Mazda Motor Yağı Önerisi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Az önce gördüm, benim gibi internetten yağ alanlar özellikle Mobil ve Castrol alanlar dikkat etsin. @Domestos Veli abi direkt aklıma sen geldin, sürekli yerli dolum ve sahte yağ konularında mesajların oluyordu.

Gerekli uyarıyı da yapmış olayım. Aynı şekilde firmanın google yorumlarında da yazdım ki millet aldanmasın.

Kaynak; Yağ üretim tarihi
Yağ ve akaryakıt sektörü, her türlü hileyi hurdayı rahatlıkla kaldıran, aşağıdan yukarıya doğru ülke yönetiminde bulunan herkesin neler döndüğünü bildiği ve hatta bu hile hurda işini paravan kişi ve şirketlerle yaptığı bir sektör...

"Kimleeeer kimlerle beraber" bir bilse herkes, işin rengi daha farklı olurdu.

Liqui Moly markasının bire bir sahtesini bile yaptılarsa, artık bu işin dikkat edilecek tarafı kalmamıştır... Allah iyileri korusun.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Az önce gördüm, benim gibi internetten yağ alanlar özellikle Mobil ve Castrol alanlar dikkat etsin. @Domestos Veli abi direkt aklıma sen geldin, sürekli yerli dolum ve sahte yağ konularında mesajların oluyordu.

Gerekli uyarıyı da yapmış olayım. Aynı şekilde firmanın google yorumlarında da yazdım ki millet aldanmasın.

Kaynak; Yağ üretim tarihi
Baysal Otomotiv'den daha önce bir kere Mobil 1 10w 60 almıştım ve genel olarak kurumsal ve yüksek satış sayısı/güven endeksine sahip oldukları için sizin bu mesajınızı okumadan hemen önce yine Mobil markasından 10w 40 sipariş geçmiştim. Dün gelen de daha önceki de yazıldığı üretim tarihine sahipti. Kendileri kaçak dolum yaparlar mı bilmem ancak 2 alışverişimde de memnun kalmış birisi olarak yazdığınız olayı istisna bir durum olduğunu düşünüyorum.

Daha önceki:
IMG_20191002_134029.jpg

Dün gelen:
IMG_20191001_130825.jpg

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
10 60 fazla değil mi mazda için,motoru yaptırmak daha sağlıklı olmazmı :)
10w 60 test ettik dedik motor öldü demedik ya :)

Ömrü de uzun sürmedi 10w 60'ın. Tam test için iki kere kullandım ancak sonra yağ yakma konusunda faydasını göremediğim ve de aracı yorduğunu düşündüğüm için 10w 40'a geri döndüm.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
10w 60 test ettik dedik motor öldü demedik ya :)

Ömrü de uzun sürmedi 10w 60'ın. Tam test için iki kere kullandım ancak sonra yağ yakma konusunda faydasını göremediğim ve de aracı yorduğunu düşündüğüm için 10w 40'a geri döndüm.
Eksiltme ne durumdaydı? 5-40 motul denediniz mi?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yağ konusu gerçekten insanlık dışı.

Bazı kişiler günlerce yağ araştırıyor, okuyor, izliyor, karar veriyor. Ama gelen bidonun içinde ne olduğu muamma.

Tek önerim; değerleri aracınıza uygun olan, az çok bilindik en ucuz markayı tercih edin. Emin olun içiniz çok rahat olacak.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Ben hiç araştırmıyorum bir kere baktım uygun numara katalogda 10/40 gittim testlerini izledim mobilden aldım, iyi yani o olmassa shell alırım oda iyi domestos hocam da aynı düşüncede :) Saçma yani 10/60 koyayım yağ yakmasın 5/30 koyayım sesi kesilsin. Bunun zararı çıkacaktır biri çok sıcak motor için bu nedenle viskozite uyumsuzluğundan dolayı kötü yağlama olucaktır diğeri yeni nesil motorlar için ince bir yağ üflemeye sebep oluyor gibi gibi basit açıklamalar marka tartışılır ama bu araba 1989 da yapılmış o zaman ki yağ ile şimdi ki yağ kalitesi arasında dağlar kadar fark vardır (30 yıl). Mazda o zaman 323 için 6000 km de bir değişim demiş yanlış bilmiyorsam şimdi 10000 ne gelmeden değişiyoruz zaten o yüzden gidip motul veya liqui moly almakta bana mantıklı gelmiyor. Fazlasının israf olduğunu düşünüyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Genel olarak 7bin km'de 1 lt eksilme söz konusu. 10w 40'ta da böyle 10w 60'ta da.

5w 40 denemedim ancak 20 yaşındaki bir araç için macera mı olur diye aklımdan geçirmiştim bir zamanlar.
Çok da eksiltme yok bence. 5/40 ile 2 yağ değişimi kontrol edebilirsiniz. Benim araçta bir tık daha fazla eksiltme var. 5/40’tan memnun kaldım. 3. yağ değişimi yaklaşıyor. Yine 5/40 düşünüyorum.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
229 binde aldıgım Kırmızılı (Mazda 626 98 GF) 260 bine yaklaştı. Bu 31bin km'lik süre içerisinde 3 kez Castrol 10-40, 1 Kez Liqui Moly 10-40 S.Leich kullandım. Her seferinde yag filtresini değiştirdim. Bu degişimlerin biri serviste üçünü ise kendim yaptım. Servis 4lt yagın hepsini koyarken ben 3.6-3.7litre yag koydum, 300-400 ml kısmı ayırdım. gözlemlerimde 4 litre konuldugunda üst kapakttan fazla yagı attıgını gördüm ve bu durum ileride yag yakma gibi sanılabilir, birkaç kişide keçelere zarar verir dedi ama ne derece dogru bilinmez.
Sonuç:
*Bu 31 bin km içerisinde, her degişimde yagın üstüne 100-250 ml kadar tamamladım. :asik: Maşallah ki eksiltme olmadı. :asik: Kalan yagıda hızara kullandım :D
*Castrol için; Değişimde yagın rengi pekmez gibi hatta daha siyah iken, Liqui Moly için; Sarımtırak-Koyu renkteydi. Bunu durumu birçok şekilde yorumlayan var. Kimi kararmış çünkü motoru temizlemiş derken, kimisi yag yanmış kararmış diyenler var.
*Ortalama 7-8 bin km'de bir yag degiştirdim, bunu mevsim geçişlerine denk getirmeye çalıştım (sonbahar, yaz başlangıcı).
*Sonraki değişimde Motul 8100 Xcess 5-40 koymayı düşünüyorum. Önceki kullandıklarımdan bir tık ince ve tam sentetik yag. Bu yagı bu motor için kimler kullandı? Önceden @aurora Can tecrübe etti sanırım. Kullanıcı yorumlarını rica ederim.. Ya da bildimiz gibi devam edip maceraya gerek yok mu, bilemedim.

Son düzenleme:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben de yağ değişiminde Motul 5w40 denemeyi düşünüyorum, liqui molly 10w40 koymayı planlamıştım; ancak bir de Motul deneyelim.
@aurora Can Motul'u nereden alıyordun sen?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
10-40'tan sonra 5-40'ı deneyimlerinizi bekliyorum...

Can'ın yazdıkları... ;)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Yağ konusunda kendi fikirlerimi toparlamış sayılırım ve alırken bunlara dikkat etmeye çalışıyorum ama bu yazacaklarım tamamen kendi fikirlerim yani kimseye bir tavsiyem yok;
Süleyman
-efendim
yağ alırken herkesin(yağ seçimini anlatan youtuberlar ) bahsettiği standartlardan anlamıyorsun artık onlara bakmaktan vazgeç o konular sana karışık
-he valla hiç bir şey anlamıyorum
teknik verilere bak sen az çok değerlerden anlamıyormusun yukarıda ise iyidir bu kadar basit
-tamam ya anlamaya çalışırız ne kızıyorsun nereye bakıyoruz ;
  1. Sentetik demek biyolojik olarak özelliğini değiştirebilen demek yani soğuk görünce bu özelliklere gir! sıcak görünce şu özelliklere gir!denmiş o yağa. bilimi takip et biraz :okyrm:
  2. vizkozite indexi (olabildiğince yüksek olsun )
  3. 40 derecedeki vizkozite indexi (karşılaştır işte diğer yağlardan yüksek olsun )
  4. 100 derecedeki vizkozite indexi (bunu en çok baz al! neden ? rakam düz akılda tutması basit olur :koptum: index yüksek olsun )
  5. soğuk bir yerde yaşıyorsan pour point veya akma noktası bunda eksi derecesi fazla olan iyidir.
  6. parlama/yanma/noktası veya flash point buna he bundada artı değer yüksekse özetle iyi denebilir ama buna takılma yüksekse iyidir aklında öyle kalsın
Arabanda lpg var ve hep olacak biraz dandik yağ koyarsan uçacağını bil!
Lpg ayarlarını yaptır yolda yaptır!fakir gaz ayarı yüksek ısı demek yağın uçar gider !

yazın 5/30 koyar isen birde ege bölgesindesin sıcak olm buralar hem lpg var hem birde otobanda basıyorsun:krnz: ne yapacak bu yağ tabi uçacak!
o yüzden yağ değişimini yaz başına denk getir 5/40 koy!gördün tabloda indexi daha yüksek

kışın 5/30 koyabilirsin 5/40 lada devam edebilirsin onu ayarla ödemelerine göre ama 5/30 kışın iyi çabuk yağlar.ama şunu kafandan çıkarma kışın başında koyduğun yağ yazın eksilince ağlama!onun direnci zaten gerilemeye başlamış hem mevsim değişmiş birde tam kalacak he belki kalır.
eksiltmen ideal ise motor çalışma sesin güzel ise 5/30 5/40 seni baya kmlerce idare eder.

-Daha kalın yağ koyar isem ne olur 10/40 mesela;

Yatak biliyorsun sen torna tesviye mezunusun ha işte o kadar hassas tezgahtan çıkan yatağın arasına o kalın yağ yeterince giremez yağ filmi oluşturamaz buda yatakların zamanından önce aşınmasına neden olur.

MOTUL 8100 X-cess gen2 yağının değerleri örnek olarak;
49441

Şimdilik aklıma gelenler bunlar;tamamen yağ tecihine yönelik maddelerim birde eksiltirse ne yaparım nereden kontrole başlarım gibi şeyler var ama farklı konularda yazarız onlarıda.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
-Daha kalın yağ koyar isem ne olur 10/40 mesela;

Yatak biliyorsun sen torna tesviye mezunusun ha işte o kadar hassas tezgahtan çıkan yatağın arasına o kalın yağ yeterince giremez yağ filmi oluşturamaz buda yatakların zamanından önce aşınmasına neden olur.
10-40 işte tamda burada devreye giriyor Süleyman... Yani, yatak arasındaki boşluk artmışsa, motor lpg illeti ile düzgün kullanılmamış ise yatağın arasına giren ince yağ da tutunamayıp egzozdan buhar olup çıkıyor... ;) Bu sebeple gözlemleyin diyoruz hep, gözlemleyin ona göre yağ viskozitesi tercih edin... ;)

Bana göre, burada en önemli şey, aracın sahibinin bu işlerden ne kadar anladığı ve motordaki yağı ne kadar bilinçli olarak gözlemlediğidir... Geçen bir yerde okudum, 2010 model aracımın yağ çubuğunda yağ yok, alttaki kıvrımlı bölümde bile yağ yok, ama yağ lambası yanmadı diyor... :rolleyes:

Şimdi bu insana sen ben veya usta ne dese boş değil mi? Sen haftada veya 10 günde hadi ayda bir motor kaputunu açıp, yağ çubuğunu çekmiyorsan, yağa bakmıyorsan, aracına ilgi göstermiyorsan koyduğun yağın önemi, gittiğin ustanın vicdanı kadardır... ;)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
10-40 işte tamda burada devreye giriyor Süleyman... Yani, yatak arasındaki boşluk artmışsa, motor lpg illeti ile düzgün kullanılmamış ise yatağın arasına giren ince yağ da tutunamayıp egzozdan buhar olup çıkıyor... ;) Bu sebeple gözlemleyin diyoruz hep, gözlemleyin ona göre yağ viskozitesi tercih edin...
benim bahsettiğim durum sağlam (ortalama ) motor ama değişken mevsimler ve değişken kullanımlar için.
Abi yanma odası ayrı bir yer yağlama yerleri ayrı bir yer egsozdan çıkıyor ise işte segman aşınmış yağ ordan kaçıp gidiyor demektir.
yüksek kmler için tabiki ince yağ koyulmaz ama bilinçsizce kalınlaştırma motorun verimini azaltır.

ben şu olayları hiç anlamadım 5/30dan neden 10/40 geçiliyor o motora o yataklara yazık değilmi 5/40 kazana mı düştü :rolleyes:
sentetiğin verdiği değişkenlik özelliği ne olacak bu yalan mı yani
aynı şeylerden bahsediyoruz ama ben sadece fabrikasyon etiketinde 5/30 yazan bir arabanın sağlıklı kullanıldığı sürece hiç 10/40 a ihtiyacı olmayacağını düşünüyorum.hele birde hiç eksiltme ses şikayeti olmadan artık ince gelir diye 10/40 a geçenler var onlarda ayrı bir olay.10/40 a geçince hayat biter demiyorum ama baya bir kmler gereksiz bir durum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
aynı şeylerden bahsediyoruz ama ben sadece fabrikasyon etiketinde 5/30 yazan bir arabanın sağlıklı kullanıldığı sürece hiç 10/40 a ihtiyacı olmayacağını düşünüyorum.
Evet haklısın ama benim vurguladığım şey burası değil... Adam, aylarca yağ çubuğunu çekmemiş, orijinal motora lpg eklenmiş ve kilometre olmuş 150-200 bin... Bu araca 5-30 koyup yağ çubuğunu da kontrol etmezsen yataklar arasındaki boşluğa, yağın viskozitesi ne yapsın...

İşini bilen servisler, 100 bini devirmiş lpg'li motorlara 10-40 koyuyor... Neden? 10 bin km sonrasına kadar yağ çubuğunu çekmezse, motoru kucaklayıp, beni suçlamasın diye... ;) Buradaki 5-30 yerine 10-40 tercihini bilinçli araç sahibi yapabilmeli, servis değil... Bir söz var bizde; "el elin eşeğini, türkü çağırarak arar" diye... ;)

İkimizin yazdıkları şeylerin temelinde bilinçli olmak yatıyor...

104 binde aldığım Mazda 3'te 10-40 yağ konulmuş ve bir dahaki değişimde ben 5-30 koydum, 10-40'a göre 250 ml eksiltme oldu, bir sonraki değişimde servisin tavsiyesi ile 10-40 koydum ve eksiltme olmadı, kontrollü gitmek önemli.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
104 binde aldığım Mazda 3'te 10-40 yağ konulmuş ve bir dahaki değişimde ben 5-30 koydum, 10-40'a göre 250 ml eksiltme oldu, bir sonraki değişimde servisin tavsiyesi ile 10-40 koydum ve eksiltme olmadı, kontrollü gitmek önemli.
10/40 mı içim bir şey oldu :agla:

Evet abi haklısın biz tamamen çubuğu çekenlere göre düşünüyoruz ama herkes böyle değil.
Bende bir kez şöyle bir muhabbete denk geldim;
corolla efsana kasa araca sahip arkadaşıma yağ eksiltiyormu araban dedim
yooooo dedi
aa iyimiş dedim
arasıra sadece 1 litre ekliyorum dedi
lpgli ya dedi
ne diyeceğimi şaşırdım fakir karışım, yüksek ısı ,yatak matak desen ne olacak
yani yağ eksiltmeyi farklı bir şey olarak algılayanda var hepsine selam :komik:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Kuyuya bir taş attım herkes çıkarmaya çalışıyor yine, klasik :)

Ben paylaşımı teknik inceleme olsun diye yaptım esasında şu yağ konulmalı bu yağ tercih edilmeli diye değil.
Yarış arabası kullansak yağ tercihi önemli olabilir ama genel olarak hepimiz standart oturgaçlı götürgeç kullanıyoruz :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yağ kaybı ile ilgili bir şeyler karalayalım ;

Motor bloğu içerisinde 2 bakım arasındaki süreçte motor yağının 4 şekilde eksildiğini tespit ettim;

1 - Conta-keçe kaçağı olarak bilinen, motor bloğundaki çeşitli birleşim yerinden sızıntı/terleme yoluyla oluşan kayıp. Görsel olarak kontrol edilir, teşhis edilebilir.
2 - Yağ segmanlarının yağı yeterince sıyıramaması (segman aşınması/gömlek aşınması) nedeniyle yanma odasında kalan yağın yanmasıyla oluşan kayıp. Görsel olarak teşhis edilebilir, egzoz dumanı sürekli mavi/mavimsi çıkar.
3 - Sübap lastiklerinin sertleşmesi/işlevini yerine getirememesi sebebiyle yanma odasına sızan yağ ile oluşan kayıp. Görsel olarak teşhis edilebilir. Durgun motor sonrası ilk marşta mavi duman çıkar. Yanma odasına biriken yağ yakıldıktan sonra mavi duman kesilir.
4 - Kompresyon kaçağı ile oluşan yağ kaybı. Motor yağı kaybının en çetrefilli yolu bu. Görsel olarak teşhis edilmesi zordur. Sürekli veya soğuk marşta mavi duman yok, akıntı/sızıntı yok. Dışarıdan bakıp da görülebilecek pek bir emare yok.

Benim Küheylan'da bu olay mevcut olduğundan konu hakkında birazcık da bilgim oldu.

Kompresyon kaçağı ile yağ eksiltmenin 2 sebebi var, en bilindik sebebi segmanlar veya gömlek aşınacak ki çoğunlukla ikisi birden aşınsa da ilk aşınma segmanlardan başlar ve erken teşhiste segman değiştirilerek gömlek aşınmasının dolayısıyla daha fazla maliyetin önüne geçilir. İkinci ve pek bilinmeyen sebebi de yüksek km'deki motorda sübapların (ve sübap lastiklerinin vs) yenilenmesi ile motor üst bölümündeki kompresyon kaybının önüne geçilmesidir.

Başta çok saçma gelen bir cümle kurayım. Kompresyon kaçağının engellenmesi sonrası kompresyon kaçağı ile yağ kaybının artması arasındaki bu tezatlık nedir? Öyle ya, bir taraftan kompresyon kaçağını ve yağ sızıntısını engelliyorsunuz, öbür taraftan çok az miktarda yağ eksilten motor bir anda kompresyon kaçağı ile yağ eksiltmeye başlıyor. :oops:

Hani diyorlar ya, motorun sadece üst tarafını yaptırırsan altından yağ eksiltme yapabilir. İşte tam olarak bu konuya geldik.

Piston, segman, sübap, kol, krank, yatak ve eksantrik olaylarını herkes biliyor teee baştan başlamayalım.

Bilindik motorlar yapısı itibariyle vakum oluşturarak içine hava çeker. Yani emme tarafında bir nevi alçak basınç üretir. Motor içinde yüksek basınç vardır. Sadece yanma odasında değil, aynı zamanda gerçekten motor içinde de yüksek basınç oluşur. Çünkü piston kenarları ve segman kenarlarındaki boşluk hiçbir zaman 0 değerine düşürülemez. Bu nedenle yanma odasındaki yüksek basınç, egzoz sübaplarından boşaltılmadan önce kaçabileceği 2 noktadan sızıntı gerçekleştirir. Sübaplar ve segmanlardaki boşluklardan.

Sübaplar ve segmanlar motor içine açılan kapılardır. Sürekli olarak motor içine uygulanan yüksek basıncın da boşaltılması gerekiyor değil mi? İşte burada da PCV sistemi devreye giriyor. Yani karter havalandırma.

PCV ise genelde motorun üst bölümünde konuşlandırılmıştır çünkü fazla basınç ve havayı tekrar emmeye vermek daha mantıklı. Direkt atmosfere salmaktansa tekrar yanmadan geçirip egzoz ile tek noktadan atmosfere salınıyor. Bu şekilde yanmamış gazlar da olabildiğince yakılmış oluyor. Daha çevreci.

Gelelim motor altı-üstü olayına;

Yüksek km'deki motorda kompresyon kaçağı hem segmanlardan hem de sübaplardan oluyor. Gayet normal. Sonra siz sübapları yaptırıyorsunuz, motorun üst tarafındaki kompresyon kaçağı bir anda 0'a yaklaşıyor. Eee? Bu durumda kompresyon kaçağı azalmaz mı? Tabi ki azalır. Ama sadece sübaplarda. Bunda bir sıkıntı yok.

Peki neden yağ eksiltme gözle görülecek seviyede artışa geçiyor?

Çünkü; kompresyon kaçağının yönü değişiyor.

Henüz yenilenmemiş sübaplardan sızan kaçak egzoz gazı PCV sistemine en yakın noktadan çıkarak PCV'ye ulaşıyor ve yüksek basıncın bir kısmı motor içini terk ediyor. Tekrar yanma odasına geliyor tabi ama sonuçta basıncın bir kısmı ortamdan direkt olarak uzaklaşıyor. Bir kısmı ise segmanlardan motor içine doluyor, döne dolaşa yine külbütörden geçerek PCV'ye ulaşıyor ve yine kaçak egzoz gazı ortamı terk ediyor.

Yenilenmiş sübaplara sahip motorda ise durum bambaşka bir hal alıyor. Kompresyon kaçağının yönü değişiyor ve üstten kaçamayan yüksek basınç segmanlara daha fazla baskı yaparak segmanlardan daha fazla kaçak olmasına sebep oluyor. Hani evde 3-4 musluk aynı anda kullanılır, diğer musluklar kapanınca sizin kullandığınız musluktaki tazyik artar ya. Öyle işte.

İşin en pis tarafı geliyor. İşte segmanlardan sızan ve motorun alt tarafına daha fazla ulaşan bu kaçak egzoz gazının karşılaştığı ortamı hayal edin. Krank döner kollar hareket eder jetlerden yağ fışkırır pistonlar çarpar ortalık yağ içinde falan. O hareket hızıyla yağın halini gözünüzün önüne getirin, zerrecikler halinde tabi ki. Her yerde zerrecik halinde yağlar. Sonra ortama kaçak egzoz gazı gelir. Ooo egzoz gazı gelmiş hoşgeldin nasılsın falan muhabbet edecek zaman yok tabi ki orada çünkü ortam çok yükselmiş. (basınç olarak). :p

Kaçak egzoz gazı da adına yakışır şekilde kaçar ama bu zerreciklerden tuttuğunu götürür. Nereye? Tabi ki PCV sistemine. Ama yol uzun olduğundan ortamdan aldığı zerrecikler oldukça fazla olur. Sonuç? Yağ eksildi.

İşte pek özet olmayan haliyle motor üstü yapıldı altı zayıf kaldı ondan yağ eksildi olayının açıklaması budur. (Konuya birkaç satır yazayım diye başladım yol uzun geldi. :p )

Bu arada İzmir'de deprem oldu sallandık şimdi. (22:23 itibariyle)

Peki yağ eksiltmesinin motor yağı seçimiyle ilgisi ne? E sadece kalınlık incelik aşınma vs şeklinde mi yağ belirleniyor?

Buharlaşmayla yağ eksiltme olayı diye bir şey var, dayanım açısından Motul 5/40 8100 X-Cess bu konuda başarılı bir yağ.

Ama bunun da detaylarına başka bir zaman gireriz artık.

Ekleme: Küheylan için sadece Motul 5/40 8100 X-Cess kullandım. Muhtemelen de başka yağ denemem ve Motul ile devam ederim. Yaptığım km nedeniyle yılda 3 bakım yaptık/yapacağız gibi görünüyor. Eski guzuda da denediğim yağlar arasında Motul 5/30'dan çok memnun kalmıştım. Motor revize durumları farklı olduğu için Küheylan'da 5/40'a devam edeceğim. Marka olarak da Motul tabi ki. :)

Son düzenleme:

Üst Alt