Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Değişimi ve Yapılan Kontroller

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Şu haliyle normal denilebilir. Dikkat çekici şekilde geç sönerse de anlayan ustaya göster derim.

Yağ müşürü veya pompası işlevini yerine getirmiyor olabilir.
Gecen gun bakim yaptirirken karteride soktordum yag suzgeci tikaniklik vardi bir guzel temizlettim ve silikon yenilemesi yaptirdim icim rahatladi
20160831_153548.jpg
20160831_153542.jpg
20160831_143953.jpg
20160831_174202.jpg
20160831_125214.jpg

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Triger setinide degistirdim 100 bin km kafam rahat arabamda rahatladi cekisi ve gidişi değişti tek bir derdim kaldi o da kısa far cansız yanıyor onuda halledersem rahatim

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim guzu 4000 km'yi devirdi. Araç şu an Antalya'da, geldiğinde bakıma 500-600 km kalmış olacak. Takriben birkaç hafta içinde bakıma girecek.

Tahmin ettiğim değişimler şunlar;
- Üst kapak contası değişecek,
- Radyatör hortumları muhtemelen değişecek,
- Termostat ve radyatör kapağı değişecek.
- Önceki bakımda balataların 1 bakım daha götüreceğini söylemişti Ozan Usta, muhtemelen balata ve disk değişimi de olacak.
- Antifriz ve soğutma suyu yenilenecek.
- Mümkün olursa distrübütör sökülüp ateşleme bobini ve modülü kontrol edilecek. Önceki bakımda uyarı veriyordu.
- Trigeri benden önceki sahibi değiştirmiş. Muhtemelen daha 20 bin bile olmamıştır değişim olalı. Acaba onu da mı değiştirsem diyorum üst kapak açılmışken? Bakıma ek 300-400 TL daha maliyet binecek ama hiç değilse kafam rahat olur diye de düşünmüyor değilim. Bir yandan da boşuna masraf etmiş olmak istemiyorum.

Herşey tamam ama kafama takılan şu; Tosun Usta Opet motor yağı kullanıyor. Önceki bakımda Opet koyuldu. Her yerde Mobil 1 veya Castrol tavsiye ediliyor. Acaba Mobil mi denesem yoksa ustaya bırakıp Opet'e devam mı etsem? Aslında bu denemeyi sırf meraktan istiyorum. Büyük ihtimal arasındaki farkı da anlayamam ama merak işte. :) @Adem Usta 'dan da bir yorum fena olmaz konuyla ilgili.

Siz ne dersiniz?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yağ işi dipsiz kuyu Can, farkı hissedeceğini pek sanmıyorum, aynı değerleri karşılayan yağ olsun bu kısım önemli markadan çok, bir önceki bakımda da Opet konulmuşsa aynısından devam edilebilir, ama kalite algısı da oluşmuyor değil elbet, bir Mobil ile Opet i aynı kefeye koyamam kalite hissi olarak.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Triger 20 bin önce değiştiğinden eminsen ve sert bir kullanıcı değilsen boşa masraf etme.
Tabi kayışın km den ziyade zaman ömrüde var. 2-3 yılda bir değişse iyi olur diyorlar.

Yağ konusunda Tosun ustaya güven bence. Vardır onun bir bildiği.
Ben Şirin Baba'ya Twingo prof'u tavsiyesi ile Elf koyuyorum piyasaya sorarsan Elf den çok çok kaliteli yağlar var yani...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@ezmocesteri, aynen abi yağ işi dipsiz kuyu, 4000 km'dir ara sıra yağ araştırması yapıp yorumları okuyorum. :D Google'da baktığımda bile Opet ve Mobil 1 kıyaslaması yapan yok gibi bir şey. Ama Tosun Usta'nın bir bildiği vardır deyip Opet'e devam edebiliriz. :) Fakat Mobil 1'i cidden merak ediyorum. :D

@hakan_emre, trigeri aracı almadan önce ve sonra 2 defa sordum, ikisinde de değiştiğini söyledi eski sahibi. Eski sahibi aracı depodan çıkarmış, yanılmıyorsam 9 yıl yatmış araç. Bu yüzden çıktıktan sonra triger illa ki değişmesi lazımdır diye bir mantık yürütüp kanaatimi de bu yönde kullanıyorum ama işte kayıt vs de olmayınca da soru işareti oluşuyor. Bu bakımda trigere girmesek bile bir sonrakinde değiştiririm diye düşünüyorum. Bir yandan da diyorum değiştir gitsin aklında soru işareti kalmasın? Sanırım değiştirebilirim de. :)

Sanırım motor yağında Mobil 1'i bir soracağım bakım sırasında, dene derse alıp onu koyarız. Boşver derse de Opet'e devam. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aradaki fiyat farkına değmez bence. Fakat kafamda kalmasın diyorsan mobil deneyip arasında fark olmadığını da yaşayarak tecrübe edebilirsin. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@domestos, Veli Abi fiyatlar aşağı yukarı aynı görünüyor? Aslında hiç kıllatmayıp olduğu gibi Tosun Ustaya bırakasım da var. Zaten hep de böyle yapıyordum. :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben de farkı anlayamayacağımı tahmin ediyorum. O yüzden ısrar da etmeyelim.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Mrb arkadaslar hayırlı geceler siz degerli arkadaslarimdan bir bilgi almak istiyorum maglumunuz havalar sogudu aracimi calistirdigimda motor isininca kaloriferden antifriz kokusu geliyor aracta su eksiltmesi yok ama kaloriferi actigimda antifiriz kokusu geliyor acaba sorun neden kaynaklaniyor ve ne yapabilirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Muhtemelen @aurora nın bahsetmiş olduğu kaçırma/delik vs. var ki, koku geliyor. Motor soğukken, radyatör kapağından suyunu kontrol altında tutmanda fayda var.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Bu durumda Radyatör kacak önleyici ürünlerden kullansam sonuc alır mıyım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

HAYIR !!

KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE BU TARZDA KATKI MADDESİNİ SOĞUTMA SUYUNA KATMAYIN... RÖLANTİ MOTORUNA KULLANILMAYACAK DERECEDE ZARAR VERME İHTİMALİ VAR, TECRÜBE İLE SABİT...

:)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Antfrizli sistemlerde bahsettiğiniz ürünlerin etkisi olmayacaktır. Veli abininde dediği gibi bu tip ürünler sistemede zara verir.Kaş yaparken göz çıkartırsınız.
Su kaçağı yok demiştiniz önceki mesajlarınızda, su eksiltmesini takip edip antfrizli su takviyesi ile devam edebilirsiniz.Kalorifer petekleri genelde çok zor yerde oluyor, değişim için iscilik ve petek maliyeti için bütçe uygun değilse,eksiltmesi ve koku rahatsız etmeyecek boyuttaysa şimdilik bu şekilde devam etmek daha mantıklı.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Antfrizli sistemlerde bahsettiğiniz ürünlerin etkisi olmayacaktır. Veli abininde dediği gibi bu tip ürünler sistemede zara verir.Kaş yaparken göz çıkartırsınız.
Su kaçağı yok demiştiniz önceki mesajlarınızda, su eksiltmesini takip edip antfrizli su takviyesi ile devam edebilirsiniz.Kalorifer petekleri genelde çok zor yerde oluyor, değişim için iscilik ve petek maliyeti için bütçe uygun değilse,eksiltmesi ve koku rahatsız etmeyecek boyuttaysa şimdilik bu şekilde devam etmek daha mantıklı.
Mrb aracta su eksiltmesi yok çünkü defalarca kontrol ettim su seviyesi hep ayni yerde duruyor sadece kaloriferi sicak moduna getirdigimde içeri antifiriz kokusunu veriyor on camı yağlı bir sekle sokuyor bu da beni rahatsiz ediyor araca binen kişiler fark etmiyor bile kokuyu ama ben hissediyorum onun icin bugun wurt marka kacak önleyici bir sıvı aldım bana arac sicaken Radyatör e koymami ve kaloriferi birinci kademeye getirip 20 dakkika yol yapmami söylediler varsa kucuk çatlaklar ve açıklar onlari kapatir dediler ama ben yogunluktan dolayi halen siviyi araca koyamadim arabada duruyor gerçekten motora zarar verirmi cok tedirgin oldum simdi

Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sonuçta radyatörden koyduğunuz madde motorun içinden de geçecek. Şahsen çekinirdim koyarken.

Üst Alt