Xedos 9 Çekiş Problemi ve Katalizör İptali (35 AU 755 - Melahat)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun Ahmet abi, 90'lı modeli o araçların çoğundan katalizör arızası görülüyor. Egsoz muayeneleri daha sıkı
olmuş, tölarans yok eskisi gibi, 2000 sonrası araçlarda da yavaş yavaş katalizör sorunu görülmeye başlar...
Evet bence önemli ve üzerinde durulması gereken bir parça. Varlığı elzem ayrıca. Tiz zamanda yenileyecem inşallah.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Olaya iyi tarafından bakarsak abi, bu gazlar "sanayi tipi sivrilere" çare olur mu? Yoksa; yine tek çare Sarıgül mü? :p:D:D Veya; Zeki Müren de bizi görüyor mu?

:krnz::bsmagryr:

Abi şimdi çaktım valla, arada biz de gitmeyelim:D:komik:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Abi öncelikle geçmiş olsun
sorunun ve başka sorunlar bu şekilde tespit edilmiş olmuş bir bakıma biraz gürültülü olabilir ama katalizöz takılınca melahat eski günlerine dönecek bence ;):harika:

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Abi öncelikle geçmiş olsun
sorunun ve başka sorunlar bu şekilde tespit edilmiş olmuş bir bakıma biraz gürültülü olabilir ama katalizöz takılınca melahat eski günlerine dönecek bence ;):harika:
Sağol kardeşim, Yan sanayileri de var bunların bi araştıracam.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
boşaltım sonrası haliyle Önemli bir değişiklik hissetmedim. Ama bu hali boş haline göre çok konforlu. Ayrıca 2.5 motor olduğunu belli eder bir performans var.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun abi ...
boşalttırma parası boşa mı gitti şimdi :) :) :)
Ama katalizörü çok uyguna almışsın ...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Faşo ağanın egzozla ilgili bir parçası tamir yapılmıştı( katalizör demişti usta ama netten katalizör diye baktığım resimlere de benzemiyor tamir edilen parça).
Faşo ağanın da 1. Viteste dik bir rampada harareti yükseldi, bunu iki kez yaptı. Rampa oldukça dikti, 1 viteste devir de 2000-3000 arasıdır, normal mi bu durum...

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Geçmiş olsun abi ...
boşalttırma parası boşa mı gitti şimdi :):):)
Ama katalizörü çok uyguna almışsın ...
O sırada bundan başka çare yoktu. Ama değiştirmeyi düşünenler için direk taktırmak daha ucuz.

Faşo ağanın egzozla ilgili bir parçası tamir yapılmıştı( katalizör demişti usta ama netten katalizör diye baktığım resimlere de benzemiyor tamir edilen parça).
Faşo ağanın da 1. Viteste dik bir rampada harareti yükseldi, bunu iki kez yaptı. Rampa oldukça dikti, 1 viteste devir de 2000-3000 arasıdır, normal mi bu durum...
Manuel çektin sanırım 1 e. Bu 1 de takılı bırakıyor, makineyi kendi haline L de bırakmak daha iyi olabilir. Ama bi katalizor e baktır bence.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
O sırada bundan başka çare yoktu. Ama değiştirmeyi düşünenler için direk taktırmak daha ucuz.

Manuel çektin sanırım 1 e. Bu 1 de takılı bırakıyor, makineyi kendi haline L de bırakmak daha iyi olabilir. Ama bi katalizor e baktır bence.
Abi bu kez manuel de değildi, egzoz mu termostat mı, trigieri değişirken devirdaima zarar vermiş olabilirler mi, ya da lpg kaynaklı mı, ben bi de benzinde deneyeyim bu işi...

Hararetin yükselmesi normal bir durum değil, sistemde bir sıkıntı var ve ihmale gelmez, malum yedekte üçüncü yok
Sadece dik rampa ve düşük viteste(1. Vites, rampa da uzun soluklu olacak) yapması da manidar. Bayağı bi sıkışınca yapıyor demekki, soğutma suyu ile alakalı olabilir mi ki...

Son düzenleme:

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
boşaltım sonrası haliyle Önemli bir değişiklik hissetmedim. Ama bu hali boş haline göre çok konforlu. Ayrıca 2.5 motor olduğunu belli eder bir performans var.
Ben bu katalizörden ne çektim arkadaş. Bu üniversal katalizöre Melahat anca 6 ay dayanabildi. Düşük hızlarda persorman iyi ama yüksek hızlarda ve meyilli yollarda zor devirlenme baş gösterdi. Bir de araba hararet konusunda saçmalamaya başladı. Örneğin otobanda sıkıntı yok şehir içine gelince yani yavaşlayınca hararet yükselmesi oluyor, vitesi düşürünce devir nedeniyle hararet düşüyordu. Ben de orjinal katalizör arayışına girdim. Çıkma bile olsa değiştirmeye karar verip kara kara düşünürken imdadıma merbil yetişti. Ellerinde varmış(bu da melehatın şansı) makul denebilecek! bir fiyata alıp taktırdım. Gastroenterolojik sorununu da hallettik sonunda. Çıkan katalizör halen tertemiz ancak bu motora küçük gelmiş anlaşılan. Şimdi sessizlik ve konforlu bir hızlanması var.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@MX9 Ahmet Abimin aylardır hatta yıllardır "katalitik konvertörünü değiştir" uyarısı üzerine bu hafta sonu değiştiremesem de @Adem Usta 'mın da yönlendirmeleri doğrultusunda içini boşalttırdım. Her ne kadar iki taraftan petekler düzgün görünse de orta kısımdaki erime guzunun rahat nefes vermesini engelliyormuş... Daha uzun yolda test edemesem de belki de psikolojik olarak ivmelenmelerde vites geçişlerinde görece küçük değişiklikler hisseder gibi oldum. Ya da ben öyle sanıyorum... Uzun vadeli bir analizden sonra son durumu yazacağım... ;)

57881

57882

İçi boşaltıldıktan sonra egzoz sesini azaltmak amacıyla içerisinden bir boru geçirilerek aynı yerine kaynak yapıldı. Susturucu da takılabilirdi fakat onun için ekstra ücret ödemem gerekecekti.

57883

Yaklaşık 1,5 sene kalan muayene zamanına kadar son kalan böbreğimle de katalizatör almayı düşünüyorum. ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@MX9 Ahmet Abimin aylardır hatta yıllardır "katalitik konvertörünü değiştir" uyarısı üzerine bu hafta sonu değiştiremesem de @Adem Usta 'mın da yönlendirmeleri doğrultusunda içini boşalttırdım. Her ne kadar iki taraftan petekler düzgün görünse de orta kısımdaki erime guzunun rahat nefes vermesini engelliyormuş... Daha uzun yolda test edemesem de belki de psikolojik olarak ivmelenmelerde vites geçişlerinde görece küçük değişiklikler hisseder gibi oldum. Ya da ben öyle sanıyorum... Uzun vadeli bir analizden sonra son durumu yazacağım... ;)

Ekli dosyayı görüntüle 57881

Ekli dosyayı görüntüle 57882

İçi boşaltıldıktan sonra egzoz sesini azaltmak amacıyla içerisinden bir boru geçirilerek aynı yerine kaynak yapıldı. Susturucu da takılabilirdi fakat onun için ekstra ücret ödemem gerekecekti.

Ekli dosyayı görüntüle 57883

Yaklaşık 1,5 sene kalan muayene zamanına kadar son kalan böbreğimle de katalizatör almayı düşünüyorum. ;)

Boşda iken belli olmaz ama yükde iken gaza çök yüksek devirde çek ayağını sesi çok güzeldir tabi bu dediğim Manuel için AT de durum nedir bilemiyorum.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

Ekli dosyayı görüntüle 57881

Ekli dosyayı görüntüle 57882

Ekli dosyayı görüntüle 57883

Katalizör işine ben de girecem sanırım. Önce radyatöru bı deneyeyim. Bir de Fasoda katalizör iki tanecik , nasıl edecez bakalım.

Üst Alt