Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Sabahları geç çalışma problemi yaşamadım ben devirde dalgalanma derken onu tam anlayamadım ilk çalıştığında 2000 devirde çalışıp düşmesin den mi bahsediyorsun abi haricinde dalgalanma yaşamıyorum. Açık hava filtresi takma sebebimde benden önceki sahibi kutuyu param parça etmiş her yerinden hava alıyordu hava almışken tam alsın dedim bende kutunun çıkmasına 300 TL gibi bir fiyat çektiler o yüzden dolayı alamadım :) Zaten benden önceki sahibi arabayı aşırı derecede hor kullanmış umursamamış benzin geri dönüş parçası arızalıymış depoya fazla benzini göndermeye gücü yetmiyordu adam onun yerine 500 ml pet şişeyi hava filtre kutusunun altına kıyıp geri dönüşü oraya bağlamış araba fazla benzini yola dökerek geziyordu 100 TL lik bi parça yüzünden arabayı havaya uçuracaktık ALLAH korudu onuda hava filtre kutusunu söküp açık hava filtresi takmak isterken fark ettim açık hava filtresi ilerde kötü sonuçlanacak şeylerden korudu bir nevi abi. Avans ayarını yinede kontrol ettireceğim teşekkür ederim abi bildilendirdiğin için. Hayırlı akşamlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sabahları geç çalışma problemi yaşamadım ben devirde dalgalanma derken onu tam anlayamadım ilk çalıştığında 2000 devirde çalışıp düşmesin den mi bahsediyorsun abi haricinde dalgalanma yaşamıyorum. Açık hava filtresi takma sebebimde benden önceki sahibi kutuyu param parça etmiş her yerinden hava alıyordu hava almışken tam alsın dedim bende kutunun çıkmasına 300 TL gibi bir fiyat çektiler o yüzden dolayı alamadım :) Zaten benden önceki sahibi arabayı aşırı derecede hor kullanmış umursamamış benzin geri dönüş parçası arızalıymış depoya fazla benzini göndermeye gücü yetmiyordu adam onun yerine 500 ml pet şişeyi hava filtre kutusunun altına kıyıp geri dönüşü oraya bağlamış araba fazla benzini yola dökerek geziyordu 100 TL lik bi parça yüzünden arabayı havaya uçuracaktık ALLAH korudu onuda hava filtre kutusunu söküp açık hava filtresi takmak isterken fark ettim açık hava filtresi ilerde kötü sonuçlanacak şeylerden korudu bir nevi abi. Avans ayarını yinede kontrol ettireceğim teşekkür ederim abi bildilendirdiğin için. Hayırlı akşamlar.

Devir dalgalanması olarak ikinci videonun 2.25 saniyesindeki oynamayı kast ettim... Ya sen orada direksiyona dokundun ve rölanti motoru otomatik olarak deviri yükseltti ya da ben yanıldım... :eek:

Boğaz kelebeği temizliği sonrası lpg ayarlarını da yaptır ve en son olarak avans ayarını kontrol ettirmende fayda var, ama avans ayarını anlayan bir ustanın yapması uygun olur, yoksa pişmiş aşa su katmış olursun maazallah... :)

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Oradaki dalgalanmada ben gaza bi bastım çektim abi sıkıntı yok orada :) boğaz kelebeği temizliğinden sonra LGP ayarımı yaptırdım. Şehir içinde 2 kere ölçtüm tam doldurup tam boşalttıktan sonra birinde 60 TL ile 243 Km yol yaptım diğerinde biraz daha zorladık depoyu 67 Tl yakıt aldı 268 Km yol yaptım 24-25 Krş yakıyor yaklaşık olarak iyi bence arada basıyoruz gazına doch olunca insan kendisini alıkoyamıyor saygılar abi :)

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Murat bir kez daha emeğine ellerine sağlık.

Yakıtında çok iyi, keyifli kazasız belasız sürüşler
Teşekkür ederim Abi elimden geldiğince kendi çapımda pratik çözümler yapıp kapının önünde araba tamiri yapıyorum :) Oto sanayiye döndü apartmanın garajı :) Rabbim hepimize kazasıs günler nasip eylesin inşallah.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadasa emeginden tesekkur.. Lakin belirttigi sensorler hatalidir. Yesil olan isi musurudur. Arizalanmasi sebebiyle arac gec calisir. Arizalanir ise yada fise cekerseniz rolanti artar. Yakitda artar. Yuksek rolantide sabit kalma ile alakalıdır. Lakin belirtilen yer tikali ise de rolanti dendigi gibi sicak su olmayacagindan yuksek kalir. Fan acmayacagi icinde motor hararet yapar ve yanar... Isı musurunde yan sanayi kesinlikle beyne hata okuyor ve arac neden fazla yakiyor. Rolanti sorunlu vs deniliyor.. Yesil basli olan musur 200 TL ve malesef sadece servis ve ebayda mevcut.. Rolanti sorunu olan arkadaslar degerlendirebilir.. Lakin videodan haraket ile kesinlikle siyah olan fan musurunuzu degistirmeyin.. Avans ayariniz bozuk ise yada sente ile uyumsuzluk var ise de rolanti yuksek yada dusuk kalabilir... Modul kismindaki hatada buna sebeptir.

B3C818840 parca kodunuzdur...
Fs0118840 da fan musurudur. Fiziken ayni olan bu iki musurjn voltaj degerleri farklidir.. Denemesini soyle ozetleyim radyatorden tarafdaki musurun fisini cekerseniz fan surekli calisir. Cama yakin olani yani yesili cekerseniz ise rolanti artar cunki soguk algi kalmaktadir beyne giden komutta..

Moderatörün son düzenlenenleri:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu rölanti yüksek kalmasıyla ilgili bir dipnot da ben paylaşayım.

Yağ su değişimiden sonra motor ısınınca benim rölantide 1500-2000 arası sabit kalıyordu. Usta rolanti yüksekken hava giriş çıkışlarına baktı, bogaz kelebeğine baktı normal dedi.

Akü - kutup başını çıkardı frene basarak benyi sıfırladı. Aracı çalıştırdık rölanti 1 çizgisinin bi altındaki çizgiye düştü.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Vallahi ben yanlış hatırlıyor olabilirim ben ustaya değişmişken hepsini değiştir demiştim fan hararet ısı hepsini değiştirttim :) bu nedenden dolayı yanlış hatırlıyor olabilrim kusura bakmayın düzeltmeler için teşekkür ederim.

Arkadasa emeginden tesekkur.. Lakin belirttigi sensorler hatalidir. Yesil olan isi musurudur. Arizalanmasi sebebiyle arac gec calisir. Arizalanir ise yada fise cekerseniz rolanti artar. Yakitda artar. Yuksek rolantide sabit kalma ile alakalıdır. Lakin belirtilen yer tikali ise de rolanti dendigi gibi sicak su olmayacagindan yuksek kalir. Fan acmayacagi icinde motor hararet yapar ve yanar... Isı musurunde yan sanayi kesinlikle beyne hata okuyor ve arac neden fazla yakiyor. Rolanti sorunlu vs deniliyor.. Yesil basli olan musur 200 TL ve malesef sadece servis ve ebayda mevcut.. Rolanti sorunu olan arkadaslar degerlendirebilir.. Lakin videodan haraket ile kesinlikle siyah olan fan musurunuzu degistirmeyin.. Avans ayariniz bozuk ise yada sente ile uyumsuzluk var ise de rolanti yuksek yada dusuk kalabilir... Modul kismindaki hatada buna sebeptir.
Ali abi ben bugün ustamın yanına gittim müşürleri teyit etmek için bahsettiğin şekilde yeşil olan ısı sensörüymüş :) Fakat ben 50 tlye yan sanayisini almışım şuandada sıkıntı çekmiyorum siyah olanı kesinlikle değiştirmeyin demişsin onun nedenini tam olarak anlayamadım. Benim siyah müşürün plastik kısmı oynuyordu çatlamıştı onuda değiştirttim hatta hızımı alamayıp hararet müşürünü değiştirtdim bi sıkıntı çıkmadı Allah a şükür rolantim çok sıhattli çalışıyor sadece fan ve kalorifer yada far aynı anda çalışırsa bi miktar düşme oluyor onada aküden yana şarj dinamosundan kaynaklı yapar diye düşünüyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Siyahi degistirmeyin deme sebebim rolanti sorunu durumuda.. Fan musurumuz oldugu icin siyah olan rolanti arizalari icin degisim listesinde ona yer yok.. Yan sanayi gunu kurtarir muhakkak.. Servisde 240 lira malesef... Ben de yan sanayi almisdim 15 e 1 yil sonra islev bitti. Bu arada rolanti ile ilgili pcv valfi var birde Turkcesi ise karter havalandirma.. Etkisi olan bir parca rolanti icin.. Bilakis denemistim.. Eski aracda vardi sorun simdi bunada alacagim ebay dan.. Servisde 100 yan sanayi 35.. Ebayda orj 60..

rölanti hakkında sorunlardan biriside emme manifoldu ile boğazı birbirine bağlayan yerdeki contadır. parça kodu FS011365..
Bir diger sorun da rölanti motoru ile boğaz kelebeğini birbirine bağlayan contada da oring yırtılmasından dolayı sorun meydana geliyor. o contada FS0113W89
20-30 tl arası parçalar, her ne kadar Avusturya ve Belçika depoda yok ise de Japonyadaki depodan 10-15 günde geldi...

böcek

Katılımcı
Benimde gaz kelebeğim de takılma var rolantiye düşerkenki 1000 devirde azcık takılmasının sebebi oymuş temizlense geçermiş

GALAXY J7

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Rolantide cok sıkıntı yoksa kelebege elletmemek gerek. Temizleyelim derken dahada beter yapiyorlar.

böcek

Katılımcı
Evet ben de o yüzden kurcalatmıyorum rolantimde acillik bir durumda yok çok şükür dalgalanma filan yok sadece rolantide gaza basıp bırakınca rolantiye düşerken 1 in üzerinde 1 saniye bekledikten sonra normale düşüyor okadar

GALAXY J7

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet ben de o yüzden kurcalatmıyorum rolantimde acillik bir durumda yok çok şükür dalgalanma filan yok sadece rolantide gaza basıp bırakınca rolantiye düşerken 1 in üzerinde 1 saniye bekledikten sonra normale düşüyor okadar

GALAXY J7
Bu normal olması gereken zaten. Bunun için sanayide gezmedik yer bırakmayanlar var...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Veli abinin dedigi gibi normal zaten sizinki. Rolanti dalgalanmasi, uzun far acik,klima devredeyken kontrol edilebilir. Klima acilinca rolanti bir miktar yukselir. Bu sekilde sorununuz yoksa, rolanti bir inip bir cikmiyorsa sıkıntınız yok demektir.

isler.ramazan

Katılımcı
Uzun bir aradan sonra bir sorunla karşı karşıyayim arkadaşlar . Video da görüldüğü gibi rolanti de veya şehir içinde durmak icin fren yapip debriyaj a bastigimda rolanti dib yapiyor ve stop edebiliyor. Durur vaziyette motora baktigimda rolanti dusmes esnasında motorun bir anlik anormal titreyip kendini saldigini gozlemledim.ayrica BENZINDE hicbir sorun yok.bujileri degistirdim duzelmedi boğaz kelebegi temizlendi duzelmedi landirenzonun servisi olmadigi icinde baglatamadim bilgisayar a.enjektorlerden şüpheleniyorum motto basacam buluncahttps://vimeo.com/168889140

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda lpg sorunları ile ilgili bir çok konu ve bu konularda yazılmış bir çok çözüm var hocam. Telefondan uzun yazamıyorum yoksa sebeplerini üşenmeden yazardım.

Üst Alt