Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Değişimi ve Yapılan Kontroller

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yakın bir zamanda aracımın yağ değişimi için özel servise gidecegim.

Bizim araçlarda yağ değişiminde yapılmasi ve bakılması gereken başka neler var.

Yağı 10/40 mı koyalım, 5/30 mu? Yağ ve hava filtresinin iyisi kotusu oluyor mu? Hidrolik ve şanzımanyağı hangi aralıkta değişir?

Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum. Aracım 92 model 203 bin km'de.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motorda bariz bir yağ eksiltme yoksa ben 10-40 tavsiye ederim Hakan... Filtrelere gelince, piyasada satılan filtreler işini rahatlıkla görür...

Ayrıca; motorda yağ kaçakları olup olmadığını kontrol ettir, zamanla keçelerden yağ kaçağı yapabiliyor...

Yağ değişiminden önce motora koyulan ve motor içini temizleyen katkılar var, keyfine göre bu katkılardan koyup motor içi temizliği yaptırabilirsin.

;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Veli abi, geçen yağ değişiminde usta bile yağ eksilme olur dedi ama biradere kaç kez baktirdim eksilme yok dedi. Hatta Ali abinin tabiri gibi olacak ama bizim birader yağ sapsarı diyodu :)

Bir önceki yağ değişiminde 444 koruyucu ve temizleyici zımbırtı koymuştum ama pek tavsiye edilmiyor galiba böyle şeyler

Klima için bir bakım tavsiyen varmi abi, polen filtresi falan yok galiba bizim araçlarda

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Polen filtresi yok, güzel tarafı bu zaten...

Dinçer

Katılımcı
POlen filtresi yok, aracınızın yağı normal koşullarda 5-30 ama lpg ile ileri kmlerde 10-40 kullanılıyor. Motor temizleyici kullanbilirsiniz zaten 20 tl civarı bir şey. Bunları hazır yaptırmışken lpg bakımını da yaptırım zira en az yağ değişimi kadar önemli bir şey! Şanzıman , firen ve direksiyon yağlarını da gözden geçirtin.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
POlen filtresi yok, aracınızın yağı normal koşullarda 5-30 ama lpg ile ileri kmlerde 10-40 kullanılıyor. Motor temizleyici kullanbilirsiniz zaten 20 tl civarı bir şey. Bunları hazır yaptırmışken lpg bakımını da yaptırım zira en az yağ değişimi kadar önemli bir şey! Şanzıman , firen ve direksiyon yağlarını da gözden geçirtin.
Fren ve direksiyon yağlarının plastik haznesi olduğu için bakılıyor sanırsam, şanzıman yağı nasıl kontrol ediliyor hocam bilginiz varmı

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Fren ve direksiyon yağlarının plastik haznesi olduğu için bakılıyor sanırsam, şanzıman yağı nasıl kontrol ediliyor hocam bilginiz varmı
şanzıman yağını motor yağını değiştirirken ustaya söle kontrol etsin. şanzımanın üstünda vidası var. hiç uğraşama direk değiştir gitsin pahalı bişey değil zaten. mobil ve castrolun fiyatı 40 45tl falandı elfin ki 30-35tl
şanzıman yağında elf kullanıyorum ve 50binde bir değiştiriyorum.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
motor yağı + şanzıman yağı + hava filtresi + yağ filtresi + lpg filtresi = 150-180 tl arası tutar. üstüne ödül için arabanın benzını fullersın gazını fullersın enjektör temizleyici falan atarsın depoya. düz 750 tlyi gözden cıkar :D
araba senin sanma Garaj malı artık ii bak.

Dinçer

Katılımcı
Şanzumana nasıl baktıklarını bilmiyorum. Bu arada yağı değiştirip hava ve benzin filtresini değiştirmezsen hiçbir anlamı kalmıyor. Mutlaka onlar da değişmeli. Lpg bakımı hepsinden önemli.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
motor yağı + şanzıman yağı + hava filtresi + yağ filtresi + lpg filtresi = 150-180 tl arası tutar. üstüne ödül için arabanın benzını fullersın gazını fullersın enjektör temizleyici falan atarsın depoya. düz 750 tlyi gözden cıkar :D
araba senin sanma Garaj malı artık ii bak.

750 TL'mi? abi naptın sen :eek:

Benzin filtersi bir önceki yağ değişiminde değişmemişti bu kez değiştireyim o zaman. LPG bakımıda LPG filtresi ve gaz ayarından başka yapılması gereken bişey varmı?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
750 TL'mi? abi naptın sen :eek:

Benzin filtersi bir önceki yağ değişiminde değişmemişti bu kez değiştireyim o zaman. LPG bakımıda LPG filtresi ve gaz ayarından başka yapılması gereken bişey varmı?
ben baştan sıralayım hepsini yaptır. sırası ile yazıyorum.
motor yağı, motor yağı filtresi, hava filtresi, benzin filtresi, motor suyu antifrizi, hidrolik direksiyon yağı. bunları motorcunda yaptırdıktan sonra lpgcine git gaz fitresini değiştir. sonra frencine git balatalara baksın değişecekse balata takımı ve dot3 hidrolik fren yağını değiştir.
antfriz değişiminde motor suyunu komple boşalttır 3 litre anfiriz koydur üstünü erikli suyla tamamlat :)
motor ve fren bakımın bittikten sonra hız testıne çık bak balans varmı yok mu die. varsa ole kalsın boşver :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
ben baştan sıralayım hepsini yaptır. sırası ile yazıyorum.
motor yağı, motor yağı filtresi, hava filtresi, benzin filtresi, motor suyu antifrizi, hidrolik direksiyon yağı. bunları motorcunda yaptırdıktan sonra lpgcine git gaz fitresini değiştir. sonra frencine git balatalara baksın değişecekse balata takımı ve dot3 hidrolik fren yağını değiştir.
antfriz değişiminde motor suyunu komple boşalttır 3 litre anfiriz koydur üstünü erikli suyla tamamlat :)
motor ve fren bakımın bittikten sonra hız testıne çık bak balans varmı yok mu die. varsa ole kalsın boşver :)

ALINDI, TAKİP ;D

Dinçer

Katılımcı
Yağ değişiminde şimdiye kadar kullandığım castrol 5-30 u bırakıp, mobil formula super fe 5-30 geçicem. Nedeni; bizzat şahit oldum castrol çok ciddi şekilde kurum yapıyor. Belki mobil de yapar ama bi deneyelim. Fikri ve tecrübesi olan arkadaşlar önerilerini paylaşsınlar lütfen...

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Yağ değişiminde şimdiye kadar kullandığım castrol 5-30 u bırakıp, mobil formula super fe 5-30 geçicem. Nedeni; bizzat şahit oldum castrol çok ciddi şekilde kurum yapıyor. Belki mobil de yapar ama bi deneyelim. Fikri ve tecrübesi olan arkadaşlar önerilerini paylaşsınlar lütfen...
mazdalarım da mobilden başka yağ kullanmadım. mazda dışında alıp sattığım araçlarda da elf kullandım. mobil en iyisi bence

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Yakın bir zamanda aracımın yağ değişimi için özel servise gidecegim.

Bizim araçlarda yağ değişiminde yapılmasi ve bakılması gereken başka neler var.

Yağı 10/40 mı koyalım, 5/30 mu? Yağ ve hava filtresinin iyisi kotusu oluyor mu? Hidrolik ve şanzımanyağı hangi aralıkta değişir?

Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum. Aracım 92 model 203 bin km'de.
Eyvallah Hakan..Benimde Yakın Zamanda Açmaya Niyetlendiğim Bir Konuydu..Yazılanlara Ek Olarak 209bin deki Aracımla Senede Yaklaşık 3bin-3500 km Yapıyorum, Tam Olarak Hangi Yağı Kullanmalıyım,Yağ Değişim Aralıkları 6 Aymı Yoksa Senelikmi Olmalı..Emeği Geçen Herkese Teşekkürler..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Eyvallah Hakan..Benimde Yakın Zamanda Açmaya Niyetlendiğim Bir Konuydu..Yazılanlara Ek Olarak 209bin deki Aracımla Senede Yaklaşık 3bin-3500 km Yapıyorum, Tam Olarak Hangi Yağı Kullanmalıyım,Yağ Değişim Aralıkları 6 Aymı Yoksa Senelikmi Olmalı..Emeği Geçen Herkese Teşekkürler..

Abi şöyle bir durum var; siz yılda 3000 km yapıyorsunuz ama araç kaç saat çalışmış oluyor. Mesela istanbul tarfiğinde yoğun yerlerde 10 km'yi 1 saatte gittiğiniz oluyor, bazende 1 saatte 200 km gittiğiniz oluyor. Bu durumda emin olmak için erken değiştirmek lazım.

Benim aracım yanımda olsa ben 7000 km'de değişimi yapacaktım ama şuan kardeşim kullanıyor aracın yağı değişeli 9000 km olmuş.

Ben bundan sonra 7000-8000 aralığında değiştirmeyi düşünüyorum

Üst Alt