Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Triger değişmeli. (200.000 km diye hatırlıyorum )

En son triger seti 1750 falandı galiba

Subaplarınız ne durumda ona göre aradan çıkartılabilr
Servis kaydını almıştım, 05/06/2018'de 165.778 km de(33.000 km önce) subap ayarı yapılmış. subap sıkıntısı belirtisi hiç yok çok şükür. çok enteresan şeyler yazıyor servis kaydında :) bazılarından birşey anlaşılmıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Servis kaydını almıştım, 05/06/2018'de 165.778 km de(33.000 km önce) subap ayarı yapılmış. subap sıkıntısı belirtisi hiç yok çok şükür. çok enteresan şeyler yazıyor servis kaydında :) bazılarından birşey anlaşılmıyor.
Orta bi km subapla yaptır diyecem ne zaman yanacagı belli değil 30 bin desek :(

Triger önemli değiştirmek daha iyi olur
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayar yapılmış diyor , ne zaman değişti acaba ?

Son düzenleme:

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Orta bi km subapla yaptır diyecem ne zaman yanacagı belli değil 30 bin desek :(

Triger önemli değiştirmek daha iyi olur
subaplar ilk belirtiyi verene kadar gitsin, trigeri ve lpg ile ilgili şeyleri halledeyim o zaman. lpg de 2 v 3. viteste 1-2 vuruşla tekleme yapıyor. daha önce tırnak arası düşük bujilerle 4-5-6 kez yapıyordu. bütün yağlar ve gerekli hortumları da halledeyim diye düşünüyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ayar yapılmış diyor , ne zaman değişti acaba ?
subaplar ilk belirtiyi verene kadar gitsin, trigeri ve lpg ile ilgili şeyleri halledeyim o zaman. lpg de 2 v 3. viteste 1-2 vuruşla tekleme yapıyor. daha önce tırnak arası düşük bujilerle 4-5-6 kez yapıyordu. bütün yağlar ve gerekli hortumları da halledeyim diye düşünüyorum.
Parçaları almaya başla o zaman yavaştan bi anda yük olmasın

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Arkadaşlar selamlar 2012 İmpressive tüplü aracım var 70bin km.de daha önceki bakımlarını bilmiyorum. Debriyaja basınca tıs sesi geliyor ve 1.sübapta zengin yakıt karışımı var diye uyarı verdi. Bunun haricinde herhangi bir sıkıntı ibaresi yok. Bu km.de bakım olarak neler yaptırmalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar selamlar 2012 İmpressive tüplü aracım var 70bin km.de daha önceki bakımlarını bilmiyorum. Debriyaja basınca tıs sesi geliyor ve 1.sübapta zengin yakıt karışımı var diye uyarı verdi. Bunun haricinde herhangi bir sıkıntı ibaresi yok. Bu km.de bakım olarak neler yaptırmalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden herkese çok teşekkür ederim.
Öncelikle yağ ve filtre değişimini yaptır ve yağ eksiltme var mı kontrol altında tut. Anlayan ustaya baskı balatayı kontrol ettir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ filtre set halinde satılıyor mu hangi markaları tavsiye edersiniz. Yağ 5.30 mu
Orijinal yağ vizkositesi 5-30 ama lpg varsa bu yağ ince kalabilir, bu işlerden anlıyorsan 5-30 koy ve gözlemle eksiltme çok olursa 5 binde yarım litre gibi 5-40 veya 10-40 denersin.

piyasada satılan ortalama filtreler işini görür. Orijinal bakım ürünleri istersen @kadir ile görüşebilirsin.

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Orijinal yağ vizkositesi 5-30 ama lpg varsa bu yağ ince kalabilir, bu işlerden anlıyorsan 5-30 koy ve gözlemle eksiltme çok olursa 5 binde yarım litre gibi 5-40 veya 10-40 denersin.

piyasada satılan ortalama filtreler işini görür. Orijinal bakım ürünleri istersen @kadir ile görüşebilirsin.
Sağolasın...

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
5 30 motor yağı için Motul 8100 X clean+ ile motul 8100 X Clean Efe arasında bariz fark var mıdır hangisini alsam sizce

Bir de 3lü filtre seti var filtron marka sizce uygun mudur alınır mı teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5 30 motor yağı için Motul 8100 X clean+ ile motul 8100 X Clean Efe arasında bariz fark var mıdır hangisini alsam sizce

Bir de 3lü filtre seti var filtron marka sizce uygun mudur alınır mı teşekkürler
Bariz fark olsa da bizim bunu anlamamız zor, filtron marka kullanan oldu olumsuzluk bildiren olmadı diye hatırlıyorum.

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Bariz fark olsa da bizim bunu anlamamız zor, filtron marka kullanan oldu olumsuzluk bildiren olmadı diye hatırlıyorum.
Teşekkür ederim iyi günler dilerim

Pardon zahmet veriyorum kusura bakmayın yağ 4 litre değil mi? Bir de şanzıman yağı hidrolik yağı vs. gibi başka bişey almalımıyım

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9

Aracın bakım geçmişi belli değilse;

Motor yağı
Yağ filtresi
Hava filtresi
Polen filtresi
Karter tapa-pul
Şanzıman yağı
Şanzıman filtresi
Fren hidroliği
Direksiyon hidroliği
Klima gazı, bakımı

Bunlar değişmeden önce disk, balata kontrolü yapılıp ihtiyaç varsa onlarda değiştirilmeli.

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Aracın bakım geçmişi belli değilse;

Motor yağı
Yağ filtresi
Hava filtresi
Polen filtresi
Karter tapa-pul
Şanzıman yağı
Şanzıman filtresi
Fren hidroliği
Direksiyon hidroliği
Klima gazı, bakımı

Bunlar değişmeden önce disk, balata kontrolü yapılıp ihtiyaç varsa onlarda değiştirilmeli.
Teşekkür ederim

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
klima kanalının hali...
53819

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben de 2 hafta önce polen değiştirirken baktım bundan farklı değildi. Temizlemeye çalıştım ama en fazla %30 temizleyebildim. Önümüzdeki hafta içi okulda fırsat bulursam elektrikli süpürge, dezenfektan, pipet ne ile olursa temizlemeyi düşünüyorum. Daha işlevsel bir yöntem varsa fikir ve önerilere açığım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben de 2 hafta önce polen değiştirirken baktım bundan farklı değildi. Temizlemeye çalıştım ama en fazla %30 temizleyebildim. Önümüzdeki hafta içi okulda fırsat bulursam elektrikli süpürge, dezenfektan, pipet ne ile olursa temizlemeyi düşünüyorum. Daha işlevsel bir yöntem varsa fikir ve önerilere açığım.
Diş fırcası, petek temizleme basınçlı sprey kutular büyük boy çöp poşeti (bimden çilek kokulu alabilirsin :)

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Diş fırcası, petek temizleme basınçlı sprey kutular büyük boy çöp poşeti (bimden çilek kokulu alabilirsin :)
Direksiyon yağını değiştirirken kullandığımız Çilek kokulu poşet yağı içmemize sebep oluyordu. Başka çağrışımlarda yaptı ama poşet deyip geçtik.

ÇERKEZOĞLU

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
21.05.2021 100 bin bakımı

Aracım 2011 mazda 3 bl kasa 1.6 77 kw 105 beygir otomatik

Öncelikle buradaki yorumlardan yola çıkarak birçok malzemeyi internetten temin ederek ciddi bir tasarruf ettim ve araç için en uygun olanlari aldim . Bunun için de sizlere de faydam olsun diye paylaşmak istedim.
Bakımlarımı Ankara Bey Otomotiv de yaptırdım onu da bura ve mazdacluptr.com dan okuduğum yorumlara istinaden gittim. İlgi alaka ve işçilik çok güzel fakat biraz pahalı .

Motor yağ: motul 8100 x-clean efe 4 lt (176 tl internetten aldım)
Yağ filtresi : mahle oc195 ( 38 tl internetten megaparça.com dan aldım)
Hava filtresi: filtron ap 113/3 ( 37 tl internetten aldım megaparça.com)
Polen filtresi: filtron k 1312-2x ( 77 tl internetten aldım megaparça.com)
Ön fren balatası: ferodo fdb 1594 (167 tl internetten aldım megaparça.com )
Arka fren balatası: ferodo fdb1931 (162 tl internetten aldım megaparça.com)
Fren hidroliği : ate typ200 dot4 1lt (159 tl internetten aldım)
Direksiyon hidroliği: liqui moly atf toptec1200 1lt (68 tl internetten aldım)

Motor v kayışı : Bey Otomotivden temin ettim (180 tl ) pahalıma giden parçalardan biri
Gergi rulmanı : Bey Otomotivden temin ettim (140 tl) pahalıma giden parçalardan biri
Avare rulmanı : Bey Otomotivden temin ettim (150 tl) pahalıma giden parçalardan biri
Motor suyu değişimi : Aypet 3lt mavi antifiriz Bey Otomotivden temin ettim (90 tl) markası ve rengi istediğim olmadi, araştırmalarıma göre olmasi gereken Shell yeşil antifiriz olması lazımdı
Ön ve arka fren diskleri tornalattim : 120 tl
Şanzıman yağımı 80 binde değiştirdiğim için bu bakımda değişim yaptırmadım
Bujilerimi 90 binde değiştirdiğim için bu bakımda değişim yaptırmadım

Gelelim Bey Otomotive aracım için 100 bin bakımı önemli olduğu için tercih ettim sonuçta mazda özel servisi sürekli bu araçlar ile ilgileniyorlar iyi bir bakım yaptırmak istedim.

Gerçekten de Hüseyin usta on numara işçilik sergiledi bütün süreçte başında idim. Gösterdiği özene hayran kaldim açıkcası tabi bu işçiliğin bedeli de ona göre oldu işçilik olarak 700 tl aldilar :(

Sonuç olarak Bey Otomotiv den temin ettiğim malzemeleri internet ortamından bulsam daha iyi ve uygun olacaktı ama forumlarda tam olarak ne alacağımı bulamadım . Rulmanlarin fiyatına inanamadım küçücük şeyler nasil 140 tl olur .

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt