Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Arkadaşlar merhaba , yeni araç aldım 3 ay önce ve 90000 bakımı geldi , araç servis bakımlıydı ancak Samsun'da yetkili servis olmadığı için özelde yaptırmayı düşünüyorum. Orijinal filtreler için fiyat aldım aşağıdaki şekilde:
Yağ filtresi 60 tl
Hava filtresi 70 tl
Tapa pul 30 tl
5lt orjinal dpfli yağ 200 tl
Polenorjinal 210 tl
Filtron marka 60 tl
Sorum şu , polen filtresi orijinal olmasa çok fark eder mi ve 4 lt yağ yeterli değil mi? Fiyatlar nasıl?
Yağ olarak motul 5w30 x clean fe düşünüyorum.
Ben de polen filtresini Filtron marka aldım. Gayet kaliteli, ayrıca antibakteriyel özelliği de vardı sanırım. Orjinali için o fiyatı ödemeye gerek yok diye düşünüyorum, Filtron'dan memnun kalırsınız.
Yağ ile ilgili olarak en son yağ değişiminde Motul 8100 X Clean Fe kullandım, bugüne kadar en memnun kaldığım motor yağı bu oldu diyebilirim. Castrol'den sonra daha sessiz ve sarsıntısız geldi bana. Değişimden bu yana 5 bin kilometre civarı yol yaptım, yağda hâlâ gözle görülür bir kararma olmadı. Netice olarak Motul ve Filtron'u bir kullanıcı olarak tavsiye edebilirim.

Emre08

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Forum ahalisi merhaba 2009 bl kasa m3 impersive sedan aracım 100.000 km ye geldi ve bakım yaptırıcam şanzıman yağı ve masraf ne tutar acaba bir yerden fiyat aldım ama bi bakarmısınız bana biraz fazla geldi alternatif kullanabilceğim ürünleri yazarsanız çok sevinirim .
Hava 115 yağ 45 tapa oulu 20 oring 20 şanzıman yağı 1 lt 90 şanzıman filtresi 450 buji 120 polen 210 şanzımanda da bir oring varmış onun fiyatı da 75 tl 5 lt yağ 250 şanzıman yağı da 7 veya 8 litre almanız lazım dediler. fikirlerinizi alabilirmiyim ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

hepsi orjinal mazdanın ürünü bu arada

araç otomatik

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Forum ahalisi merhaba 2009 bl kasa m3 impersive sedan aracım 100.000 km ye geldi ve bakım yaptırıcam şanzıman yağı ve masraf ne tutar acaba bir yerden fiyat aldım ama bi bakarmısınız bana biraz fazla geldi alternatif kullanabilceğim ürünleri yazarsanız çok sevinirim .
Hava 115 yağ 45 tapa oulu 20 oring 20 şanzıman yağı 1 lt 90 şanzıman filtresi 450 buji 120 polen 210 şanzımanda da bir oring varmış onun fiyatı da 75 tl 5 lt yağ 250 şanzıman yağı da 7 veya 8 litre almanız lazım dediler. fikirlerinizi alabilirmiyim ?

araç otomatik
Fiyatlar normal. Sadece polen filtresinin fiyatı biraz fazla geldi. Bir önceki mesajda yazdığım gibi polen filtresini Filtron alarak 60 lira civarına halledebilirsiniz. Biraz uğraştırsa da değiştirmesi çok zor değil, kendiniz yapabilirsiniz.
Bu arada 5 Litre motor yağına ihtiyacınız yok diye biliyorum, 4 litre yeterli. Yağı da orjinal kullanmak yerine yine bir önceki mesajda belirttiğim gibi Motul kullanabilirsiniz. İkisi de iyi yağdır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

araç otomatik
Orijinal sarf malzemeleri ile normal fiyatlar... ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

araç otomatik
Ürünler Mazda etiketli orijinal değilse fiyatlar fazla gibi geldi bana

Emre08

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Peki şanzıman yağı kaç lt olmalı sizce ?

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan

Şanzımanda 7 Litre yağ bulunuyor. Tamamını değiştirecekseniz en az 8 Litre almanızı tavsiye ederim, 1 Litre kenarda dursun her ihtimale karşı.
Kısmi değişim yapacaksanız (şanzıman karterindeki yağı boşaltarak) 3-4 Litre yeterli olacaktır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şanzımanda 7 Litre yağ bulunuyor. Tamamını değiştirecekseniz en az 8 Litre almanızı tavsiye ederim, 1 Litre kenarda dursun her ihtimale karşı.
Kısmi değişim yapacaksanız (şanzıman karterindeki yağı boşaltarak) 3-4 Litre yeterli olacaktır.

Kısmi yağ değişimi yapılacaksa, hiç yapmamayı öneriyorum, tamamen değiştirilmeyen eski yağ, yeni konulan yağı da anında eskitecektir... ;) Profil bilginde "yer" bilgisi olmadığı için, komple şanzıman yağı değişimi yapan yer tavsiyesi de yapamadım maalesef... Bi dakka, bi dakka, senin tanışma mesajın da yokmuş ya... :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kısmi yağ değişimi yapılacaksa, hiç yapmamayı öneriyorum, tamamen değiştirilmeyen eski yağ, yeni konulan yağı da anında eskitecektir... ;) Profil bilginde "yer" bilgisi olmadığı için, komple şanzıman yağı değişimi yapan yer tavsiyesi de yapamadım maalesef... Bi dakka, bi dakka, senin tanışma mesajın da yokmuş ya... :D

Adam cıa ;)

Emre08

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Kahramanmaraş Merkezdeyim

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Merhaba arkadaşlar mazda 3 bl dizel aracımı sattım elimde orjinal hava ve yağ filtresi var fiyat olarak kaça satsam olur özellikle @Murat Yılmaz ve @kadir beye sormak istiyorum hava filitresi üzerinde ford amblemi var ama orjinal mazda etiketli Muğla gören servisten almıştım geçen sene

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Merhaba arkadaşlar mazda 3 bl dizel aracımı sattım elimde orjinal hava ve yağ filtresi var fiyat olarak kaça satsam olur özellikle @Murat Yılmaz ve @kadir beye sormak istiyorum hava filitresi üzerinde ford amblemi var ama orjinal mazda etiketli Muğla gören servisten almıştım geçen sene

Zaten aracı satmışsınız uyguna verin gitsin birinin işine yarasın ;)

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Arkadaşlar dizel aracımın 80 bin bakımını yaptıracağım. Rutin yağ , hava ,yag filtreleri dışında 80 binde yapılabilecek olanlar nelerdir ?

Debriyaj baskı balatanın sağlam olduğunu nasıl anlarım ? Bu kasaların dizellerinde debriyaj baskı erken bitiyor diye duymuştum..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar dizel aracımın 80 bin bakımını yaptıracağım. Rutin yağ , hava ,yag filtreleri dışında 80 binde yapılabilecek olanlar nelerdir ?

Debriyaj baskı balatanın sağlam olduğunu nasıl anlarım ? Bu kasaların dizellerinde debriyaj baskı erken bitiyor diye duymuştum..
İlave olarak buji değişimi yapılabilir. Standart ömürleri 20 bin km diye biliyorum.

Baskı balata testi için, el frenini sonuna kadar çekin, birinci viteste aracı kaldırın, bağırıp kalkmıyorsa debriyaj Seti kaçırıyor demektir. Arka lastikleri sürüyerek kalkmıyorsa da sağlamdır.

Üst Alt