Buji Kablosu Önerileri

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Buji yuvalarından kompresyon kaçağı olma ihtimali var mı? Kablonun yuvadan çıktığını ilk defa görüyorum. :) Pipo uçları bujiyi mi sıkmıyor acaba?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Buji yuvalarından kompresyon kaçağı olma ihtimali var mı? Kablonun yuvadan çıktığını ilk defa görüyorum. :) Pipo uçları bujiyi mi sıkmıyor acaba?
Son cümle benim de tahmin ettiğim iyimser sebep iken ilk cümle düşünmek istemediğim sebep :)

Iyimser sorunda zaten geçmek istediğim NGK ile sorunu çözebilecekken kötümser sorunda daha fazla uğraş gerektirecek işlemler bizi bekleyecek.

Kompresyon kaçağını buji yuvasına kağıt/bez parçası koyarak test edilebilir miyiz acaba?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Son cümle benim de tahmin ettiğim iyimser sebep iken ilk cümle düşünmek istemediğim sebep :)

Iyimser sorunda zaten geçmek istediğim NGK ile sorunu çözebilecekken kötümser sorunda daha fazla uğraş gerektirecek işlemler bizi bekleyecek.

Kompresyon kaçağını buji yuvasına kağıt/bez parçası koyarak test edilebilir miyiz acaba?
Video çektiğiniz sırada kablo hafiften yukarı çıkıyor ya, kablonun dip tarafına bulaşık deterjanını köpürtüp sürerseniz kaçak var mı yok mu belli olur diye düşünüyorum. Lastik eldiven takın da ne olur ne olmaz atlama yapmasın elinize.

Bir de pipoyu çıkarıp dışarıda boş bir bujiye takın, kolay girip çıkıyorsa muhtemelen kablo değişecektir. Pipoyu sağlamlaştırma veya sadece pipo değişimi oluyor mu bilmiyorum bir araştırmak lazım. Eski kablo varsa elinizde belki sadece pipo değişimi de yapılabilir uğraşılırsa.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Video çektiğiniz sırada kablo hafiften yukarı çıkıyor ya, kablonun dip tarafına bulaşık deterjanını köpürtüp sürerseniz kaçak var mı yok mu belli olur diye düşünüyorum. Lastik eldiven takın da ne olur ne olmaz atlama yapmasın elinize.

Bir de pipoyu çıkarıp dışarıda boş bir bujiye takın, kolay girip çıkıyorsa muhtemelen kablo değişecektir. Pipoyu sağlamlaştırma veya sadece pipo değişimi oluyor mu bilmiyorum bir araştırmak lazım. Eski kablo varsa elinizde belki sadece pipo değişimi de yapılabilir uğraşılırsa.
Köpük iyi fikir yarın uygun olunca deneyeyim. Biz milletçe iş güvenliğine üst düzey önem verdiğimiz için :p yalıtkan eldiven giymedim bugün ama işin içinde 10bin volt var, araca koyayım bir çift nitril eldiven.

Şöyle bir kıyaslama yapabiliyorum eskiden pipoyu çıkartmak için çok fazla güç uygulamak gerekiyordu şimdi ise çok daha rahat bırakıyor kendisini. Vakum etkisi oldukça düşük. Ancak bunun sebebi yukarıda konuştuğumuz gibi tirnakların gevşemesi de olabilir kompresyon kaçağı da olabilir. Köpük testiyle anlayınca çözüm yolumuzda netleşecek gibi duruyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Köpük iyi fikir yarın uygun olunca deneyeyim. Biz milletçe iş güvenliğine üst düzey önem verdiğimiz için :p yalıtkan eldiven giymedim bugün ama işin içinde 10bin volt var, araca koyayım bir çift nitril eldiven.

Şöyle bir kıyaslama yapabiliyorum eskiden pipoyu çıkartmak için çok fazla güç uygulamak gerekiyordu şimdi ise çok daha rahat bırakıyor kendisini. Vakum etkisi oldukça düşük. Ancak bunun sebebi yukarıda konuştuğumuz gibi tirnakların gevşemesi de olabilir kompresyon kaçağı da olabilir. Köpük testiyle anlayınca çözüm yolumuzda netleşecek gibi duruyor.
Tüp kaçağını çakmakla kontrol eden milletiz biz. :D

Nitril eldiven elektriği kesiyor muymuş? Hani şu 100 tanesi tek pakette 25-30 TL olanlar? Elektrik için çok ince diye düşünüyordum ben onları hep. :D Aslında bulaşık eldiveni gibi kalın olanları kastetmiştim ama ince nitril geçirmiyorsa iyiymiş valla.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Tüp kaçağını çakmakla kontrol eden milletiz biz. :D

Nitril eldiven elektriği kesiyor muymuş? Hani şu 100 tanesi tek pakette 25-30 TL olanlar? Elektrik için çok ince diye düşünüyordum ben onları hep. :D Aslında bulaşık eldiveni gibi kalın olanları kastetmiştim ama ince nitril geçirmiyorsa iyiymiş valla.
Hiç bildiğim bir konu değildir, çarpıldığımızda anlayabileceğimiz bir test konusudur bu işte :D

Ayrıca bin voltluk elektrik eldiveni için 170 küsür lira etiket görünce içim gıdıklanmaya başladı bile. 10bin volt için bir eldivene iç gıdıklatmaktansa bir de aracımıza şans verelim :D hem zaten bize bir şey olmuyor, daha önce bir Lpg ustasında da görmüştüm, o da çarpılmadı, bugün ben de çarpılmadım.

Şakası bir yana tedbirli olmak gerek hakikaten, kaç amper veriyor bobinler onu bilmiyorum ama o voltajla yüksek bir amper geçiyorsa şiddetli bir son yaşatabilir insana.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hiç bildiğim bir konu değildir, çarpıldığımızda anlayabileceğimiz bir test konusudur bu işte :D

Ayrıca bin voltluk elektrik eldiveni için 170 küsür lira etiket görünce içim gıdıklanmaya başladı bile. 10bin volt için bir eldivene iç gıdıklatmaktansa bir de aracımıza şans verelim :D hem zaten bize bir şey olmuyor, daha önce bir Lpg ustasında da görmüştüm, o da çarpılmadı, bugün ben de çarpılmadım.

Şakası bir yana tedbirli olmak gerek hakikaten, kaç amper veriyor bobinler onu bilmiyorum ama o voltajla yüksek bir amper geçiyorsa şiddetli bir son yaşatabilir insana.
Sırf onun için de özel eldiven alınmaz yahu. Sen en iyisi plastik kaşıkla koy köpüğü uzaktan uzaktan. :D Geyiğini yapıyoruz ama şakaya gelmez, aman. ;)

Köpük testi + dışarda buji oturtma testi :D sonrası bak bakalım sonuç ne çıkacak.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Ben torosda çarpıldım da birşey olmadı ama 10 bin den fazla diye biliyorum yeni araçlarda 45 bin volt civarı iken eskilerde 25bin volt
Ayrıca buji kablosunun içinde tırnaklar var bujiye oturan segman gibi kitleniyorlar birbirlerine o tırnaklar genişlemişdir penseyle kıstırsanız biraz 1 dakikanızı alır. Yoksa benim bilmediğim birşey mi var

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Buyrun köpük testine.. (geniş açı için boyunlar bükelebilir biraz.)

Bugün araç uzunca bir süre bekleyip soğuyunca tekrardan bujilerin sıkılıklarını kontrol ettim, geçenlerde bu kadar bekleme olmadığından ve ilk buji değişimim olduğundan yumuşak bir sıkma yapmıştım, bu sefer daha orta güçlükte bir sıkma oldu. Bu şekilde köpükle kompresyon testinden geçti. Ancak yeni bujilerle yaptığım oturtma testinde özellikle 1 ve 4. pipoların gevşek olduğu ve bujiyi ilk oturtma anında bile geri bıraktığını gördüm.

Bugün götürdüğüm usta da kontrol edip pipoların attığını görünce değişecek dedi. Bu bölgede parçacı olmadığından Bursa'dan veya Istanbul'dan temin etmek gerekiyor. Dün aradığım Bursa Ikizler Japon'da NGK yoktu, Istanbul'da önce Vizyon Oto'ya sordum, 380 son fiyat dendi. Daha sonra Jakopar'dan son fiyat 350 liraya siparişi geçtim.

Ben torosda çarpıldım da birşey olmadı ama 10 bin den fazla diye biliyorum yeni araçlarda 45 bin volt civarı iken eskilerde 25bin volt
Ayrıca buji kablosunun içinde tırnaklar var bujiye oturan segman gibi kitleniyorlar birbirlerine o tırnaklar genişlemişdir penseyle kıstırsanız biraz 1 dakikanızı alır. Yoksa benim bilmediğim birşey mi var
Pipoda tırnakların olduğu yer oldukça sert bir plastik, dışarıdan sıkmak mümkün görünmüyor. Hatta dün yoldan geri dönünce açık bir usta görüp baktırmıştım, en baştaki pipoyu sıktı bir pense ile ama sonuç alamayınca o da değişecek diye kestirip atmıştı :)

Yine de yeni kablolardan sonra uğraş olsun diye içeriden ince bir tornavidayla kastırıp denenebilir. Başarılı olursak yedek olarak atarız depoya.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Buyrun köpük testine.. (geniş açı için boyunlar bükelebilir biraz.)

Bugün araç uzunca bir süre bekleyip soğuyunca tekrardan bujilerin sıkılıklarını kontrol ettim, geçenlerde bu kadar bekleme olmadığından ve ilk buji değişimim olduğundan yumuşak bir sıkma yapmıştım, bu sefer daha orta güçlükte bir sıkma oldu. Bu şekilde köpükle kompresyon testinden geçti. Ancak yeni bujilerle yaptığım oturtma testinde özellikle 1 ve 4. pipoların gevşek olduğu ve bujiyi ilk oturtma anında bile geri bıraktığını gördüm.

Bugün götürdüğüm usta da kontrol edip pipoların attığını görünce değişecek dedi. Bu bölgede parçacı olmadığından Bursa'dan veya Istanbul'dan temin etmek gerekiyor. Dün aradığım Bursa Ikizler Japon'da NGK yoktu, Istanbul'da önce Vizyon Oto'ya sordum, 380 son fiyat dendi. Daha sonra Jakopar'dan son fiyat 350 liraya siparişi geçtim.

Pipoda tırnakların olduğu yer oldukça sert bir plastik, dışarıdan sıkmak mümkün görünmüyor. Hatta dün yoldan geri dönünce açık bir usta görüp baktırmıştım, en baştaki pipoyu sıktı bir pense ile ama sonuç alamayınca o da değişecek diye kestirip atmıştı :)

Yine de yeni kablolardan sonra uğraş olsun diye içeriden ince bir tornavidayla kastırıp denenebilir. Başarılı olursak yedek olarak atarız depoya.
Geçmiş olsun abi Bursa da hakan otoyu aradın mı? Ben genellikle ikizler ile Hakan’dan yapıyorum alışverişi

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Geçmiş olsun abi Bursa da hakan otoyu aradın mı? Ben genellikle ikizler ile Hakan’dan yapıyorum alışverişi
Teşekkürler Ümit. Hakan otoyu bilmiyordum, Ikizler'de de NGK bulamayınca İstanbul'a yöneldim.

Parçacı listeme ekliyorum, ihtiyaç hasıl olunca onlara da danışırım.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Hakan iyi ya fiyatları makul geçen deneyimledim ikizler nasıl
İkizler güzel çoğunluk onlardan alış veriş yapıyorum. Bulamadığım parçayı hakan otomotive soruyorum. Genellikle ellerinde oluyor ve piyasanın altında veriyorlar.
ikizlerden en son aks kafası almıştım piyasada 150-160lira civarıydı ikizlerden 110a aldım
Hakan’dan en son hortum aldım piyasada 70tlydi aynı marka ürün 40a bıraktılar

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Konuya güncelleme çekelim.

Geçen hafta Perşembe günü NGK buji kablolarımızı araca bağlattım. Hatta bu vesileyle temiz bir başlangıç yapmak için, sıkıntım olmasa bile, eski bujiler yerine sıfır NGK Bkr5e11 bujilerimiz de takıldı.
IMG_20190926_171315.jpg

IMG_20190926_173835.jpg

IMG_20190926_173824.jpg

IMG_20190926_173134.jpg

Araçta şu an benzinle gidiyormuşum gibi bir hissiyat var, eskiden biraz da LPG ayarsızlığından kaynaklı yerli yersiz teklemeye bir daha da rastlamadım. LPG ayarı otomatik ayarda şu an.

Kabloyu elinize aldığınızda zaten eski kabloyla olan kalite farkını anlayabiliyorsunuz. Daha ağırca ve oturaklı bir piposu var. Bujinin pipoya girdiği kısım bujiyi sıkıca kavrıyor, çıkarmak için güç harcamanız gerek. Eskisinde buji ucunun oturduğu yer tırnaklı bir yapıdaydı, NGK'da silindirik bir oturma yeri var, her taraftan sardığı için daha sağlıklı duruyor.

Ayrıca resimde belirttiğim piponun buji yuvasının ağzına oturan kısmı da gayet geniş, yuvaya oturunca kolayca çıkmıyor.
Screenshot_2019-09-30-23-23-43-442_com.miui.gallery.jpg

Sonuç itibarı ile alternatif markalara göre neredeyse iki katı fiyatı olsa da uzun yıllar huzursuz olmadan, araçtan soğumadan kullanım sağlayacağı için fiyatını amorti edecektir diye düşünüyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun. Eski aracımda da NGK kablo var, aldığımda da üzerindeydi ve muhtemelen 1 yıllık falandı herhalde. Ben gayet memnundum sıkıntım olmadı. NGK ile iyi bir tercih yapmışsınız.

touch the sky

Katılımcı
Hayır merak ettim sordum,ateşlemede orijinal olmalı dedikleri aklımda kalmış.Ngk tercih edenler fiyat yüzünden mi yoksa performans için mi tercih ediyorlar onu merak etmiştim

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hayır merak ettim sordum,ateşlemede orijinal olmalı dedikleri aklımda kalmış.Ngk tercih edenler fiyat yüzünden mi yoksa performans için mi tercih ediyorlar onu merak etmiştim
Yukarıda servisin NGK verdiği gibi bir manayla yanlış anlamışım cümlenizi, özür.

Yazaki'nin şu anki fiyatı nedir bilemiyorum, kampanya döneminde sanırım NGK'nın fiyatına yakın bir fiyatı oluyordur. Kablo sorunum kampanya döneminde vuku bulsaydı büyük ihtimalle servisten Yazaki alırdım. Ancak hem olayın zamansız gelişmesi hem de NGK'nın orijinal seviyesindeki kalitesi sebebiyle böyle bir tercih oldu. Yazaki'den eksiği fazlası var mı, onu tecrübe etme imkanım olmadı henüz.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Benim 626'da uzunca süredir lpg'de hem rölanti dalgalanması, hem tekleme vardı. Tüpçüye gidiyorsun, bakıyor, bişey yok diyor, motorcuya git boğaz kelebeğini temizlettir diyor. Boğaz kelebeği temizleniyor, bir hafta sonra yine aynı; bu defa elektrikçiye gönderiyor; o da diyor benlik bişey yok. Dolap beygiri gibi dolandırıp duruyor ustalar. Yakın zamanda teklemeler iyice artmaya başladı, benzinde de hissedilmeye başladı, rampalarda sıkıntı çıkarmaya başladı. Bir de benim arabada start stop da varmış, onu da görmeye başladım, ışıklara gelince araba istop etmeye başladı. Nedir ne değildir derken, genel olarak forumdan edindiğim tecrübeyle buji kablosu-ateşleme bobini üzerine yoğunlaştım. Çok anladığımdan:) bi de avometre aldım, buji kablolarını ölçmek için:) değerler normal sanki ama araba normal gitmiyor. En sonunda cuma günü buji kablosu ve bobin siparişimi verdim ve bugün malzemeler geldi. Mesai çıkışı hemen değiştirdim elamanları. Hemen rutin girip çıktığım ve start stopun çalıştığı çarşıya gittim, sonra Çanın çıkışındaki rampaya vurdum guzuyu. Ben bu kadar fark beklemiyordum, rölanti oynaması belli belirsiz hale döndü, start stop artık çalışmıyor, ve o rampayı inanılmaz bir şekilde çıktı. 5.5 yıl sonra guzumun da adını koymuş oldum; zıpkın..
47623
47624
47625
47626
47627

Üst Alt