Mazda 626 GF (1997-02) Yağ Yakma Problemi

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Amcam Almanya da 7 yıl serviste çalışmış biri arabadan motordan çok çok iyi anlar izne geldi onunla bu konuyu enine boyuna konuştuk yağ yakmasını ona gösterdim yağ yakıyor iyi yakıyor dedi ama motor çok iyi tepkileri gidişi toplaması çok iyi dedi o lastikler değişince sorun kalmayacaktır dedi bence en kısa surede yaptır dedi böyleyken yüksek devirlere çok çıkma cikarsanda yağı kontrol et dedi tabi bu iş malzeme parasından çok işçilik çok tutar ust kapak sokulecek tüm contalari değişecek en mantiklisi takım conta almak o da 200-300 civarı iyi bı marka

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Amcam Almanya da 7 yıl serviste çalışmış biri arabadan motordan çok çok iyi anlar izne geldi onunla bu konuyu enine boyuna konuştuk yağ yakmasını ona gösterdim yağ yakıyor iyi yakıyor dedi ama motor çok iyi tepkileri gidişi toplaması çok iyi dedi o lastikler değişince sorun kalmayacaktır dedi bence en kısa surede yaptır dedi böyleyken yüksek devirlere çok çıkma cikarsanda yağı kontrol et dedi tabi bu iş malzeme parasından çok işçilik çok tutar ust kapak sokulecek tüm contalari değişecek en mantiklisi takım conta almak o da 200-300 civarı iyi bı marka

ne kadar eksiltiyordu rıdvan hocam,
muhtemelen duman atma falan da yoktur sende @emytoget murat tam sentetik yağ kullanmanın (10w40 yerine 5w30/5w40 belki 5w50) eskimiş contaları besleyebileceğini, conta kaynaklı yağ eksiltmelerin önüne geçebileceğini ifade etmişti

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
edit: akrabası almanyada olan bir arkadaşım oradaki servislerin kullanıcıya uzun mu yoksa kısa vadeli mi servis süresi istediklerini sorduklarını, kısa isteyenleri 15 binde bir, uzun isteyenleri 30 binde bir çağırdıklarını söylemişti
ona göre mi yağ koyuyorlar nedir artık bilemiyorum

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Amcam da 2004 5 30 232 hp dizel araba 10 yıldır onda 100binde aldı araba 450binde motora anahtar degmedi arabasına çok iyi bakar dikkatli kullanır uploadfromtaptalk1458806355877.jpg

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
ne kadar eksiltiyordu rıdvan hocam,
muhtemelen duman atma falan da yoktur sende @emytoget murat tam sentetik yağ kullanmanın (10w40 yerine 5w30/5w40 belki 5w50) eskimiş contaları besleyebileceğini, conta kaynaklı yağ eksiltmelerin önüne geçebileceğini ifade etmişti
5binde 0.5 lt falan yüksek devirli kullanirsam daha fazla büyük bir ihtimalle arabayı satmaktan vazgeçtim yazda adem abiye yol göründü

Moderatörün son düzenlenenleri:

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Peki sübap lastiklerini değiştirmek kolay bir işmidir, kolaysa hemen değiştirelim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki sübap lastiklerini değiştirmek kolay bir işmidir, kolaysa hemen değiştirelim.
Hocam öncelikle bunun teşhis edilmesi gerekir.

Burada çok tecrübeli, çok bilgili arkadaşlarımız mevcut fakat buradan yazışma neticesinde ortaya çıkan sorunlara forum üzerinden teşhis koymak bir noktaya kadar çok faydalı kabul ediyoruz ve bunun için buralardayız.

Fakat; bazı durumlarda bire bir teşhis ve anlayan birilerinin bu teşhisi koyması gerekir ki; doğru olanı budur. Bu konudaki naçizane tavsiyem ise; işinin ehli ve dürüst bir ustaya konuyu anlatıp, yapılacak kontrollerle subap lastiklerinden kaynaklı yağ yakmanın olup olmadığıdır.

Daha önceki tecrübelere dayanarak bunun bir kaç yolunu yazıyorum fakat yine de son teşhisi canlı olarak ustanın koymasını da söylüyorum.

1-Motor sabah ilk çalıştırmada dikkat çekici şekilde mavi duman atıyorsa

2-Uzun inişli bir yolda 3-5 kilometre yeterli, aracı 5.viteste gaza basmadan inişte kendi haline bırakıp inişin sonuna gelindiğinde 5.viteste gaza yüklenildiğinde arkadan yine dikkat çekici bir şekilde mavi duman atıyorsa (aynadan görülür)

Subap lastikleri diyebiliriz.

Bu durumun teknik açıklaması da;

Yükte olmayan motora veya akşamdan bırakılan motora subap lastiklerinden yanma odasına sızan yağın motor içinde yanmasıdır.

Kolay gelsin.

Uzun oldu ama, yazımın ana fikri; bilinçsizce guzuyu kurcalatıp hem paradan hem de vakitten kayıp yaşamamaktır. Daha fazla yazarak işinin ehli ve dürüst esnafı zan altında bırakmak istemiyorum. Her ne kadar niyetimiz temiz ve düzgün olsa da; bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor maalesef.

Sağlıcakla.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Hocam öncelikle bunun teşhis edilmesi gerekir.

Burada çok tecrübeli, çok bilgili arkadaşlarımız mevcut fakat buradan yazışma neticesinde ortaya çıkan sorunlara forum üzerinden teşhis koymak bir noktaya kadar çok faydalı kabul ediyoruz ve bunun için buralardayız.

Fakat; bazı durumlarda bire bir teşhis ve anlayan birilerinin bu teşhisi koyması gerekir ki; doğru olanı budur. Bu konudaki naçizane tavsiyem ise; işinin ehli ve dürüst bir ustaya konuyu anlatıp, yapılacak kontrollerle subap lastiklerinden kaynaklı yağ yakmanın olup olmadığıdır.

Daha önceki tecrübelere dayanarak bunun bir kaç yolunu yazıyorum fakat yine de son teşhisi canlı olarak ustanın koymasını da söylüyorum.

1-Motor sabah ilk çalıştırmada dikkat çekici şekilde mavi duman atıyorsa

2-Uzun inişli bir yolda 3-5 kilometre yeterli, aracı 5.viteste gaza basmadan inişte kendi haline bırakıp inişin sonuna gelindiğinde 5.viteste gaza yüklenildiğinde arkadan yine dikkat çekici bir şekilde mavi duman atıyorsa (aynadan görülür)

Subap lastikleri diyebiliriz.

Bu durumun teknik açıklaması da;

Yükte olmayan motora veya akşamdan bırakılan motora subap lastiklerinden yanma odasına sızan yağın motor içinde yanmasıdır.

Kolay gelsin.

Uzun oldu ama, yazımın ana fikri; bilinçsizce guzuyu kurcalatıp hem paradan hem de vakitten kayıp yaşamamaktır. Daha fazla yazarak işinin ehli ve dürüst esnafı zan altında bırakmak istemiyorum. Her ne kadar niyetimiz temiz ve düzgün olsa da; bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor maalesef.

Sağlıcakla.
Çok teşekkür ederim Veli bey,
gayet açıklayıcı olmuş, hiç de yanlış anlaşılacak bir durum yok, benim araçta şu ana kadar bunların hiç birisi olmadı, bakıyorum özellikle sabahları çalışmasına, hele de bu soğuk günlerde bir sorun yok. Ayrıca gidişinde, çekişinde yakıtında bir sorun yaşamıyorum.

Özellikle şu rölantide çalışmasına hayranım bu arabaların, bir milim bile oynamaz mı devir saati, 700 devir civarında ister gazda ister benzinde sabit çalışıyor. Hafta sonu Bafra Giresun yaptım, 100 km de 8,4 lt gaz, 15-16 kuruşa denk geliyor.

Okulda 50 civarı öğretmen var, bunlarda 1300 dizel motordan tutun da benzinli LPG li araçlar mevcut neredeyse 2000 motorla en az yakıt bende. İnanmıyorlar, bir gün bunları arabaya alıp birlikte deniycez.

Sadece son zamanlarda biraz yağının eksilmesi kafama takılmıştı, işin açıkçası onu da çok dert etmiyorum, benzer sorunları yaşayanlar olmuştur düşüncesiyle sormuştum.

Son düzenleme:

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Veli abiye katılıyorum her arabada ki sorun yağ eksiltme aynı sebepten dolayı degildir ben amcamın bilgisine tecrübesine guvenmesem bilmesem ne gosterirdim nede burada paylaşırdım burdan yapılan yorumlar la bu iş olmaz kaldı ki bu işi yaptirirsam sadece adem ustam a yaptiririm bu konuda ondan başka ustaya guvenmem

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abiye katılıyorum her arabada ki sorun yağ eksiltme aynı sebepten dolayı degildir ben amcamın bilgisine tecrübesine guvenmesem bilmesem ne gosterirdim nede burada paylaşırdım burdan yapılan yorumlar la bu iş olmaz kaldı ki bu işi yaptirirsam sadece adem ustam a yaptiririm bu konuda ondan başka ustaya guvenmem
Yanlış anlaşılma hususu işte tam da burada devreye giriyor... Biz iyi niyetle bir şeyler yazıyoruz ama yanlış algılanabiliyor...

Hocam; Adem Usta illaki ve mutlaka güvenilir bir ustamız, canımız ciğerimiz... Fakat O'ndan başkasına güvenmem dediğimiz an işler çetrefilli hal alabiliyor...

Geçenlerde araç alınır mı konusunda genel bi yorum yaptım, genel bakış açısı kişiselliğe indi ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdim, biraz da bende hata vardı tabi...

Bu yüzden ucu açık veya ters köşe yapılarak farklı anlam çıkarılacak cümlelerden yorumlardan kaçınıyorum artık. :)

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Güvenme meselesi benim şahsi fikrim veli abi bana çok sıkıntı cektirdiler ve ondan sonra işinden anlayan işini iyi yapan birine denk geldim o da adem ustam ha bu kesinlikle tek usta tek işini iyi bilen ondan başka yoktur anlamına gelmez ama benim bildiğim guvenebilecegim adem abim onu demek istedim yoksa elbette işinden iyi anlayan ustalar vardır olabilir olsun olmalı da zaten

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Kasım ayında bu yağın 10-40 olanını 62 liraya buldum ve 6 taksitte aldım, Haziran gibi de; Oğuzhan tezkere alınca nasipse değişimi yaparız...

Bu yağı tercih etmemin sebebi; Servisin Mazda 3 BK ve BL lpg'li motorlara 10-40 yağı koyduğunu söylemesi ve bunu tavsiye etmesi oldu... Bana bu yağı koyma diyenler de oldu ama benim burada referansım yetkili servisin önerisi oldu.
62 olan magnatec edge değil. Servis yada sanayi fark etmez ustaların 10w40 yağ koymadığı motor icat edilmemiş daha :D
Motor ömrü ve sessiz çalışması yarım litre yağ maliyetinden daha önemli bana göre.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
62 olan magnatec edge değil. Servis yada sanayi fark etmez ustaların 10w40 yağ koymadığı motor icat edilmemiş daha :D
Motor ömrü ve sessiz çalışması yarım litre yağ maliyetinden daha önemli bana göre.
Evet değil, tam sentetik de değil fiyat bu yüzden uygun olabilir...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Çok teşekkür ederim Veli bey,
gayet açıklayıcı olmuş, hiç de yanlış anlaşılacak bir durum yok, benim araçta şu ana kadar bunların hiç birisi olmadı, bakıyorum özellikle sabahları çalışmasına, hele de bu soğuk günlerde bir sorun yok. Ayrıca gidişinde, çekişinde yakıtında bir sorun yaşamıyorum.

Özellikle şu rölantide çalışmasına hayranım bu arabaların, bir milim bile oynamaz mı devir saati, 700 devir civarında ister gazda ister benzinde sabit çalışıyor. Hafta sonu Bafra Giresun yaptım, 100 km de 8,4 lt gaz, 15-16 kuruşa denk geliyor.

Okulda 50 civarı öğretmen var, bunlarda 1300 dizel motordan tutun da benzinli LPG li araçlar mevcut neredeyse 2000 motorla en az yakıt bende. İnanmıyorlar, bir gün bunları arabaya alıp birlikte deniycez.

Sadece son zamanlarda biraz yağının eksilmesi kafama takılmıştı, işin açıkçası onu da çok dert etmiyorum, benzer sorunları yaşayanlar olmuştur düşüncesiyle sormuştum.
Abi kompresyon testi yaptır. Eğer değerler normalse sekmanda değildir kaçak. Kapak contaları yada sübap lastiğinden dolayı olan eksiltmeleri hiç kafana takma. Bir litre yağın maliyeti 25 lira zaten. Onuda 10 bin kilometrede bir defa veriyorsun. Millet toyota ve bazı vw motorlarına lıkır lıkır yağ döküyor her bin kilometrede.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bu testi servisin dışında yapan yer var mıdır? Samsun'da servis dayanmıyor.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Gerçekten Samsun'da servis dayanmıyor, açan bir süre sonra kapatıyor. Adamlar haklı, ne yapsınlar iş yok, yağ değiştirmekle servis ayakta kalamaz ki. :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dün motoru yikattim,bugün kaçağa baktı usta,krank kesesindenmis kaçak. Fakat ilginç olan guzu 500 (beşyüz) km de yarim lt yağ eksiltmis. Motor tarafından hiç kaçak yokmuş. Bu normal değil galiba, duman atma,üfleme çok az,belli belirsiz,adam da bisey diyemiyor.

Üst Alt