Bu yagı bu motor için kimler kullandı? Önceden @aurora Can tecrübe etti sanırım. Kullanıcı yorumlarını rica ederim.. Ya da bildimiz gibi devam edip maceraya gerek yok mu, bilemedim.
Denemekten zarar gelecek bir durum yok, marka iyi bir marka, zaten 10/40 kullanmışsınız. Tam sentetik 5/40 birşey kaybettirmez bence. 10/40'a göre bir tık daha pahalı. Memnun kalacağınızı düşünüyorum. Ben en çok dikkat ettiğim konu devirlenmedeki rahatlık ve motorun daha sessiz çalışması oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aurora hocam çok kaliteli anlatmışın ayrıca yalovadan da hissettik. Hayırlı akşamlar :)
Teşekkür ederim, size de geçmiş olsun o halde. :)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Yağ kaybı ile ilgili bir şeyler karalayalım ;

Motor bloğu içerisinde 2 bakım arasındaki süreçte motor yağının 4 şekilde eksildiğini tespit ettim;

1 - Conta-keçe kaçağı olarak bilinen, motor bloğundaki çeşitli birleşim yerinden sızıntı/terleme yoluyla oluşan kayıp. Görsel olarak kontrol edilir, teşhis edilebilir.
2 - Yağ segmanlarının yağı yeterince sıyıramaması (segman aşınması/gömlek aşınması) nedeniyle yanma odasında kalan yağın yanmasıyla oluşan kayıp. Görsel olarak teşhis edilebilir, egzoz dumanı sürekli mavi/mavimsi çıkar.
3 - Sübap lastiklerinin sertleşmesi/işlevini yerine getirememesi sebebiyle yanma odasına sızan yağ ile oluşan kayıp. Görsel olarak teşhis edilebilir. Durgun motor sonrası ilk marşta mavi duman çıkar. Yanma odasına biriken yağ yakıldıktan sonra mavi duman kesilir.
4 - Kompresyon kaçağı ile oluşan yağ kaybı. Motor yağı kaybının en çetrefilli yolu bu. Görsel olarak teşhis edilmesi zordur. Sürekli veya soğuk marşta mavi duman yok, akıntı/sızıntı yok. Dışarıdan bakıp da görülebilecek pek bir emare yok.

Benim Küheylan'da bu olay mevcut olduğundan konu hakkında birazcık da bilgim oldu.

Kompresyon kaçağı ile yağ eksiltmenin 2 sebebi var, en bilindik sebebi segmanlar veya gömlek aşınacak ki çoğunlukla ikisi birden aşınsa da ilk aşınma segmanlardan başlar ve erken teşhiste segman değiştirilerek gömlek aşınmasının dolayısıyla daha fazla maliyetin önüne geçilir. İkinci ve pek bilinmeyen sebebi de yüksek km'deki motorda sübapların (ve sübap lastiklerinin vs) yenilenmesi ile motor üst bölümündeki kompresyon kaybının önüne geçilmesidir.

Başta çok saçma gelen bir cümle kurayım. Kompresyon kaçağının engellenmesi sonrası kompresyon kaçağı ile yağ kaybının artması arasındaki bu tezatlık nedir? Öyle ya, bir taraftan kompresyon kaçağını ve yağ sızıntısını engelliyorsunuz, öbür taraftan çok az miktarda yağ eksilten motor bir anda kompresyon kaçağı ile yağ eksiltmeye başlıyor. :oops:

Hani diyorlar ya, motorun sadece üst tarafını yaptırırsan altından yağ eksiltme yapabilir. İşte tam olarak bu konuya geldik.

Piston, segman, sübap, kol, krank, yatak ve eksantrik olaylarını herkes biliyor teee baştan başlamayalım.

Bilindik motorlar yapısı itibariyle vakum oluşturarak içine hava çeker. Yani emme tarafında bir nevi alçak basınç üretir. Motor içinde yüksek basınç vardır. Sadece yanma odasında değil, aynı zamanda gerçekten motor içinde de yüksek basınç oluşur. Çünkü piston kenarları ve segman kenarlarındaki boşluk hiçbir zaman 0 değerine düşürülemez. Bu nedenle yanma odasındaki yüksek basınç, egzoz sübaplarından boşaltılmadan önce kaçabileceği 2 noktadan sızıntı gerçekleştirir. Sübaplar ve segmanlardaki boşluklardan.

Sübaplar ve segmanlar motor içine açılan kapılardır. Sürekli olarak motor içine uygulanan yüksek basıncın da boşaltılması gerekiyor değil mi? İşte burada da PCV sistemi devreye giriyor. Yani karter havalandırma.

PCV ise genelde motorun üst bölümünde konuşlandırılmıştır çünkü fazla basınç ve havayı tekrar emmeye vermek daha mantıklı. Direkt atmosfere salmaktansa tekrar yanmadan geçirip egzoz ile tek noktadan atmosfere salınıyor. Bu şekilde yanmamış gazlar da olabildiğince yakılmış oluyor. Daha çevreci.

Gelelim motor altı-üstü olayına;

Yüksek km'deki motorda kompresyon kaçağı hem segmanlardan hem de sübaplardan oluyor. Gayet normal. Sonra siz sübapları yaptırıyorsunuz, motorun üst tarafındaki kompresyon kaçağı bir anda 0'a yaklaşıyor. Eee? Bu durumda kompresyon kaçağı azalmaz mı? Tabi ki azalır. Ama sadece sübaplarda. Bunda bir sıkıntı yok.

Peki neden yağ eksiltme gözle görülecek seviyede artışa geçiyor?

Çünkü; kompresyon kaçağının yönü değişiyor.

Henüz yenilenmemiş sübaplardan sızan kaçak egzoz gazı PCV sistemine en yakın noktadan çıkarak PCV'ye ulaşıyor ve yüksek basıncın bir kısmı motor içini terk ediyor. Tekrar yanma odasına geliyor tabi ama sonuçta basıncın bir kısmı ortamdan direkt olarak uzaklaşıyor. Bir kısmı ise segmanlardan motor içine doluyor, döne dolaşa yine külbütörden geçerek PCV'ye ulaşıyor ve yine kaçak egzoz gazı ortamı terk ediyor.

Yenilenmiş sübaplara sahip motorda ise durum bambaşka bir hal alıyor. Kompresyon kaçağının yönü değişiyor ve üstten kaçamayan yüksek basınç segmanlara daha fazla baskı yaparak segmanlardan daha fazla kaçak olmasına sebep oluyor. Hani evde 3-4 musluk aynı anda kullanılır, diğer musluklar kapanınca sizin kullandığınız musluktaki tazyik artar ya. Öyle işte.

İşin en pis tarafı geliyor. İşte segmanlardan sızan ve motorun alt tarafına daha fazla ulaşan bu kaçak egzoz gazının karşılaştığı ortamı hayal edin. Krank döner kollar hareket eder jetlerden yağ fışkırır pistonlar çarpar ortalık yağ içinde falan. O hareket hızıyla yağın halini gözünüzün önüne getirin, zerrecikler halinde tabi ki. Her yerde zerrecik halinde yağlar. Sonra ortama kaçak egzoz gazı gelir. Ooo egzoz gazı gelmiş hoşgeldin nasılsın falan muhabbet edecek zaman yok tabi ki orada çünkü ortam çok yükselmiş. (basınç olarak). :p

Kaçak egzoz gazı da adına yakışır şekilde kaçar ama bu zerreciklerden tuttuğunu götürür. Nereye? Tabi ki PCV sistemine. Ama yol uzun olduğundan ortamdan aldığı zerrecikler oldukça fazla olur. Sonuç? Yağ eksildi.

İşte pek özet olmayan haliyle motor üstü yapıldı altı zayıf kaldı ondan yağ eksildi olayının açıklaması budur. (Konuya birkaç satır yazayım diye başladım yol uzun geldi. :p )

Bu arada İzmir'de deprem oldu sallandık şimdi. (22:23 itibariyle)

Peki yağ eksiltmesinin motor yağı seçimiyle ilgisi ne? E sadece kalınlık incelik aşınma vs şeklinde mi yağ belirleniyor?

Buharlaşmayla yağ eksiltme olayı diye bir şey var, dayanım açısından Motul 5/40 8100 X-Cess bu konuda başarılı bir yağ.

Ama bunun da detaylarına başka bir zaman gireriz artık.

Ekleme: Küheylan için sadece Motul 5/40 8100 X-Cess kullandım. Muhtemelen de başka yağ denemem ve Motul ile devam ederim. Yaptığım km nedeniyle yılda 3 bakım yaptık/yapacağız gibi görünüyor. Eski guzuda da denediğim yağlar arasında Motul 5/30'dan çok memnun kalmıştım. Motor revize durumları farklı olduğu için Küheylan'da 5/40'a devam edeceğim. Marka olarak da Motul tabi ki. :)

4. maddede yağ yine PCV tarafından emme tarafına gelip yine yanıyor ama mavi duman vermemesinin sebebi ne olabilir acaba. Belki az olarak yanması olabilir.

Bunun için (normal motorlar içinde) yağ buharı tankı (oil catch can) denilen bir aparat kullanıyorlar. Mantığı PCV'den emme manifoltuna giren hatta bir filtre koyup sıvı ile gazı ayrıştırıyorlar.
Aşağıda biriken sıvıyı görebilirsiniz.

PB150006.JPG

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
4. maddede yağ yine PCV tarafından emme tarafına gelip yine yanıyor ama mavi duman vermemesinin sebebi ne olabilir acaba. Belki az olarak yanması olabilir.

Bunun için (normal motorlar içinde) yağ buharı tankı (oil catch can) denilen bir aparat kullanıyorlar. Mantığı PCV'den emme manifoltuna giren hatta bir filtre koyup sıvı ile gazı ayrıştırıyorlar.
Aşağıda biriken sıvıyı görebilirsiniz.

PB150006.JPG
Yağ yanma odasına seyreltik geliyor. Kaçak egzoz gazında su buharı, bilimum yanmış yakıt atığı ve yağ var. Görüntüsünden de ne acayip bi hale dönüştüğü ortada. :) Bir de emme manifoldundan gaz kelebeğini sökmeden içeriye doğru baksanız oradaki karbon mağarasını görseniz iyice canınız sıkılır.

OCC bence gerçekten yararlı birşey. Bir kere bu pisliği olabildiğince başka bir alanda tutmak ilk başta emme tarafının daha temiz kalmasını sağlıyor. Emmenin kirlenmesi hava akışını sekteye uğratacağı için daha az performans demek. Performans isteyenler boşuna emme manifolduna polish yapmıyorlar. ;) İkincisi bu pis karışım yakıt oktanını düşürüyor. Düşük oktan ise erken yanmaya, vuruntuya ve performans düşüşüne sebep oluyor. LPG ve ateşleme sisteminin sıkıntılı ilişkisi de burada yatıyor. LPG benzine göre daha yüksek oktanlı.

OCC benim de yapılacaklar listemin başında geliyor. Yaza doğru maddi ve manevi olarak hazır olursam elime alacağım takımları. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Gördüğümüz gibi Yağ konusunda tecrübeler ve bilgiler harmanlanınca ortaya yıllardır söylenen aynı laflar değil güzel anlaşılır bilgiler ortaya çıkıyor.
Ne firmaların dolum merkezleri ne üreticilerin sahtekarlıkları nede güvensizlik aracını sevenlerin doğru yolları bulmalarına engel değil.Onlar uğraşıyor ise bizde doğruyu bulmaya uğraşıyoruz :harika:
Kolaya kaçmadan kendi düşüncelerini ve tecrübelerini aktardığı için @aurora Can'a teşekkür ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buraya bir de piyasada dolaşan sahte yağları ekleyelim.
İnternetten yağ alırken dikkatli olalım. Piyasada sahte yağlar dolaşıyor.
Boyutunu bilmemekle, bilindik yağlar dahil piyasada düşündüğümüzden kat kat fazla alengirli yağ var... Her türlü hileyi absorbe eden ve ispatı mümkün olmayan bir sektör... Bu sebeple, Türkiye üretimi/dolumu olmayan yağ tavsiye ediyorum.

Sağlam kaynaktan aldığım bilgiye göre, liqui molly'nin bile çakmasını piyasaya sürmüşler. Bunu yapan da üstelik suyun başındakiler... :(

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Kesinlikle. Özellikle çok bilindik, piyasada çok giden yağları yapıyorlar.
Benim yağım Lukoil Genesis. Yerli dolum ama bilindik olmadığı için sahtesinin olduğunu zannetmiyorum :D.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kesinlikle. Özellikle çok bilindik, piyasada çok giden yağları yapıyorlar.
Benim yağım Lukoil Genesis. Yerli dolum ama bilindik olmadığı için sahtesinin olduğunu zannetmiyorum :D.
Olay; dolum yerinde gerçekleşiyor zaten Metin... Dışarıdakilere tamam alıştık, ama iş içeriden bitiriliyor artık... :(

Yani, tuz kokalı çok oldu.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Olay; dolum yerinde gerçekleşiyor zaten Metin... Dışarıdakilere tamam alıştık, ama iş içeriden bitiriliyor artık... :(

Yani, tuz kokalı çok oldu.
Aynen öyle, yük gemisinde görevli bir personelden bir akşam sohbet muhabbet ortamında öğrenmiştim bu işin nerelere uzandığını. Marka vermeyeyim, özetle yurtdışından gemiyle gelen mal indirme sırasında başka bir malla "yer değiştiriliyor". Yeni malzeme doluma, gemiyle gelen malzeme başka bir ortama "götürülüyor". İşin içinde o markanın TR operasyonundakiler de varmış.

O kadar ahlaklı bir toplumuz ki, her yerimizden etik fışkırıyor.

Yan şirketimiz üretici, bir gün telefon geliyor, arayan şahıs üretim yaptırtmak istiyor, malzeme fiyatını da pek umursamıyor çünkü karı çok fazla olacak. Ne yapacak peki malzemeyle? Baz yağa katarak rengi %100 tutan, koku ve tat testinden de büyük oranda geçen zeytinyağı. Üretim yaptık mı? Hayır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2013 mazda 3 comfort dizel için yağ önerisi olan var mı acaba saygılar
Araç kaç binde?
Değişim periyodunda yağ eksiltmesi var mı?
Şu an motordaki yağın viskozitesi nedir?

* * *

Bu kriterlerden bağımsız olarak sentetik 10-40 Liqui Moly tavsiye ederim. (Mavi ambalajlı olanı)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Motul 8100 5-30 da hangi seriyi önerirsiniz, araç 160 binde lpg li

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motul 8100 5-30 eco-nergy ile bakımı yaptık bakalım, mobil 5-30 esp ye göre bi fark olacak mı
"Bariz" farkların olacağını zannetmiyorum... Kaldı ki; Bildiğimiz marka yağ ambalajlarına üçüncü sınıf yağ doldurulup satıldığı halde işin kokusu çıkmıyor... :(

Akaryakıt ve yağ sektöründe dönen hile hurda işleri, kolayca kamufle edilecek şeyler maalesef.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
"Bariz" farkların olacağını zannetmiyorum... Kaldı ki; Bildiğimiz marka yağ ambalajlarına üçüncü sınıf yağ doldurulup satıldığı halde işin kokusu çıkmıyor... :(

Akaryakıt ve yağ sektöründe dönen hile hurda işleri, kolayca kamufle edilecek şeyler maalesef.
#Motor sesi bariz şekilde azaldı
#Çekiş arttı, özellikle rampaları 5. Viteste Çıkıyorum
#Yakıt %10 civarında düştü

:koptum::koptum::koptum::koptum::p:p:p:p:p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
#Motor sesi bariz şekilde azaldı
#Çekiş arttı, özellikle rampaları 5. Viteste Çıkıyorum
#Yakıt %10 civarında düştü

:koptum::koptum::koptum::koptum::p:p:p:p:p
Evet bunlar ilk değişimden sonra hissedilen şeyler... Bir sonraki yağ değişiminde aynı viskozitede farklı marka bir yağ dene hemen hemen aynı etki oluşacak... ;) hatta ilk marş rahatlamıştır... :p

Fakat, yakıtın azalması mümkün değil, eskiyen yağ ile yakıt arttığı için, değişimde olması gereken değere geliyor ve biz yakıt düştü diyoruz... Hatta bu durum (yanılgı) buji değişiminde de söylenir...

Özetle, periyodik bakım, adı üstünde "bakım" dır, onarım veya iyileştirme değildir...

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Evet bunlar ilk değişimden sonra hissedilen şeyler... Bir sonraki yağ değişiminde aynı viskozitede farklı marka bir yağ dene hemen hemen aynı etki oluşacak... ;) hatta ilk marş rahatlamıştır... :p

Fakat, yakıtın azalması mümkün değil, eskiyen yağ ile yakıt arttığı için, değişimde olması gereken değere geliyor ve biz yakıt düştü diyoruz... Hatta bu durum (yanılgı) buji değişiminde de söylenir...

Özetle, periyodik bakım, adı üstünde "bakım" dır, onarım veya iyileştirme değildir...
Abi şaka yapıyorum ya, yağ değişenler hemen bunları yazıyor, ironi yaptım..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hemen göm beni hemenn :p

Üst Alt