Mazda Motor Yağı Önerisi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Az önce gördüm, benim gibi internetten yağ alanlar özellikle Mobil ve Castrol alanlar dikkat etsin. @Domestos Veli abi direkt aklıma sen geldin, sürekli yerli dolum ve sahte yağ konularında mesajların oluyordu.

Gerekli uyarıyı da yapmış olayım. Aynı şekilde firmanın google yorumlarında da yazdım ki millet aldanmasın.

Kaynak; Yağ üretim tarihi
Yağ ve akaryakıt sektörü, her türlü hileyi hurdayı rahatlıkla kaldıran, aşağıdan yukarıya doğru ülke yönetiminde bulunan herkesin neler döndüğünü bildiği ve hatta bu hile hurda işini paravan kişi ve şirketlerle yaptığı bir sektör...

"Kimleeeer kimlerle beraber" bir bilse herkes, işin rengi daha farklı olurdu.

Liqui Moly markasının bire bir sahtesini bile yaptılarsa, artık bu işin dikkat edilecek tarafı kalmamıştır... Allah iyileri korusun.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Az önce gördüm, benim gibi internetten yağ alanlar özellikle Mobil ve Castrol alanlar dikkat etsin. @Domestos Veli abi direkt aklıma sen geldin, sürekli yerli dolum ve sahte yağ konularında mesajların oluyordu.

Gerekli uyarıyı da yapmış olayım. Aynı şekilde firmanın google yorumlarında da yazdım ki millet aldanmasın.

Kaynak; Yağ üretim tarihi
Baysal Otomotiv'den daha önce bir kere Mobil 1 10w 60 almıştım ve genel olarak kurumsal ve yüksek satış sayısı/güven endeksine sahip oldukları için sizin bu mesajınızı okumadan hemen önce yine Mobil markasından 10w 40 sipariş geçmiştim. Dün gelen de daha önceki de yazıldığı üretim tarihine sahipti. Kendileri kaçak dolum yaparlar mı bilmem ancak 2 alışverişimde de memnun kalmış birisi olarak yazdığınız olayı istisna bir durum olduğunu düşünüyorum.

Daha önceki:
IMG_20191002_134029.jpg

Dün gelen:
IMG_20191001_130825.jpg

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
10 60 fazla değil mi mazda için,motoru yaptırmak daha sağlıklı olmazmı :)
10w 60 test ettik dedik motor öldü demedik ya :)

Ömrü de uzun sürmedi 10w 60'ın. Tam test için iki kere kullandım ancak sonra yağ yakma konusunda faydasını göremediğim ve de aracı yorduğunu düşündüğüm için 10w 40'a geri döndüm.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
10w 60 test ettik dedik motor öldü demedik ya :)

Ömrü de uzun sürmedi 10w 60'ın. Tam test için iki kere kullandım ancak sonra yağ yakma konusunda faydasını göremediğim ve de aracı yorduğunu düşündüğüm için 10w 40'a geri döndüm.
Eksiltme ne durumdaydı? 5-40 motul denediniz mi?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Yağ konusu gerçekten insanlık dışı.

Bazı kişiler günlerce yağ araştırıyor, okuyor, izliyor, karar veriyor. Ama gelen bidonun içinde ne olduğu muamma.

Tek önerim; değerleri aracınıza uygun olan, az çok bilindik en ucuz markayı tercih edin. Emin olun içiniz çok rahat olacak.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Ben hiç araştırmıyorum bir kere baktım uygun numara katalogda 10/40 gittim testlerini izledim mobilden aldım, iyi yani o olmassa shell alırım oda iyi domestos hocam da aynı düşüncede :) Saçma yani 10/60 koyayım yağ yakmasın 5/30 koyayım sesi kesilsin. Bunun zararı çıkacaktır biri çok sıcak motor için bu nedenle viskozite uyumsuzluğundan dolayı kötü yağlama olucaktır diğeri yeni nesil motorlar için ince bir yağ üflemeye sebep oluyor gibi gibi basit açıklamalar marka tartışılır ama bu araba 1989 da yapılmış o zaman ki yağ ile şimdi ki yağ kalitesi arasında dağlar kadar fark vardır (30 yıl). Mazda o zaman 323 için 6000 km de bir değişim demiş yanlış bilmiyorsam şimdi 10000 ne gelmeden değişiyoruz zaten o yüzden gidip motul veya liqui moly almakta bana mantıklı gelmiyor. Fazlasının israf olduğunu düşünüyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Genel olarak 7bin km'de 1 lt eksilme söz konusu. 10w 40'ta da böyle 10w 60'ta da.

5w 40 denemedim ancak 20 yaşındaki bir araç için macera mı olur diye aklımdan geçirmiştim bir zamanlar.
Çok da eksiltme yok bence. 5/40 ile 2 yağ değişimi kontrol edebilirsiniz. Benim araçta bir tık daha fazla eksiltme var. 5/40’tan memnun kaldım. 3. yağ değişimi yaklaşıyor. Yine 5/40 düşünüyorum.