Mazda 626 GF (1997-02) Yağ Yakma Problemi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Km kaçtı ki. 5bin km.de ne kadar eksiltiyor değerlendirilir. Motul un 0w-50 yağı da var.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bugün itibariyle 10-60 yagimizi koyduk bakalım nnasil olacak. İyi gelirse burada tavsiye edecem, gelmezse etmem. Gün boyu bir 10 km yaptım ama şimdilik bir şey anlamadım. Sonucu gorecez.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Dün 5 tane yağcı dolaştım, 5-50 yi duyan hiç yok, 10-60'ı duyan iki kişi, yağı buluduran bir kişi, ben de alıp değiştirdim, ama üretim yılını kutunun üzerinde ustamla beraber gözlükleri takıp tam 15 dk aradık bulamadık. :) Neyse bakalım sonuç ne olacak, sizin için kendi aracımı denek yaptım ha, kıymetimi bilin. :) İyi gelirse burdan bir hafta yazarım artık, gelmesse belki bir satır. Hiç yazmassam bilinki yağı boşaltmışım ya da arabayı satmışım demektir. :)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Km kaçtı ki. 5 bin km.de ne kadar eksiltiyor değerlendirilir. Motul un 0w-50 yağı da var.
Bu gün baktım, araba 234 binde. 10 bin km de yaklaşık yarım lt ile bir lt arası eksiltiyordu. Motorda görünen her hangi kaçırran bir yer yok. Demekki içiyor bu zıkkımı, şimdi de içsin de görelim, boğazına takılacak. :)

Çok da dert etmedim aslında Veli Bey'in dediği gibi on bin yerine beş binde de değiştirebilirdim de ilk defa pahalı bir yağ kullanalım dedim, bir de deneyelim bakalım, epey övmüşler mobilin sitesinde dedikleri gibi mi. Bundan sonra her beş binde bir değiştirecem.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Yağ ve viskozite içerikli konularda hepsi var hocam...
O sayfayı baştan başa iki defa okudum, ellerinize sağlık, çok güzel hazırlanmış, derlenmiş toparlanmış, servise sorsak bu kadar cevap vereceklerini sanmıyorum. Belki bir anda bu kadar bilgiyi hatırlayamazlar bile.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bu kadar yazdıktan sonra bir de bir şey sorayım, Castrol EDGE diye bir yağla karşılaştım araştırırken bir yağcı ısrarla tavsiye etti, fiyat olarak o da hemen hemen aynı, acaba forumda kullanan ya da bilgisi olan var mı bu yağ hakkında?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu gün baktım, araba 234 binde. 10 bin km de yaklaşık yarım lt ile bir lt arası eksiltiyordu. Motorda görünen her hangi kaçırran bir yer yok. Demekki içiyor bu zıkkımı, şimdi de içsin de görelim, boğazına takılacak. :)

Çok da dert etmedim aslında Veli Bey'in dediği gibi on bin yerine beş binde de değiştirebilirdim de ilk defa pahalı bir yağ kullanalım dedim, bir de deneyelim bakalım, epey övmüşler mobilin sitesinde dedikleri gibi mi. Bundan sonra her beş binde bir değiştirecem.

Yağ yakma derdin kalmaz abi, hayırlı olsun. 250bin km. civarında 10-40 kullananlar araçlar rektefiyelik duruma geliyor, toyotaclub da görüyorum.
Boğazında kalır içemez artık yağı. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu kadar yazdıktan sonra bir de bir şey sorayım, Castrol EDGE diye bir yağla karşılaştım araştırırken bir yağcı ısrarla tavsiye etti, fiyat olarak o da hemen hemen aynı, acaba forumda kullanan ya da bilgisi olan var mı bu yağ hakkında?

Edge in bu motora yapışan taneciklerinin sıkıntı yarattığını duydum bazı motorlarda. Doğru mudur değil midir bilemem. Bu yağı daha önce hiç kullanmadığım için de bir yorum yapamıyorum.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Mutlu 10-60 tan sonra tekrar 5-30 a dönmelimiyim,yoksa 10-60 a devammı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mutlu 10-60 tan sonra tekrar 5-30 a dönmelimiyim,yoksa 10-60 a devammı?
Hocam bu mevsimsel bir akım veya moda değil ki, bu yağ bana olmadı bir başkasına geçeyim der gibi...

Son kullanıcının motorun içindeki yağın kendisine etkisini anlayabileceğini sanmıyorum. Bu yüzden ortalama kullanım şartlarını karşılayan ürünlere ve bu ürünlere işaret eden işin ustalarına riayet etmektir benim düşüncem...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yağ değiştirilmemeli. Zaten aşınmalar olmuş eksiltiyormuş yağı.
Kesinlikle aradaki farkı anlamak güç. Fakat yağ yakmasını kesiyorsa koruyor demektir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Castrol edge nette 110 yağcılarda da 120 falandır sanırım
Kasım ayında bu yağın 10-40 olanını 62 liraya buldum ve 6 taksitte aldım, Haziran gibi de; Oğuzhan tezkere alınca nasipse değişimi yaparız...

Bu yağı tercih etmemin sebebi; Servisin Mazda 3 BK ve BL lpg'li motorlara 10-40 yağı koyduğunu söylemesi ve bunu tavsiye etmesi oldu... Bana bu yağı koyma diyenler de oldu ama benim burada referansım yetkili servisin önerisi oldu.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bence de güzelmiş, normal yağları sordum dün, 80 90 diyorlar, o fiyata güzelmiş.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Bu eksiltme subap lastiklerinin eski olmasindan kaynakli olamaz mi Aracın subap lastikleri değişmesi gerekiyorsa onları değiştirmek daha mantıklı değil mi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bu eksiltme subap lastiklerinin eski olmasindan kaynakli olamaz mi Aracın subap lastikleri değişmesi gerekiyorsa onları değiştirmek daha mantıklı değil mi

bu da bir ihtimal rıdvan, @emytoget murat daha ayrıntılı bahsedebilir
bildiğim kadarıyla, subap lastikleri çok ucuz parçalar ama motor kapağı falan açılması, işçilik tutarı yukarı çekiyor,
sadece subaplara mı el atmak yoksa, uygun zamanı bekleyip komple motor işine mi girmek gerek, bunu netleştirmek lazım

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt