Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu aparatla ayarlanan yeri ben diğer konuda bahsetmiştim. Mesaj burada. Ustam rolanti ayarı için (eski guzumda) buradan da ayar yapıyordu. Uzun yuvarlak içi boş bir çubuğu var onun, onunla döndürüyordu. Şimdiki guzuda yok. @aurora dediğin gibi manuelden çıkarmışlar demek ki 96-97'de de?

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Çok teşekkür ederim can,zahmet oldu,şimdi baktım bendeki araçta var.şimdi bu parçayı ileri veya geri çevirince rölanti ayarıda yapıyormu veya zengin karışımı buradan ayarlayabilecekmiyiz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu aparatla ayarlanan yeri ben diğer konuda bahsetmiştim. Mesaj burada. Ustam rolanti ayarı için (eski guzumda) buradan da ayar yapıyordu. Uzun yuvarlak içi boş bir çubuğu var onun, onunla döndürüyordu. Şimdiki guzuda yok. @aurora dediğin gibi manuelden çıkarmışlar demek ki 96-97'de de?
HB'nin elektrik tesisatıyla da benzerlik gösteriyor ya 97'ler, sanırım karma gibi bir şey yapmışlar. Oksijen sensörü var mı seninkinde?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok teşekkür ederim can,zahmet oldu,şimdi baktım bendeki araçta var.şimdi bu parçayı ileri veya geri çevirince rölanti ayarıda yapıyormu veya zengin karışımı buradan ayarlayabilecekmiyiz.

Çok teşekkür ederim can, zahmet oldu.Şimdi bu parçayı ileri veya geri çevirince rölanti ayarıda yapıyormu veya zengin fakir karışımı ayarlayabilecekmiyiz.
O parça direkt olarak hava/yakıt karışımını kontrol ediyor diye biliyorum. Fakat yine de rölanti için o parçayı baz almayın, siz egzoz muayenesi için geçerli olacak şekilde ayarınızı yapın ama kalan ayarları diğer parçalar üzerinden götürün derim. Sağa sola döndürme olayında ne şekilde sonuç alabileceğinizi bilmiyorum ama o parçaya çok dikkatle yaklaşmanızı öneririm. Eğer elinizde bulunan aletlerle ayar yapabilecekseniz, muayeneye gitmeden dışarıda bir yerde egzoz gazını ölçtürürken değerleri kontrol ederek ayar yapabilirsiniz sanırım.

Son düzenleme:

muslumakyol

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
arkadaşlar öncelikle merhaba bendede 93 model sedan var ve son zamanlar rolanti düşüyor stop edıyor ama sadece gazdayken yapıyor benzinde hiç rolanti problemım vs olmadı sorun gazdamıdır yoksa rolanti motorundamı ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar öncelikle merhaba bendede 93 model sedan var ve son zamanlar rolanti düşüyor stop edıyor ama sadece gazdayken yapıyor benzinde hiç rolanti problemım vs olmadı sorun gazdamıdır yoksa rolanti motorundamı ?
Bujiler ve kabloları, gaz ayarı, avans ayarı kontrolü ile işe başlamak gerek. Rölanti motoru sonraki aşama.

muslumakyol

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Bujiler ve kabloları, gaz ayarı, avans ayarı kontrolü ile işe başlamak gerek. Rölanti motoru sonraki aşama.
Tamam üstad teşekkür ederim dün rolanti motorunun suyunun havasını aldım baya bi toparladı kendini yinede ara sıra rolanti düşüyor tabi
extradan birşeye daha şahit oldum uzunları yakınca camı kaldırdıgımda felanda rolanti düşüyor aküde problem olabılırmı geçen gün aküye teybi bağlamıştım kaçak varmış bitmişti şarj ettık tabi ama bu söyledıklerıme etkısı olurmu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Olma ihtimali var tabi... Sadece akü değişimi ile şarj dinamosu bakımı ile rölanti sorununu çözenler de oldu.

aliihsansozer

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Merhaba Arkadaşlar 1994 Mazda 626'ım Var. Arabayı Boşa Altından Sonra Direksiyonu Sağa Sola Çevirdiğimde , Debriyaja Bastığımda , Frene Bastığımda Rölanti Düşüyor Motor Sarsıntı Yapıyor ve Araba Çoğunlukla İstop Ediyor . Problemin Kaynağı Ne Olabilir Sizce.Şimdiden Teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sağlam parça kullanıyorlar ve ancak hata ile kaza ile arıza yapıyor, yan sanayi de bu parçaların yerini tutmuyor, adamların felsefesinde tamir yok, kullan at mantığı var ve kullandıkları parçalar 10-15 yıl kullanılabiliyor...

21 yıllık guzumun marş kömürlerini değiştirdiğimizde üzerinden orijinal marş kömürleri çıktı, benim anlamam mümkün değildi, usta elektrikçim söyleyince ağzım açık kaldı...

Aşağıda yazılanlar @alican 'ın 07 Aralık 2017 Tarihli mesajından alıntılanmıştır, konunun yukarılarında bulunması açısından alıntılanmıştır. Bir kez daha teşekkürler...

Aşağıda yazılanları Bizzat kendim tarafından test edilmiş ve sorunları çözmüş biri olarak sizlere yardım etmek istiyorum.Arkadaşlar, rölanti sorunu olanlar.Yazacaklarıma dikkat edin.Rölanti dalgalanması demek birşeylerin yolunda gitmemesi demektir.Her marka araçlarda vardır.

Öyle ise yapılacaklar:

1-Arabanın hava hortumlarını kontrol edin.Kesinlikle kırık kaçak olmamalı.

2-Müşürler kolay kolay bozulmaz hemen müşürlere sarılmayın..Bu araçlarda kırank kasnağı çiftlidir,dönme yapabilir,dönme yaparsa kesinlikle rölanti tutmaz ve araç çekmez, ustaya gösterin ve emin olun.

3-Sistemdeki suyun havasını çok iyi alın.

4-Hava akış metresinin fişini çekip takarak tepki vermesini sağlayın,eğer tepki vermiyorsa yenilenmelidir.

5-Boğaz kelebeği temizlenirken kesinlikle yağlı sprey kullanmayın.Yağlı sprey yağ bırakarak aracın yaklaşık 1 ay dalgalanmasına sebep olmaktadır.

6-Boğaz kelebeğinin üzerinde ki su hortumularını çıkararak içinde tıkanıklık varmı kontrol edin.Su rahat şekilde kelebeğin içinden akış yapabilmelidir.

7-Avans ayarının düzgün olduğundan emin olun.

8-Üst kapak contanızın yanık olmadığından emin olun.

9-Eğer benzinde çalışmıyor ise:Arka koltuğun altında benzin ve tüpü ayıran bir röle vardır.Bu röle bozuksa Araç tüpte çalışır benzinde kesinlikle çalışmaz. Bu röle benzinden tüpe geçince benzin pompasının durmasını sağlar ve pompanız yanmaz.Bu röle çok çabuk bozuluyor.Malum piyasada kaliteli parça yok.Eğer bu röle çaışmazsa araç benzinde çok zor çalışır veya çalışmaz.Bir ihtimal benzin deposunda ki pompanın bobinine bakılıp değişmelidir.

10-Boğaz kelebeğiminin üzerindeki fişler kesinlikle takılı olmalıdır.Boğaz kelebeğinin üstündeki ayar vidası kesinlikle kapalı konumda olmalıdır.Sağ yöne sıkılmalıdır. Ancak boğaz kelebeğindeki açılıp kapanan klepede aşınma varsa bu vida kullanılmalıdır.Aksi takdirde rölanti hep yüksek kalacaktır.

11-Eğer sübaplarda aşırı bozukluk varsa dalgalanma minik minik devam edecektir.

12.Gaz kelebeğinin gaz telinin takıldığı bölümün önünde tek kablolu genelde siyah olan bir kablo ve fişi vardır.O kablonun tam takıldığı parçanın arkasında küçük bir parça vardırç.Siz gazı bıraktığınızda kapanan kelebeğe pozisyon verir ve beyin algılayarak rölantiyi ayarlar.O Parça yerinde ayarlı olmalıdır.

13-Vestanhause kontrol edilmelidir. Hava kaçağı olmamalıdır.
Bunlara adam akıllı bakan bir usta sorunu çok kolay ve maliyeti çok düşük şekilde çözecektir.

14-Egzoz sisteminin sağlam olduğundan emin olun.

Bunların haricinde çalışmama.rölanti dalgalanmasi,klima açınca rölanti düşmesi vs vs gibi sorunların olması imkansız gibi bir şeydir.

Umarım faydası dokunur.Teşekkürler.

31.01.2018 tarihinde eklenen video.

Yukarıdaki mesajda rölanti sorunu ile ilgili bir çok bilgi ve tecrübe mevcut... İncelemekte fayda var. :) Kolay gelsin, gelişmeleri bekliyoruz.

Merhaba Arkadaşlar 1994 Mazda 626'ım Var. Arabayı Boşa Altından Sonra Direksiyonu Sağa Sola Çevirdiğimde , Debriyaja Bastığımda , Frene Bastığımda Rölanti Düşüyor Motor Sarsıntı Yapıyor ve Araba Çoğunlukla İstop Ediyor . Problemin Kaynağı Ne Olabilir Sizce.Şimdiden Teşekkürler

JAPON

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Selam üstadlar,

Bir kaç sorum olacak mazda 626 1,6 1991 model araç benzinde 2 dakika çalışıyor sonra istop ediyor. motorcu usta karbüratörde 1 parça varmış onu çıkarmışlar hava ile alakalıymış bu nedir acaba. lpg de bir sorun yok ama gitmiyor 4 bin 5 bin devir de 5. viteste 120 yi görüyor ve 120 km den sonra uçak sesi gibi bir ses geliyor. gitsin diye de gaza basıyoruz bu seferde çok fazla yakıyor. Gazcı gaz ayarı yaptı şuan en az 35 - 40 kuruş yakıyor. bilgilerinize müteşekkirim..

Konyashell

Sessiz
Araç Markası
1993-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar Konya’dan selamlar Mazda 626 aldım Arabam muayer lakin şehir içi çok yakıyor lpg yeni takıldı ayrıca Konya’da iyi bir Mazda ustası memnun edecek biri yardımcı olursanız sevinirim

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadaşlar Konya’dan selamlar Mazda 626 aldım Arabam muayer lakin şehir içi çok yakıyor lpg yeni takıldı ayrıca Konya’da iyi bir Mazda ustası memnun edecek biri yardımcı olursanız sevinirim
Gümüşlü Oto - Tuncay Usta Konya için tavsiye edilen ve eski Mazda servisinden ayrılan ustalardan.

Forum içinde arama yaparsanız açık adresi yazılıdır

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Selam, Daha önce forumda bay yazmştık.Onlara bir bak çok düşükse az birşey yükselt ve birde araba çaılştığı sırada klimayı aç ve avansı öyle ayarla,You Tube'de ''mazda 626 rölanti dalgalanması çözümü'' yaz videomu oradan izle umarım faydası olacaktır.

ykahramaner

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri
Rölanti yetmemezliği yada dalgalanması olan arkadaşlar ilk önce motorun üzerindeki sıraya göre Fan-Hararet ve Isı müşürleri var Isı müşürü yeşil başlı olan müşür...
Bunu çıkarınca sorunu düzeltiyor rölanti dalgalanmasını ve klima açınca rölantiden stop eden araç normala dönüyor bir miktar artıyor rölanti...
İki araçta denedik bende normal ken diğer arkadaşta hararet artırdı...
Dikkatlice denenebilir...
Bu müşür serviste 180 TL ve malesef Japonu bulmak zor 1-2 yerde buldum 30-80 arasında fiyat taiwanı 15 TL taktım para etmedi....
Dediğim gibi çok ama çok dikkatli olarak denenebilir...
Rölanti motoru kolay arıza yapmaz bunu unutmayın ve bu teşhisi koyanlara önce bu yolu denetin....

Malesef Mazda yan sanayi ile olmuyor..

Öncelikle degerli bilgileri paylaştıgınız teşekkür ederim. Benim den 94 626 da rölanti sorunu vardı,paylaşımınızı okuyup ısı sensörünü kontrol ettigimde parçanın çürümüş oldugunu görüp bende soketi çıkardım, rölant dalgalanma sorunu ortadan kalktı,rölant ise 1 in az üstünde. Fiş çekik 30 km yol yaptım hararette yükselme olmadı, parçayı bulup takana kadar aracımı kullanma şansım var mı onu öğrenmek istiyorum.

Son düzenleme:

Üst Alt