Buji, Performans, Ömür, Ekonomi ve Tavsiyeler

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Normal bujiden iridyum bujiye geçiş yaparken , buji kablolarında yada tesisatında değişiklik yapmak gerekiyor mu? IFR5E13 kodlu ngk buji megaparca isimli sitede 66 TL. Normal buji ise n11 de 35-40 TL arası. Eger tesisatta değişiklik veya kabloda değişiklik gerektirmiyor ise iridyum bujiye geçmek istiyorum. Öneriniz nedir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fiyatlar 4 lü set fiyatı

Değişiklik gerektirmiyor.
Normal buji 4 adet, iridyum 1 adet fiyatıdır o.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normal bujiden iridyum bujiye geçiş yaparken , buji kablolarında yada tesisatında değişiklik yapmak gerekiyor mu? IFR5E13 kodlu ngk buji megaparca isimli sitede 66 TL. Normal buji ise n11 de 35-40 TL arası. Eger tesisatta değişiklik veya kabloda değişiklik gerektirmiyor ise iridyum bujiye geçmek istiyorum. Öneriniz nedir?

Fiyatlar 4 lü set fiyatı
Değişikliğe gerek yok diye biliyorum, deneme yapmak için fiyat çok iyi bence... İridyum buji için tane fiyatı olmasın??

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O ürün 4 ü 66 tl değil, tanesi. İridyumu 150 tl nin altına bulamazsınız 4 ü birden.

GENEL AÇIKLAMA
Japon NGK marka buji takımı. Belirtilen yıllar arasında üretilmiş 1.6 Mazda 3 modellerine uyumludur. Tek fiyatıdır. Araç üzerinde 4 adet vardır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Araçda lpg yoksa orjinal bujiyi kullanmanızı tavsiye ederim.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Araçda lpg yoksa orjinal bujiyi kullanmanızı tavsiye ederim.
Teşekkürler

O ürün 4 ü 66 tl değil, tanesi. İridyumu 150 tl nin altına bulamazsınız 4 ü birden.

GENEL AÇIKLAMA
Japon NGK marka buji takımı. Belirtilen yıllar arasında üretilmiş 1.6 Mazda 3 modellerine uyumludur. Tek fiyatıdır. Araç üzerinde 4 adet vardır.
Buna da teşekkürler

Son düzenleme:

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Elinize emeğinize sağlık. Mazda 323 için tam modeli nedir bu bujilerin? Farklı farklı kodları var sanırım..

Ngk nın kendi sayfasında benim araca uygun olan buji Ngk Lpg laserline No:1 olarak geçiyor. Aracın modeline motor türüne göre uygun olanı lpg1 olduğu için bundan aldık. Tabi farklı motor türlerine göre lpg2,3,4,5,6 die de değişik iridium bujiler mevcut. Benim araç 93 model sedan 323 karbüratörlü BG kasa B6 motor olarak geçiyor. Bu araca uygun buji de lpg laserline no:1 olarak geçiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

LPG li araçlar için buji bulma formu
NGK - Ürün bulma aracı

BENZİN li araçlar için buji bulma formu
NGK - Ürün bulma aracı

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Baştan sona okudum ama işin içinden çıkamadım. 2010 LPG li Mazda 3 için en sağlıklı buji hangisi?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Baştan sona okudum ama işin içinden çıkamadım. 2010 LPG li Mazda 3 için en sağlıklı buji hangisi?
48585

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buji de, bir bakıma yağ mevzusu gibi hocam... Değerleri karşılayan ortalama bir marka tercihi yanlış olmaz... Orijinal istersen bir üstte Kadir paylaşmış, değilse Ngk, Denso, Bosch tercihi yapabilirsin... Zaten, Mazda da, bunlardan birine üretim yaptırmıştır muhtemelen. ;)

Misalen sabah kahvaltıda hangi peyniri yesem diye düşünürsek onlarca çeşit peynir ile kafa karışır...

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Bütün konuyu okuyup işin içinden çıkamamıştım, şimdi temelli devrelerim yandıo_O:koptum:
LPG yokmuydu sende :)

O zaman iridyuma devam ;)

İridyum için fiyat verebilirim ama fiyat iridyuma göre ;)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Konuyu baştan sona okumadım sanırım okumaya da gerek yok 6 sayfa sonunda bir karara bağlanmamış :) yazacağıma şeyler tekrara girerse konuya yazanlar kusura bakmasın
Buji seçimlerinde fabrikanın belirlediği bujinin dışına çıkmam. Farklı bir marka da alacak olsam referansım fabrikanın belirlediği bujinin direnç değerinde olur. Tabi aracımı lpg ile kullandığım için gap aralığı düşük olan ve ısı mukavemeti biraz daha yüksek olan bir buji tercih ederim. Kullanılan malzeme ise bujinin ömrünü etkiler iridyum platinum nikel vs. Bu tercih aracın performansına yönelik bir etki yaratmaz. Değişim sürelerini değiştirir. Şimdi şöyle bir örnek ile konuyu daha da netleştirelim
X marka bir araç, 5k ohm dirence sahip 1.1 gap aralığında heat range 6 olan Y marka bir buji tavsiye ediyor. Tavsiye edilen Bu y marka bujimizin merkez elektrodu ve tırnaği da platinum malzemeden olsun.
ben bu x marka araca Z marka bir buji almak istediğimde bu bujinin 5k ohm dirence sahip olmasını, gap aralığının 1.1mm (benzin standartı) yerine 0.8 ila 0.9 mm olmasını, heat range’nin de 6 yerine 8-9-10 Kısacası 6’dan yüksek olmasını isterim :)
Gap aralığını standart bujilerde sentil ile küçültebilirsiniz ama iridyum ve platinum bujiler de bunu yapmanız çok risklidir.

Son düzenleme:

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
LPG yokmuydu sende :)

O zaman iridyuma devam ;)

İridyum için fiyat verebilirim ama fiyat iridyuma göre ;)
Evet LPG'li. Adem ustam yazın gittiğimde önermemişti iridyumu, ngk taktı ama kodunu hatırlayamadım. Tırnak aralığını da kaç yaptığını bilmiyorum. Tırnak aralığı ayarlanmış uygun kod düz ngk yollarsan, 3 takım alayım.(bu arada würth hortumu da kargolayayım adres yollarsan)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet LPG'li. Adem ustam yazın gittiğimde önermemişti iridyumu, ngk taktı ama kodunu hatırlayamadım. Tırnak aralığını da kaç yaptığını bilmiyorum. Tırnak aralığı ayarlanmış uygun kod düz ngk yollarsan, 3 takım alayım.(bu arada würth hortumu da kargolayayım adres yollarsan)
İridyuma gerek yok , vermiş oldugum bujiyi kullanabilirsin.

Bi an karıştırdım lpg varmı yokmu

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Merhaba Arkadaşlar

Bujinin hali bu şekilde, enson ne zaman degişildi bilmiyorum, durumu hakkındada birşey anlamağım için ne yapacağımıda bilemedim,
Değişmeye gerek var mı?
50002
50001

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Merhaba Arkadaşlar

Bujinin hali bu şekilde, enson ne zaman degişildi bilmiyorum, durumu hakkındada birşey anlamağım için ne yapacağımıda bilemedim,
Değişmeye gerek var mı? Ekli dosyayı görüntüle 50002Ekli dosyayı görüntüle 50001
Platinyum buji heralde. Tanesi standart bujiye göre 2-3 kat pahalı.
Bu şekilde değişimine karar vermek zor. Yakıtta, çekişte, rölantide sıkıntılıdır durumlar varsa ilk yol bujileri değişmek daha mantıklı oluyor.
Bildiğim kadarıyla bu bujilerin ortalama 80 bin km gibi ömrü oluyor

Geçmiş yıllarda standart buji değiştirmiştim. Aradaki fark
50003

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Bujiler çok kötü görünmüyor hocam. Ama değiştirmenizde fayda var. Motorcraftı genelde Ford araçlarda kullanılıyor diye biliyorum. Siz yinede öncelik olarak Denso yada NGK tercih edin.

Üst Alt