Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Değişimi ve Yapılan Kontroller

Dinçer

Katılımcı
Eğer aracınız lpg li ise tam sentetik yağ kullansanız da 5000 kmde değiştirmenizi öneririm. Bu konuyu geçen gün Adem usta da belirtti. Çünkü yağ araçta kaldıkça motorda kurum yapıyor. Daha önceleri tam sentetik yağ kullanırdım. Usta 15 bin km sonra gel derdi. BEn 10 bin km sonra gittiğimde bile motorda aşırı yağ tortusu olurdu ve her defasında motor temizleyici kullanırdım. Son 3 değişimde 5 binde değiştiriyorum. Tortu çok çok daha az eskisine göre.

Dinçer

Katılımcı
Bu arada yaklaşık 600 km sonra yağ değiştiricem. Alacaklarım:

Yağ filtresi 10tl
Hava filtresi 20 tl
Antifiriz 20 tl
Benzin filtresi 20 tl
Lpg filtreleri 20 tl
Mobil 5w30 yağ 65 tl
TOPLAM: 155 TL

Sonra 5 bin km kafam buz gibi... OHHHH.... ;D

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ali abi orjinal aldığın filtrelerin fiyatlarını hatırlıyorsan ne kadara aldığını ve nereden aldığını paylaşabilirmisin

Merser Mazda dan Anadolu yakası İstanbul.. Antalya Mazda servis den aldım tüm parçaları.
Başka parçalarla aldım sanırım 15-25 arasıydı faturaları yok....

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Herkese mutlu huzurlu aksamlar benim arabam 94 mazda 626 atabamin km si 352 de motor tamiri ne gerek var mi yoksa daha kac bine kadar dayanir arabamin performansinda hic bir düşüş yok sadece kecelerden kaynakli yag eksiltmesi var o da 2000 km de 1 litre lutfen bilgi vetirmisiniz ne yapmam lazim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Herkese mutlu huzurlu aksamlar benim arabam 94 mazda 626 atabamin km si 352 de motor tamiri ne gerek var mi yoksa daha kac bine kadar dayanir arabamin performansinda hic bir düşüş yok sadece kecelerden kaynakli yag eksiltmesi var o da 2000 km de 1 litre lutfen bilgi vetirmisiniz ne yapmam lazim
Sağlam bir motor ustasına gerekli kontrolleri yaptırınca yapılması gereken ortaya çıkacaktır, motorun durumunu bilmeden buradan ne desek boş olu, 352 binde ama ne şekilde kullanılmış, daha önce bir işlem yapılmış mı bilmek lazım

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Bende bilmiyorum daha önce islem yapılıp yapilmadigini benim alali 9 ay oldu ama suan gucunde bir düşüş goremiyorum bakimlarini zamaninda yaptiriyorum dikkatedersem boyle uzun yillar gider mi yoksa illaki motor tamiri yaptirmam gereklimi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bende bilmiyorum daha önce islem yapılıp yapilmadigini benim alali 9 ay oldu ama suan gucunde bir düşüş goremiyorum bakimlarini zamaninda yaptiriyorum dikkatedersem boyle uzun yillar gider mi yoksa illaki motor tamiri yaptirmam gereklimi
Her ürünün olduğu gibi motorun da bir ömrü vardır neticede, siz tüm bakımlarını aksatmadan eksiksiz şekilde yaparak bu ömrü mümkün olduğu kadar uzatmış olursunuz, artık nereye kadar giderse artık ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu tamamen önce kullanıcıya bağlı sonra yapılan bakım periyotlarına, antifrizle mi suyla mı kullanıldığına, trafik durumuna gibi.
Motorun yıpranması soğuk motora ilk marş yapılması esnasında oluyor. Büyük şehirlerdeki Albea Linea Accent gibi taksi araçlar hep sıcak yağla kullanıldığı için 500-600 bin km yapıyorlar, Mazda motoru bunlara göre 2 kat daha sağlamdır

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Hayırlı aksamlar arkadaslar bugun malatyada bir oto servisine gittim aracimin peryodik bakimi ve triger degisimi icin 500 tl civarinda maliyet cikardi normal mi bu fiyat

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı aksamlar arkadaslar bugun malatyada bir oto servisine gittim aracimin peryodik bakimi ve triger degisimi icin 500 tl civarinda maliyet cikardi normal mi bu fiyat
Buradan fiyat konuşmak çok afaki kalır, neler yapılacak ve hangi malzeme ile yapılacak bilmiyoruz, ayrıca; her ustanın el emeğine biçtiği değere saygı duymak adına işçilik ücretini eleştirmeye sıcak bakmıyorum... :) Karşılıklı anlaşma ile yapılacak bir işlem olduğu için üçüncü taraf olarak fiyat konuşmak mantıklı gelmiyor.

İllaki fiyat konusuna kafan takılıyorsa; bir kaç yere daha sorabilirsin, ortalama bir şekilde fiyat netleşmiş olur.

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Mrh hayirli pazarlar aracimin yag karterindeki yag suzgecini temizletmem aracin yaglama sistemini rahatlatir mi yok sa karteri sokturmeye gerek yok mu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O yağ süzgeci tıkandı diye motor yakanlar oldu Allah korusun. Temizlemek yüzde yüz fayda sağlayacaktır.

Mrh hayirli pazarlar aracimin yag karterindeki yag suzgecini temizletmem aracin yaglama sistemini rahatlatir mi yok sa karteri sokturmeye gerek yok mu

memet ali kete

mehmet ali
Araç Markası
94 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan GE
Hayirli akşamlar degerli arkadaslarim sizlerden degerli bilgiler almak istiyorum benim 94 mazda 626 aracimin bakimini gecen gun yaptirdim bugun dikkatimi bir şey çekti arabami ilk calistirmamda yag lambasi bir kac saniye sonra sönüyor bu bir sorun mu yoksa mazdalarin hepsindemi ayni sorun var

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben hiç dikkat etmemişim bu yağ lambasına, benim emniyet kemeri uyarısı en son sönüyor. :D sanırım benden önce bu uyarıyı kesmek için işlem yapmışlar.

Üst Alt