Mazda CX-5 Kar Testi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Direksiyon açısı hepsinde aynı avantaj veya dezavantaj olur hocam. Hepsi aynı açı ile o noktada araca hükmediyor... Püf noktası orası olabilir ama neticede cortlamaları çok ayıp ve komik... :)

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
Bu tür incelmelerin genel sıkıntısı tarafgirlik.Özellikle elektronik cihaz incelemesi yapan (Cep telefonu bilgisayar) kişi yada oluşumlar bir süre sonra firmalarla çıkar ilişkisine girip sonuçları manipüle ediyorlar.Tabi bu Türkiye'ye de has bir şey değil.Dünyanın hemen hemen her yerinde dönen bir tür dolap.

Ondan sonra ise şirketlerin manipülasyonu geliyor yine örnek vermek gerekirse Samsung, cihazlarının teste girdiğinde sonuçları yüksek gösteren bir yazılım kullandığını itiraf etmek zorunda kalmıştı.Keza şirketlerin kendi çektiği videolarda öyle.Çok itibar etmemek lazım.Kimse yoğurduna ekşi demiyor piyasa kuralları gereği.

Güvenilir bir yer bulmak zor :( Şartlar müsait olacak alıp her şartta kendiniz deneyeceksiniz.

mazda4ever

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Reflex Mavi - SUV
CX-5 kullanan biri olarak ilk videodaki CX-5 performansında hile olmadığından eminim. Diğerleri mi? Beni pek ilgilendirmiyor:) Bu kış Akyazı-Mudurnu; yoğun kar, -5 civarı havada, dağlık bölgede dolandım. Yokuşta dur kalk yapmama rağmen, bir kere bile acaba mı dedirtmedi...Şenolasın Mazda:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
CX-5 kullanan biri olarak ilk videodaki CX-5 performansında hile olmadığından eminim. Diğerleri mi? Beni pek ilgilendirmiyor:) Bu kış Akyazı-Mudurnu; yoğun kar, -5 civarı havada, dağlık bölgede dolandım. Yokuşta dur kalk yapmama rağmen, bir kere bile acaba mı dedirtmedi...Şenolasın Mazda:)
İlk elden kar performansı onaylandığına göre zaten olmayan şüphelerimiz aklımızın ucuna dahi gelmeyecektir... Bilgilendirme için teşekkürler.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Toyotalclub dan Ufuk Sönmez beyin yorumları.

Viskoz kavrama awd sistemleri yapı itibariyle (hidrolik pleyt kavrama, tıpkı tork konvertörlü otomatik şanzıman gibi) yüksek devir istiyor, bu bütün viskoz kavrama awd sistemleri için geçerli.

Açıkçası ben aracın markası modeli ne olursa olsun viskoz kavrama transfer modellerini pek benimsemiyorum zira tam ihtiyacınız olduğu zamanda ne durumda, ne tepki verecekleri kestirilemeyen bir awd modeli.

Bence Subaru'da en yetenekli awd modeli ATS ve 2006-2008 yılları arasındaki 4EAT ve 5EAT şanzıman ile eklenen ATS + VDC modeli.ATS'nin farklı bir versiyonu olan ATSC'yi daha önce Mitsubishi Pajero'da ESP ile test etmiş ve hayran kalmıştım, Subaru'da henüz o test şartlarını bizzat yakalayamadım.

Mazda'nın düşük devirde dağılımı doğru ayarlayabilmesi çok iyi ancak hard off road koşulları dışında pratikte pek işe yarayacsğını sanmıyorum, CX serisi de hard off road koşullarında kullanılamayacağı için gereksiz bir meydan okuma olmuş.

Subaru mühendisliğine söz yok ancak awd aktarma modeli söz konusu olduğunda marka Subaru'da olsa Toyota'da olsa VTD (Viscous Transfer Drive) modeli bana göre "kısmen" dört çeker aracı ifade eder.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mustafa bey daha iyi bilgilendirecektir, subaru ile içli dışlı biri çünkü. :)

Ama ben hala, belirli koşullarda böyle olduğunu düşünüyorum. Direksiyon açısından kaynaklanabilir. Son videoda da kullanılan araç XV.
XV ve akranı Cx-3, amaç Subaru awd Vs Mazda awd

Direksiyon açısından kaynaklı niye olsun ki,eşit şart ve açılarla test ediliyor, ikisinde de açı aynı

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
ATS Subaru'nun en alt olarak ifade edilebilecek awd set up'ıdır.

Mitsubishi'deki ATSC ile Subaru ATS' nin bir ilgisi yok.

Subaru VTD'nin açılımı Variable Torque Distribution. VTD'de gerçek mekanik orta diferansiyel var. Çok plakalı kavrama MPT ise bu açık tip mekanik diferansiyeli gerektiği zamanlarda, gerektiği oranda kilitliyor.

Toyotalclub dan Ufuk Sönmez beyin yorumları.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mazda'da orta diferansiyel görevindeki çok plakalı sistemin kontrolü elektro manyetik. Subaru'da elektro hidrolik.

Doğası gereği Mazda daha hızlı kilitleme/aktarma emri gönderebilir. Ayrıca Mazda'da sistem daha fazla sensörden veri alıyor. Örneğin karlı bir havada dış ısı ölçer verisi ile sistem arkaya gücü henüz gaz vermeden arttırır. Subaru'da ise bir miktar önler patinaja düşer veya X-Mode olan modellerde manuel aktivasyon gerekir.

Subaru'da virajlarda tam kilit yapılmaz. Aracın virajı anladığı veri ise direksiyon açı sensörü. Direksiyonun ciddi çevrilmesinin sebebi orta aktarma kutusunun öne yüklenmesini sağlamak olmalı. Ayrıca X-Mode da aktif değil sanırım.

Gerçek şu ki, Mazda i active awd sistemi kendi sınıfının en başarılı örneklerinden biri. Bu tipteki awd sistemlerinde Subaru ile birlikte gerçekten çok iyi noktadalar ve duruma göre birbirlerinden üstün yönleri var.

Mazda'nın kilitleme ve aktarma sürati çok üstün. Ayrıca çok fazla sensörden veri alarak proaktif bir sistem olarak çalışıyor. Subaru'da ise X-Mode'un ayarları TCS' yi çok daha etkili bir elektronik diferansiyel kilidi haline getiriyor. Ayrıca orta transfer kutusunun şanzımana akuple yapısı zorlayıcı ve uzun awd kullanımlarında soğutma kapasitesini arttırıyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mazda'nın Subaru ile yarışabilecek bir awd yaptığı doğrudur. Sistemin karlı havalarda ve performanslı kullanımda çok başarılı olduğunu 3 yıldır test ediyorum. Ancak mühendisliğinin odak noktalarından biri awd sistemleri olan Subaru'nun 4 farklı awd sistemi kullandıği unutulmamalı. Otomatiklerde üst versiyon o, an VTD karşılığı Mazda'da mevcut değil. Gerçi VTD pahalı olduğu için artık ülkemize gelen modellerde yer almıyor...

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Videonun sonunda Forester ve CRV ile kıyaslamasını da görebilirsiniz.

Bu video'nun galiba kesilmiş hali olabilir orada forester'ın çıkamamış olması düşünülemezdi.

Galiba bu da kesilmemiş hali.

Forester kullanan bir özel servis müdürünün dedikleri, kesinlikle bu işte bir hinlik var. :D Gerçekten de öyle. Yukarıdaki videoda herşey açıkça ortada. İlk mesajdaki videoda böyle bir sonuç çıkmasının sebebi direksiyon açısı olabilir.

Bu videoda da gaz pedalları hangi oranda basılıyor, Forester'da ya daha az bırakılıyor ya da basılıp bırakılıyor gibi gözüküyor. Biraz reklam gibi geldi videodaki adamın tavırlarından vs. Bu videodan çıkarılabilecek tek sonuç bence Mazda CX-5'in tüm tekerleklere eşit oranda güç verebildiğinin ispatlanması olmuş.

Güvenilir bir yer ben biliyorum -->> @mtutun

Madem videolarla gidiyoruz buyrun

Bu videoda Mazda'nın tekerlekleri de aynı Subaru'nun su testi videosundaki gibi davrandığı görülebiliyor.

Bu tür incelmelerin genel sıkıntısı tarafgirlik.Özellikle elektronik cihaz incelemesi yapan (Cep telefonu bilgisayar) kişi yada oluşumlar bir süre sonra firmalarla çıkar ilişkisine girip sonuçları manipüle ediyorlar.Tabi bu Türkiye'ye de has bir şey değil.Dünyanın hemen hemen her yerinde dönen bir tür dolap.

Ondan sonra ise şirketlerin manipülasyonu geliyor yine örnek vermek gerekirse Samsung, cihazlarının teste girdiğinde sonuçları yüksek gösteren bir yazılım kullandığını itiraf etmek zorunda kalmıştı.Keza şirketlerin kendi çektiği videolarda öyle.Çok itibar etmemek lazım.Kimse yoğurduna ekşi demiyor piyasa kuralları gereği.

Güvenilir bir yer bulmak zor :( Şartlar müsait olacak alıp her şartta kendiniz deneyeceksiniz.

Bencede haklısınız en iyi sonucu elde etmek için ya kendimiz denemeliyiz yada araçlara otonom sürüş kazandıran çeşitli robotlarla aynı kullanım tarzı yüklenerek test edilmeli.

Son düzenleme:

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
İnternete baktığımda CX-5 için genelde hep kar veya yapay zemin testleri var.

Kuru yumuşak kum yani sahil testleri bulamadım. Birkaç kişi sokmuş ama adamlar dur kalk yapmadan durmadan gaza yüklenerek hızlı gidiyorlar pek anlaşılmıyor. Mesela Şile'nin sahilinde CX-5'in 4x4 sistemini deneme fırsatı bulan oldu mu?

Mazda'nın 4x4 sistemi gerçekten bu kadar iyi ise kimbilir belki ileride Toyota Land Cruiser çöllerdeki hakimiyetini CX-9'a kaptırır.

Son düzenleme:

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Merak ettiğim birşey var Mazda CX-5'te

2012-2013-2014-2015-2016-2017 yıllarındaki modellerde 4x4 sisteminde herhangi bir değişiklik oldu mu?

Yukardaki su testindeki 2012 model CX-5'in tüm tekerleklere eşit oranda sürekli güç verebilecek kabiliyeti olduğu görüldüğüne göre daha sonraki modellere eğer herhangi bir yenilik eklendiyse ki bu eklenen yenilikler yazılımsal olabilecek çeşitli kalkış durumları vs, bütün bunlar tüm yıllara güncelleme ile verildi mi yada verilemez mi bir bilgisi olan var mı?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Okuduğum haberlerde sistemde bir değişiklik olduğuna rastlamadım, yanlış hatırlamıyorsam aynı sistem kullanılıyor, Mustafa abi @mtutun daha net bilgiler verecektir size

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
Okuduğum haberlerde sistemde bir değişiklik olduğuna rastlamadım, yanlış hatırlamıyorsam aynı sistem kullanılıyor, Mustafa abi @mtutun daha net bilgiler verecektir size

Herhangi bir değişikliğe gidilmediyse eğer Mazda'da ciddi anlamda reklam sıkıntısı var demektir çünkü off road tanıtımlarına daha çok (veya eskisine göre) yeni çıkan CX-3'te bahsettikleri i-Active AWD ile girmeye başladı.

Eğer gerçekten i-Active AWD denen sistem 2012 Model CX-5'lerde mevcutsa, Mazda gerçekten eşsiz bir araç piyasa sürmüş demektir.

Çünkü burada bahsedilen sensörler 2012 modellerde vardı.
MAZDA: i-ACTIV AWD | Active Safety Technology

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
2012-2016 awd sisteminde herhangi bir değişiklik yok. Mevcut sistemde küçük ayarlamaları Mazda'nın yeni şasi ve tork kontrol sistemi ile görebiliriz, sanırım adı GVC idi. Bu sistem ilk olarak 2017 yılında Mazda 6'da kullanılacak. 2017'de yeni CX-5 geleceğine göre hem GVC hem de hafif update edilmiş ve GVC ile akuple olmuş awd sistemini de o zaman bekleyebiliriz.

Merak ettiğim birşey var Mazda CX-5'te

2012-2013-2014-2015-2016-2017 yıllarındaki modellerde 4x4 sisteminde herhangi bir değişiklik oldu mu?

Yukardaki su testindeki 2012 model CX-5'in tüm tekerleklere eşit oranda sürekli güç verebilecek kabiliyeti olduğu görüldüğüne göre daha sonraki modellere eğer herhangi bir yenilik eklendiyse ki bu eklenen yenilikler yazılımsal olabilecek çeşitli kalkış durumları vs, bütün bunlar tüm yıllara güncelleme ile verildi mi yada verilemez mi bir bilgisi olan var mı?

Teşekkür ederim.

Sistem aynı ve bu bir Mazda yetkilisine (yurt dışı) sorulduğunda, ' Skyactiv ile ilgili o kadar çok anlatacak şey vardı ki, awd sistemine yeni sıra geldi' yanıtı verilmişti yanlış değilsem... 2012 CX-5'te bile awd sistemi yine yanlış değilsem 27 adet sensörden veri alıyor. Bunların içinde yağmur sensörü bile var...

Herhangi bir değişikliğe gidilmediyse eğer Mazda'da ciddi anlamda reklam sıkıntısı var demektir çünkü off road tanıtımlarına daha çok (veya eskisine göre) yeni çıkan CX-3'te bahsettikleri i-Active AWD ile girmeye başladı.

Eğer gerçekten i-Active AWD denen sistem 2012 Model CX-5'lerde mevcutsa, Mazda gerçekten eşsiz bir araç piyasa sürmüş demektir.

Çünkü burada bahsedilen sensörler 2012 modellerde vardı.
MAZDA: i-ACTIV AWD | Active Safety Technology

Mazda'nın 4x4 sistemi iyi ama kendi kategorisi içinde. Yani hiçbir zaman Land Cruiser'ın yerini çöllerde alamaz. Çünkü Land Cruiser gerçek bir arazi aracıdır, CX-5 ise SUV. CX-5 orta trasnfer kutusunun bu yoğunlukta tork transferine dayanamayacağı ve frenlerin ise sürekli diferansiyel kilidini oynamaya bu zorlu şartlarda katlanamayacağı kesin. Sadece CX-5 değil, SUV uzmanı Subaru modelleri bile Land Cruiser'ın çöldeki yerini tutamaz. Zaten bu markalar da bunu hedeflemiyorlar.

İnternete baktığımda CX-5 için genelde hep kar veya yapay zemin testleri var.

Kuru yumuşak kum yani sahil testleri bulamadım. Birkaç kişi sokmuş ama adamlar dur kalk yapmadan durmadan gaza yüklenerek hızlı gidiyorlar pek anlaşılmıyor. Mesela Şile'nin sahilinde CX-5'in 4x4 sistemini deneme fırsatı bulan oldu mu?

Mazda'nın 4x4 sistemi gerçekten bu kadar iyi ise kimbilir belki ileride Toyota Land Cruiser çöllerdeki hakimiyetini CX-9'a kaptırır.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
2012-2016 awd sisteminde herhangi bir değişiklik yok. Mevcut sistemde küçük ayarlamaları Mazda'nın yeni şasi ve tork kontrol sistemi ile görebiliriz, sanırım adı GVC idi. Bu sistem ilk olarak 2017 yılında Mazda 6'da kullanılacak. 2017'de yeni CX-5 geleceğine göre hem GVC hem de hafif update edilmiş ve GVC ile akuple olmuş awd sistemini de o zaman bekleyebiliriz.

İzlediğim youtube videolarında makyaj öncesi cx-5 diagonal testi geçemiyor, ancak makyaj sonrası araç 5-6sn sonra diğer tekere güç verip yola devam edebiliyor. Donanımsal fark olmasada ufak yazılım güncellemesi var gibi

makyaj öncesi:

makyaj sonrası:

maximus01982

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Siyah
İzlediğim youtube videolarında makyaj öncesi cx-5 diagonal testi geçemiyor, ancak makyaj sonrası araç 5-6sn sonra diğer tekere güç verip yola devam edebiliyor. Donanımsal fark olmasada ufak yazılım güncellemesi var gibi

makyaj öncesi:

makyaj sonrası:

Sistem aynı ve bu bir Mazda yetkilisine (yurt dışı) sorulduğunda, ' Skyactiv ile ilgili o kadar çok anlatacak şey vardı ki, awd sistemine yeni sıra geldi' yanıtı verilmişti yanlış değilsem... 2012 CX-5'te bile awd sistemi yine yanlış değilsem 27 adet sensörden veri alıyor. Bunların içinde yağmur sensörü bile var...

Evet 27 sensörden veri aldığını bende okumuştum, koyduğum linktede yazmışlar ama güncelleme gelmedikten sonra pek bir işe yarıyor mu bilmiyorum. 2012 CX-5'lere güncelleme ile verdiler mi acaba, sonuçta sensörler var olduğuna göre boş boş durması çok yanlış olur. Geçen sene serviste herhangi bir update yok demişlerdi, garipsedim. Halbuki aracı alırken multimedya sistemi dahil herşeyin Türkçe güncellemesinin bile geleceğini söylemişlerdi. Hiçbirşey gelmedi.

Mazda'nın 4x4 sistemi iyi ama kendi kategorisi içinde. Yani hiçbir zaman Land Cruiser'ın yerini çöllerde alamaz. Çünkü Land Cruiser gerçek bir arazi aracıdır, CX-5 ise SUV. CX-5 orta trasnfer kutusunun bu yoğunlukta tork transferine dayanamayacağı ve frenlerin ise sürekli diferansiyel kilidini oynamaya bu zorlu şartlarda katlanamayacağı kesin. Sadece CX-5 değil, SUV uzmanı Subaru modelleri bile Land Cruiser'ın çöldeki yerini tutamaz. Zaten bu markalar da bunu hedeflemiyorlar.

Yok zaten CX-5'ten öyle bir beklentim yok. Mesajda da belirttiğim gibi CX-9'dan var. :D
Şu vergiler salınım oranlarına göre olsada CX-9 Türkiye'ye gelse. Güzel olurdu.

Üst Alt