Mazda 3 BL (2009-13) Ön Konsolda Açılma !!

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Valla güzel olmuş sizinki. Konsol söküm ve takma işinde tecrübeli değilim. Nerede hangi tırnak var bilmem. Sıralamasını bilmem. Neye dikkat edilmesi lazım bilmem. Adam sökerken dikkat etse bile oldu ki bişe kırıldı. Bunu tamir etsen belki eskisi gibi olmayacaktır. Ben takıntılı adamım. O konsoldan yoldaki bozukluklarda ses gelirse kafayı yerim yani :)

Hiç riske almayıp yumuşak plastik kısmı güzel bir malzemeyle örtsem diyorum. Bunu yapacak kaplamacılar var yani.
Her ne yapacaksan sonucunu burda resimli bir şekilde paylaşabilirsen bize de ön ayak olmuş olursun :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla güzel olmuş sizinki. Konsol söküm ve takma işinde tecrübeli değilim. Nerede hangi tırnak var bilmem. Sıralamasını bilmem. Neye dikkat edilmesi lazım bilmem. Adam sökerken dikkat etse bile oldu ki bişe kırıldı. Bunu tamir etsen belki eskisi gibi olmayacaktır. Ben takıntılı adamım. O konsoldan yoldaki bozukluklarda ses gelirse kafayı yerim yani :)

Hiç riske almayıp yumuşak plastik kısmı güzel bir malzemeyle örtsem diyorum. Bunu yapacak kaplamacılar var yani.
Klipsler değiştirilebilir. Sıkıntı olmaz. Kapıyı o kadar söktüm klipsleri kırdım kapıdan ses gelmiyor.
Göğüs için ise km artsın kötü yollarda kullan görürsün sesi. :) bez bantlamadan çözülmez.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Yüzeysel olacak hocam. O yumuşak plastik bölgesi yüzeyine göre kesim yapılıp yapıştırılacak. Söktürsem zaten değiştiririm :) ama kararsızım. Hele bi indirim oranı gelsin. Ona göre de karar vereceğim.

Bu arada konsol değişimini indirimsiz araştırdım. Servisleri aradım servisler arasında 800 liraya kadar fark da var. O da değişik bi olay.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hayatta müsade etmezler. Belki 2 gün sürecek bu işlem. Sökerken zarar vermesinler diye takarken çok dikkatli taksınlar diye ustaların dibinde durmam lazım sürekli. Buna zamanım da yok hem de bu kadar incelememe servis müsade etmez. Ustalar trip atarlar daha kötü işçilik olur. Burası türkiye çünkü.

Trim sesi olur diyosun :( acaba şu aliexpress’teki göğüs halısını mı alsam? Ya da kartal’da soft kaplama diye bi yer var. Profosyonel kaplama yapıyolar. Söktürmeden o yumuşak plastik kısma parça deri mi yapıştırtsam?
Değişim yapıyorlarsa değiştirin bence, bez bant da epeyce iş görür. Sanki cam orada mercek görevi yapmış, nasıl erimiş öyle :eek:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yüzeysel olacak hocam. O yumuşak plastik bölgesi yüzeyine göre kesim yapılıp yapıştırılacak. Söktürsem zaten değiştiririm :) ama kararsızım. Hele bi indirim oranı gelsin. Ona göre de karar vereceğim.

Bu arada konsol değişimini indirimsiz araştırdım. Servisleri aradım servisler arasında 800 liraya kadar fark da var. O da değişik bi olay.

En kötü oraya halı alırsın. Onu da mı beğenmedin. Dediğin gibi film çeken yerler oraya film çeker. Göğüs için deri görünümlü filmler mevcut.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Başvurum sonuçlandı. Mazda geri dönüş yaptı. Aracım ilk alındığındam beri hep serviste işlem gördüğü için iyi sayılacak bir indirim aldım. Aslında Gönül isterdi ki tamamen ücretsiz olsun ama olmadı. İyi niyet garantisinden iyi bi yüzdelik indirimle değişim onaylandı. Şikayetçi arkadaşlar eğer araçlarını serviste bakıma sokmuşlarsa mutlaka başvursunlar. Mazda 2 haftada geri dönüş yapıyor. Her araca farklı indirim oluyor. Servise kim daha çok gelmişse ona fazla indirim yapıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada şu notu da eklemek istiyorum. Bi arkadaş sormuştu önceki sayfalarda “yeni takılan göğüs eskileriyle aynı mı” diye. Yeni takılacak göğüs eriyen aksamda iyileştirme yapılmış hali oluyormuş. Yenisinde erime ve ayrılma olmuyor dedi mazda motor.

Son düzenleme:

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Fiyat ne diyorlar acaba merak ediyorum çünkü ilerde bende düşünebilirdim :S

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Ben de şöyle bir örnek vereyim;

İstanbul'da bulunan yetkili servis temsilcisi şöyle diyor; servis bakımlı olsun ya da olmasın tüm araçlar için onay alıyoruz. Çünkü bu problem mekanik değil vb. bir şey değil... Parça hatası, üretim hatası.

Ama kim hangi servis olduğunu söylemem :D

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Ben de şöyle bir örnek vereyim;

İstanbul'da bulunan yetkili servis temsilcisi şöyle diyor; servis bakımlı olsun ya da olmasın tüm araçlar için onay alıyoruz. Çünkü bu problem mekanik değil vb. bir şey değil... Parça hatası, üretim hatası.

Ama kim hangi servis olduğunu söylemem :D

2-3 servise gittim. Hepsi geçmiş servis kayıtlarının incelendiğini söyledi. Dün Mazda motor türkiye’den yetkili biriyle görüştüm. Beni kendi numarasından aradı. Açıkça söyledi yani, bu iyi niyet garantisi aracın servis geçmişiyle doğru orantılı dedi. Ha en kötü %20 indirim verirler.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@tansu87 bu olayda iyi niyet garantisi diye bir şey olması bile mantık dışı.
Mesela otomatik araç alırım, 5 senede şanzımanı dağıtırım, araç full servis bakımlı olur, işte o zaman iyi niyet garantisi devreye girer. Ama bu o tarz bir şey değil, bu bir nevi üretim hatası, malzeme kalitesizliği gibi bir şey. Problemin araç kullanımıyla da alakası yok. Mazda ülkemizi 3. dünya ülkesi olarak gördüğü için herkes kafasına göre konuşuyor. Farklı bir kaynakta okuduğum bilgi eğer yanlış değilse, bu konuyla alakalı avrupada servis bülteni yayınlanmış...

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
@tansu87 bu olayda iyi niyet garantisi diye bir şey olması bile mantık dışı.
Mesela otomatik araç alırım, 5 senede şanzımanı dağıtırım, araç full servis bakımlı olur, işte o zaman iyi niyet garantisi devreye girer. Ama bu o tarz bir şey değil, bu bir nevi üretim hatası, malzeme kalitesizliği gibi bir şey. Problemin araç kullanımıyla da alakası yok. Mazda ülkemizi 3. dünya ülkesi olarak gördüğü için herkes kafasına göre konuşuyor. Farklı bir kaynakta okuduğum bilgi eğer yanlış değilse, bu konuyla alakalı avrupada servis bülteni yayınlanmış...

Amerika’da ücretsiz değişim oluyor zaten. Mazda global’a mail attım. Geri dönüş yaptılar. Klasik mail, “buradan inceleme yapamıyoruz. Şikayetinizi mazda türkiyeye ilettik sizinle daha çok ilgilenecekler” diye cevap geldi. Burası türkiye maalesef. Ha derseniz bi gün toplanıp göztepe nidakule’ye gidelim bu sorun için, ben gelirim.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aynen öyle. 7 yıl içinde bire bir ücretsiz değişimle ilgili bülteni mevcut yurtdışında.
Servis bakımlı araçlara göğüse ne işlem yapıyorlarmış? Ömrü uzun olsun, erimesin, yamulmasın diye 10k kmde bir ne işlem yapmışlar?
Garanti boyunca servise gitmiş araç. Garantisi bende doldu, arada iki bakımu kendim yaptım 100k ağır bakımı yine servisten yaptırdım. Göğüse eğilip bakmadılar bile. Periyodik bakımda kontrol edilen, uygulama yapılan bir kısım olur garanti sonrası iyi niyet indirimini anlarım. Da dandik yapmışsınız işte göğsü, direksiyonun derisini, direksiyon göbeğindeki logoyu, tuşu. Dökülüyor 5 yaşında araç. Hatalı ürettiğin serinin kaydı sende yoksa, gelen geri bildirimlere göre bir aralık oluşturur çağırırsın hepsini değişirsin. Babalar gibi de reklamını yaparsın. Toyota nasıl yapıyor. Yok vidası yok pimi, henüz bir sorun bildiren olmadı ama biz ilgili kısmı ücretsiz değişiyoruz diyip diyip çağırıyor araçları. Millet abi toyota malın arkasında diyor.
2000 li yılların Vw grubunda da tavan döşemesi çöker, konsol düğmeleri silinir. Beğenmediğimiz vw grubu bile aştı o olayları, ki göğüs erimesi kabarması bi bl de gördüm duydum.
Döşeme değişimine servise gelene göre indirim iyi niyetmiş. Bunun iyi niyeti mi olur.
(ben kabarmadan içerden uygulama yaptım, erime olmadıktan sonra kabarmayla ilgili servise götürmeyi düşünmüyorum, ama mağdurlar adına cidden çok sinirlendim.)

bng

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
merhabalar, 2011 model mazda3 aracimizda ön konsolda acilma mevcut. 2 hafta önce Ankara Herter'e basvurduk. Bugun aradilar, yarisi bizden yarisi onlardan olacak sekilde cevap donulmus. 1350 lira gibi bir rakam odememiz gerekiyormus. daha once Herter'de ucretsiz degisim yapilan arkadaslar vardi diye hatirliyorum. neye gore farkli cevap donuluyor anlamadim. sizce 1350 lira bu islem icin normal bir rakam mi? ya da buna itiraz etme vs. gibi bir sansimiz var midir?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslında normal daha farklı oranlarla yaptıranlarda var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Anladığım kadarıyla, aracın servis geçmişine göre iyi niyet garantisi uygulanıyor...

Ankara'da yapan özel servis olduğu konu içerisinde paylaşılmıştı, görüşmekte fayda olabilir.
@bng garip bir durum, genel merkez ile görüşün bence...

Genel merkez aracılığıyla servisler tarafından yürütülüyor zaten bu tarz işler. Servisin takdirine genel merkezin aksi yönde karar vereceğini sanmıyorum.

bng

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
ayni serviste tamamen ucretsiz yaptiranlar oldugunu da okumustum, o yuzden kararsiz kaldik aslinda. bu acilma sorunu icin servis bakim sarti aranmayacak seklinde bi aciklama yapilmisti diye biliyorum, o yuzden servis bakimlari ile ilgili olmayacagini dusundum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Herter bu konuda size yardımcı olabilecek en iyi servislerden biridir, Mazda Tr'den onay alabildiği her şeyi müşterisi için kullanmaktan çekinmez. Yerine göre bedava yapan, işçilik ücretini ödeyerek yapan, masrafın belirli bölümlerini ödeyip yapan ve hiç yaptıramayan bir sürü şey duyduk, o bakımdan servislerin ne kadar yardımcı olabileceklerini öğrenip ki öğrenmişsiniz, kafanıza yatıyorsa işinizi çözmeniz en güzeli. Şahsi kanaatim sizden bu işlem için istenilen ücret gerçekten güzel, göğüsü şu anki kur ile parasıyla alayım deseniz tahminimce 4-5 katı fiyat çıkacaktır. Asalet Bey ile görüşün, elinden geleni yapacaktır fiyat olarak, orta yol bulunur bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ayni serviste tamamen ucretsiz yaptiranlar oldugunu da okumustum, o yuzden kararsiz kaldik aslinda. bu acilma sorunu icin servis bakim sarti aranmayacak seklinde bi aciklama yapilmisti diye biliyorum, o yuzden servis bakimlari ile ilgili olmayacagini dusundum.
Çıkarılan değişik fiyatlar nedeniyle ben bu düşünceye sahip oldum... Bu durumda da, sebebini bulmak haliyle zor tabi...

Üst Alt