Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@redfreeze
Öncelikle buranın "gönüllü" kullanıcılardan oluşan bir platform olduğunu hatırlatayım. Hatırlatayım ki sizin okuyup da bulamadığınız/göremediğiniz bilgileri yazan yüzlerce kullanıcının "kimseye yardım etmek gibi bir görevi olmadığını" tekrar anlayın. Anlayın ki yazılanlara saygınız olsun ve "goygoy" gibi küçümseyici kelimeleri kullandığınız için yüzünüz kızarsın ve bu tarz kelimeleri kullanacaksanız şayet tekrardan bir düşünün.

43 sayfa olayına geri dönersek: Aradığınız şeyi yanlış yerde aramışsınız. Hatta sorunuzu sorarken bile açıklayıcı olmamışsınız. Olsaydınız moderasyon sizi zaten "zorunlu olmadığı halde" gerekli konuya yönlendirmezdi. Ha sizin istediğiniz cevaplar yine bu 43 sayfa içinde parça parça da olsa var. Hiç alakam olmadığı halde bu 43 sayfayı gözden geçirdim. Sağ olsun arkadaşlar karter tapasına kadar detayları vermiş. Tek tek mesajları alıntı yapmıyorum görmek isteyen, forumu kullanabilen kullanıcılarımız/ziyaretçilerimiz buluyor zaten. Siz bunlara rağmen bulamamışsanız tam arayamamışsınızdır ve bu da sizin eksikliğinizdir.

Sizin "aradığım şey buydu, kimse yazmamış en son kitapçıkta bulduğum" dediğiniz şey aylar önce forum bünyesine yüklenmiş. Hangi yağın hangi özellikte kullanıldığına aşağıdaki linke tıklama zahmetinde bulunursanız ulaşabilirsiniz:

Siz sorunuzu marka merakı olarak sorduysanız da onun için de şu konuyu önerdik. "Sözde yardımlaşma grubu" vs tanımlamalar yapmanıza rağmen belki anlama eşiğiniz yüksektir diye tekrardan üşenmeden yazacağım:

Burası soru sorulup anında cevap alınacak bir yer değil. Bu kadar konu/mesaj hiç bir beklenti içine girilmeksizin paylaşılmış ise siz de bir zahmet birazcık elinizdeki imkanları kullanın ve arayın. Anında soru-cevap isterseniz "facebook gruplarını" tercih edebilirsiniz. Hem kullanıcılara "ukala" vs. gibi kelimeler kullanırken yaptığınız klavye delikanlılığınızı böyle yerlerde daha güzel kullanabilir; karşılığında aynı saygısızlıkla ağzınıza layık cevaplar alabilirsiniz.

Özetle, aradığınız her şey bu konu altında olmasa da forum bünyesinde mevcut. Olmasa ne olurdu? Hiç bir şey! Hiç bir şey de yine size "şu kadar sayfayı boşa okudum, goygoy yapmışsınız, aradığım buymuş, aha da buraya bırakıyorum" gibi (sizin lafınızla) "ukalaca" mesaj yazma hakkını vermez. Kimse sizin üslubunuzdaki kişilerle bir şeyler paylaşmak zorunda değil.

Bu tarz yazımlara devam ederseniz moderasyon gereğini yapacaktır. Keyifli forumlar.

redfreeze

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Füme Sedan
bu kadar uzun cümleler ile açıklayıcı olmanıza gerek yoktu altüstü yağ filtre bakımı yapacağım önceki mazdalarım bk benzinliydi şimdiki dizel olduğu için sorayım dedim . Şunu şunu şunu al demek varken o kadar sinir bozucu cümlelerden bende rahatsız oldum karşımdaki insan saygısızlık yaparsa bende yaparım herkes yapar. Bilgin varsa konuşursun Bilgin yoksa susarsın . Yabancı birine bende önyargıyla bakarım sizin suçunuz yok hata klavye delikanlılarında...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
bu kadar uzun cümleler ile açıklayıcı olmanıza gerek yoktu altüstü yağ filtre bakımı yapacağım önceki mazdalarım bk benzinliydi şimdiki dizel olduğu için sorayım dedim . Şunu şunu şunu al demek varken o kadar sinir bozucu cümlelerden bende rahatsız oldum karşımdaki insan saygısızlık yaparsa bende yaparım herkes yapar. Bilgin varsa konuşursun Bilgin yoksa susarsın . Yabancı birine bende önyargıyla bakarım sizin suçunuz yok hata klavye delikanlılarında...
Hocam anlaşamıyoruz sanırım?

Lütfen tekrardan dikkatle okuyun:
Birincisi kimse size "şunu şunu al" demek zorunda değil. Mesajınızın taşındığı konuyu veya bu konuda aradığını bulamıyorsanız aracınızla ilgili bölümü açarsanız her şeye ulaşabilirsiniz.
Yine üşenmeden bölüm bağlantısını da sabırla buraya bırakıyorum:
Mazda 3 BL (2009-2013)
Bu durumda talep eden siz olduğunuz için sarf edeceğiniz efordan da, araştırmak için harcayacağınız zamandan da siz sorumlusunuz. Kimsenin önünüze bilgiyi sunmak gibi bir görevi yok.

İkincisi sizin "önyargıyla bakma" durumunuz herkes için geçerli. Saygısızca dediğiniz kelime "boş boş okumak" ise ilk bunu siz kendiniz için söylemişsiniz farkındaysanız? Buna karşılık olarak aradığınız şeyi bulamadığınızdan dolayı aynı şekilde sizin boş boş okuduğunuz ifade edilmiş. Burada bir saygısızlık yok. Varsa da sizin "ukala, goygoy" kelimelerini kullanarak tüm kullanıcıların emeklerine yaptığınız saygısızlık yanında devede kulak kalır. Normal şartlarda bu kadar kişiye yaptığınız bu çirkin yakıştırmanın karşılığında aynı hitapla karşılık vermediğimiz için şanslı olmalısınız.

Üçüncüsü de haklısınız, gerek yok bu kadar uzun cümleler ile açıklamaya. Hatta bu kadar üyenin de bu kadar bilgiyi paylaşmasında da bir gereklilik yoktu. Yapıyoruz işte... İçimizdeki paylaşım/anlatım güdüsünü durduramıyoruz. Bu tarz vakalara rağmen...

Kendimi de şaşırtacak şekilde basit ve sakince bir açıklama yaptığımı düşünüyorum. Lütfen bu polemiği daha fazla uzatmayalım.

redfreeze

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Füme Sedan
Hocam anlaşamıyoruz sanırım?

Lütfen tekrardan dikkatle okuyun:
Birincisi kimse size "şunu şunu al" demek zorunda değil. Mesajınızın taşındığı konuyu veya bu konuda aradığını bulamıyorsanız aracınızla ilgili bölümü açarsanız her şeye ulaşabilirsiniz.
Yine üşenmeden bölüm bağlantısını da sabırla buraya bırakıyorum:
Mazda 3 BL (2009-2013)
Bu durumda talep eden siz olduğunuz için sarf edeceğiniz efordan da, araştırmak için harcayacağınız zamandan da siz sorumlusunuz. Kimsenin önünüze bilgiyi sunmak gibi bir görevi yok.

İkincisi sizin "önyargıyla bakma" durumunuz herkes için geçerli. Saygısızca dediğiniz kelime "boş boş okumak" ise ilk bunu siz kendiniz için söylemişsiniz farkındaysanız? Buna karşılık olarak aradığınız şeyi bulamadığınızdan dolayı aynı şekilde sizin boş boş okuduğunuz ifade edilmiş. Burada bir saygısızlık yok. Varsa da sizin "ukala, goygoy" kelimelerini kullanarak tüm kullanıcıların emeklerine yaptığınız saygısızlık yanında devede kulak kalır. Normal şartlarda bu kadar kişiye yaptığınız bu çirkin yakıştırmanın karşılığında aynı hitapla karşılık vermediğimiz için şanslı olmalısınız.

Üçüncüsü de haklısınız, gerek yok bu kadar uzun cümleler ile açıklamaya. Hatta bu kadar üyenin de bu kadar bilgiyi paylaşmasında da bir gereklilik yoktu. Yapıyoruz işte... İçimizdeki paylaşım/anlatım güdüsünü durduramıyoruz. Bu tarz vakalara rağmen...

Kendimi de şaşırtacak şekilde basit ve sakince bir açıklama yaptığımı düşünüyorum. Lütfen bu polemiği daha fazla uzatmayalım.
Teşekkür ederim , sadece şu polemik nerden başladıysa mesajlarımı ve verilen cevapları silmenizi istiyorum yoksa bende sinir oluyorum siz de sinir oluyorsunuz farkındayım. Ben forumdan yardım beklemiyorum . Üyeliğimi iptal etmeye çalıştım beceremedim en azından tüm yorumlarımı siler misin reflektörüne de yağına da diyoruz çünkü hepimiz ...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim , sadece şu polemik nerden başladıysa mesajlarımı ve verilen cevapları silmenizi istiyorum yoksa bende sinir oluyorum siz de sinir oluyorsunuz farkındayım. Ben forumdan yardım beklemiyorum . Üyeliğimi iptal etmeye çalıştım beceremedim en azından tüm yorumlarımı siler misin reflektörüne de yağına da diyoruz çünkü hepimiz ...
Forum üyeliği ne kadar normal ise, sağ üstten çıkış yaparak gitmek de o kadar normal bizim için. Teknik olarak, üyelik silme yapılmıyor. Bu durum da, üye olurken okumuş olmanız gereken forum kurallarında detaylı olarak yazılmıştır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Senin için değil, yanlışları ve iftiralarını ortaya koymak için pc'ye geçip konunun 8 sayfasını okudum ve bu 8 sayfada senin "boş boş okudum" dediğin şeylerden aşağıdaki alıntılarda bulunan 5 tane mesajı gördüm... Bu 5 mesajda senin de yazdığın gibi "altı üstü yağ filtre bakımı" detaylı şekilde yazılmış... Yani senin aradığın "şunu şunu al" denilmiş...

* * *

*Yazdıklarımdan sinir bozucu cümleyi bana bildirmiş olsaydın "daha düzeyli" bir yazışma yapardık.

*Sana karşı nerede saygısızlık yaptığımı "lütfen" belirtir misin? Merak ettim.

*Ben herkese aynı mesafedeyim, ve önyargılı bakmıyorum, forumda kalıcı olmayı denersen veya başarabilirsen belki benim kim olduğumu anlamakta zorlanmazsın diye tahmin ediyorum.

*Bilgimiz var diye ahkam kesmiyoruz ama altü üstü yağ filtre değişimi olan bir konuda da, senden çok çok bilgili olduğumu iddia etmiyordum ancak bu durumu konu içerisindeki mesajların ile ispatlamış oldun...

*Bu forumu da, bilgimiz, tecrübemiz olduğu için kurduk ve 5 yıldan fazladır da arada bir senin gibi nadiren çıkan üyelerimiz haricinde kuruluş amacımıza uygun şekilde götürüyoruz.

*Forumu; para kazanmak için, "desinler" dedirtmek için, böbürlenmek için, biz yaptık demek için kurmadık, senin gibi insanlara karşılıksız olarak yardımcı olalım, bilgiye, yardıma aracılık edelim ama karşılığında "fırça yemeyelim, saygısızlık etmediğimiz halde, saygısız davranışlara muhatap olmayalım" diye kurduk. Beğenmemiş olabilirsin, verilen cevaplar hoşuna gitmemiş olabilir saygı duyarım, ama olmayan şeyleri yazmanı kabul edemem.

* * *

Son kez uyarıyorum, yazdığım şeylere forum kuralları çerçevesinde cevap verebilirsin, ancak forum kuralları ihlalinde gereğinin yapılacağını bu mesajdan sonra bilmeni isterim. ;) Çünkü; yukarıda yazdığın mesajlarda alenen forum kuralı ihlali mevcut. Forumu kuralları çerçevesinde kullandığın sürece, başım üstünde yerin var, değilse sağ üstten çıkış yapabilirsin.

Mazda Garaj Forum Kuralları

Mazda Garaj Site Kuralları

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar, araç 2010 bl tüplü 189.000km de. Temmuz başında, yaklaşık 5.000km önce Adem usta'da bakımları yapıldı. Başka şehirde olduğum için sonraki bakım büyük ihtimalle Kasım ayına denk gelecek ve burda yapılacak. Bu bendeyken ikinci bakımı olacak, onun için bazı sorularım var.
  1. Geçen stoptan 2 saat sonra yağı ölçtüm, yağ seviyesi tam olarak iki deliğin ortasındaydı. Seviye normal mi?(5/30 motul 8100 x-clean efe alındı+Adem ustanın yolluk olarak çantama koyduğu orj. Yağ filtre ve mann filter hava filtresi+Kadir'den aldığım tapa,pul,oring hazır.)
  2. Antifriz i değiştirmeye gerek var mı? Varsa Castrol radicool sf 3lt,würth kırmızı organik 4lt,mann kırmızı organik 3x1,5 lt, Shell easycare 3lt,Shell longlife 3 lt den hangisi bizim araçlar için en uygun olur. (Saf su da alıp götüreceğim, 3lt antifriz+ 3lt safsu yeterli oluyor mu?)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar, araç 2010 bl tüplü 189.000km de. Temmuz başında, yaklaşık 5.000km önce Adem usta'da bakımları yapıldı. Başka şehirde olduğum için sonraki bakım büyük ihtimalle Kasım ayına denk gelecek ve burda yapılacak. Bu bendeyken ikinci bakımı olacak, onun için bazı sorularım var.
  1. Geçen stoptan 2 saat sonra yağı ölçtüm, yağ seviyesi tam olarak iki deliğin ortasındaydı. Seviye normal mi?(5/30 motul 8100 x-clean efe alındı+Adem ustanın yolluk olarak çantama koyduğu orj. Yağ filtre ve mann filter hava filtresi+Kadir'den aldığım tapa,pul,oring hazır.)
  2. Antifriz i değiştirmeye gerek var mı? Varsa Castrol radicool sf 3lt,
würth kırmızı organik 4lt,
mann kırmızı organik 3x1,5 lt,
Shell easycare 3lt,
Shell longlife 3 lt den hangisi bizim araçlar için en uygun olur. (Saf su da alıp götüreceğim, 3lt antifriz+ 3lt safsu yeterli oluyor mu?)
1-Kilometre ve kullandığın yağa göre 5 binde yarım litre eksiltmesi gayet normal... Yetkili servis; bu motorlara lpg varsa ve 100 bin km'yi geçtiyse 10-40 yağ koyulmasını tavsiye ediyor, koyuyor... Bir dahaki bakımda 5-40 veya 10-40 yağ konulabilir, tercih senin. Hiç dokunmayıp 5-30'la da devam edebilirsin ama tavsiye etmem.

2-Antifriz ölçümünü yaptır, gerekiyorsa değiştir. ;)

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
1-Kilometre ve kullandığın yağa göre 5 binde yarım litre eksiltmesi gayet normal... Yetkili servis; bu motorlara lpg varsa ve 100 bin km'yi geçtiyse 10-40 yağ koyulmasını tavsiye ediyor, koyuyor... Bir dahaki bakımda 5-40 veya 10-40 yağ konulabilir, tercih senin. Hiç dokunmayıp 5-30'la da devam edebilirsin ama tavsiye etmem.

2-Antifriz ölçümünü yaptır, gerekiyorsa değiştir. ;)
Teşekkürler abi Eğer o seviye yarım lt eksik demekse, stoptan daha uzun süre sonra bir daha bakayım büyük ihtimalle 2 saatte tam olarak akış olmamıştır aşağıya. İçim rahatladı
Antifriz i 1 sene ellemene gerek yok dedi Adem usta. Ama önceki sahiplerinin kullandığı su ve antifriz le ilgili bilgim olmadığı için bunu temizlik suyu kabul edip bir daha saf su katkılı yenilesemmi diye düşündüm yenilersem üsttekilerden hangisi iyi olur.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  2. Antifriz i değiştirmeye gerek var mı? Varsa Castrol radicool sf 3lt,würth kırmızı organik 4lt,mann kırmızı organik 3x1,5 lt, Shell easycare 3lt,Shell longlife 3 lt den hangisi bizim araçlar için en uygun olur. (Saf su da alıp götüreceğim, 3lt antifriz+ 3lt safsu yeterli oluyor mu?)
Antifiriz daha önce değişmiş mi ?

Ölçüm den ziyade ömürü daha önemli.(sonrada ellenmedi ise )

Fl22 kullanabilirsin daha ekonomik olsun dersen castrol sf de kullanabilirsin.

Saf su ile karışımı sen yap götür yanında.

Araçda şuanda hangi antifiriz var bilgin varmı ?

Marka farklılıgı olacaksa eğer çalkalama mantıgı ile içindekini çıkarmanı tavsiye ederim.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
2 temmuz'da Adem usta değiştirdi, marka ve içine koyduğu suyla ilgili bilgim yok, o ara dışarıdaydım. Sormadım da.
Değiştirirsem dediğin gibi yaparım :harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
2 temmuz'da Adem usta değiştirdi, marka ve içine koyduğu suyla ilgili bilgim yok, o ara dışarıdaydım. Sormadım da.
Değiştirirsem dediğin gibi yaparım :harika:
2 sene sonra değişirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@ayd

Bakımları not alabileceğin bi döküman kağıt excel vs hazırla.

Araçla alakalı bütün bilgileri yazarsın.

Km / tarih / değişen / marka / kim yaptı / fiyat / not

Gibi bişey yap

Son düzenleme:

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
2 sene sonra değişirsin.

@ayd

Bakımları not alabileceğin bi döküman kağıt kürek excel vs hazırla.

Gibi bişey yap
ben alacağım arabada ne zaman ne yapıldığını ayrıntılı bilmek isterim, onun için ne yapsam yazarım hep, satacak olursam alan ne var ne yok bilsin:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2 sene sonra değişirsin.

@ayd

Bakımları not alabileceğin bi döküman kağıt kürek excel vs hazırla.

Gibi bişey yap
Kağıt kalem yeterli, küreğe gerek yok bence... :huhuu:

Üst Alt