Xedos 9 Çekiş Problemi ve Katalizör İptali (35 AU 755 - Melahat)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Melahati ilk aldığımda radyatör paslanmış ve delikcikler oluşmuş ben de orjinali pahalıdır diyerek radyatör yaptırmıştım. Ama orjinalinin 100 TL gibi bir farkla alınabileceğini öğrendiğimde geç kalmıştım. Bu değişim sonrası uzun soluklu rampalarda hararet yükselmesi yaşıyordum. Ardından devirdaim pompası, termostat, açılmışken triger revizyonu falan da eklendi. Buna rağmen kış günü Uşak Yenişehir rampalarında yine aynı durumla karşı karşıya kaldım. Şanzuman rampada vites düşürmekte geç kalıyor ben de manuel düşürerek hararet sorununu da bu yolla çözüyordum. İhale şanzumana kalmıştı benim nazarımda. Geçenlerde tabi bu arabayı aldıktan 3,5 yıl sonra Fethiye' ye giderken sakar rampalarında araba manuel de düşürsem yine çekmiyor ve 1. viteste motoru sıkıştırıyordum bi kaç kilometre daha yokuş olsa motorum kor haline gelmesi an meselesiydi. Ben de biraz konuyu araştırdım internetten yapılan işlemleri eleyerek sorunun katalitik konvertörden kaynaklanabileceği kanısına ulaştım. Ozan Ustaya sordum o da ben boşalttırmıştım bi egzozcuya git dedi. Davutlar'da bi egzozcuya gittim o da tıkalı olduğunu söyleyince o zaman boşaltalım dedim. Sağolsun halletti işimizi. Şimdi motor daha da rahatladı ve rampalada artık manuel vites küçültmek zorunda kalmıyorum. Ancak sıkıntı araba tofaş egzozu gibi ses çıkarıyor gaza basınca. Velhasıl benm sorun kimsenin aklına gelmeyen yerden çıktı. Bunca yıl Allah yüzüme baktı diyeyim ve mazdanın sağlamlığını da es geçmeyeyim. Bu arada tekleme gibi tam teklemeye de benzemeyen sadece rolantide ortaya çıkan vurma problemi de bundanmış sanıyorum o da kayboldu. Tabi bu iş için bi buji kablosu ve bujilere de harcanan para da var ama hepsi helal olsun Melahat'e beni yolda bırakmadı sağolsun. Katalizörün yenisi de 2.100 TL imiş fiyatı iyi bence ama bu işi sonra halledecem inşallah.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yenisini almaya değer bence abi rakam çok uçuk değil, belki daha ucuzu da araştırıp bulunabilir, katalizör can damarı aracın, ferahlayamazsa ciğer biter araçta, ses çok fazla değilse gittiği yere kadar bu haliyle devam edilebilir, bu iç temizleme olayında susturucuları da mı boşaltıyorlar, diğer türlü olmuyor mu bu iş acaba?

Son düzenleme:

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yenisini almaya değer bence abi rakam çok uçuk değil, belki daha ucuzu da araştırıp bulunabilir, katalizör can damarı aracın, ferahlayamazsa ciğer biter araçta, ses çok fazla değilse bile gittiği yere kadar bu haliyle devam edilebilir, bu iç temizleme olayında susturucuları da boşaltıyorlar, diğer türlü olmuyor mu bu iş acaba?
İcindeki malzeme ikiye ayrılmıştı. Yan sanayi bulunabiliyormuş 700-1000 TL arası bi fiyata ama bu konuyu araştırmadan yaptırmam ben zaten. Biraz gürlesin bakalım.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gözün aydın mı desem abi yoksa geçmiş olsun mu desem bilemedim. Sonuç itibariyle problemin çözüm yolunun bulunmuş olması elbet çok iyi. İnşallah sıkıntısız şekilde kafana ve bütçene uygun parça denk getirirsin. Yan sanayi olarak da seramikten bahsedilen bir parça vardı ama katalizör mü emin olamadım şu an.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Gözün aydın mı desem abi yoksa geçmiş olsun mu desem bilemedim. Sonuç itibariyle problemin çözüm yolunun bulunmuş olması elbet çok iyi. İnşallah sıkıntısız şekilde kafana ve bütçene uygun parça denk getirirsin. Yan sanayi olarak da seramikten bahsedilen bir parça vardı ama katalizör mü emin olamadım şu an.
Ne dersen de işte halimiz Can'ım yine de bi şekilde çözüldü.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmiş olsun abi, teklemenin geçmiş olması güzel olmuş. :)

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Katalizör yada katalitik konvertör. 97 astrada benzer problem olmuştu. Alttan da sesler geliyordu. Egzozcuya gittim, durumu anlattı. 2 sene önce orjinali 1400 tl idi. Gücüm yetmedi tabii ki.

Konvertör aslında egzoz gazının filtresi, egzoz emisyonunu sağlayan önemli bir parça, aynı zamanda motora geri besleme de yapıyor ve bu motor için önemli, egzoz sesini de soğuruyor. Yani hem çıkışa hem girişe etki ediyor :) İçindeki malzeme genellikle seramikten yapılıyor. Kırılması zor ama sağlam bir vurukta çatlıyor zamanla kırılıyor, fincanın kırılması gibi ufalanıyor. Kırılan parçalar içeride kaldığı için ses yapıyor.

Konvertörün pahalı olması sebebiyle egzozcular ilk önce konvertörü komple kırıp çıkartıyorlar. Egzozun o bölgesi boş oluyor. Araba 1-2 beygir destekleniyor. Haliyle ses artıyor, ben içini boşalttıktan sonra kırmızı ışık yeşile döndüğünde gaza basıp 2.vitese geçene kadar 100 metre çevremde kedi köpek kuş kayboluyordu. Acayip bir ses var ki ben hiç hoşlanmam gençlerin hoşuna gidiyor.Hatta "Abi egzozu yaptırmışsın yayları da kestirelim tam olsun" diyorlardı. 1 hafta dayanamadım, egzozcuya 220 lira verip astraya uygun yerli yapım bir katalizör taktırmıştım. Eskisinden de iyi olmuştu emektar.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Bir de bana sor, sessiz diye hava atarken şimdi tofaş egzozlu bir xedos'um var :D:D:D

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Benim kat iptali vardı abi ama hiç öyle bağırdığını hissetmedim aracın. Muayene girerken 430tlye yan sanayi taktırdım sorun çıkmadı. Muayene harici sorun olmayan tok sesi var bence bu sese değer :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Geçmiş olsun abim. "Xedoslara Fısıldayan Adam" unvanını bir kez daha koruyarak problemi de çözmüşsün. :)
Sesin çoğalmasına üzülsem de Melahat'in rahat nefes alıp turboya geçmesi de sevindirici bir durum tabi. Aynı problem büyük ihtimalle bende de var ve katalitik konvertör taktırmadan bunun önüne tam manasıyla geçemeyeceğiz. Ben de egzozdan çıkan fazlalık sesleri kesmek için arka susturucuyu değiştirmiştim, çoğu kesilse de yine de normalden fazla kükrüyor Cemşid... İçeriye ses tatlı olarak gelmesine rağmen dediğin gibi dışarıdan duyulan sesler aracın değerini 10 bin lira düşürüyor. :D

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Benim kat iptali vardı abi ama hiç öyle bağırdığını hissetmedim aracın. Muayene girerken 430tlye yan sanayi taktırdım sorun çıkmadı. Muayene harici sorun olmayan tok sesi var bence bu sese değer :)
O kadar alışmışım ki sessizliğine bu haline alışabileceğimi sanmıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Geçmiş olsun abi ;)
Teşekkürler dostum.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Geçmiş olsun abim. "Xedoslara Fısıldayan Adam" unvanını bir kez daha koruyarak problemi de çözmüşsün. :)
Sesin çoğalmasına üzülsem de Melahat'in rahat nefes alıp turboya geçmesi de sevindirici bir durum tabi. Aynı problem büyük ihtimalle bende de var ve katalitik konvertör taktırmadan bunun önüne tam manasıyla geçemeyeceğiz. Ben de egzozdan çıkan fazlalık sesleri kesmek için arka susturucuyu değiştirmiştim, çoğu kesilse de yine de normalden fazla kükrüyor Cemşid... İçeriye her ne tatlı bir ses olarak gelmesine rağmen dediğin gibi dışarıdan duyulan sesler aracın değerini 10 bin lira düşürüyor. :D
Kesinlikle aracın orjinal sesi mükemmel. Bunu geri istiyorum ama biraz zaman gerekli.

Tepeden tırnağa yalıtım şart oldu desene? Neyse ki pratiğimiz mevcut. ;)
Bu sesi beton döksen kesemezsin berbat bir ses.

Son düzenleme:

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Kesinlikle aracın orjinal sesi mükemmel. Bunu geri istiyorum ama biraz zaman gerekli.

Bu sesi beton döksen kesemezsin berbat bir ses.
Kat olan bir yere susturucu yaptırsan olmaz mı abi? Aklıma geldi nasıl olur acaba?

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Kat olan bir yere susturucu yaptırsan olmaz mı abi? Aklıma geldi nasıl olur acaba?
Sadece ses değil kötü bir koku da var. Motor büyük ve daha fazla zehirli gaz veriyor. Çalışır durumda 10 dk bıraksak zehirleniriz valla.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sadece ses değil kötü bir koku da var. Motor büyük ve daha fazla zehirli gaz veriyor. Çalışır durumda 10 dk bıraksak zehirleniriz valla.

Olaya iyi tarafından bakarsak abi, bu gazlar "sanayi tipi sivrilere" çare olur mu? Yoksa; yine tek çare Sarıgül mü? :p :D :D Veya; Zeki Müren de bizi görüyor mu?

:krnz::bsmagryr:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Geçmiş olsun Ahmet abi, 90'lı model araçların çoğunda katalizör arızası görülüyor. Egsoz muayeneleri daha sıkı
olmuş, tölarans yok eskisi gibi, 2000 sonrası araçlarda da yavaş yavaş katalizör sorunu görülmeye başlar...

Son düzenleme:

Üst Alt