CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

MCX-5

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz-SUV
Konuyu baştan sona okudum. Yeni sahibi olduğumuz cx-5 e daha bi saygıyla yaklaşıyorum şimdi. Fakat Yüzüklerin Efendisi gibi her seri arasında 1 sene ara mı verilecek? Devamı yok mu? Elim böğrümde kaldım öyle..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konuyu baştan sona okudum. Yeni sahibi olduğumuz cx-5 e daha bi saygıyla yaklaşıyorum şimdi. Fakat Yüzüklerin Efendisi gibi her seri arasında 1 sene ara mı verilecek? Devamı yok mu? Elim böğrümde kaldım öyle..

Ben bu konuyu üç defa okudum, üstadın müsait olmasını aylardır bekliyorum :)

MCX-5

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz-SUV
Şasenin böyle özenle yapılması sadece Mazda'ya has değildir herhalde.. Aynı hassasiyeti başka hangi firmalar gösteriyor? Ve ya kendi sınıfında en iyisi kim? gibi sorularım var kafamda..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şasenin böyle özenle yapılması sadece Mazda'ya has değildir herhalde.. Aynı hassasiyeti başka hangi firmalar gösteriyor? Ve ya kendi sınıfında en iyisi kim? gibi sorularım var kafamda..

Mustafa abi bu topraklar suya hasret kurak topraklar misali yokluğunda @mtutun

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konuyla alakasız ama size kısa bir CX-5 tecrübesi aktarmak istiyorum. 2 hafta sonu önce bizim CX-5 ile TEM'den Sancaktepe Karaköy yaptım. Akşam ve ve Cumartesi trafiğinde de 1.köprüden geriye geldim. Rotayı bilenler nasıl trafikli bir yol olduğunu da bilirler. Hızlı ve geniş otoban sürüşleri yaptım, inanılmaz trafikte dur/kalk sürüşü saatlerce yaptım, inşaat dolayısıyla daralmış yollarda yandaki araç ile omuz omuza sürdüm vb...

1- CX-5 oturma pozisyonu, çok sportif bir araçtan inip, CX-5 kaptan koltuğuna oturduğunuzda bile size kamyonete binmiş hissi vermiyor. Aksine gayet sportif bir oturuş ve direksiyon pozisyonu devam ediyor.

2- Sürücü koltuğu ayarları bu kadar geniş bir araç yoktur. Aynı araçta klasik bir SUV pozisyonu alabiliyorsunuz yüksekte oturarak. Veya spor bir araç gibi kokpite gömülebiliyorsunuz. Direksiyon ayarları da hem aşağı/yukarı hem de derinlik gayet bol bol...

3- Koltuk inanılmaz konforlu, aynı zamanda da sportif yan tutuşa sahip. Oturma bölümü uzunluğu (değişken ayarlı olmasa bile) çok doğru yapılmış. ne baldır yoracak kadar kısa, ne de diz arkalarını rahatsız edecek kadar uzun. Saatlerce kullandım bu aracı, hiç yorgunluk hissetmedim. Yormadan uzun yolculuk yapabilme kapasitesinde son dönem araçlarımın hepsinden (Mercedes, BMW, Infiniti) ileride...

4- Çok kilometre yapmasa bile (29.000) 5 yıl doldu Nisan sonunda. Bugüne kadar normal bakım harici hiç arızası ve hatta cızırtısı, pıtırtısı bile olmadı. Plastikler, deriler, halılar, dış boya, dış plastikler halen son derece diri ve yeni duruyor. Japon araçları her zaman en uzun ömürlü ve dayanıklı olmuştur benim kullanımımda. Yani benim tecrübelerim de uluslararası istatistikleri doğrular nitelikte. Ancak şu ana kadar CX-5 (tek bir ampul dahi değişmedi) tartışmasız en iyisi...

5- Şaşırtıcı olarak; trim sesi konusunda da (sıfır trim sesli araç mevcut değildir sanırım) çok çok iyi durumda. Yine yukarıda saydığım 3 son dönem aracımdan da daha az trim sesi mevcut.

6- Dikkatimi çeken negatif yön ise aldığımdan beri aynı; 80 km/h sonrası kapı ve aynalardan yüksek rüzgar sesi.

7- Bu konu ile alakalı bir nokta; Gövde rijitliğini, özellikle burulma katsayısının yüksekliği trim sesi için de önemli bir belirleyicidir. Ne kadar rijit ve burulmaya dirençli gövde, o kadar az trim sesi...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tabi ki Mazda'ya özel değil ve herkes hem daha hafif hem de daha dayanıklı, rijit şasi için müthiş bir arge içinde. Bu çalışmalar o kadar önem kazandı ve pahalandı ki, ortak şasi üretimleri de patladı...

Örneğin benim araç için Infiniti'nin yeni bir şasi geliştirmesi mantıklı da, büyük ihtimalle mümkün de değildi. Çünkü Infiniti küçük bir üretici ve ilk defa C segmentine giriş yapıyor. Bu durumda yeni şasi geliştirmek yerine Mercedes Benz'in MFA platformunu kullandılar. (A, B, CLA ve GLA platformu)

Hakeza Mercedes Benz de yeni pick up aracı X Class için Nissan Navara platformu kullandı.

Bu arada ilginç bir soru da gündeme geliyor. Nissan-Renault grubu bünyesinde birçok C segmenti araç ve halihazırda kendini kanıtlamış platform varken, grubun premium markası Infiniti için neden daha pahalı olan MB MFA platformu???

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1-O güzergahı çok iyi öğrendim abi (14 Ekim 2016) :D

2-Araç ile geçirilmiş 5 yıl tecrübe aktarımı için önemli bir süre bence.

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
cx5 bir çok yönü ile harika bir araba zaten ama ilk versiyonlarda normal olarak bazı eksiklikler olmuyor değil. makyajlı kasasında bir çok şikayet mazda tarafından düzeltildi. ayna ve kaputtaki titreme için mazda bülten yayınlayıp servislerinde ücretsiz iyleştirme yapmıştı. ben yaptırmıştım ama çok fazla bir şey değişmemişti. kaput titremesi 120km den sonra 2017 subaruda bile var. hemde geçen gün bana yolda durup kaput açık mı kaldı diye kontrol etmemi gerektirecek kadar.sanırım bu araçların yüksek olmasından ötürü rüzgarı farın üst kısmından kaputun içine alarak kaput sacınında çok büyük olmasından sebep yüksek vibrasyon yaratıyor. kaput ayar plastiklerini çok aşşağı düşürdüğünüzde de bu sefer kaput farların üst kısmına değecek gibi oluyor. bunu bir dahaki bakımda servise sormayı düşünüyorum. ama ayna tiremesi 190 km süratlerde bile subaruda hiç yok ki bu benim için çok daha önemli.

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Edirneye giderken test amaçlı 190km/sa hız ile bir süre yol aldım. Bu hızda ön kaput sanki açık izlenimi uyandırdı bende de, dalgalanıyor gibi gördüm. Ama rahatsız eden ne bir ses, nede yol tutuşta güvensizlik hissetmedim. Yerden 21cm yüksek araç olduğunu göz önüne aldığımda durum gayet tatminkar geldi bana.

Bu arada uzun yolda aracın koltukları bana çok sert geliyor. Ankaraya gittim, 3 saat sonra döndüm, ama dönüşte kuyruk sokumum çok rahatsız oldu. Minder koydum daha konforlu oldu :) Bende mi bir sorun var :) @mtutun

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Genel olarak uzun yolda yumuşak koltukların daha yorucu olduğu kabul edilir. Bu sebeple konforla meşhur Fransız araçları bile sert koltuk dolgusuna geçti. Demek ki sizde tersi bir etki yapıyor. Bir de koltuk dolguları daha zor deforme oluyor. CX-5 koltuk sertlikleri son kullandığım BMW ile aynı, ama infiniti daha yumuşak...

Mustafa abi bu topraklar suya hasret kurak topraklar misali yokluğunda @mtutun
Edirneye giderken test amaçlı 190km/sa hız ile bir süre yol aldım. Bu hızda ön kaput sanki açık izlenimi uyandırdı bende de, dalgalanıyor gibi gördüm. Ama rahatsız eden ne bir ses, nede yol tutuşta güvensizlik hissetmedim. Yerden 21cm yüksek araç olduğunu göz önüne aldığımda durum gayet tatminkar geldi bana.

Bu arada uzun yolda aracın koltukları bana çok sert geliyor. Ankaraya gittim, 3 saat sonra döndüm, ama dönüşte kuyruk sokumum çok rahatsız oldu. Minder koydum daha konforlu oldu :) Bende mi bir sorun var :) @mtutun

Bunu söyleyeceğini tahmin ediyordum. :D

1-O güzergahı çok iyi öğrendim abi (14 Ekim 2016) :D

2-Araç ile geçirilmiş 5 yıl tecrübe aktarımı için önemli bir süre bence.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Kaput dalgalanmasini nasil göruyorsunuz Ben simdiye kadar hic kaputu görmedim hicbir aracta. @kemal1963 Silecegi bile göremiyorum boyum kısa oldugu icin mi acaba ?

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Kaput dalgalanmasini nasil göruyorsunuz Ben simdiye kadar hic kaputu görmedim hicbir aracta. @kemal1963 Silecegi bile göremiyorum boyum kısa oldugu icin mi acaba ?
sürekli sağına soluna dönüp izmirin güzel kızlarına bakacağına önüne bakarsan herşeyi görürsün özgür:D

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
:harika:
Çok güzel başlık, daha önce görmediğime yandım....

Benzerini m3 içinde yapsanız çok şey mi isterim @mtutun ?

Üst Alt