Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Önce direksiyon yağını değiştir, faydası olmazsa bu sihirli ürünü dene bence... ;) yağ özelliğini kaybettiyse ürünü çöpe atmış olursun.

Yağ değişimi sesi önleyebilir ama rölantinin yağ ile bağlantısı düşük ihtimal.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi bi ustaya ayaküstü göstermiştim kontrol etmişti. Yağda sorun yok demişti. Yağ zaman la eskiyor özelliğini kaybediyor mu bilemedim

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi dediğin gibi direksiyon yağını değiştirmeye karar verdim. Senin tavsiyelerin uğurlu geliyor önce onu denicem. Ama bizim arabaya hangi direksiyon yağını koycaz emin olamadım. Castrol atf 2 mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Selamlar abiler. Uzun zamandır foruma giremiyordum. Bugün hesabı kurtardım. Bu süre içinde arabaya bazı şeyler yaptim. Öncelikle motor altındaki yag sızıntısı ni liqui moly sızıntı onleyici kullanarak hallettik. Denemek isteyenler denesin bence ise yaradi bende. Son koyduğum 5w30 yağ neredeyse hiç eksilmedi 6 bin km oldu. ( lpg li ve 271 bin de) bunun dışında direksiyon pompasından gelen yoğun sesi buraya yazdım mı hatırlamıyorum. Ama şöyle hallettik; pompa değişecek diyen 3 usta oldu ama maliyet çok olduğu için ben önce yağ değişip denemek istedim. Önce dandik bir markadan atf 2 koyup bir hafta kullandım. Sonra liqui moly nin atf 3 ünden ve atf katkısı dan alıp içindeki yeni koyduğumuz yağı da iyice bosaltip liqui moly ile degistirdim. Atf katkısını da koydum. Yaklaşık 1 ay oldu ve o ses bir daha hiç tekrarlamadı. Bunun yanında direksiyon yağ haznesinin etrafı sızıntı nedeniyle sürekli ıslak olurdu o sızıntı da geçti. Direksiyon yumuşadı ve çevirirken rolanti ile oynamayı büyük ölçüde bıraktı. Fren yağını yine aynı markanın dot 4 u ile değiştirdik. Frende bir değişiklik algılamadım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar abiler. Uzun zamandır foruma giremiyordum. Bugün hesabı kurtardım. Bu süre içinde arabaya bazı şeyler yaptim. Öncelikle motor altındaki yag sızıntısı ni liqui moly sızıntı onleyici kullanarak hallettik. Denemek isteyenler denesin bence ise yaradi bende. Son koyduğum 5w30 yağ neredeyse hiç eksilmedi 6 bin km oldu. ( lpg li ve 271 bin de) bunun dışında direksiyon pompasından gelen yoğun sesi buraya yazdım mı hatırlamıyorum. Ama şöyle hallettik; pompa değişecek diyen 3 usta oldu ama maliyet çok olduğu için ben önce yağ değişip denemek istedim. Önce dandik bir markadan atf 2 koyup bir hafta kullandım. Sonra liqui moly nin atf 3 ünden ve atf katkısı dan alıp içindeki yeni koyduğumuz yağı da iyice bosaltip liqui moly ile degistirdim. Atf katkısını da koydum. Yaklaşık 1 ay oldu ve o ses bir daha hiç tekrarlamadı. Bunun yanında direksiyon yağ haznesinin etrafı sızıntı nedeniyle sürekli ıslak olurdu o sızıntı da geçti. Direksiyon yumuşadı ve çevirirken rolanti ile oynamayı büyük ölçüde bıraktı. Fren yağını yine aynı markanın dot 4 u ile değiştirdik. Frende bir değişiklik algılamadım.

Bilgilendirme için teşekkürler hocam. :) Liki Moli (Bi türlü yazamıyorum bu markayı) :p kendisini ispatlamış gibi bir şey benim için...

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi senin yazdığın hali ile daha sevimlı olmuş. Liki moli diyelim bundan sonra

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi senin yazdığın hali ile daha sevimlı olmuş. Liki moli diyelim bundan sonra

Telefon ile yazarken kolay oluyor, akıllı klavye hatırlıyor hemen ama pc de yazarken böyle bir ihtimal olmadığı için iki saat uğraştırıyor mübarek isim... :D Bizde okunduğu gibi yazarız olur biter. :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Bu gün sanayiye gittim şansıma çok iyi usta denk geldi araba motor yağı değiş debriyaj alt merkezden yağ sızdırıyormuş :srnsml: sübap kapak contasından yağ sızdırdığını ve hangi usta daha önce değiştirdiyse çok güzel sevdi.. Contalar hep patlamış yağ sızdırıyormuş..Korktuğum başıma gelmedi ucuz atlattım bu sefer :harika:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Bunu ben de düşündüm bir ara. Hem enjektörleri temizler, hem de subapları korur diye. 250 lt benzinle kullanılabiliyor hem.

Etkisi de şöyle. Benzinde çalışırken kurum oluşumunu artırıp subap yüzeylerini kurum bağlanmasını ve ısıya karşı yalıtım görevi görmesini sağlamak.

Ne kadar başarılı olur tabi bilemeyeceğim. Subap yağlama kitlerinin de amacı bu. Elde birşey yok ama.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ben yağlamalı lpg kitlerıne ınanmıyorum hatta daha zararlı oldugunu dusunuyorum. Bu sıvı kıtler bence normal kıtlerden daha zararlı. Yetkılı servıse zavollı sıvı sıstem lpg kıtı takılmıs 48 bın km de subab yakan 2010 model aracı gözumle gordum ve şok oldum.
Adem ustanın dedıgı gıbı 1 sayfayada okudum en ıyı motor erken yag degısımı yapan motor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bunu ben de düşündüm bir ara. Hem enjektörleri temizler, hem de subapları korur diye. 250 lt benzinle kullanılabiliyor hem.

Etkisi de şöyle. Benzinde çalışırken kurum oluşumunu artırıp subap yüzeylerini kurum bağlanmasını ve ısıya karşı yalıtım görevi görmesini sağlamak.

Ne kadar başarılı olur tabi bilemeyeceğim. Subap yağlama kitlerinin de amacı bu. Elde birşey yok ama.
Motor yağını daha ince kullanarak sekmandan kaçırmasını sağlasak subaplara gitse...

Çok mu saçma oldu :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben yağlamalı lpg kitlerıne ınanmıyorum hatta daha zararlı oldugunu dusunuyorum. Bu sıvı kıtler bence normal kıtlerden daha zararlı. Yetkılı servıse zavollı sıvı sıstem lpg kıtı takılmıs 48 bın km de subab yakan 2010 model aracı gözumle gordum ve şok oldum.
Adem ustanın dedıgı gıbı 1 sayfayada okudum en ıyı motor erken yag degısımı yapan motor.
Özgür yağlamalı kit ile sıvı sistem farklı şeyler. Yağlama üstte dediğim olay subapları koruma amaçlı. Sıvı sistem kit ise sadece lpg sıvı fazda püskürtülüyor. Ayar düzgün olmazsa yine yakar.

Motor yağını daha ince kullanarak sekmandan kaçırmasını sağlasak subaplara gitse...

Yoo olabilir o da bir şey.

Ama şöyle de düşünebiliriz. Düzgün kullanımla en az 70-80 bin km. giden subaplar yandıktan sonra değişimden sonra pek sıkıntı olmuyor. Niye yağ yaktırıp motorunun ömrünü azaltacaksın? :) O zaman bu yağlama sistemine dönüyoruz tekrardan.

Ya da bu liqui moly nin katkısını alıp lpg ciden benzini tüm devirlerde %10 püskürtmeye açacaz. Sürekli katkılı benzini püskürtecek.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Özgür yağlamalı kit ile sıvı sistem farklı şeyler. Yağlama üstte dediğim olay subapları koruma amaçlı. Sıvı sistem kit ise sadece lpg sıvı fazda püskürtülüyor. Ayar düzgün olmazsa yine yakar..

Abi lpg tesıssatında boyle 1-1,5 lıtrelık bı tüp vardı (marketlerde satılan şaşal su şişesi gıbı), ıcınde sarımsı yesımsı arasında bı renk sıvı vardı. sağ tarafda lpg ecu tarafındaydı

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Abi lpg tesıssatında boyle 1-1,5 lıtrelık bı tüp vardı (marketlerde satılan şaşal su şişesi gıbı), ıcınde sarımsı yesımsı arasında bı renk sıvı vardı. sağ tarafda lpg ecu tarafındaydı
o zaman yağlamalı kitdir. sıvı sistem farklı. yani yağlamayı kullanıp memnun olan da var. enteresan gerçekten hiç bilimsel bir verinin olmaması.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bu da bi fikir... :D Benzin, Lpg derken düşünmemiz gereken birde yağ tüketimi ortaya çıkar sadece... :D Yıllar öncesinde, bi abimizin günde 1-2 litre yağ yakan minibüsü vardı. Evet abartmıyorum her akşam işi bitince 1-2 litre yağ ekliyordu, hatta gün ortasında kontrol edip eksikse ekleme yapıyordu... Daha da tuhaf tarafı, sanayiden çıkma/atık yağ alıyordu yani para vermeden alıyordu ve bu yağı günlük ekliyordu. Bende hep takılırdım, "abi ne güzel, yağ değişim derdin masrafın yok" diye. :D

"Düzgün kullanımla en az 70-80 bin km. giden subaplar yandıktan sonra değişimden sonra pek sıkıntı olmuyor." Bu görüşe de katılmıyorum, çünkü yeni montajlanan sübaplar da yanan sübaplar ile aynı içeriğe sahip subaplar... Hele ki; yetkili serviste değişen subaplar bire bir yanan subaplar ile aynı subaplar... Bazı ilanlarda gördüğümüz "çelik sübap takıldı" cümlesi tamamen göz boyamaktan ibaret...

Ancak;

Magnezyum Supap ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Konu içerisinde verilen motorun çalışma şartlarına göre üretilen sübaplar gibi yanan subapların yerine aynı ölçülerde fakat değişik içerikte subap değişimi yapma ihtimali var mı? Bilmiyorum... Subap değişimi yaptıracak olsaydım, ilk araştıracağım konu bu olurdu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslında subap üretici bi firma var lpg için farklı subapları ama mazdaya göre yok.
Derki lpg subap birazda gec yanıyor ama yanıyor diyor.
Değişimde bu kullanmak mantıklı ama mazda için yok talepde bulundum bakalım ne olacak.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Subap değişimi sonrası takılacak ısıya daha dayanıklı subaplar 70bin değil de 150bin km. götürür desek zaten aracın rektefiye zamanı gelmiş olur.
Güneş, supsan gibi yerli üreticiler var.

Üst Alt