Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt Tüketimi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Usta biz anlasamiyoruz seninle birak simdi gazin fiyatini litresini arabam 22 krs yakarken bir anda diyorum bi gunde oldu bu is 35 krs yakmaya basladi yani aniden oldu 3 ayin sonunda bu fiyati bulmadim ben is arkadasimda var ayni arac oda aldi bende aldim o 215 km civari yapti ben 145 civari daha nasil anlatabilirim bilemiyorum ki :)

Hocam ben 2.89 dan aldim bu gun 3 kusur filan da defil ama anlatamadim sanirim iki ayni arac var ikiside manuel ayni yerden gaz aliyoruz ben 145 civari giderken arkadasimin arac 215 civari gidiyor bana bunu litre fiyatiyla lpg uctu filan diye kimse anlatamaz. Basina gelen varmi diye soruyorum neler yapmis merak ediyorum
Motor yagi eskimistir buji de olabilir etkili bunlar

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Legacy
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kısa bir gerginliğin ardından ( ki sanal ortamda yüz ifadelerinin kullanılmayışı bu tarz yanlış anlaşılmalara her yol açtı, açmakta ve açmaya da devam edecek) yeniden konuya dönecek olursak, ben bu konuyla ilgili olarak Facebook grubunda bir arkadaşa tavsiyede bulunmuştum, benzer soruydu yine 50 lira ve 150 km menzil örneği verilmişti, bu soruyu soran kişi siz olmanız da muhtemel,değilsiniz belki diye aynı şeyleri tekrar yazayım, aracın yakıtını benzinde de deneyin, uçuk bir yakıt durumu benzindeyken de varsa bu subap buji vs durumlarına bakılır yoksa lpg sisteminde kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu tavsiyeyi Facebook mecrasında soran kişiye yorum olarak yazdım, eğer o kişi de siz iseniz aracı benzinde test ettiniz mi acaba ?

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Yanlis anlama litfen ama kime diyosam yok gaz fiyati yok hava soguk ya diyorum ki iki arci test ettik diyorum o zaman susuyor insanlar. yardiminiz icin cok tesekkurler kimisi bujilere baktir kimisi subaplar yanacak herkez bisey soyluyo bende basina gelen varmi dye sordum . Bu arada masallah arabada ne ariza lambasi ne titreme ne stop etme yani arac tikit tikir simi ti yok..

Birde gecen yagina baktim arac 5000 km de yaklasik 3 litreye yakin yag yakmis lifte kaldirdik kacak filanda yok acaba bununla bi alakasi varmi
Yada niye bu kadar yag yakti 2000 km si uzun yol gidis gelis.
5 bin km de 3 litre yağ yakan (kaçak yok demişsiniz) neredeyse bitmiş bir motor sizce lpg veya benzinde fazla yakmaz mı?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Legacy
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Yağ yakma mevzusunu yeni gördüm, kaçak olmadığına eminseniz, sekmanlardan kaçırıyor olabilir, egzozdan çıkan duman renginde koku ve mavimsi bir renk var mı? Bol gaz verip egzozdan çıkan dumanı gözlemleyin

slckptr

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2006 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri
5 bin km de 3 litre yağ yakan (kaçak yok demişsiniz) neredeyse bitmiş bir motor sizce lpg veya benzinde fazla yakmaz mı?
Hicam bilemiyorum yagini tamamladim hala ayni yakiyo ama bu rem oto sanieim oraya gidicem en yakin zamanda

Yağ yakma mevzusunu yeni gördüm, kaçak olmadığına eminseniz, sekmanlardan kaçırıyor olabilir, egzozdan çıkan duman renginde koku ve mavimsi bir renk var mı? Bol gaz verip egzozdan çıkan dumanı gözlemleyin
Duman yok ama hafta sonu deniycem bir daha eger zaman o dedikleriniz varsa yag yakiyor buda siboplar sanirim

mustafayk

Aktif
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Hicam bilemiyorum yagini tamamladim hala ayni yakiyo ama bu rem oto sanieim oraya gidicem en yakin zamanda

Duman yok ama hafta sonu deniycem bir daha eger zaman o dedikleriniz varsa yag yakiyor buda siboplar sanirim
eğer subap sorunu varsa araba az çok belli eder kendini.motor da biraz titreme yokuşlar da çekiş dn düşüş.2006 model benim aracım da 20 tl ile 50 km filan yapıyor.bu sorun olduğu için

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Yaksın makıneler bi rahat bırakın şunları havalar soguk zaten :D

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
zamla alakalı değil yine bir depo sonuçta, havaların soğuması bir etkendir, filtrelerin tıkanması da bir etkendir, aracı bilmediğimiz için daha fazlası tahminden öteye geçmez :)
Havalar etkılı benım ortalama yakıt tuk degerı 1.5- 2 lıtre arttı. 200 km ının ortalaması bu sehır ıcı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Benim yazdığımda litre fiyatı falan yazmadım mazotun zammı ile ne alakası var bende onu anlayamadım veya anlatamadım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Güncel bir kaç ölçümünüzü km ve litre bazında paylaşırsanız daha net yorum yapabiliriz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
benim araç 2004 model hesabım şu şekilde bir ay önce 1 depo gazla 280 km gidiyordum şimdi1 depo gazla 220 km anca gidiyor. Sebep ne olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Hesaplamayı şu şekilde yaparsanız net veriler üzerinden konuşmuş oluruz. Benzinliğe giriyoruz km sayacını sıfırlıyoruz, depoyu fulluyoruz, gezip depoyu azalttıktan sonra ya da bitirdikten sonra yeniden benzinliğe girdik ve yapılan km yi not alıyoruz sonra tekrar fulluyoruz depoyu ve kaç lt yakıt aldığını km nin yanına not alıyoruz, bu bilgileri yazmanızı rica edeceğim.

mustafayk

Aktif
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Hesaplamayı şu şekilde yaparsanız net veriler üzerinden konuşmuş oluruz. Benzinliğe giriyoruz km sayacını sıfırlıyoruz, depoyu fulluyoruz, gezip depoyu azalttıktan sonra ya da bitirdikten sonra yeniden benzinliğe girdik ve yapılan km yi not alıyoruz sonra tekrar fulluyoruz depoyu ve kaç lt yakıt aldığını km nin yanına not alıyoruz, bu bilgileri yazmanızı rica edeceğim.
abi senin yakıtlar dan haberin yok herhalde. depo yu fullüyoruz diyor sun..yok artık hem de iki kere:D:D

Ali01

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Slm arkadaşlar son zamanlarda lpg yakıt sarfiyatım yükseldi normalden çok yakmaya başladı aracı lpg ci ayarlarına baktı herşey normal neden olabilir. Teşekkürler

Üst Alt