Xedos 9 Çekiş Problemi ve Katalizör İptali (35 AU 755 - Melahat)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun Ahmet abi, 90'lı modeli o araçların çoğundan katalizör arızası görülüyor. Egsoz muayeneleri daha sıkı
olmuş, tölarans yok eskisi gibi, 2000 sonrası araçlarda da yavaş yavaş katalizör sorunu görülmeye başlar...
Evet bence önemli ve üzerinde durulması gereken bir parça. Varlığı elzem ayrıca. Tiz zamanda yenileyecem inşallah.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Olaya iyi tarafından bakarsak abi, bu gazlar "sanayi tipi sivrilere" çare olur mu? Yoksa; yine tek çare Sarıgül mü? :p:D:D Veya; Zeki Müren de bizi görüyor mu?

:krnz::bsmagryr:
Abi şimdi çaktım valla, arada biz de gitmeyelim:D:komik:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Abi öncelikle geçmiş olsun
sorunun ve başka sorunlar bu şekilde tespit edilmiş olmuş bir bakıma biraz gürültülü olabilir ama katalizöz takılınca melahat eski günlerine dönecek bence ;):harika:

Reactions: MX9

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Abi öncelikle geçmiş olsun
sorunun ve başka sorunlar bu şekilde tespit edilmiş olmuş bir bakıma biraz gürültülü olabilir ama katalizöz takılınca melahat eski günlerine dönecek bence ;):harika:
Sağol kardeşim, Yan sanayileri de var bunların bi araştıracam.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
boşaltım sonrası haliyle Önemli bir değişiklik hissetmedim. Ama bu hali boş haline göre çok konforlu. Ayrıca 2.5 motor olduğunu belli eder bir performans var.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun abi ...
boşalttırma parası boşa mı gitti şimdi :) :) :)
Ama katalizörü çok uyguna almışsın ...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Faşo ağanın egzozla ilgili bir parçası tamir yapılmıştı( katalizör demişti usta ama netten katalizör diye baktığım resimlere de benzemiyor tamir edilen parça).
Faşo ağanın da 1. Viteste dik bir rampada harareti yükseldi, bunu iki kez yaptı. Rampa oldukça dikti, 1 viteste devir de 2000-3000 arasıdır, normal mi bu durum...

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Hararetin yükselmesi normal bir durum değil, sistemde bir sıkıntı var ve ihmale gelmez, malum yedekte üçüncü yok

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Geçmiş olsun abi ...
boşalttırma parası boşa mı gitti şimdi :):):)
Ama katalizörü çok uyguna almışsın ...
O sırada bundan başka çare yoktu. Ama değiştirmeyi düşünenler için direk taktırmak daha ucuz.

Faşo ağanın egzozla ilgili bir parçası tamir yapılmıştı( katalizör demişti usta ama netten katalizör diye baktığım resimlere de benzemiyor tamir edilen parça).
Faşo ağanın da 1. Viteste dik bir rampada harareti yükseldi, bunu iki kez yaptı. Rampa oldukça dikti, 1 viteste devir de 2000-3000 arasıdır, normal mi bu durum...
Manuel çektin sanırım 1 e. Bu 1 de takılı bırakıyor, makineyi kendi haline L de bırakmak daha iyi olabilir. Ama bi katalizor e baktır bence.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
O sırada bundan başka çare yoktu. Ama değiştirmeyi düşünenler için direk taktırmak daha ucuz.

Manuel çektin sanırım 1 e. Bu 1 de takılı bırakıyor, makineyi kendi haline L de bırakmak daha iyi olabilir. Ama bi katalizor e baktır bence.
Abi bu kez manuel de değildi, egzoz mu termostat mı, trigieri değişirken devirdaima zarar vermiş olabilirler mi, ya da lpg kaynaklı mı, ben bi de benzinde deneyeyim bu işi...

Hararetin yükselmesi normal bir durum değil, sistemde bir sıkıntı var ve ihmale gelmez, malum yedekte üçüncü yok
Sadece dik rampa ve düşük viteste(1. Vites, rampa da uzun soluklu olacak) yapması da manidar. Bayağı bi sıkışınca yapıyor demekki, soğutma suyu ile alakalı olabilir mi ki...

Son düzenleme:
Reactions: MX9

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
boşaltım sonrası haliyle Önemli bir değişiklik hissetmedim. Ama bu hali boş haline göre çok konforlu. Ayrıca 2.5 motor olduğunu belli eder bir performans var.
Ben bu katalizörden ne çektim arkadaş. Bu üniversal katalizöre Melahat anca 6 ay dayanabildi. Düşük hızlarda persorman iyi ama yüksek hızlarda ve meyilli yollarda zor devirlenme baş gösterdi. Bir de araba hararet konusunda saçmalamaya başladı. Örneğin otobanda sıkıntı yok şehir içine gelince yani yavaşlayınca hararet yükselmesi oluyor, vitesi düşürünce devir nedeniyle hararet düşüyordu. Ben de orjinal katalizör arayışına girdim. Çıkma bile olsa değiştirmeye karar verip kara kara düşünürken imdadıma merbil yetişti. Ellerinde varmış(bu da melehatın şansı) makul denebilecek! bir fiyata alıp taktırdım. Gastroenterolojik sorununu da hallettik sonunda. Çıkan katalizör halen tertemiz ancak bu motora küçük gelmiş anlaşılan. Şimdi sessizlik ve konforlu bir hızlanması var.

Üst Alt