Mazda 626 GE (1991-97) Yakıt Tüketimi

Celalysf

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Bordo
Yeni denedim kesinlikle karma tüketimdir. Lpg ile 280 km 23 litre Lpg. 100 km / 8.3 litre ediyor.Ful şehir içi 100 km / 11-11.5 litre arası yakıyor. Benzinle en fazla 1 km sonra lpg'ye geçiyor.Bu kış mevsiminde bence çok iyi. Lpg fiyatı 2.78 tl.22.5 krş bedavadan az pahalı.Sadece uzun yol yaparsan 100 km/6.5-7.2 litrelere düşüyor.Yani 18 -20 krş gibi.hava sıcaklığı -2 ile12 derece arası değişiyor.
Araciniz kac model ve kac km dedir?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçtiğimiz haftalarda Dündar Usta'nın patenti kendisine ait olan cihazını taktırmıştım benim Guzu'ya. (Cihazın araçtaki etkilerini ayrıca yazacağım.) Haftasonu LPG tüketimini test etme imkanım oldu. Bugün iş çıkışı aynı istasyon aynı pompadan depoyu tekrar doldurdum ve 310 km'de 22,54 lt (LPG fiyatı 2.79 TL) LPG tüketimi gördüm.

Buna göre LPG tüketimim; 7,27 lt/100 km şeklinde gerçekleşmiş.
Kuruş hesabıyla :p : 20 kuruş.

Benzini hesap etmiyorum, guzuya bahşiş olsun. :p

310 km'nin ortalama 90 km'si tek marş ve açık yolda 100-120 km hız ile gerçekleşti. 90 km'si de biraz yoğun yolda hızlanma/yavaşlamanın bol olduğu ama yine şehirdışı tüketim. Geri kalan 130 km'si şehiriçi tüketim diyebilirim.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Geçtiğimiz haftalarda Dündar Usta'nın patenti kendisine ait olan cihazını taktırmıştım benim Guzu'ya. (Cihazın araçtaki etkilerini ayrıca yazacağım.) Haftasonu LPG tüketimini test etme imkanım oldu. Bugün iş çıkışı aynı istasyon aynı pompadan depoyu tekrar doldurdum ve 310 km'de 22,54 lt (LPG fiyatı 2.79 TL) LPG tüketimi gördüm.

Buna göre LPG tüketimim; 7,27 lt/100 km şeklinde gerçekleşmiş.
Kuruş hesabıyla :p : 20 kuruş.

Benzini hesap etmiyorum, guzuya bahşiş olsun. :p

310 km'nin ortalama 90 km'si tek marş ve açık yolda 100-120 km hız ile gerçekleşti. 90 km'si de biraz yoğun yolda hızlanma/yavaşlamanın bol olduğu ama yine şehirdışı tüketim. Geri kalan 130 km'si şehiriçi tüketim diyebilirim.
yürü abi kim tutar seni..lpg sini söktürenlere inatla lpg ile gezmeye devam:kptmya::kptmya:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Güle güle kullan kardeş. Ben bu kadar fark yapabileceğini düşünmemiştim açıkçası. Sadece LPG'de mi işe yarıyor, tam olarak nasıl / nereye takılıyor?

Ustanın "bir süre benzinde kullanacaksın" dediği o bir süre bitti anlaşılan? :cool:

O zaman bizimkiler çok yakıyor desenize? :oops:
Ya ben Malatya'dan Hatay'a gelirken çok sakin ve 90-100 ü geçmeyerek yakalamıştım o veriyi, üzülme yani :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bugün şehiriçi LPG tüketim testimi bitirdim. Tam 351 km'de depoyu aynı istasyon aynı pompadan tekrar doldurdum ve 29.6 lt LPG aldı. LPG'nin litresi 2.69 TL.

Bu veriye göre şehiriçinde LPG tüketimim 8.43 lt/100 km olarak gerçekleşmiş. :D

Kuruş hesabıyla 22.6 kuruş. Şehiriçi tüketim için çok hoşuma gitti bu. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Bugün şehiriçi LPG tüketim testimi bitirdim. Tam 351 km'de depoyu aynı istasyon aynı pompadan tekrar doldurdum ve 29.6 lt LPG aldı. LPG'nin litresi 2.69 TL.

hem de 2.0 motor.....get dalgamı geçiyorsun adamla.bir de şehir içi..:hrkbuya::hrkbuya:
maşallah abi güzel deger:harika:

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

gayet iyi can;
yaklaşık 1,5 lt gibi bir tasarruf var

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
hem de 2.0 motor.....get dalgamı geçiyorsun adamla.bir de şehir içi..:hrkbuya::hrkbuya:
maşallah abi güzel deger:harika:
Ben de şaşkınlıkla ve maşallah diyerek bakıyorum konuya. ;)

gayet iyi can;
yaklaşık 1,5 lt gibi bir tasarruf var
Daha önce hiç şehiriçi hesaplama yapamamıştım ama kullanıcılar genelde 10 lt tüketimden bahsediyorlardı. Tasarruf bence de güzel oldu. :)

Bu arada hemen ertesine de bir şehirdışı testi yaptım. Ama bu test normalde yaptığımdan çok farklı kullanım koşullarında oldu. Kırmızı ışık ve yerleşim yerleri haricinde kat edilen yolun tamamında neredeyse 130 km hızın altına düşmedim. 140-150 ile gittiğim çok oldu. Yol müsaitse 160-170 civarı gittim. 280 km sonra herhalde depoda pek LPG kalmamıştır diye düşünerek Opet'e girdim. Depo da toplamda 33-34 lt LPG alıyor. 280 km için ve bu sürüş koşullarında herhalde 30 litre civarı tüketim olmuştur dedim. Depo doldu 20.69 lt LPG aldı. :D (Lpg fiyatı 2.79 tl)

Tüketim: 7.38 lt/100 km

Kuruş hesabıyla 20 kuruş.

Herhalde stabil sürsem 6,5 civarına düşecek. Bir gün o koşullarda da test etmeyi merakla bekliyorum. :)

Ek: şu an Yalova'dayım. Belki dönüş yolunda stabil halini test ederim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İzmir-İstanbul arasında 5 kişi + full tepeleme bagaj yüküyle 380 km'de 29.56 lt LPG aldı.

Tüketim: 7.77 lt / 100 km

İstanbul tamamı şehiriçi 1-5 kişi arası karışık, bagaj boş sayılır. 320 km'de 26.40 lt LPG aldı.

Tüketim: 8.25 lt / 100 km

Dündar Usta'da taktığımız cihaz baya işe yaramış. Bit sonraki yağ değişiminde 10/40'a geçebilirim, o zaman karşılaştırmalı tüketim değeri de ortaya çıkar.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
İzmir-İstanbul arasında 5 kişi + full tepeleme bagaj yüküyle 380 km'de 29.56 lt LPG aldı.

İstanbul tamamı şehiriçi 1-5 kişi arası karışık, bagaj boş sayılır. 320 km'de 26.40 lt LPG aldı.

Dündar Usta'da taktığımız cihaz baya işe yaramış. Bit sonraki yağ değişiminde 10/40'a geçebilirim, o zaman karşılaştırmalı tüketim değeri de ortaya çıkar.
buna bana laf çaktırma filan değil di demi:kyfmyrn:
2.0 motoruna kurban olayım senin

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
buna bana laf çaktırma filan değil di demi:kyfmyrn:
2.0 motoruna kurban olayım senin
Yok estağfurullah kardeşim olur mu öyle şey. :)

O konudaki sitemim tamamen hesaplamanın yorgunluktan ve uykusuzluktan dolayı zor gelmesinden ötürüydü. Mesela hala tüketim değerini bilmiyorum seninkinin. :koptum:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Çok iyi değerler Can :harika:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İstanbul-İzmir arası 5 kişi + tepelemenin de tepelemesi bagaj ile yaklaşık 60-70 km'si İstanbul içi olmak üzere 420 km sonra LPG bitmediği halde 35 lt LPG aldım. İstanbul içi trafik toplamda 3 saate yakındı. Yakıtı Manisa girişinde Petrol Ofisi'nden aldım. 35 lt LPG'yi yakıt bitmediği halde aldığım için istasyon görevlisine basınç değerini sordum, 2-3 kişi bilmediğini söyleyerek geçiştirdi. Bu LPG'de ciddi derecede dalavereler dönüyor çünkü benim tank boş halde 33-34 lt'yi zor görüyordu. :) Daha da ilginci geçen yıllarda 40-41 lt ile 400-450 km yapıyordum. Artık 33-35 lt ile de bu değerleri yakalayabiliyorum. :D

Buna göre LPG tüketimi; 8.33 lt / 100 km olarak gerçekleşmiş.

Üst Alt