Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt Tüketimi

sinan41100

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi/Sedan
2007 Mazda 3 Kocaeli şehir içi karma yakıt tüketimim.
a5ac0221d63c0aed7c5ccc5fa425bb9f.jpg
120354006bf2663bff0f3da2d192320a.jpg

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sinan41100

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi/Sedan

Kadir4444

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri Hb
Selamun aleyküm abiler hayırlı günler. M3 bk 2004 1.6 HB Çok yakma sorunu 50 tl gaz atıyorum 90 km gidiyor 140 tl ye depoyu fulluyorum 240 km yol gidiyor yardımcı olursanız sevinirim nasıl bi işlem yapmam gerrkiyor gecen hafta gaz ayarımıda yaptırdım. Sizce de bu rakamlar çok uçuk değil mi bu arada aracım otomatik. Yardımlarınızı bekliyoeum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamun aleyküm abiler hayırlı günler. M3 bk 2004 1.6 HB Çok yakma sorunu 50 tl gaz atıyorum 90 km gidiyor 140 tl ye depoyu fulluyorum 240 km yol gidiyor yardımcı olursanız sevinirim nasıl bi işlem yapmam gerrkiyor gecen hafta gaz ayarımıda yaptırdım. Sizce de bu rakamlar çok uçuk değil mi bu arada aracım otomatik. Yardımlarınızı bekliyoeum
Gazın litresi kaç lira?
Yaptığın kilometre şehir içi mi?

Kadir4444

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri Hb

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gazın litre fiyatı 3.40 abi bazı yerlerde 3. 50 falan yani 3.40 3.50 arası evet abi şehir içi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve araç bilgisayarında ortalama 14. 9 gösteriyor
Yoğun trafik ve soğuk hava ile normal tüketim değeri. Yol bilgisayarı doğru gösteriyor...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki bu düşer mi abi havalar ısınınca kullanıma da dikkat ediyorum elimden geldikçe sıkıştırmıyorum makinayı zorlamıyorum
Havalar ısındıkça düşer ama şehir içi 12-13 litre altını bekleme derim... 105 beygir 140 Nm tork değerleri bu kasayı uygun yakıt tüketimi ile hareket ettiremiyor maalesef.

Kadir4444

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri Hb
konuyu baştan sona inceledim en çok yakan araç bende galiba 2 gün önce tekrar denedim 35 lt gaz aldım tam 240 km bitiyor 1 km bile geçmiyor her seferinde aynısı oldu. Shelden alıyordum gazı 3.41 tl den bu sabah aygazdan bi daha fulledim 3.62 tl den bakalım ne fark olucak hesaplamayı bilmediğim için çok kafama taktım bu işi 35 lt gazla şehir içi 240 km çok az değil mi sizcede

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
konuyu baştan sona inceledim en çok yakan araç bende galiba 2 gün önce tekrar denedim 35 lt gaz aldım tam 240 km bitiyor 1 km bile geçmiyor her seferinde aynısı oldu. Shelden alıyordum gazı 3.41 tl den bu sabah aygazdan bi daha fulledim 3.62 tl den bakalım ne fark olucak hesaplamayı bilmediğim için çok kafama taktım bu işi 35 lt gazla şehir içi 240 km çok az değil mi sizcede
Yoğun (dur kalk kırmızı ışık yoğunluğu) şehir içi trafik ve kış aylarında bu tüketim normal. Akıcı trafik için bir tık fazla...

Bujiler, hava filtresi yeniyse, gaz ayarı düzgünse yapılacak bir şey yok maalesef.

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
2009 bk otomatik aracım şehir içi benzinde 11.5 litre bandında tüketiyor uzun süredir bu da güncel yakıt fiyatında aşağı yukarı 0.90 kuruşa tekamül ediyor yazın 250 km’lik uzun yolda ise üst sınır klimasız 120-140 arası 9 litreye kadar inebilmiştim özellikle şehir içi verisi olmak üzere bu değerleri normal kabul edebilir miyiz yoksa bi sorun aramalı mıyım sizce . Artan yakıt fiyatlarından sonra maalesef bu işe kafa yormak zorunda kaldım
Not: İstanbul şehir içi trafiği

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2009 bk otomatik aracım şehir içi benzinde 11.5 litre bandında tüketiyor uzun süredir bu da güncel yakıt fiyatında aşağı yukarı 0.90 kuruşa tekamül ediyor yazın 250 km’lik uzun yolda ise üst sınır klimasız 120-140 arası 9 litreye kadar inebilmiştim özellikle şehir içi verisi olmak üzere bu değerleri normal kabul edebilir miyiz yoksa bi sorun aramalı mıyım sizce . Artan yakıt fiyatlarından sonra maalesef bu işe kafa yormak zorunda kaldım
Fazlasıyla normal değerler. Bk Bl motorları (Bl de 1 litre daha az tüketim var) maalesef çok verimli motorlar değil. 105 beygir 140 torkla 1250 kiloyu ancak bu şekilde hareket ettirebiliyor... Diğer mevzuya girmiyorum. Sebep olanların tez vakitte Allah belalarını verir inşallah. (Yine girdim) :D

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Fazlasıyla normal değerler. Bk Bl motorları (Bl de 1 litre daha az tüketim var) maalesef çok verimli motorlar değil. 105 beygir 140 torkla 1250 kiloyu ancak bu şekilde hareket ettirebiliyor... Diğer mevzuya girmiyorum. Sebep olanların tez vakitte Allah belalarını verir inşallah. (Yine girdim) :D
Fabrika verisinin 1 litre üstü görünüyor,agresif araç kullanmak tarzım değildir sakin kullanım değerleri bu şekilde normalse biz yanmışız desene abim.. Diğer mevzuya gelince de AAAHHH AHH….. VAAAHH HALİMEZE VAHH..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İstanbul şehir içi trafiğin saatleride önemli :)

Lastik basınçlarınızı devamlı olarak kontrol edin.

Yusuf Babacan

Sukutusu
Araç Markası
2009 Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
İstanbul şehir içi trafiğin saatleride önemli :)

Lastik basınçlarınızı devamlı olarak kontrol edin.
Evet doğru ekseriyetle yoğunluğun en üst seviyelerinde trafikteyim maalesef sabah 8 akşam 5,lastik basıncı konusunda da sürekli kontrol ederim ve 32psi olarak ayarlıyorum

mustafakaya

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Hatchback
2006 model araç için 100 km de şehir için 10 litre yaktı İstanbul trafikli. Benzin.
Dün denememde istanbul -izmir arası otoyol ile aralıksız 100 km de 8 litre yaktı ortalama hız 135 km. Araç otomatik.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2006 model araç için 100 km de şehir için 10 litre yaktı İstanbul trafikli. Benzin.
Dün denememde istanbul -izmir arası otoyol ile aralıksız 100 km de 8 litre yaktı ortalama hız 135 km. Araç otomatik.
Şehir içi mükemmel, şehir dışı çok iyi değerler. :harika:

Üst Alt