CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Pert aslında teknik bir terimdir, aynen senin dediğin gibi yetkilendirilmiş servisin kararı ile onarılamayacak olduğu bildirilen aracın hurdaya sevki demektir.

Peki bizde pert kararı ile trafikten çekilen araçlar hurdaya mı gidiyor?
Hurdaya gitmiyor abi, yüzde 80 i toparlanıp yeni sahiplerini bekliyor oluyor.

selmazda

Katılımcı
Biz otomobil tercihlerimizi yaparken, en güvenli, en performanslı, en az yakan, en az sorun çıkaran vb. niteliklerin hepsinin 'en' ile başlayanını ararız.

Peki otomobillerimizin bakım, onarımını yaptırırken 'en' ile başlayan ne arıyoruz?

Üstad konu buraya gelmişken ayrı bir başlık altında "Bir otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlar" başlığı altında biraz bize bilgi verebilir misiniz? Yani yukarıda bahsettiğiniz başta güvenlik olmak üzere, bir otomobilde olması gereken şeyler nelerdir? Bir otomobil alırken nelere dikkat etmemiz lazım, sormamız lazım? Böyle bir başlık var mı bilmiyorum. Böyle bir bilgilendirme çok iyi olurdu Abi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üstad konu buraya gelmişken ayrı bir başlık altında "Bir otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlar" başlığı altında biraz bize bilgi verebilir misiniz? Yani yukarıda bahsettiğiniz başta güvenlik olmak üzere, bir otomobilde olması gereken şeyler nelerdir? Bir otomobil alırken nelere dikkat etmemiz lazım, sormamız lazım? Böyle bir başlık var mı bilmiyorum. Böyle bir bilgilendirme çok iyi olurdu Abi.

Abi biz onu da düşündük...

http://www.mazdagaraj.com/arac-alirken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar-t1393.0.html

Dersini tam olarak çalışmıyorsun gibi hissettim abi, lütfen !!

:D

selmazda

Katılımcı
Abi biz onu da düşündük...

http://www.mazdagaraj.com/arac-alirken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar-t1393.0.html

Dersini tam olarak çalışmıyorsun gibi hissettim abi, lütfen !!

:D

Tahmin ettim vardır diye, hatta şimdi görünce hetırladım göz bile gezdirmişim. :)

Orada tabi genel olarak dikkat edilmesi gereken şeyler çok güzel sıralanmış. Üstad da yazmış.

Ben daha çok, çok fazla bilmediğimiz, Üstadın bu başlık altında anlattığı konularda yani başta şasi olmak üzere, daha teknik konularda dikkat etmemiz, satıcılara sormamız gereken şeyleri merak etmiştim..Bu bilgiler de o başlığa eklenebilir eğer yoksa, hepsini okumadım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yıl 2007, aylardan Mayıs. Bir tomar yabancı var ziyaretçi, çünkü distribütörler konferansı var ve ev sahibi de biziz. Anadolu Yakası'nda işimiz bitti, otobüsle Avrupa Yakası'na geçiyoruz, ben Zincirlikuyu'da atladım aşağı ve siz devam edin, ben taksi ile gelirim dedim...

Neden? Çünkü çok almayı istediğim bir aracın 2004 model ve sadece 24.000 km'de bir 2.elini Levent'te görmüş ve bakmak istemiştim. Üstelik yetkili satıcıdan...

Varır varmaz sordum;

- Hasarı var mı?

- Sadece ön tampon ve sağ ön çamurluk boyalı, Abi.

- OK! Müsaadenle bir bakabilir miyim?

- Tabi, buyrun.

Çantamdan 1 metre kablolu problu boya kalınlık ölçme cihazını çıkarttım. Beyaz gömleğin kolunu dirsek arkasına kadar sıvadım. Ön kaput alüminyum, önce onu ölçtüm, boya var. Sonra kolumu motor haznesine olabilecek en arka noktaya kadar sokarak şasi kolunu ölçtüm, boya var!

Adam çok şaşırdı.

- Abi ben sana çamurlukta boya var dedim, sen kaputu ve içeriyi ölçtün.

- Bir; sen çamurlukta boya var demişsin zaten orayı niye ölçeyim?

İki; bir aracın tamponu ve çamurluğu boyalıysa, kaputu kontrol etmek gerekir.

Üç; Bir araçta 2-3 parça boyalıysa, şasiyi kontrol etmek gerekir.

Dört; Hani sadece 2 parça boyalıydı. Bu araç en az 40-50 km/h hızla ön sağdan kaza geçirmiş.

Beş; Lavobo nerede? Kolum yağlandı da!

Altı; Fesuphanallah! Fesuphanallah!

Yedi; Taksi!!!

Tahmin ettim vardır diye, hatta şimdi görünce hetırladım göz bile gezdirmişim. :)

Orada tabi genel olarak dikkat edilmesi gereken şeyler çok güzel sıralanmış. Üstad da yazmış.

Ben daha çok, çok fazla bilmediğimiz, Üstadın bu başlık altında anlattığı konularda yani başta şasi olmak üzere, daha teknik konularda dikkat etmemiz, satıcılara sormamız gereken şeyleri merak etmiştim..Bu bilgiler de o başlığa eklenebilir eğer yoksa, hepsini okumadım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mustafa abi benim aracımda tampon referans çeliği yok. 93 323 aracımda vardı ama bunda yok. Acaba benim aracıma takılmadı sonradan söküldümü diye araştırdım bu modellerin hiç birinde yok! Neden yoktur?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
"Çantamdan 1 metre kablolu problu boya kalınlık ölçme cihazını çıkarttım"
ismini bile bilmiyorum nerede kaldı ölçüm yapmak :D

selmazda

Katılımcı
Yıl 2007, aylardan Mayıs. Bir tomar yabancı var ziyaretçi, çünkü distribütörler konferansı var ve ev sahibi de biziz. Anadolu Yakası'nda işimiz bitti, otobüsle Avrupa Yakası'na geçiyoruz, ben Zincirlikuyu'da atladım aşağı ve siz devam edin, ben taksi ile gelirim dedim...

Neden? Çünkü çok almayı istediğim bir aracın 2004 model ve sadece 24.000 km'de bir 2.elini Levent'te görmüş ve bakmak istemiştim. Üstelik yetkili satıcıdan...

Varır varmaz sordum;

- Hasarı var mı?

- Tabi, buyrun.

Çantamdan 1 metre kablolu problu boya kalınlık ölçme cihazını çıkarttım. Beyaz gömleğin kolunu dirsek arkasına kadar sıvadım. Ön kaput alüminyum, önce onu ölçtüm, boya var. Sonra kolumu motor haznesine olabilecek en arka noktaya kadar sokarak şasi kolunu ölçtüm, boya var!

Adam çok şaşırdı.

Dört; Hani sadece 2 parça boyalıydı. Bu araç en az 40-50 km/h hızla ön sağdan kaza geçirmiş.

Yedi; Taksi!!!

Heheheh.. :D Harika yaa.. zaten 2 parça boya derlerse genelde 3-4 parça demektir o!

Bir de şuna çok kıl oluyorum. Genelde galerici ilanlarında oluyor;

Adam yazmış, döktürmüş;

-Araç boyasızdır, kazasızdır, falan filan..

Altta bir yerlerde de yazmış;

Sadece ön kaput ve çamurlukta boya var! 8)

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan

Varır varmaz sordum;

- Hasarı var mı?

- Tabi, buyrun.

Adam çok şaşırdı.

Yedi; Taksi!!!

Bunu hatırlıyorum diğer site ile gidilen CX 5 toplantısında anlatmıştın :) o gün bugündür aracın kapı bagaj ,kaputunu 150 tl lik boya ölçme cihazlarıyla ölçüm yapanlara gülerek bakıyorum.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Araçların dış panellerinde giderek alüminyum kullanımı artıyor. Sorsana onlara Naim, alüminyum ölçüyor muymuş o cihazlar?

Bunu hatırlıyorum diğer site ile gidilen CX 5 toplantısında anlatmıştın :) o gün bugündür aracın kapı bagaj ,kaputunu 150 tl lik boya ölçme cihazlarıyla ölçüm yapanlara gülerek bakıyorum.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Oğuzhan esasen otomobillerin kaza test ve kriterlerini ben 2000 öncesi ve sonrası olarak 2'ye ayırıyorum. İlk olarak EuruNcap'tan tam yıldız ile not almayı başaran bir Renault modeliydi. II. jenerasyon Laguna!

Senin aracını hiç kendi gözümle incelemediğim için sana yanlış bilgi verip, kafanı karıştırmak istemem. O yıllarda bilgisayar teknolojisi ve şu anda kullanılan programlar da bugünden o kadar uzaktı ki, veri programımızda da çok net gördüğümü söyleyemem.

Ancak belli bir model yılından önce (marka ve modele göre değişir) tampon referans demirinin tamponun bir parçası, belli tarihlerden sonra ise şasinin bir parçası olarak değerlendirilebilir, belli yaşlardaki araçlarda olmayadabilir.

Mustafa abi benim aracımda tampon referans çeliği yok. 93 323 aracımda vardı ama bunda yok. Acaba benim aracıma takılmadı sonradan söküldümü diye araştırdım bu modellerin hiç birinde yok! Neden yoktur?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bak bakalım sen görebilecek misin, Gonzales?

Ekli dosyalar

• 323 1990-1994  sedan.JPG
    323 1990-1994 sedan.JPG
    95.6 KB · Görüntüleme: 80

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Konuyu okuduğum anda bir çok soru geliyor aklıma, devam ettikçe onlar gidiyor, yenileri geliyor. Son gelen; bu referans çeliği, türk usulü düzeltilse, eski işlevini göremez mi? Ya da yenisiyle değiştirildi diyelim, şasiyle bağlantı noktaları nasıl olacak? Fabrikasyon durumu yakalamak imkansız mı?

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Malzeme kalitesinden bahsederken güncel ve önemli bir konuyu es geçmeyelim...

2je67wl.jpg

Biliyorsunuz bu malzeme bir Japon mühendisin intiharına sebep oldu. Yerli üretimmiş. Bazıları malzeme hatası bazıları mühendislik hatası diyor. Malzeme yerli üretim de olsa sertifikalıymış falan filan. Konuya uzak olduğumdan tam bilemiyorum ama o sertifikaların nasıl alındığını da çok iyi biliyorum. Halatı taşıyamayan köprüye nasıl güvenip geçeyim?

Madem mühendislik hatası neden malzemeleri tekrar yurtdışında yaptırmaya karar vermişler?

Mustafa abi çelik nasıl böyle yırtılır? Hesap kitap yanlış desek kaynak yerinden yırtması gerekmiyor mu?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Özkan bu yırtılma değil, kırılma öncelikle. Kullanılan kaynak metodu MAG olduğu için, aksine kaynak doğru yapılmış ve arzu edilen nüfuziyete ulaşılmış ise, kaynaklı bölüm malzemeden daha dayanıklıdır.

Normal bir görüntü değil. Sanki malzemede daha öncesinde mikro çatlaklar oluşmuş gibi bir hava var. Taşıma limiti aşılsa, önce plastik deformasyona uğraması gerekirdi. Döküm gibi çatlamış.

Uzaktan yorum yapmak mümkün değil tabi. Bunlar sadece görüntüye istinaden tahminler. Araştırma sonucu illa gerçekler ortaya konacaktır.

Biliyorsunuz bu malzeme bir Japon mühendisin intiharına sebep oldu. Yerli üretimmiş. Bazıları malzeme hatası bazıları mühendislik hatası diyor. Malzeme yerli üretim de olsa sertifikalıymış falan filan. Konuya uzak olduğumdan tam bilemiyorum ama o sertifikaların nasıl alındığını da çok iyi biliyorum. Halatı taşıyamayan köprüye nasıl güvenip geçeyim?

Madem mühendislik hatası neden malzemeleri tekrar yurtdışında yaptırmaya karar vermişler?

Mustafa abi çelik nasıl böyle yırtılır? Hesap kitap yanlış desek kaynak yerinden yırtması gerekmiyor mu?

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Böyle kalınlıkta bir çeliğin kırılması gerçekten garip. Umarım sorumlu kimse cezalandırılır. Mühendislikse inşaat firması, malzemeyse onu üreten firma. Ki bu yürüme yolu, asıl yol yapıldığında nasıl bir yük biniyor kimbilir.

mesut taşdemir

Katılımcı

Malzeme hocamın bir lafı var tavlamacı ile pazarlık edilmez. Tavlamacı nedir? Demirin işlenmesi sırasında son haline gelirken ı metalin iç yapısının düzenli ve daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Ancak şöyle bir şey var şimdi burada sizi grafikler ile boğup anlatmaya gerek yok. Bir malzeme atıyorum 5 saatte de tav olur 72 saatte de ama 5 saatte plan aceleye gelmiş olur. 72 saat ile 5 saat arasındaki enerji ve maliyet farkını siz hesaplayın ve ikisi de sözde kalitelidir. Hani isveç çeliği dedikleri biraz da bundandır.

Üst Alt