Mazda Motor Yağı Önerisi

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Mobil x1 5-40 yağ kullanan varmı aranızda? Şimdi fiyatlara bakımda 120 TL gibi bir fiyatı var. Tam sentetik bir yağ için fiyatı iyi. Almayı düşünüyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bir yağ değişimi için daha sonralara geldik...
2 değişimdir Liqui Moly 5-30 Moly Gen yeşil renkli yağdan kullanıyorum. 10 bin Km'de 500 ml eksiltme yapıyor, sanırım çok ince bir yağ olduğundan kaynaklı. Daha önce 2 defa motul kullandım 10 K beklemeden değişim yaptığım için eksiltme göremiyorumdum, Motul yağı için kalın diyorlar, eksilmeme kalınlıkla alakalı olabilir mi bilmiyorum.

Fiyat performans olarak şöyle bir yağ var. Liqui ile devam mı etsem bu yağdan mı denesem bilemedim.

@sarpworks üstad bu yağ Amerika'da çok tercih ediliyormuş. Sizin düşünceniz nedir? Liqui Moly oralarda nasıl bilinir :)

Screenshot_2020-07-29-16-15-09-692_com.facebook.katana.jpg

Aracım : 2004 model 2.4i benzin+lpg 220.000 km'de

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Bir yağ değişimi için daha sonralara geldik...
2 değişimdir Liqui Moly 5-30 Moly Gen yeşil renkli yağdan kullanıyorum. 10 bin Km'de 500 ml eksiltme yapıyor, sanırım çok ince bir yağ olduğundan kaynaklı. Daha önce 2 defa motul kullandım 10 K beklemeden değişim yaptığım için eksiltme göremiyorumdum, Motul yağı için kalın diyorlar, eksilmeme kalınlıkla alakalı olabilir mi bilmiyorum.

Fiyat performans olarak şöyle bir yağ var. Liqui ile devam mı etsem bu yağdan mı denesem bilemedim.

@sarpworks üstad bu yağ Amerika'da çok tercih ediliyormuş. Sizin düşünceniz nedir? Liqui Moly oralarda nasıl bilinir :)

Ekli dosyayı görüntüle 53088

Aracım : 2004 model 2.4i benzin+lpg 220.000 km'de

Luqui molly yi burda cok nadir goruyorum. Genelde amazonda filan. Valvoline marka yag hic kullanmadim. Yorum yapamam.

Benim tercihim mobil1 herzaman. Bmw icin castroo kullaniyordum. 10bin km de 500 ml cok fazla bir yag eksiltme degil. Bircok marka 1lt ye kadar eksiltme normal oldugunu soyluyor.

Yag kapasitesi 2 cesit. Filtresiz ve filtreli olarak. Ornegin cx9 filtresiz 5.5lt, filtreyle 6lt covarinda yag aliyor. Kitapciklarda yaziyor. Ben ordaki kapasite neyse filtreyle degistigim icin genelde 100-200ml fazla ekliyorum.

Benim cok fazla yag eksiltme problemim vardi. Raht 2-3 lt. Ekaiktiyordu. Ben cozumu soyle buldum. Hava filtresini sokunce filtrenin uzerinde yag oldugunu gordum, PCV valfini degistirdim simdi hic eksiltme olmuyor. Gozle gorulcek derecede. Full sentetio kullaniyorum. 7.500 mil de kontrol ediyorum durumu iyiyse 10bin milde degistiriyorum.

Motuldan sikayetci olan hic duymadim. Fiyat haric.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
2 bakımdır Liqui Moly kullanıyorum. Testlerde en dayanıklı ve en akışkan yağ olduğu için tercih etmiştim. Niyetim motoru bu yağa alıştırmaktı ama ufak bir eksilme gözlemleyince ve diğer kaliteli yağlar ile arasında 70-80 ₺ fark olunca acaba farklı bir yağmı tercih etsem diye kararsız kaldım. Pahalı yağ alıp araba sevineceğine aradaki fark kadar oğlana bir oyuncak alırım çocuk sevinir :D
Neyse bakalım henüz karar vermedim bayramdan sonra ya aynı seriden liqui alacağım yada valvoline...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
2 bakımdır Liqui Moly kullanıyorum. Testlerde en dayanıklı ve en akışkan yağ olduğu için tercih etmiştim. Niyetim motoru bu yağa alıştırmaktı ama ufak bir eksilme gözlemleyince ve diğer kaliteli yağlar ile arasında 70-80 ₺ fark olunca acaba farklı bir yağmı tercih etsem diye kararsız kaldım. Pahalı yağ alıp araba sevineceğine aradaki fark kadar oğlana bir oyuncak alırım çocuk sevinir :D
Neyse bakalım henüz karar vermedim bayramdan sonra ya aynı seriden liqui alacağım yada valvoline...
Eski guzuda aynı vizkozite (5/30) Motul, Eneos, Molygen, Motul yaptım. Motul ayrı gerçekten. Tosun Usta Valvoline kullanıyormuş eskiden. İstersen bir tur deneyebilirsin.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Mobil x1 5-40 yağ kullanan varmı aranızda? Şimdi fiyatlara bakımda 120 TL gibi bir fiyatı var. Tam sentetik bir yağ için fiyatı iyi. Almayı düşünüyorum.
Sanıyorum eski araç için sorulmuş bir soruydu ancak cevaplanmadığı için soru güncel sayılır. Tecrübemi aktarayım.

217.xxx km'lere geldik bizim guzuyla. İkinci dalyaya gelmezden evvel yine Mobil'in 10w60'ını denemiş ve yarış atını yük beygirine çevirdiği için 10w 40'a acil iniş yapmıştım. Ardından yüksek sıcakta zaten 40 vizkoziteye sahip, soğukken de ince olması daha iyi olur diyerek bahsettiğiniz Mobil Super 3000 5w 40 yağı kullanmaya başladım. 10w 40'tan sonra pek bir şey farkettiğimi söyleyemem ancak yağ eksiltmede de aynı değerler olduğu için 5w 40 ile devam ediyorum. Ben farketmesem de ince yağın ilk çalıştırmadaki aşınma üzerinde etkisi vardır. Aynı yağ ile devam ettiğim için eksilen yağ olunca üstünü yine aynısıyla tamamlayıp 8-10 bin km aralığında full değişim yapıyorum. Bu şekilde 3. turdayız. (Ama yalan olmasın geçenlerde Adem ustanın ellerine bırakınca 5w 40 deyip marka belirmeyince Petronas ile aldatmış olduk Mobil'i)

10w40 ile pek hissedilmeyen farklılık için fiyatta %30 civarında bir yükselmeye ise tam sentetik olması sebebiyle razı oluyorum. Belki uzun vadede eksisi artısını dengeliyordur.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Mrb arkadaşlar 94 model aracım 180 binde ilk aldığımda 10 40 yağ konuluyormuş.ben 2 senedir 5 30 mobil yağ koyuyorum memnunum. Dün bakım zamanı yaklaştığı için yağ alayım dedim satıcı bana 5 30 emin misin bu arabaya 20 50 kullanmalısın dedi. Aklımı karıştırdı. Bana yağın çok ince bu arabaya uygun değil 20 50 de çok kalın değil mi dedim hayır dedi soğukta ince sıcakta kalın olarak korur dedi. Sizce haklı mıyağ yakma duman atma yok bu arada aracımda.tşkler

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Cevabı kendin vermişsin zaten :)
Doğru söylüyorsun ama bu arada nette biraz araştırdım 5 30 lar yeni nesil araçlarda daha sık kullanılırmış eski tip motorda tam yağlama yapmayarak motor ömrünü kısaltır diye okudum o yüzden yorum rica ettim

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Doğru söylüyorsun ama bu arada nette biraz araştırdım 5 30 lar yeni nesil araçlarda daha sık kullanılırmış eski tip motorda tam yağlama yapmayarak motor ömrünü kısaltır diye okudum o yüzden yorum rica ettim
Araçı kullananlar daha iyi bilgi verirler.

Kitapçık vs ne yazıyor

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Çok özür dilerim 20v50 değil 5 50 yazmalıydım yanlış yazmışım

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok özür dilerim 20v50 değil 5 50 yazmalıydım yanlış yazmışım
5/50 gereksiz kalın gelir. Yağ pompası, jetler, lifterler vs çalışması değişir. Senin araç 94 626'ysa o motorda hidrolik iticiler var, kalın yağ koyduğunda lifterlerin tam dolması ve dolma süresi sıkıntı yaratabilir. Kalın yağ her zaman iyi korur diye bir kaide yok, örneğin aracın fabrikasyon yağ basıncı 5 bar civarında geziyorsa sen normalden daha kalın yağ kullanırsan jetlerden atılan yağ miktarında (debi) değişme gözlemlersin. Debiyi sabit tutmak için yağ pompasıyla oynamak veya daha fazla basınç elde edebilecek yeni bir pompa takmak gerekir.

Akışkanlar mekaniğinde; yoğunluk arttıkça (diğer değişkenler sabit olmak koşulu ile) debi düşer, diğer bir değişle vizkozite artışı yağlamayı azaltır denebilir. Dolayısıyla sen daha kalın yağ ile motoru korurum diye düşünebilirsin ama diğer yandan yağlamayı azaltırsın. Yani gömlekleri koruyayım derken krankın aşınmasını hızlandırırsın.

Ayrıca yağlama boşlukları da belli standartlar çerçevesinde oluşturuluyor. 30 veya 40 vizkozite giren boşluğa 50/60 vizkozite sokmak o bölgede olması planlanan yağ miktarında azalmaya neden olur. Dolayısıyla az yağ = aşınma.

Daha vizkoziteden bağımsız motor yağı özellikleri konusu var oraya hiç girmeyelim.

5/30'da eksiltme miktarı çok değilse devam et. Eğer eksiltme yapıyorsa 5/40'a geçersin.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Aracımın değerleri şu şekilde

Ekli dosyalar

• LongScreenshot_2020-02-16-00-10-50.png
    LongScreenshot_2020-02-16-00-10-50.png
    501.4 KB · Görüntüleme: 34

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bu tabloyu da anlayamadım açıkçası

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracımın değerleri şu şekilde
Yaklaşık 30 yıl öncesinin yağ sınıflandırması. O zamanlar ülkemize gelen 626'larda 20/50 yağ kullanılıyormuş zaten. Ama bu şu anda da kullanılacak anlamına gelmiyor tabi ki. Mesela RX-8'ler de TR'ye geldiğinde yetkili servislerde farklı yağlar kullanılmış, bu durum RX-8'in "80-90 binde motor değişir" ünvanını kazanmasına sebep olmuş.

Karar sizin tabi ki, motor durumu iyi 92 626'da 10/40'tan 5/30'a geçip öyle devam etmiştim. Hala 5/30 kullanılıyor araçta.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5-30'da eksiltme yoksa devam, varsa da 5-40'tan önce neden 5-50 derler insana... :hhhhhh:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar yağ değişimi yaklaşıyor, çakma yağ almamak için motuldan vazgeçiyorum. Bildiğiniz güvenilir yer varsa yazarsanız sevinirim. Bulamazsak, liqui molynin sitesinden alacağım. Faso aga 200 bin kmde, 5/30 il devam edeceğim, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Üst Alt