Mazda 626 GF (1997-02) Otomatik Şanzıman Hold Lambası Yanıp Sönüyor

fadime bilgi

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ama sorun çözülmediği için Galerici bu masrafı karşılaması lazım.
Lanet olsun parası pulu onların it ite it kuyruğuna hesabı 20 gün bekledik. Çözüm yok zaten sorun oksitlenmeymiş 150 200 bişey tutarmış. İzmit mi tövbe artık.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben olsam aracı o şekilde teslim almazdım iade ederdim. Geçmiş olsun beyine bakıldı mı sorun çözüldü mü ?

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
öncelikle geçmiş olsun..oksitlenme olduğunu anlayan usta fatih usta mı? o çok bilen usta ona neden başta bakmamış ki?

fadime bilgi

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ustanın adını bilmiyoruz ben mazdacı ayhanı aradığım zaman biz haldızla da çalışıyoruz demişti . Bizde ustaya oraya bu sorun demiştim ama onlar bilmez ben senelerdir bu işi yapıyorum demişti . Bir gün Allahtan o usta i gün bizim ustanın yanına gelmiş o zaman şöylemiş yoksa biz daha beklerdik .

Şu an şehir içi hiç bir sıkıntı yok havalar düzelsin beyine ozaman baktırıcaz ustaylada konuştuk bi sıkıntı çıkmaz dedi beyinci

Ankara'da da bu beyinden anlayan tavsiye edebileceğiniz( tabi mazdacı )usta varmı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ustanın adını bilmiyoruz ben mazdacı ayhanı aradığım zaman biz haldızla da çalışıyoruz demişti . Bizde ustaya oraya bu sorun demiştim ama onlar bilmez ben senelerdir bu işi yapıyorum demişti . Bir gün Allahtan o usta i gün bizim ustanın yanına gelmiş o zaman şöylemiş yoksa biz daha beklerdik .

Şu an şehir içi hiç bir sıkıntı yok havalar düzelsin beyine ozaman baktırıcaz ustaylada konuştuk bi sıkıntı çıkmaz dedi beyinci

Ankara'da da bu beyinden anlayan tavsiye edebileceğiniz( tabi mazdacı )usta varmı?
Beyine bakacak kişinin Mazda ustası olmasına gerek yok. Profesyonel beyin tamiri yapan bir yer olsun yeterli.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Iyi akşamlar, şanzuman yağının soğutulmasını sağlayan sistem var. Bu sistemin bağlantı boruları pek kontrol edilmez. Çatlaklar ısınan yağ nedeniyle genişleyebilir. Bir baktırın derim. Ayrıca şanzuman bakım gördüğüne göre keçesinin de değişmiş olması gerekir. Keçe yenileme işlemi sonrasında sızıntı olabiliyor. Sanırım yer etmesini beklemek gerek. Ayrıca kaçak nedeniyle yağ seviyesini düşürmemek için haftada bir kontrol edin. Aracınızda dex II yağ bulundurun. Wynns Ya da würth marka yağ katkısı kullanın. Bir Kaç Ay aracınızı özellikle soğukken Sakin kullanın. Yaşadıklarınız Kolay değil, Ben de Aynı sıkıntıları yaşadım.

haluktepe

Sessiz
Araç Markası
1999 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Sedan
Düz vites 323 sahibiyim. Otomatik şanzıman 626 çok istiyordum, şu mevzuyu okuduktan sonra vazgeçsem mi acaba diye düşünüyorum artık. Bir de Erzincan'da yaşadığım için batıdaki usta bolluğu da yok.
Allah yardımcınız olsun. Inşallah çözülmüştür sorununuz. İnsanın arabasında net çözülmeyen bir sorun olması hayat küstürüyor bazen.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Düz vites 323 sahibiyim. Otomatik şanzıman 626 çok istiyordum, şu mevzuyu okuduktan sonra vazgeçsem mi acaba diye düşünüyorum artık. Bir de Erzincan'da yaşadığım için batıdaki usta bolluğu da yok.
Allah yardımcınız olsun. Inşallah çözülmüştür sorununuz. İnsanın arabasında net çözülmeyen bir sorun olması hayat küstürüyor bazen.
Burada dikkat edilecek şey aracın bakımlı olup olmadığına bakılmasıdır. Bu bakımlılık halini ispatlayacak veriler (servis bakım defteri, fatura vs.) Yoksa elimizde, yaşlı araç ve otomatik şanzıman hevesini ertelemek doğru olur.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben ilk defa otomatik araba aldım. Benim de ilk kullandığım gün başıma geldi. Korktum tabi. Vites geçişleri sarsıntılı oluyordu. Motor soğukken yağlama eksik kalıyor herhalde. Öncelikle sabah ilk çalıştırmada yaklaşık 1-2 kilometre kadar sakin kullandım. Şanzuman yağı değişmez diye yanlış bir kanı olduğunu ve 60-80.000 de bir değişmesi gerektiği bilgisine ulaştım. Yağı sanırım 5-6 kezde kırmızıya çevirebildik. Bir de belçika malı şanzuman katkısı var onda farklı zamanlarda 2 tane eklettim. Hold uyarısı kesildi. Yine de ilk çalıştırmada yüklenmiyorum. Bu şanzımanlarda motor belli bir sıcaklığa ulaşmadan 3 ten 4 e atmıyormuş.
Abi gözünün yağında yumurta kırayım, yetiştin imdadıma, bu sabah aynı şey başıma geldi diğer bir konuda yazdım. Cevap buradaymış, en kısa zamanda şu yağı değiştireyim ben...
İnşallah problemler yağdandır..

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Hold ışığı yanıp sönerken arabayı bir kenara çekip boşa almak bile arızayı sonlandırabiliyor. Yağ durumu ve seviyesini kontrol etmekte fayda var. Ayrıca atf katkıları da liqui moly, wynns gibi işe yarıyor.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Arkadaşlar 98 model otomatik bir 626 satın aldım araba gayet güzel ancak hold tuşuna basınca ekranda hold yazısı ışıklanıyor mu ? Tam çözemedim hold tuşunu , selamlar

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar 98 model otomatik bir 626 satın aldım araba gayet güzel ancak hold tuşuna basınca ekranda hold yazısı ışıklanıyor mu ? Tam çözemedim hold tuşunu , selamlar
Hold ışığının yanması gerekiyor. Şanzıman, hold işlevini yerine getiriyor mu kontrol et, sistem çalışıyorsa ışıkta sorun vardır sistem çalışmıyorsa da, ciddi sorun olabilir.

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Dün denedim hold u gaza basınca devir bir anda 4-5 bin seviyesine geldi ve araç daha da hızlandı sanırım çalışıyor hold , evet

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Dün denedim hold u gaza basınca devir bir anda 4-5 bin seviyesine geldi ve araç daha da hızlandı sanırım çalışıyor hold , evet
O zaman göstergedeki ışık mı yanmıyor? Eğer öyleyse o ampulün değişmesi gerekir acilen. Zira hold ışığı aynı zamanda şanzuman elektronik arıza ışığıdır.

Son düzenleme:

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
O zaman göstergedeki ışık mı yanmıyor? Eğer öyleyse o ampulün değişmesi gerekir acilen. Zira hold ışığı aynı zamanda şanzuman elektronik arıza ışığıdır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben tam anlayamadım bu hold nasıl birşey bugün mesela yanıp sönüyordu . Durdum park moduna aldım vitesi hold a bastım ışık yanar vaziyete geldi . Sonra tekrar bastım hold tamamen söndü , yalnız hold yanıp sönüyorken vites atmıyordu araba sonra normale döndü !! Çözemedim bu nasıl birşey ama arıza gibi değil sanki

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben tam anlayamadım bu hold nasıl birşey bugün mesela yanıp sönüyordu . Durdum park moduna aldım vitesi hold a bastım ışık yanar vaziyete geldi . Sonra tekrar bastım hold tamamen söndü , yalnız hold yanıp sönüyorken vites atmıyordu araba sonra normale döndü !! Çözemedim bu nasıl birşey ama arıza gibi değil sanki
Hold ışığı yanarken, vites küçültmez, yükseltmez bulunduğu viteste tutar yani "hold" eder... Cem Yılmaz'ın tabiri ile de; "holding" yapar... :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ben tam anlayamadım bu hold nasıl birşey bugün mesela yanıp sönüyordu .
Hold ışığının yanıp sönmesi veya mandala basmadan hold ışığının yanması o sırada şanzımanın hata yaptığını veya bir sorun olduğunu gösterir.

Araç yürürken "hold" mandalına bastığınızda hold ışığı sürekli yanar. Bu sırada vites durumu "D" konumunda ise 3. vitesten yukarı çıkmaz. 4. viteste giderken araç 3. vitese düşer. 2. viteste ise 3. vitese kadar çıkar 4. vitese çıkmaz.

Üst Alt