Mazda Motor Yağı Önerisi

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Benim araçta 1 ve2.vites geçişinde vuruntu var hafif onu göstermeye gittim usta yağa baktı sen değiştirmiştim senden önceki naptı bilemiyoruz dedi 30000km olmuş deştirelim dedi şimdi sizin yazdıklarınızı kafam karıştı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim araçta 1 ve2.vites geçişinde vuruntu var hafif onu göstermeye gittim usta yağa baktı sen değiştirmiştim senden önceki naptı bilemiyoruz dedi 30000km olmuş deştirelim dedi şimdi sizin yazdıklarınızı kafam karıştı
Liki moli atf katkısı koy vuruntu azalır veya kaybolur... ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ değişimi için kullanacağım yağ galiba bu olacak:

Valvolin MaxLife 10w40 4lt

Markayı bir araştırdım. Amerikan malı ve Dünyada ilk defa madeni yağ üreten ve ilk defa sentetik yağı icat eden ve üreten firmaymış. CV si bana dolgun geldi. :)
Yağı aldığında etiketinde yazan üretim yerine bakar mısın? Ne yazıyor? :rolleyes:

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Kocaeli'de üretildiğini biliyorum abi. Ama sonuçta yağın üretim prosedürleri şirket belirliyordur. Kalite testlerini kontrol ediyorlardir diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kocaeli'de üretildiğini biliyorum abi. Ama sonuçta yağın üretim prosedürleri şirket belirliyordur. Kalite testlerini kontrol ediyorlardir diye düşünüyorum.
Ben böyle düşünmediğim için kapalı kutuda ithal gelmeyen yağa, katkıya güvenmiyorum maalesef... 6 yıl Kocaeli'de Tüpraş'ın dibinde oturup çalıştım duymadığım ali cengiz oyunu kalmamıştır herhalde... :)

İsmini kullandıran şirket bütün her şeyi kontrol ediyordur muhakkak ama dağıtıma çıkan ürünleri kontrol etme şansları yok. Mutlaka bir hile hurda yapılıyordur demiyorum ama yapılmadığına da kimse beni inandıramaz... ;)

Örnek; 1990`lı yıllarda arkadaşım ünlü bir Blue Jean (bildiğimiz kot) markasının bayiliğini aldı, firmadan aylık 20 pantolon çekiyorsa, 80 tane de fason yaptırdığı pantolonlardan satıyordu... ;)

Vitrinde, göz önünde her şey ünlü marka ama el altından ucuz üretim kot satıyordu. Aynı fiyatlara... :D

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Araba ile 3-5 km dur kalk yap şanzıman ısınsın, yağ çubuğunun oradan katkıyı koy ve 3-5 km daha kullan... Sonraki ilk kullanımda farkı görürsün... ;)

Gittigidiyordaki 25 TL indirimimi bu katkıya kullandım,güncel fiyatı 110 TL olan katkıyı 85'e almış oldum. Şanzuman yağ çubuğundan rahat koyuluyor mu, huni olmadan nasıl koyabiliriz abi? Daha önce konusu geçmişti bir yerlerde sanki.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gittigidiyordaki 25 TL indirimimi bu katkıya kullandım,güncel fiyatı 110 TL olan katkıyı 85'e almış oldum. Şanzuman yağ çubuğundan rahat koyuluyor mu, huni olmadan nasıl koyabiliriz abi? Daha önce konusu geçmişti bir yerlerde sanki.
Ben rahatlıkla koydum, sıkıntı olmadı... ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Örnek; 1990`lı yıllarda arkadaşım ünlü bir Blue Jean (bildiğimiz kot) markasının bayiliğini aldı, firmadan aylık 20 pantolon çekiyorsa, 80 tane de fason yaptırdığı pantolonlardan satıyordu... ;)
Üniversiteyken part-time çalışıyordum bazen. Sayım işi yapıyorduk. Antalya'da (başı AD ile başlayan) ünlü bir ayakkabı mağazasının stoğunda orjinal ürünlerden fazla imitasyon ayakkabılar çıktı. Tabi ki işi tezgahlayan mağaza müdürü. Avukatlar polisler falan bir sürü olaylar döndü. Müdür en son araziydi. Bu tarz büyük markalar mağazaların haberi olmadan sürpriz sayımlar yapıyor. Sonuçta da böyle olaylar ortaya çıkabiliyor. Bu da böyle bir anım. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Üniversiteyken part-time çalışıyordum bazen. Sayım işi yapıyorduk. Antalya'da (başı AD ile başlayan) ünlü bir ayakkabı mağazasının stoğunda orjinal ürünlerden fazla imitasyon ayakkabılar çıktı. Tabi ki işi tezgahlayan mağaza müdürü. Avukatlar polisler falan bir sürü olaylar döndü. Müdür en son araziydi. Bu tarz büyük markalar mağazaların haberi olmadan sürpriz sayımlar yapıyor. Sonuçta da böyle olaylar ortaya çıkabiliyor. Bu da böyle bir anım. :)
Vay Abidas bayiine bak sen :D Merter'den al 30'a ver 230'a kâra bak, Veli abi koş bu kez olacak gibi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vay Abidas bayiine bak sen :D Merter'den al 30'a ver 230'a kâra bak, Veli abi koş bu kez olacak gibi
Yahu bu benim aklıma nasıl gelmez?
Çakma kot örneğini kendim vermişim, ayakkabı deposunu basıp sayım yapmışlar ve benim jeton düşmemiş... Yaşlanıyorum gerçekten... :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
4. maddede yağ yine PCV tarafından emme tarafına gelip yine yanıyor ama mavi duman vermemesinin sebebi ne olabilir acaba. Belki az olarak yanması olabilir.

Bunun için (normal motorlar içinde) yağ buharı tankı (oil catch can) denilen bir aparat kullanıyorlar. Mantığı PCV'den emme manifoltuna giren hatta bir filtre koyup sıvı ile gazı ayrıştırıyorlar.
Aşağıda biriken sıvıyı görebilirsiniz.

PB150006.JPG
Yağ yanma odasına seyreltik geliyor. Kaçak egzoz gazında su buharı, bilimum yanmış yakıt atığı ve yağ var. Görüntüsünden de ne acayip bi hale dönüştüğü ortada. :) Bir de emme manifoldundan gaz kelebeğini sökmeden içeriye doğru baksanız oradaki karbon mağarasını görseniz iyice canınız sıkılır.

OCC bence gerçekten yararlı birşey. Bir kere bu pisliği olabildiğince başka bir alanda tutmak ilk başta emme tarafının daha temiz kalmasını sağlıyor. Emmenin kirlenmesi hava akışını sekteye uğratacağı için daha az performans demek. Performans isteyenler boşuna emme manifolduna polish yapmıyorlar. ;) İkincisi bu pis karışım yakıt oktanını düşürüyor. Düşük oktan ise erken yanmaya, vuruntuya ve performans düşüşüne sebep oluyor. LPG ve ateşleme sisteminin sıkıntılı ilişkisi de burada yatıyor. LPG benzine göre daha yüksek oktanlı.

OCC benim de yapılacaklar listemin başında geliyor. Yaza doğru maddi ve manevi olarak hazır olursam elime alacağım takımları. :)

Buna ben de bakıyorum. Maliyet olarak atla deve değil. Ortalama bir ürün 150-200 TL bandında. D1 olarak geçen ucuz ürünleri saymıyorum tabi. Ama dizel için özellikle havalandırma borusunun çapının büyük olması düşündürüyor. Giriş çıkış çapının küçülmesi karter havalandırma sisteminde bir olumsuzluk yaratır mı düşüncesi var aklımda. Bir de bu sistemlerin olumsuz yönleri ile ilgili pek bir şeye rastlamadım. Ya hiç sorun yaratmıyor ya da yaşayanlar belirtmiyor. Turbonun yüklenmesi anında yaptığı vakum ile atmosferikten daha fazla çektiği muhakkak. Yani normal buharlaşan yağın yanında turbo vakumu ile ekstra yağ çekme durumu olabilir. Turbo panelinin yağlanmasının minimuma inecek olması bir olumsuzluk yaratır mı tek soru bu kafamdaki. Onun dışında intercooler söküp içerisinde toplanan yağı temizlemek zorunda kalmayacak olmak da önemli bir avantaj.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Buna ben de bakıyorum. Maliyet olarak atla deve değil. Ortalama bir ürün 150-200 TL bandında. D1 olarak geçen ucuz ürünleri saymıyorum tabi. Ama dizel için özellikle havalandırma borusunun çapının büyük olması düşündürüyor. Giriş çıkış çapının küçülmesi karter havalandırma sisteminde bir olumsuzluk yaratır mı düşüncesi var aklımda. Bir de bu sistemlerin olumsuz yönleri ile ilgili pek bir şeye rastlamadım. Ya hiç sorun yaratmıyor ya da yaşayanlar belirtmiyor. Turbonun yüklenmesi anında yaptığı vakum ile atmosferikten daha fazla çektiği muhakkak. Yani normal buharlaşan yağın yanında turbo vakumu ile ekstra yağ çekme durumu olabilir. Turbo panelinin yağlanmasının minimuma inecek olması bir olumsuzluk yaratır mı tek soru bu kafamdaki. Onun dışında intercooler söküp içerisinde toplanan yağı temizlemek zorunda kalmayacak olmak da önemli bir avantaj.
Turbo pallerinin daha az yağlanması demek pallerin temiz kalması, bu da hem balansın hem de emişin sağlıklı olmasını sağlar. Sonuçta yağ, havadaki partiküllerin birikimine neden olacaktır. Dakikada 10-15 bin devir çeviren turbo için balanstaki ufak kaçıklık bile büyük sıkıntıları beraberinde getirir muhakkak. Zaten turbo, tasarımı ile birlikte yağlama sistemine sahip. Turbo pallerinin yağlanması mantıken radyatör fanının yağlanmasıyla aynı sonuca çıkar. Yani gereksiz ağırlık ve pislik.

Bence turbo dizel için pallerin yağlanmasından çok turbo emişinin gücünü daha fazla önemse. Çünkü fabrikasyon OCC içindeki herhangi bir fiziksel unsurun turboya kaçabilme ihtimali bile korkutucu. Bu yüzden gözlemlediğim kadarıyla turbo dizel kullanıcıları OCC uygulamasını custom olarak yapmaktan çekiniyor. Biraz daha fabrikasyon ürünlere yöneliyorlar. O bulaşık teli mantığındaki ürünlerden sanırım uzak durmak veya tel kullanılırsa OCC çıkışına çift katmanlı metal süzgeç uygulamak falan gerekir güvenlik için (bence).

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Ben böyle düşünmediğim için kapalı kutuda ithal gelmeyen yağa, katkıya güvenmiyorum maalesef... 6 yıl Kocaeli'de Tüpraş'ın dibinde oturup çalıştım duymadığım ali cengiz oyunu kalmamıştır herhalde... :)

İsmini kullandıran şirket bütün her şeyi kontrol ediyordur muhakkak ama dağıtıma çıkan ürünleri kontrol etme şansları yok. Mutlaka bir hile hurda yapılıyordur demiyorum ama yapılmadığına da kimse beni inandıramaz... ;)

Vitrinde, göz önünde her şey ünlü marka ama el altından ucuz üretim kot satıyordu. Aynı fiyatlara... :D

Aynen Veli abi haklısın bu konuda. Konu Türkiye olunca hukuksal boşluklardan yararlanan çok fazla. Ben Castrol, Mobil, Elf, PO, Total gibi markaların ürünlerine pek güvenmiyorum. Daha önce Mazda 323 1.8 aracımda Castrol koydum. Yağ 2000 kmde simsiyah oldu, ELF 5w30 ve 10w40 ürünlerini kullandım yağ eksiltmeyen araç 4000 km de yağ bitirdi. Motul koydum 8000 km hiç birşey olmadı. Reklam yapan firma benim gözümden düşüyor genelde nerde adı sanı pek duyulmamış ürün var onu kullanıyorum. O yüzden dedim. Valvoline markası daha ürün satamadan hile hurdaya karışırsa piyasada varolamadan silinir. Kocaeli de bu yağı üretende aslında Bulgar firması Prista Oil. Ben bir deneyeyim diyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aynen Veli abi haklısın bu konuda. Konu Türkiye olunca hukuksal boşluklardan yararlanan çok fazla. Ben Castrol, Mobil, Elf, PO, Total gibi markaların ürünlerine pek güvenmiyorum. Daha önce Mazda 323 1.8 aracımda Castrol koydum. Yağ 2000 kmde simsiyah oldu, ELF 5w30 ve 10w40 ürünlerini kullandım yağ eksiltmeyen araç 4000 km de yağ bitirdi. Motul koydum 8000 km hiç birşey olmadı. Reklam yapan firma benim gözümden düşüyor genelde nerde adı sanı pek duyulmamış ürün var onu kullanıyorum. O yüzden dedim. Valvoline markası daha ürün satamadan hile hurdaya karışırsa piyasada varolamadan silinir. Kocaeli de bu yağı üretende aslında Bulgar firması Prista Oil. Ben bir deneyeyim diyorum.
Prista'yı bilirim... :krnz: denemekten zarar gelmez, neticede bu motorun yağı değişecek... :harika:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

Aslında Mann üretimi bir ürün var ama orijinalini bulmak hem zor, hem de pahalı. Taklitlerindeki valf olayı da güven vermiyor. Uydurma bir düzenek yapmayı düşünmüyorum zaten, bakıyorum hala. Boru çapı diğerlerine göre nispeten daha geniş olan şu tipteki ürüne bakıyorum. Araştırmaya devam...
Amazon.com: OSIAS High Performance Aluminum Alloy Reservior Oil Catch Can Tank For BMW N54 335 Silver: Automotive

Üst Alt