Mazda 3 BK (2003-09) Yakıt Tüketimi

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Arkadaşlar merhaba bir hafta önce Mazda 3 alarak aranıza katılmış bulunuyorum.Mazda markası daha önce hiç aklımda olmadığı için bu araçları hiç tanımıyorum.Forumunuzu biraz okudum gayet faydalı bilgiler var.Aracım otomatik benzinli şu an yakıt tüketimi şehiriçi 9,6 l/100 km gösteriyor.Mazda araçların magnezyum subap lar nedeniyle lpg ile uyumsuz olduğunu duydum.Bu konudaki tecrübelerinizi öğrenebilir miyim?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba bir hafta önce Mazda 3 alarak aranıza katılmış bulunuyorum.Mazda markası daha önce hiç aklımda olmadığı için bu araçları hiç tanımıyorum.Forumunuzu biraz okudum gayet faydalı bilgiler var.Aracım otomatik benzinli şu an yakıt tüketimi şehiriçi 9,6 l/100 km gösteriyor.Mazda araçların magnezyum subap lar nedeniyle lpg ile uyumsuz olduğunu duydum.Bu konudaki tecrübelerinizi öğrenebilir miyim?

Bir çok konu mevcut araştırınız lütfen.

LPG Sorunları Hakkında Sorular - Cevaplar

Benzin mi? Lpg mi? Neden?

Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

Magnezyum Supap ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bir soru da ben sorayım şuraya; şimdi benim sorunum aracımın çok az yakıyor olması. Haliyle fakir de mi çalışıyor acaba diye merak uyandırdı. Yarın fırsat bulabilirsem bir LPG'ciye gidip ayarına baktırmayı düşünüyorum. Özellikle son iki depoda ciddi kmler yaptı. Havalar biraz ısındı diye mi durum böyle yoksa başka bir sorun mu var? Sizlere bunu sormak istedim. Şimdi değerleri yazayım.
sondan bir önceki depo 511km'de iken bitti. Tekrar fulledim 43 lt lpg aldı ve 492,5 km'de henüz bitmemişken tekrar fullettim bu kez 40lt lpg aldı. Şuan hala bu depodayım. 22-23 kuruşluk bir sarfiyat söz konusu. LPG'yi 2,69'dan alıyorum. Bu değerlerin tamamı şehiriçinde yapıldı. Araç 2006 M3 manuel

Son düzenleme:

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bir soru da ben sorayım şuraya; şimdi benim sorunum aracımın çok az yakıyor olması. Haliyle fakir de mi çalışıyor acaba diye merak uyandırdı. Yarın fırsat bulabilirsem bir LPG'ciye gidip ayarına baktırmayı düşünüyorum. Özellikle son iki depoda ciddi kmler yaptı. Havalar biraz ısındı diye mi durum böyle yoksa başka bir sorun mu var? Sizlere bunu sormak istedim. Şimdi değerleri yazayım.
sondan bir önceki depo 511km'de iken bitti. Tekrar fulledim 43 lt lpg aldı ve 492,5 km'de henüz bitmemişken tekrar fullettim bu kez 40lt lpg aldı. Şuan hala bu depodayım. 22-23 kuruşluk bir sarfiyat söz konusu. LPG'yi 2,69'dan alıyorum. Bu değerlerin tamamı şehiriçinde yapıldı. Araç 2006 M3 manuel
Fakire dusunce ariza lambasi yakiyor bildigim kadariyla 8 litre lpg yakmis 100 km de yakit normal havalar isindi ondan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

SIkıntı yok havalar ısındı yakıt tüketimleri biraz düştü. lpg de ucuz olunca bu kadar az yakması anormal gözükebilir ama 8 lt civarı açık yolda normal. Ne güzel işte hocam lpg ucuz diye sevineceğinize. :D

Özgür arıza ışığı yakması için baya fazla oranda karışım hatası olması lazım, stft nin +- %20 nin üstüne çıkması gerekli.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
gene hangi düğmeye basıp neyi devre dışı bıraktın:hhhhhh::hhhhhh:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
gene hangi düğmeye basıp neyi devre dışı bıraktın:hhhhhh::hhhhhh:
Rahat ol, tüpü kapatıp aracı benzine almadığıma eminim :)
SIkıntı yok havalar ısındı yakıt tüketimleri biraz düştü. lpg de ucuz olunca bu kadar az yakması anormal gözükebilir ama 8 lt civarı açık yolda normal. Ne güzel işte hocam lpg ucuz diye sevineceğinize. :D

Özgür arıza ışığı yakması için baya fazla oranda karışım hatası olması lazım, stft nin +- %20 nin üstüne çıkması gerekli.
Araç fakirde çalışıp subabın ömründen yiyeceğine, bi tık zenginde çalışsın benim ömrümden yesin felsefesine gönül vermişim, bu felsefeyi adeta hayatımın merkezine konumlandırmışım :D
Uzun yolda 511km olsa tmm da hem şehir içi hem kışlık lastik olunca sarfiyatı az geldi. Ben yine de yarın vakit bulursam bir ayarına baktırayım diyorum tabi manuel kullanıcılarının tamam 500 kmye yakın değerlere sahipse o zaman baktırmaya gerek yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim cok sevdigim bi söz var
Fakir olabilirsin ama
Hayallerin fakir olmason
Hic bir zaman bir fakirin yasantisina düsuncelerine sahip olma
Hayallerin zengin olsun
İnsan hayalleriyle yaşar
Hayallerle ilgili bir sıkıntı yok, karışım fakir olabilir sadece :D

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
ıstanbula giderken kaynaşlı dan yakıt alış
20180421_222552-1.jpg
ıstanbul dönüş kaynaşlı yakıt alış
20180421_222558-1.jpg

bu da yaptığımz km
20180421_212753-1.jpg

ortalama hız 120-140
araç da 4 yetişkin bir çocuk
bagaj da eşya
ıstanbul trafiği

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abi şu yakıt tüketimi paylaşımlarını hesaplayarak lt/km olarak yapsanız on numara olur. ;) hesaplamak çoğunlukla çok zor geliyor ve bilgiyi alamadan ayrılıyorum konudan. :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
abi ne olur ne olmaz diye ıstanbula giderken hep 400 lt nin üstünde lpg'alıyorum.ıstanbul trafiğin de lpg ile uğraşmayaym diye:kyfmyrn::kyfmyrn:

@Bayraktar @ozgur35 ve sen varken hesap yapmaya tırsıyorum abi.:hhhhhh::hhhhhh:
Gaz pedalına basmıcan reis oksucan sanki ayaginin altinda yumurta var kırmamaya çalıscan az yaktırmanin sırrı bu Yokusu gördun mu hemen hizimizi 140 yapcaz yokusu 110 la bitircez

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Yok estağfurullah kardeşim olur mu öyle şey. :)

O konudaki sitemim tamamen hesaplamanın yorgunluktan ve uykusuzluktan dolayı zor gelmesinden ötürüydü. Mesela hala tüketim değerini bilmiyorum seninkinin. :koptum:
tamam tamam kimse şöylemdm sana şöyleycm..kapat gözlerini.:kptmya::kptmya:
24 kuruş yakmş abi:kyfmyrn:

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
tamam tamam kimse şöylemdm sana şöyleycm..kapat gözlerini.:kptmya::kptmya:
24 kuruş yakmş abi:kyfmyrn:
Veli abi buraya gelir ve derki "hesaplamaları kuruş bazında değil de lt bazında verirsek daha sabit bilgiler vermiş oluruz." :)

Ben bu konuya dün gece yazdığımı hatırlıyorum ama uyku hali sanırım paylaşamamışım.

Demiştim ki Mustafa hocam sen yine nasıl 412 lt sığdırdın o tanka :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi buraya gelir ve derki "hesaplamaları kuruş bazında değil de lt bazında verirsek daha sabit bilgiler vermiş oluruz." :)

Ben bu konuya dün gece yazdığımı hatırlıyorum ama uyku hali sanırım paylaşamamışım.

Demiştim ki Mustafa hocam sen yine nasıl 412 lt sığdırdın o tanka :p
Ben söyleyeceklerimi bir kez söylerim hocam. :) ilkokul veya kreş ortamında değiliz ki tekrar edeyim. Sonrasında da olması gerekeni yaparım, yapıyorum. Konudaki ilgisiz mesajlar temizlendi hocam uykusuzluk ile ilgili değil yani. :)

Özellikle, teknik konularda ilgisiz mesajlar olmamasına özen gösterelim ki, konuyu okuyanlar sayfalarca okuyup neticeye ulaşamama gibi durumla karşılaşmasın. ;)

Üst Alt