Mazda Motor Yağı Önerisi

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Adem usta tam değişim yapmıyor. Geçen hafta konuştuk. radyatöre giden yağ borusunu çıkarıp değişim yapıyorlar diye. Beni epey tersledi. Bi gün şanzımanı ellerine alacaklar dedi. Kendisi castrol 320 veya dexron3 koyuyor. Ben dexron 6 aldım 4 litre. Adem ustaya gidip değiştirecem. Başka sorunlar da var onları da yaptıracam.

Şanzıman yağını tam değişmek için yağın rengi açık kırmızı olana kadar 2-3 sefer yağ değişmek lazım 100km de bir.

Mobil’in kendi sitesinde bile şanzıman yağ değişimini alt tıpadan yapın diyor.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Toplam 7 litre yağı tertemiz yapmak için kaç defa 4 litre yağ değişimi yapmak gerekir?? Bu işlemin maliyeti ne olur?

Yapan ustaya da yapmayan ustaya da saygı duyarım orası ayrı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dönüşü söksek
Temiz gelene kadar yeni yağ doldursak
Yeni yağ gelince karteri söksek
Filtreyi değişsek
Fazladan 4 litre yağa ihtiyaçımız olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hemde sıfır risk olmazmı ?

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Dönüşü söksek
Filtreyi değişsek

Bence henüz 70-80 bin km için filtre değiştirmeye gerek yok. Bu filtre tam bi filtre değil. Süzgeç gibi. Şanzıman yağı da motor yağı gibi çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmıyor. Yağ içinde partikül olması çok zor. Zaten bu filtrede sensör var. Yağ akışı olmadığında uyarı verir. Bir de filtre içinde fazla yap barındırmıyor. Motor yağı filtresi gibi değil yani. Çok daha basiti.

Filtre serviste 420 lira. Ford’un var uyumlu. İkitelli’de 125 lira falan. Ama değişim için karteri açmak lazım. Dediğim gibi 70-80 bin km’deki arabanın karterini açmaya gerek yok. O karter etrafında sızdırmaz conta, silikon vs var. Onların tekrardan çok iyi yapılması lazım ve kısa bir süre sonra sızdırma durumu olursa tekrar açtırıp kapatmanız lazım karteri.

Dediğim gibi, servis ve yağ üreticileri radyatör horumunun sökülmesini önermiyor. Siz söktüğünüzde çok hızlı yağ akışı olacaktır. Bu esnada üstten aynı hızda yağ dökmeniz mümkün değil. O esnada şanzıman yağsız kalabilir. Hidrolik şanzımanı döndüren zaten yağın kendisi. Yağsız kalıp dönerse kısacık anlık aşınmalar ileride risk oluşturabilir.

Tabi herkes serbest. Siz bilirsiniz. Benim görüşüm böyle. 3 sefer 3,5 litrelik değişim bence epey iş görür. Hatta işçilik vermenize gerek yok. Kendiniz bile yapabilirsiniz. Tapayı aç boşalt. Üstten doldur.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dönüşü söksek
Filtreyi değişsek

Olay bu ki zaten Kadir. Asalet abi'nin Herter'de böyle yapıyorlar. Ama Tansu, Adem ustayı aramış o da ellerine alırlar şanzımanı bir gün demiş. Bu karıştırdı kafamı. Evet Veli abinin dediği gibi o yağı flush yapmadan değiştirmeye kalkarsak kim bilir ne kadar yağ gider. Öte yandan makineyle yapılan flushda basınç yüksekliği contaları bozuyor denmiş, ama senin anlattığın yöntemle çok da bir zorlama olmuyor sanki?

Bence henüz 70-80 bin km için filtre değiştirmeye gerek yok. Bu filtre tam bi filtre değil. Süzgeç gibi. Şanzıman yağı da motor yağı gibi çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmıyor. Yağ içinde partikül olması çok zor. Zaten bu filtrede sensör var. Yağ akışı olmadığında uyarı verir. Bir de filtre içinde fazla yap barındırmıyor. Motor yağı filtresi gibi değil yani. Çok daha basiti.

Filtre serviste 420 lira. Ford’un var uyumlu. İkitelli’de 125 lira falan. Ama değişim için karteri açmak lazım. Dediğim gibi 70-80 bin km’deki arabanın karterini açmaya gerek yok. O karter etrafında sızdırmaz conta, silikon vs var. Onların tekrardan çok iyi yapılması lazım ve kısa bir süre sonra sızdırma durumu olursa tekrar açtırıp kapatmanız lazım karteri.

Dediğim gibi, servis ve yağ üreticileri radyatör horumunun sökülmesini önermiyor. Siz söktüğünüzde çok hızlı yağ akışı olacaktır. Bu esnada üstten aynı hızda yağ dökmeniz mümkün değil. O esnada şanzıman yağsız kalabilir. Hidrolik şanzımanı döndüren zaten yağın kendisi. Yağsız kalıp dönerse kısacık anlık aşınmalar ileride risk oluşturabilir.

Tabi herkes serbest. Siz bilirsiniz. Benim görüşüm böyle. 3 sefer 3,5 litrelik değişim bence epey iş görür. Hatta işçilik vermenize gerek yok. Kendiniz bile yapabilirsiniz. Tapayı aç boşalt. Üstten doldur.

1. Çok yanlış. Sıcaklıklara maruz kalmasa kararmaz. Tork iletimi için şanzıman yağı kullanılıyor ve bu çok büyük basınçlara maruz kalıyor torku iletebilmek için.
Bu mantıkla motor yağı filtresinin de uyarı vermesini beklemen gerekir değişmen için.

2. Sızdırmaz contadan basit iş yok. Kalıntıyı çıkarıp sıvı conta sürüp geri yerine takıyorsun.

3. Servis önermese yetkili servis Herter bu flushing işini niye yapıyor?

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
M
Olay bu ki zaten Kadir. Asalet abi'nin Herter'de böyle yapıyorlar. Ama Tansu, Adem ustayı aramış o da ellerine alırlar şanzımanı bir gün demiş. Bu karıştırdı kafamı. Evet Veli abinin dediği gibi o yağı flush yapmadan değiştirmeye kalkarsak kim bilir ne kadar yağ gider. Öte yandan makineyle yapılan flushda basınç yüksekliği contaları bozuyor denmiş, ama senin anlattığın yöntemle çok da bir zorlama olmuyor sanki?

Bir dahaki değişime bunu bi deniyeyim.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Ben iki defa şanzıman yağını değiştirdim. Biri geçen yıl Mobil ATF 220 koymuştum (Mobil sitesinde uygun yağlar arasında gösteriliyordu fiyatı uygun olunca tercih etmiştim). Radyatördeki geri dönüş hortumunu sökerek değiştirmiştim.Mobil 220 içime sinmedi sanki koyduktan sonra şanzımanda hafif vuruntular oldu gibime geldi ve iki hafta önce Motul Multi atf ile değişim yaptım.Karteli söküp filtreyi temizledim kartelde mıknatıs yoktu hard disk içindeki mıknatısı söküp koydum ve geri dönüş hortumunu söküp değişimi tamamladım. Değişimden sonra aracı kullanmadım henüz bobinde sorun vardı onu değişmeyi bekliyorum. Ama farkettiğim bişey var; Mobil atf 220 ile rolantide şanzıman yağını kontrol etmek istediğimde bir türlü tam ölçemiyordum, Motul koyduktan sonra tam seviyede rahatça ölçebiliyorum. Sanki Mobil atf 220 çok fazla köpürüyor Motul'a göre tabi arada Dexron farkı var bu köpürmenin sebebi o olabilir. Otomatik şanzımana mümkün olduğunca en kaliteli yağı koymak daha mantıklı gibi.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Öncelikle selamlar arkadaşlar.Hep aracıma 10W40 yağ koyardım bu sefer 10W60 koydum.Bir hafta geçti ve bugün işe giderken tıkırtı sesi gelmeye başladı yağmı ince geldi anlamadım her zaman yapmadı 8 km bir yol geldim ama moralimi bayağı bozdu sanırım pistonlardan geliyor tahminimce.
Keşke 10w40 koysaydım zamanla alışır mı acaba sizler ne dersiniz.iyi çalışmalar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
323 motorlarını bilmiyorum ama motorda lifter varsa kalın veya ince yağ lifter sesi yapar. Zararı yoktur ama sesi sinir bozucudur, çekilmez. Anlayan ustaya göster ses lifter sesi ise çözümü forumda mevcut.

Lifter Sesi ve Çözümleri

Gelişmeleri bekliyoruz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle selamlar arkadaşlar.Hep aracıma 10W40 yağ koyardım bu sefer 10W60 koydum.Bir hafta geçti ve bugün işe giderken tıkırtı sesi gelmeye başladı yağmı ince geldi anlamadım her zaman yapmadı 8 km bir yol geldim ama moralimi bayağı bozdu sanırım pistonlardan geliyor tahminimce.
Keşke 10w40 koysaydım zamanla alışır mı acaba sizler ne dersiniz.iyi çalışmalar.
10w/60 daha kalın yağdır, incelikten değil de Veli abinin dediği gibi kalınlıktan da lifter ses yapıyorsa muhtemelen ses kaynağı budur.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
10/60 koyma amacınız neydi ki? Bir de yağ hangi marka?
Lifter sesi kimi zaman kaybolan sonrasında tekrarlayan bir ses olarak da görülebilir. 10/60 koyma amacınız yağ eksiltme ise lifter sesini önemsememeniz gerekir ama sadece değişiklik olsun diye koyduysanız 10/40'a dönüş yapın tabi.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
10W60 mobil 1 daha iyi olur diye okumuştum ineternette o yüzden koydum

Metal pervane sürtüyormuş gibi ses geliyor ama arada yapıyor bunu ( boştayken ve seyir halinde )

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
10W60 mobil 1 daha iyi olur diye okumuştum ineternette o yüzden koydum

Metal pervane sürtüyormuş gibi ses geliyor ama arada yapıyor bunu ( boştayken ve seyir halinde )
Çıt çıt çıt şeklinde bir ses mi?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
10-40 dan 10-60'a geçince motorda sıkıntı yaratmaz, bir tek subap iticilerine yağ gitmesi yağ ısınasıya kadar azalabilir.
Bunun için de motor iç temizleyiciler faydalı olabilir.

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Ne yazıkki tamirci bile bulamadı ağrızayı subaplardan şüphelendi üst kapaktan şüphelendi hiçbir sorun çıkmadı en son eksantrik milde kaldık oda pazartesi ancak şuan çok yoğunmuş

Üst Alt