Mazda 323 BJ (1999-03) Rampada Oluşan Hararet Sorunu

aslanz61

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f
herkese merhaba arkadaşlar.
aracım mazda 323 2001 model otomatik. araç yokuslarda hararet yapıyor , 115e gelınce sıcaklık stop ediyor ve 100e dusene kadar da calısmıyor. obd baglantısından ve ust hortumdan sıcaklık kontrolu yapıyorum ancak ne yaptıysak sorunu bulamadık. aşağıdaki listenin hepsi 2 kez gözdem geçirildi
-termostat
-radyator
-devirdaim
-fanlar
-sıcaklık sensoru
-egzoz
-triger sente
-kalorifer peteği
-lpg beyni ve boruları
-alt ust hortum,devirdaim hortumu
-ateşleme
-radyatör kapağı
-fan devreleri
-silindir kapak contası ve üst kapak revizyonu+çatlak testi
bu parçaların birçoğu değişti ve kontrol edildi ama sorunu hala bulamadık. bu şekilde bi olay başına gelen arkadaslar yardımcı olabilirse sevinirim. artık aklımıza oksijen sensoru gibi uç sebepler gelmeye başladı ancak hala bi çözüm bulamadık.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
aracım mazda 323 2001 model otomatik. araç yokuslarda hararet yapıyor , 115e gelınce sıcaklık stop ediyor ve 100e dusene kadar da calısmıyor. obd baglantısından ve ust hortumdan sıcaklık kontrolu yapıyorum ancak ne yaptıysak sorunu bulamadık. aşağıdaki listenin hepsi 2 kez gözdem geçirildi
-termostat
-radyator
-devirdaim
-fanlar
-sıcaklık sensoru
-egzoz
-triger sente
-kalorifer peteği
-lpg beyni ve boruları
-ateşleme
-radyatör kapağı
-fan devreleri
bu parçaların birçoğu değişti ve kontrol edildi ama sorunu hala bulamadık. bu şekilde bi olay başına gelen arkadaslar yardımcı olabilirse sevinirim. artık aklımıza oksijen sensoru gibi uç sebepler gelmeye başladı ancak hala bi çözüm bulamadık.
Akla hayale gelmeyecek şeyler değişmiş veya kontrol edilmiş... Rampada yaptığına göre, yük bindiğinde aksayan veya istenilen hıza ulaşmayınca soğutması yeterli gelmeyen bir şeyler aklıma geliyor... :rolleyes:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Araçta su eksiltme var mı? Fan girmesi gereken sıcaklıkta devreye giriyor mu? Aracın göstergesi sıcaklığı doğru gösteriyor mu?
Sadece rampalarda yapıyorsa radyatör tıkalı, termostat tam açmıyor,fan devreye girmiyor,geç giriyor yada yetersiz devirde dönüyor olabilir, devirdaim yetersiz yapıyor olabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
-termostat
-radyator
-devirdaim
-fanlar
-sıcaklık sensoru
-egzoz
-triger sente
-kalorifer peteği
-lpg beyni ve boruları
-ateşleme
-radyatör kapağı
-fan devreleri
Bi yerde bişey atladığınızı düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Otomatik araba özgümüdür bilmiyorum ama.
Rampa çıkarken fark ettim kendi arabam da (2012 Mazda 3 otomatik ) fark ettiğim şöyle bişey var.

Benim arabamda 100de fan açar ama rampada konu değişiyor bunun sebebi şanzımanında ısınması olabilir tabi bu kısımları henüz bende tam olarak çözemedim.

82 dereceler ~ önce klima fanı açılıyor , biraz bekleyip radyatör fanını açıyor bu sıralarda rampa bittiğinde radyatör durup sonra klima fanı duruyor.

Bunu fark ettiğimde çok şaşırdım çünkü fanın sadece 100 derecede açacagını sanıyordum.

Odb bağlantısında kullandığınız program nedir ?

Fan kontrolünü nasıl yaptınız ?

Son düzenleme:

aslanz61

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araçta su eksiltme var mı? Fan girmesi gereken sıcaklıkta devreye giriyor mu? Aracın göstergesi sıcaklığı doğru gösteriyor mu?
Sadece rampalarda yapıyorsa radyatör tıkalı, termostat tam açmıyor,fan devreye girmiyor,geç giriyor yada yetersiz devirde dönüyor olabilir, devirdaim yetersiz yapıyor olabilir.
su eksiltme yok fan 96 da devreye giriyor hep de öyleydi. göstergeden değil beyinden ve üst hortumdan okuyorum sıcaklıgı ıkısıde aynı.radyator termostat fan devirdaim hepsi sıfır değişti
Bi yerde bişey atladığınızı düşünüyorum.

Otomatik araba özgümüdür bilmiyorum ama.
Rampa çıkarken fark ettim kendi arabam da (2012 Mazda 3 otomatik ) fark ettiğim şöyle bişey var.

Benim arabamda 100de fan açar ama rampada konu değişiyor bunun sebebi şanzımanında ısınması olabilir tabi bu kısımları henüz bende tam olarak çözemedim.

82 dereceler ~ önce klima fanı açılıyor , biraz bekleyip radyatör fanını açıyor bu sıralarda rampa bittiğinde radyatör durup sonra klima fanı duruyor.

Bunu fark ettiğimde çok şaşırdım çünkü fanın sadece 100 derecede açacagını sanıyordum.

Odb bağlantısında kullandığınız program nedir ?

Fan kontrolünü nasıl yaptınız ?
bende çift fan var sadece soldaki açıyor diğeri klima fanı. yetersiz dönüyor dedi elektrkçi sıfır fan alıp taktık ama yine aynı. torque programı kullanıyorum ancak ayrıca hararet saatim var.sanzıman sogutucusu radyatorun alt kısmına bağlı ama şanzımanda vites geçişlerinde bi sorun yok.yagı fıltresi yeni değişmiş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@kadir, önce klima fanı sonra normal fan çalışmaya başlıyor diyor, @aslanz61 ise klima fanı hiç açmıyor, normal fan da zayıftı değiştirildi diyor.

Benim aklıma şu soru geliyor.

Olması gereken hangisi??

Kadir'in yazdığı ise, söz konusu araçtaki sıkıntı; ikinci fanın devreye girmiyor olması haliyle yük binince soğutmanın yeterli gelmemesi olabilir.

aslanz61

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f
@kadir, önce klima fanı sonra normal fan çalışmaya başlıyor diyor, @aslanz61 ise klima fanı hiç açmıyor, normal fan da zayıftı değiştirildi diyor.

Benim aklıma şu soru geliyor.

Olması gereken hangisi??

Kadir'in yazdığı ise, söz konusu araçtaki sıkıntı; ikinci fanın devreye girmiyor olması haliyle yük binince soğutmanın yeterli gelmemesi olabilir.
ustalarda tek fan calısır diyorlar hep. araç 3 yıldır bende calısma seklı hep bu sekıldeydı. klimayı acınca çift fan devreye giriyor ancak yine hararet yukselmesı oluyo araçta

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
ustalarda tek fan calısır diyorlar hep. araç 3 yıldır bende calısma seklı hep bu sekıldeydı. klimayı acınca çift fan devreye giriyor ancak yine hararet yukselmesı oluyo araçta
Bende bu şekilde biliyorum olayı, Kadir farklı yazınca sordum mantık hangisi diye... :rolleyes:

Soğutmanın yeterli olup olmadığını anlamak için şöyle bir yol denenebilir... Klima fanını klimayı açmadan çalıştıracak tuş yaparak, rampada bu tuş ile ikinci fan devreye alınıp, radyatör test edilmiş olur. Bu test ile hararet yerinde kalıyorsa, en azından radyatör veya fanlara yoğunlaşılabilir.

Bi fikir sadece.

aslanz61

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f
Sorun hep mi vardı?
yok sorun yeni başladı
Bende bu şekilde biliyorum olayı, Kadir farklı yazınca sordum mantık hangisi diye... :rolleyes:

Soğutmanın yeterli olup olmadığını anlamak için şöyle bir yol denenebilir... Klima fanını klimayı açmadan çalıştıracak tuş yaparak, rampada bu tuş ile ikinci fan devreye alınıp, radyatör test edilmiş olur. Bu test ile hararet yerinde kalıyorsa, en azından radyatör veya fanlara yoğunlaşılabilir.

Bi fikir sadece.
çift fan da denedık yine aynı. araçta su eksıltme de yok.kapak yada blok çatlak dediler ama hiç su eksıltmıyor duman atma da sıfır

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hararet ve fan müşürü orijinal mi?
Genelde bu parçalar arıza yaptığında, yan sanayi parçalar tam olması gerektiği gibi çalışmıyor. Üretim toleransları yüksek oluyor.
İş yerindeki Focus1 aracı olan arkadaş da benzer bir sorun yaşadı, en son çıkma aldı müşürleri.
Ama onun bi adım öncesinde de hortumların birinin içerisindeki bir parçadan kaynaklı sıkışma ve hararet yükselmesi vardı. İncelemedim aracını ama kendi söylediği soğutma suyu hortumlarının birinin içinde de termostat benzeri bir parça var, bir bölgeye giden sıvı akışını motor suyu sıcaklığına göre kısıp, açıyor. Araç ısındığı halde geçişi kısıtlamaya devam ettiği için hortum patlattım demişti. Sizin aracınızda böyle bir parça var mı bilmiyorum ama yoksa da hararet ve fan müşürünü özellikle yan sanayi olmamasına dikkat edin.

aslanz61

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f
Hararet ve fan müşürü orijinal mi?
Genelde bu parçalar arıza yaptığında, yan sanayi parçalar tam olması gerektiği gibi çalışmıyor. Üretim toleransları yüksek oluyor.
İş yerindeki Focus1 aracı olan arkadaş da benzer bir sorun yaşadı, en son çıkma aldı müşürleri.
Ama onun bi adım öncesinde de hortumların birinin içerisindeki bir parçadan kaynaklı sıkışma ve hararet yükselmesi vardı. İncelemedim aracını ama kendi söylediği soğutma suyu hortumlarının birinin içinde de termostat benzeri bir parça var, bir bölgeye giden sıvı akışını motor suyu sıcaklığına göre kısıp, açıyor. Araç ısındığı halde geçişi kısıtlamaya devam ettiği için hortum patlattım demişti. Sizin aracınızda böyle bir parça var mı bilmiyorum ama yoksa da hararet ve fan müşürünü özellikle yan sanayi olmamasına dikkat edin.
ısı sensoru var bende 2 tane denedim 95e gelince fan acıyor onlarda bi sıkıntı yok.onun harıcınde butun hortumlar değişti kontrol edildi tıkanıklık filan yok. sogutma sıstemı calısıyor ama motora yetmıyor. ya motor fakire düşüyor aşırı ısınıyor yada blok yada kapakta catlak var dıye dusunuyoruz artık

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
ısı sensoru var bende 2 tane denedim 95e gelince fan acıyor onlarda bi sıkıntı yok.onun harıcınde butun hortumlar değişti kontrol edildi tıkanıklık filan yok. sogutma sıstemı calısıyor ama motora yetmıyor. ya motor fakire düşüyor aşırı ısınıyor yada blok yada kapakta catlak var dıye dusunuyoruz artık
Öyle olsa su eksiltme yapmaz mı?
Herşey değişti,kontrol edildi yazıyorsunuz,yapılabilecek her şeyi denemişsiniz ama bence birinde sıkıntı var.Sisteminiz bir şekilde yeterli devir daimi yapamıyor.Ya hava alıyor, ya tıkanıklık var.Mazda ya da Japon araçların özellikle radyatör kapaklı modellerine hararet yaptırmak oldukça güç.
Blok,kapak olsa eksiltmeden anlardınız.Acaba çok çok ince bir kaçakta ondan mı eksiltmeyi göremiyorsunuz.Allah kolaylık versin...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS

Denediğiniz ısı sensörleri orijinal mi?
Fan motoru kontrol edildi mi? Fan motoru içindeki kömürler yeterince verimli değilse o da fanın randımanlı çalışmasını engelliyormuş. Daha geçen gün @Adem Usta anlattı bu konuyu.

aslanz61

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323f
Öyle olsa su eksiltme yapmaz mı?
Herşey değişti,kontrol edildi yazıyorsunuz,yapılabilecek her şeyi denemişsiniz ama bence birinde sıkıntı var.Sisteminiz bir şekilde yeterli devir daimi yapamıyor.Ya hava alıyor, ya tıkanıklık var.Mazda ya da Japon araçların özellikle radyatör kapaklı modellerine hararet yaptırmak oldukça güç.
Blok,kapak olsa eksiltmeden anlardınız.Acaba çok çok ince bir kaçakta ondan mı eksiltmeyi göremiyorsunuz.Allah kolaylık versin...
cok ince kaçak varsa eksiltme yapmaz diyorlar.egzozdan da duman atmıyor hiç ne mavi ne beyaz.zaten üst kapak yapılıp segman atıldıktan sonra az mavi duman atma vardı o da kesildi.motorun calısması gayet saglıklı gozukuyor su an.
devirdaim de de bi sorun yok cunku hem yenı hemde ust hortumdan su gelıyor termostat acınca. ki termostat kapağını cıkarıp radyator girişinden hortum bağladım su direkt çıkıyor bloktan.içinde pas tortu fılan da yok. araç 3 yıldır bende belkı de 10 kez antifiriz değiştim radyator değiştikten sonra motordakı pası söksün diye
Denediğiniz ısı sensörleri orijinal mi?
Fan motoru kontrol edildi mi? Fan motoru içindeki kömürler yeterince verimli değilse o da fanın randımanlı çalışmasını engelliyormuş. Daha geçen gün @Adem Usta anlattı bu konuyu.
fan motoru değişti. ısı sensoru zaten ısını yapıyor 95e gelınce fan acıyor araba onda bı sıkıntı yok.

Üst Alt