Mazda CX-5 Skyactiv Test ve Teknik Bilgiler

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Veli ülkemizde her şeyin en iyisini yapabilecek kabiliyet ve bilgi var. Ancak ticari imkanlar yok. Globalleşen Dünya'da sadece tek bir pazara hitap ederek mükemmel kalite ve maliyet yakalamanın imkanı kalmadı. Yani üretileni, diğer ülkelerdeki rakipler gibi her ülkede satabilmemiz lazım. Ne yazık ki bunun için de öncelikle ülkemizin marka değeri yok. Bu marka değeri için çalışan bir hükümet te yok. Bunu bırak ticaret adamının önünü açma konusunda atılan doğru dürüst bir adım da yok.

Başka bir konuda daha fazla detay verebilirim bu konudaki tecrübelerimle ilgili...

Aciko'nun esamesi okunmuyordu abi, nasıl yaptıysa şaşırılacak güzellikte ses veriyordu... Daha sonra Wega anfi ile değiştirmiştim, anfide ekolayzır olmayınca da, Pioneer 7 kanal ekolayzır almıştım...

Hey gidi günler hey.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Mazda 3 lerin orjinalini ben serviste taktırdım, önler ışıklı arkalar değil, cx te de öyledir diye tahmin ediyorum, aynaların katlanmasını sağlayan kontrol ünitesi serviste şuan kaç para hocam, ben de düşünüyorum da indirim bitmeden faydalanayım.

Bugün basamak plakaları+ayna katlama kontrolü+işçilik %30 indirimle beraber kdv dahil 640 tl fiyat verdiler. normalde 950 gibi tutuyordu bende fırsatı kaçırmadım siparişi verdim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
950 nin kaçı işçiliktir, 150 maksimum olsa, 800 kalıyor, kapı eşiği maksimum 250 olsa 550 kalıyor, çok uçuk rakam

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
950 nin kaçı işçiliktir, 150 maksimum olsa, 800 kalıyor, kapı eşiği maksimum 250 olsa 550 kalıyor, çok uçuk rakam

Kapı eşikleri-545 tl
Ayna kontrol-220 tl
İşçilik- 200 tl her ikisi için
Toplam-965 tl

Bunlar indirimsiz fiyatlar indirimle 640tl. Özellikle aksesuarların orjinal ve servis tarafından garantili monte edildiğini düşünürsek bence 640 makul bi fiyat. Piyasada ışıklı eşikler var ama orijinali kadar dayanıklı olacağını sanmıyorum.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu ayki otohaber'i okuyan var mı? 12 SUV karşı karşıya getirilmiş. Forester hariç her model vardı. Dizel motorlarla test etmişler. CX-5 2.2 150'lik versiyon ve manuel vitesle. Performans konusunda hepsinin canına okumuş, 9 saniye altında 0-100 yapan tek model olduğundan bahsedilmiş. Motoru, karakterini vs çok beğenmişler. Bunun sonucunda da motor-performans kısmından en yüksek puanı almış.

Buraya kadar herşey normal, bundan sonrası tam komedi. Test sonucunda CX-5 8., Tiguan 1. olmuş:) Efendim nasıl olur da 2007 yılında tanıtılan dinazor VW Tiguan'ı birinci yaparız diye kafa yormuşlar. Subjektif testlerde dayamışlar puanı, tam da hatırlamıyorum ama misal;

Ön Koltuk Rahatlık Hissi : Tiguan: 127, CX-5:114 gibi birşey. Rahatlık hissini nasıl böyle puanladın arkadaş? Ölç genişliğini ver puanını anlarımda rahatlık hissi nedir yahu. Kaldıki ben o sınıftaki hemen hemen her araca showroomlarda girip oturmuş biri olarak diyorum ki CX-5 kesinlikle en rahat koltuklara sahip. Hatta Mazda 3'de neden o rahatlık yok diye inceledim. Acaba deri döşeme mi bu rahatlığı veriyor diye düşündüm, sonra CX-5'in minder ucunun bariz bir şekilde daha uzun olduğunu gördüm mesela. Dolayısıyla bacak altları daha dolu olduğundan koltuk bariz daha rahattı.

Konumuza dönecek olursak, yahu başka bir aracı 1. yapsanız anlarımda Tiguan ömrünün sonunda artık. Rakiplerindeki güvenlik donanımlarından eser yok. İçi 90'lardan kalma. Bu aracın 1. olması artık resmen okuyucuyla dalga geçmek ötesi yok. Daha da komiği var, Skoda Yeti'de bayağı önlerde, tam olarak hatırlamıyorum kaçıncı olduğunu. Yeti'ye birşey demiyorum iyi araçtır belki, beklentileri karşılıyodur falan filan da araç resmen ticari van tasarımında yahu. Profilden bildiğin doblo:) O kadar subjektif puan veriyosun açsana birde tasarım-dizayn diye bir puanlama?

Böyle tırı vırı subjektik yorumlardan puan vere vere dinazor Tiguanı yine test birincisi yapmışlar. Ses ölçümlerini yapıp puanlamışlar, ayrıca sessizlik hissi diye birşey daha var misal:) Komediye bak, db ölçümleri yetmiyor mu sessizlik hissi nedir nasıl ölçtün?

Oto habere birşey demiyorum, lisansörü kimse işte almış çeviri yapmış. Ama yıllardır Almanlar'ı birinci çıkarmakta mimli olarak bilinen Autoshow bile daha dürüst testler yayınladı. CX-5 ilk çıktığında 2 sene önce Tiguan, ix35 ve ismini hatırlamadığım bir model daha karşılaştırılmıştı. Mazda CX-5 2.2 150 beygirlik yine manuel şanzıman. Ve sonuçta açık ara test birincisi olmuştu.

CX-5 Avrupa harici heryerde hakkı verilen bir otomobil. Avrupa'da Almanlar'ı tutmayan dergi neredeyse yok. İngilizler sanki daha objektif geliyor bana bu konuda. Bu son testle otohaber de ilgimi çeken birşey yoksa almama kararı verdim. Açar youtube'dan kullanıcı incelemelerini izlerim daha iyi:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Böyle değerlendirmeler yapan kişi ve kurumlar her geçen gün artıyor galiba, objektifliği mumla arar olduk, bahsettiğiniz gibi tırı vırı konuları teste dahil ederek puan koparmanın peşindeler.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ne yazık ki, Avrupalı oto basınının da Türkiye'den çok farkı kalmadı. Türkiye neredeyse bir tercüme ve burada yapılan testler içinse bir üretici basın bülteni halini aldı. Avrupa ise milliyetçilikten yıkılıyor!

Almanya'da Alman olmayan hiç bir modele kazandıramazsınız. Fransa'da Peugeot, Renault BMW, Mercedes modellerini bile geride bırakabilir.

Yine bunların arasında en objektif İngiliz oto magazinleri. Markaları satıla satıla İngiliz olan bir şey kalmadığından olsa gerek! Yalnız halen İngiltere'de üretilen modellere iltimas geçiyorlar, Nissan Qashqai gibi...

http://www.whatcar.com/car-reviews/mazda/cx-5-crossover/summary/26070-3

http://www.autoexpress.co.uk/mazda/cx-5

Bu ayki otohaber'i okuyan var mı? 12 SUV karşı karşıya getirilmiş. Forester hariç her model vardı. Dizel motorlarla test etmişler. CX-5 2.2 150'lik versiyon ve manuel vitesle. Performans konusunda hepsinin canına okumuş, 9 saniye altında 0-100 yapan tek model olduğundan bahsedilmiş. Motoru, karakterini vs çok beğenmişler. Bunun sonucunda da motor-performans kısmından en yüksek puanı almış.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV

Buraya kadar herşey normal, bundan sonrası tam komedi. Test sonucunda CX-5 8., Tiguan 1. olmuş:) Efendim nasıl olur da 2007 yılında tanıtılan dinazor VW Tiguan'ı birinci yaparız diye kafa yormuşlar. Subjektif testlerde dayamışlar puanı, tam da hatırlamıyorum ama misal;

Ön Koltuk Rahatlık Hissi : Tiguan: 127, CX-5:114 gibi birşey. Rahatlık hissini nasıl böyle puanladın arkadaş? Ölç genişliğini ver puanını anlarımda rahatlık hissi nedir yahu. Kaldıki ben o sınıftaki hemen hemen her araca showroomlarda girip oturmuş biri olarak diyorum ki CX-5 kesinlikle en rahat koltuklara sahip. Hatta Mazda 3'de neden o rahatlık yok diye inceledim. Acaba deri döşeme mi bu rahatlığı veriyor diye düşündüm, sonra CX-5'in minder ucunun bariz bir şekilde daha uzun olduğunu gördüm mesela. Dolayısıyla bacak altları daha dolu olduğundan koltuk bariz daha rahattı.

Konumuza dönecek olursak, yahu başka bir aracı 1. yapsanız anlarımda Tiguan ömrünün sonunda artık. Rakiplerindeki güvenlik donanımlarından eser yok. İçi 90'lardan kalma. Bu aracın 1. olması artık resmen okuyucuyla dalga geçmek ötesi yok. Daha da komiği var, Skoda Yeti'de bayağı önlerde, tam olarak hatırlamıyorum kaçıncı olduğunu. Yeti'ye birşey demiyorum iyi araçtır belki, beklentileri karşılıyodur falan filan da araç resmen ticari van tasarımında yahu. Profilden bildiğin doblo:) O kadar subjektif puan veriyosun açsana birde tasarım-dizayn diye bir puanlama?

Böyle tırı vırı subjektik yorumlardan puan vere vere dinazor Tiguanı yine test birincisi yapmışlar. Ses ölçümlerini yapıp puanlamışlar, ayrıca sessizlik hissi diye birşey daha var misal:) Komediye bak, db ölçümleri yetmiyor mu sessizlik hissi nedir nasıl ölçtün?

Oto habere birşey demiyorum, lisansörü kimse işte almış çeviri yapmış. Ama yıllardır Almanlar'ı birinci çıkarmakta mimli olarak bilinen Autoshow bile daha dürüst testler yayınladı. CX-5 ilk çıktığında 2 sene önce Tiguan, ix35 ve ismini hatırlamadığım bir model daha karşılaştırılmıştı. Mazda CX-5 2.2 150 beygirlik yine manuel şanzıman. Ve sonuçta açık ara test birincisi olmuştu.

CX-5 Avrupa harici heryerde hakkı verilen bir otomobil. Avrupa'da Almanlar'ı tutmayan dergi neredeyse yok. İngilizler sanki daha objektif geliyor bana bu konuda. Bu son testle otohaber de ilgimi çeken birşey yoksa almama kararı verdim. Açar youtube'dan kullanıcı incelemelerini izlerim daha iyi:)

bırakın onlar alaman markalarını yere göğe sığdıramasınlar biz mazdaların, subaruların tadını çıkaralım :) ben bu tarz testlere hiç şaşımıyorum

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Skoda Yeti'nin kaçıncı olduğuna baktım, 2. olmuş ::) Arka koltuk sıralarının tamamen sökülebilmesini çok övmüşler, başka hiç bir modelde yokmuş. Başka hiçbir model de bu kadar Doblo'ya benzemiyor zaten. Koltuğu da söküp mal taşırsınız işte ne güzel ;D

ismail_18

Sessiz
mustafa abi bir aydan fazla ankarada test sürüşü yapmak istiyorum ama bir türlü yapamadım.hala bir araç tedarik edemediler bende bunun için arabayı almayı düsünüyorum ama internettede benim bütceme uygun 2013 yada belki biraz zorlarsak 2014 bile olabilir artık kısmet.birde ikinci sıkıntılı durum bu arabanın malüm yeni bir motor teknolojisi var bunuda su an yetkili servislere gitmemiz gerekiyor mazzdanın servis bakımları ve bu arabanın en agır bakımı varmı varsa bizi bu konuda aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
mustafa abi bir aydan fazla ankarada test sürüşü yapmak istiyorum ama bir türlü yapamadım.hala bir araç tedarik edemediler bende bunun için arabayı almayı düsünüyorum ama internettede benim bütceme uygun 2013 yada belki biraz zorlarsak 2014 bile olabilir artık kısmet.birde ikinci sıkıntılı durum bu arabanın malüm yeni bir motor teknolojisi var bunuda su an yetkili servislere gitmemiz gerekiyor mazzdanın servis bakımları ve bu arabanın en agır bakımı varmı varsa bizi bu konuda aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla

merhaba

Mustafa abinin izni ile bu soruya ben cevap verebilirim :) arabanın ağır bakımı yok diyebiliriz. motor zincirli olduğu için 350.00km'ye geldiğinde zincir kontrol ediliyor (mazda servisi söyledi) sanırım 600 bin lerde'de zincir değişiyormuş. bakımları her 10bin km'de yaklaşık 500 tl ile 900 tl arasında değişiyor. mazda yolda 2 kez kampanya yapıyor (3 yaşından büyük araçlar için %30, küçük için %20 indirim uyguluyor) bakımlar bu zamana denk gelirse bayağı hesaplı. benim arabanın 60 bin bakımı yaklaştı dün servise uğradım parçalar 300tl +kdv tutuyor 360tl +kdv işçilik alıyorlar.

bakım şunları kapsıyor

yağ değişim
yağ filtresi
benzin filtresi
polen filtresi
hava filtresi
genel bakım
300 tl +kdv
işçilik
360tl +kdv
bende parçaları servisten alıp tamircime değiştirmeyi düşünüyorum. 360 tl + kdv bence bu değişimler için çok fazla.
yani 60bin bakımı biraz pahalı 60 binden önceki her 10 bin km periyodik bakımları işçilik dahil 400-600 tl +kdv civarı tutuyor. dün servisteki listeden inceledim.
tabi bu bakımları dediğim gibi kampanya'ya denk getirirseniz işçilik ve parçadan %30 yada %20 düşeceksiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Kemal, kafamızda oluşabilecek bütün sorulara cevap vermiş gerçekten kendisine sonsuz teşekkürler...

Benim yorumum ise; sen bu arabaya sahip olduktan sonra gerisini düşünme... Mazda sahibini üzmüyor emin ol...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ocak ve Şubat 2015 aylarındaki yoğun kar yağışlarında CX-5 awd sistemini kış koşullarında da deneme şansı buldum. Açıkçası beklediğimden daha iyi çıktı diyebilirim.

Bakın size son 3 testimden örnekler vereyim;

1- Aracın sol tekerlekleri ıslak ama asfalt üzerinde. Sağ tekerlekleri yoğun kar ve buz içinde durur vaziyette. Bu durumda yapılan kalkışta, araç beni hiç zorlamadan ve direksiyonda çekme yok denecek düzeyde rahatça kalktı. (kış lastikleri ile)

2- Yaklaşık 20 derecelik bir rampada hem ön hem arka tekerlekler kar ve buz üzerindeyken 3 ayrı araç ile kalkış denemesi. (tüm araçlar kış lastikli)

Ford Transit Connect patinaja düştü ve kalkamadı. Araç geriye salınarak hız alınıp, çıkılabildi.

Subaru Forester 2009 model (yeni kasadaki X-Mode fonksiyonu mevcut değil) Ön tekerlekler çok kısa patinaja düştü, sonrasında araç sorunsuzca yürüdü ve çıktı.

Mazda CX-5 hiç patinaja düşmeden yürüdü ve çıktı. Aynı test daha sonra geri geri ve diyagonal olarak da yapıldı. Sonuç çok iyiydi.

3- yaşadığım site içerisinde derim karlı bölümlerde yaptığım düşük sürat sürüş ve manevralarda, aracı gerçekten patinaja düşürmek için gaza acemi gibi basmak gerekti. Patinaja düştüğünde bile 4 tekerlek arasında güç dağılımını uygun yaparak ve patinaja düşen tekerlere e-lsd fonksiyonu uygulayarak sorunsuzca harekete devam edebildi.

Ben aracı çamura sokmaya kıyamadığım için o pozisyonlardaki testlerini ise aşağıdaki videolardan görebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=S0_uFKYsAmI

https://www.youtube.com/watch?v=khYz8d5xY4o

Yine de ben arazi şartlarında yeni kasa Forester'ın (X-Mode ile birlikte) aracı, daha iyi karın ve yaklaşma açıları ile daha etkili olacağını düşünüyorum. Ancak mevcut CX-5'i bir önceki Forester ve güncel XV tarzı Subaru'ların awd sistemi ile muadil görebiliriz. Ki, bu çok başarılı demektir...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda'nın AWD si çalışıyor mu diyorsun Mustafa abi :) O0

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
Merhaba Arkadaşlar,

2012'den beri takip ettiğim CX-5'e sonunda kavuştum. Gerçekten harika bir araç. Test sürüşü yapmadan aldım ve beni utandırmadı.. Bir önceki aracım, Hyundai IX35 2.0 Dizel (184hp, 389tork normali, benimki çip le 236hp, 476tork idi) En büyük korkum, böyle bir performanstan 160hp'ye geçince çok kötü hissederim diyordum. Tabi ki performans daha az ama asla bir atmosferik 2.0 benzinli performansı gibi yavaş değil. Sanırım bunda ağırlığın ciddi şekilde azaltılması ve spor özelliğin etkisi çok fazla. Ve tabi Mazda'nın verdiği güven.. Bir SUV i otomobil gibi kullanıyorsunuz. Soruları olan arkadaşlar olursa, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Bu arada M tutun Abi'ye özel teşekkürlerimi sunarım. Kendisi, CX-5'i test sürüşü yapmadan almama katkısı olan insandır. Sağ olsun var olsun.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Güle güle kullanın, gerçekten keyifli bir otomobil.

Merhaba Arkadaşlar,

2012'den beri takip ettiğim CX-5'e sonunda kavuştum. Gerçekten harika bir araç. Test sürüşü yapmadan aldım ve beni utandırmadı.. Bir önceki aracım, Hyundai IX35 2.0 Dizel (184hp, 389tork normali, benimki çip le 236hp, 476tork idi) En büyük korkum, böyle bir performanstan 160hp'ye geçince çok kötü hissederim diyordum. Tabi ki performans daha az ama asla bir atmosferik 2.0 benzinli performansı gibi yavaş değil. Sanırım bunda ağırlığın ciddi şekilde azaltılması ve spor özelliğin etkisi çok fazla. Ve tabi Mazda'nın verdiği güven.. Bir SUV i otomobil gibi kullanıyorsunuz. Soruları olan arkadaşlar olursa, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Bu arada M tutun Abi'ye özel teşekkürlerimi sunarım. Kendisi, CX-5'i test sürüşü yapmadan almama katkısı olan insandır. Sağ olsun var olsun.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
@mtutun abi, 2012 modellerdeki gaz şanzıman uyumu 2013 lerde giderilmiş demişsin, 2012 modellerin bu problemi servislerde giderilebildi mi, yoksa 2012 ler senin test ettiğin haliyle mi kullaniliyor...
Bir de bu sayfaya her yorum yapıldığında baştan sona tekrar okumak zorunda kalıyorum...

Üst Alt